A várban időnként munkálatok folynak, illetve fedetlen ciszternák és egyéb gödrök találhatók, ezért vigyázzatok testi épségetekre!
A láda közvetlen környezetében nem folynak munkálatok, a rejtés helyén már stabilizálták a falat.
A ládába TravelBug
helyezhető.
Megközelítés
A Szögliget határában lévő 461 m magas hegy tetején találhatóak Szádvár romjai. Javasolt kiindulópont, parkolási lehetőség a Szalamandra-háznál.
N 48° 32,367' E 20° 40,005' 195 m [GCfSzv+parkoló] A javasolt parkolótól a láda légvonalban 630 méter, de értelmetlen (és védett területen tilos is) légvonalban támadni. A
jelzésen nyugat felé indulva, majd a tanösvény 4. állomása után balra fordulva lehet felérni a vár jelenlegi bejáratához. Itt az egykori "csiga" nyomvonalában épített, 67 m szintkülönbséget áthidaló 374 lépcsőfokot leküzdve érünk a Külső várba. A vár megtekintése és a láda megtalálása után, visszafelé érdemes az egykori főbejáraton távozva, a tanösvény másik felén, a várhegyet alulról megkerülve visszajönni. Ekkor összesen kb. 5 km-es az út.
Rövid történelmi áttekintés
1268 előtt - közelebbről ismeretlen időpontban - valószínűleg a tatárjárás utáni nagy várépítési korszak folyamán, IV. Béla király utasítására egy várat emeltek az Aggteleki-karszt területén, hogy a tornai erdőispánság központjaként szolgálja a királyi hatalmat.
Egy 1273-ban kelt oklevél az új erősséget "Szárd" néven említi.
1387 - 1392 körül - Zsigmond király az őt a trónra juttató bárók közül Bebek Györgynek és fiainak adományozta örökbirtokként.
1566-67-ben szenvedte el legkomolyabb ostromát, amikor a török fogságában lévő Bebek György feleségének, a hős Patócsy Zsófiának vezetésével védték a várat, Schwendi Lázár kassai főkapitány csapataival szemben. A négy napig tartó ágyúzás következményeként a vár fala olyan mértékű károsodást szenvedett, hogy védhetetlenné vált. A védők, szabad elvonulás fejében a várat feladták.
Az ezt követő időszakban a tulajdonosai gyakran cserélődtek, míg 1685-ben a bevonuló Habsburg csapatok Caprara generális vezetésével felrobbantották és lerombolták.
Köveit a környező falvak lakossága, elsősorban a Derenkiek, széthordták. Ezt támasztja alá az is, hogy Derenk felől jóval kevesebb követ találtak feltáráskor, mint a máshol leomlott falak környékén.
Részletes történelmi leírás a Szádvárért Baráti Kör
honlapján.
Jelenkor
A vár állagmegóvásával és a történelmi hagyományok ápolásával a Szádvárért Baráti Kör Egyesület foglalkozik, rengeteg érdekes információt találtok az oldalukon. Minden évben háromszor rendeznek Vármentő napokat. Nyaranta, augusztus első hetében van a legnagyobb volumenű megmozdulás, amikor is a Herman Ottó Múzeum régészének, Gál Viktornak a szakmai irányításával folyik a régészeti feltáró munka, a tagok aktív közreműködésével. (Erre bárki jelentkezhet, részletek az Egyesület honlapján.) 2021-ben ismét összegyűlt a csapat az ország minden részéről. (
cikk) Ezen a Katulyakutatók kis csapatának is volt szerencséje részt venni, aminek keretében, adoptáltuk a ládát.
Az ásatások során fellelt tárgyak egy része a szögligeti Házasságkötő teremben van kiállítva. A nyitvatartásról munkaidőben a 06 (48) 465-046 telefonszámon lehet érdeklődni.
A vár megtisztítása lehetővé tette annak alaposabb felmérését. A Nemzeti Kastély- és Várprogram keretében megtörtént a teljes várhegy lézeres térszkennelése és építészeti felmérése. Három alkalommal készült repülőgépes légifotó sorozat a vár környékéről. A geodéziai felmérést a BME szakemberei végezték. Az említett felmérések alapján elkészült a terület rekonstrukciós terve is. Ennek első ütemében megépült az egykori "Csiga" (ló segítségével működtetett teherfelvonó) útvonalán, az Alsóvárból felvezető lépcsősor, több bástya állagmegóvása, a "Csiga" alsó állomása körüli falon a gyilokjáró megépítése és további beavatkozások történtek.
A hegy környékén tanösvényt alakítottak ki, mely a környék botanikai, geológiai tudnivalóival ismerteti meg a vándort. A vár körüli tanösvény részletes leírása
letölthető az ANP (Aggteleki Nemzeti Park) oldaláról.
Rövid
videó a vár folyamatos felújításáról.
Rövid
animációs videó a vár korabeli állapotáról.
2021. május
Megújult a vár
2021. november
Drónvideó a várról
A Szádvárt bemutató résztől induló videó
Hazahúzó
Ládatörténet:
2024.03.15 Karbantartás. Az állandóan eltűnő pótjelszó pótlása.
2023.07.31-08.04 között a XV-k Vármentő Hét keretében a két rejtés egyesítve, karbantartás a ládánál és környezetében.
2023.04.04-től a nemzetközi oldalon is mi vagyunk a ládagazdák.
2022.10.22-én láda karbantartás, várőrség feltöltése, tartalék logbook behelyezése.
2022.08.01-én Várbarát Tamás segítségével pótjelszó kihelyezése, ládakarbantartás.
2022.03.13-án ládakarbantartás, jelszó csere
2021.10.22-én a ládának ismét új helyet kellett keresni, mert Nagyon Várbarát Tamás, a Szádvárérét Baráti Kör oszlopos tagja, laktanyává alakította a geoládát, ugyanis egy kisebb középkori hadsereget helyezett el benne, így egy nagyobb méretű dobozra volt szükség. Köszönet Zolinak a csapóajtó legyártásáért!
2021. 8. 7 A Katulyakutatók, az éves Vármentő Hét keretében végzett munka során, adoptálták a ládát és a Szádvárért Baráti Kör tagjainak szakszerű segítségével új, remélhetőleg biztonságos helyet kerestek a ládának. A Kör tagjai vállalták a láda felügyeletét is. Az oldal is frissítve lett.
2016. 9. 5. A ládaoldal is elnyerte véglegesnek gondolt formáját. A ládát csak azért adoptáltam, mert nagyon régen beteg és gazdátlan volt, különösebb egyéb kötődésem nincs, tehát ha valaki a közelben lakik, vagy egyéb ok miatt magáénak érzi a helyet, akkor kérje el, és szívesen átadom a ládát. Fazék
2016. 8. 13. Fazék adoptálta a ládát.
2009. 7.13. Moonspell adoptálta a ládát.
2002. Georgejj (aki a Főtérképész) rejtette el az első ládát.