Elhelyezés időpontja: 2012.05.09 14:00
Megjelenés időpontja: 2012.05.09 17:49
Utolsó lényeges változás: 2022.07.10 19:20
Utolsó változás: 2022.07.10 19:22
Rejtés típusa: Multi geoláda (4H)
Elrejtők: GSdriver, Sorx
Ládagazda: GSdriver Nehézség / Terep: 4.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2600 m
Megtalálások száma: 241 + 3 sikertelen + 11 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
RÖVIDEN
A megadott koordináták (beleértve a kezdőpontot is!) nem a ládák helyét jelölik, hanem a közelükben levő, bemutatni kívánt látnivalókat! A ládákban a jelszórészletek mellett 1-1 rejtvény található, melynek megfejtésével lehet megszerezni a következő pont koordinátáit. A GPS vételt a környező magas épületek zavarhatják, így minden ládában van egy visszafelé írt segítség is a következő pont helyére vonatkozóan.
A kezdőpont koordinátáit (N46 15.ABC, E 20 07.DEF) a megadott példák segítségével határozhatod meg: 00=2, 67=1, 253=0, 710=1, 1515=0, 3609=3, 17812=2, 31610=A, 53135=B, 88898=C, 168088=D, 370659=E, 682896=F ( A megfejtést itt ellenőrizheted. A "W"-t "E"-re kell cserélni!)
Az első három láda változatos alakú és méretű mikró, amibe épp belefér az adott rejtvény, a végláda pedig egy 12x8 cm-es henger alakú műanyag doboz. Jelszóképzés: a 4 jelszórészlet egybeírva.
Útravaló: Jó, ha van nálad papír, írószer, digitális fotógép, mobiltelefon és 1-2 kessertárs (az se baj, ha gyerek). A multi minden pontja bármikor legálisan megközelíthető, ám ez nem mindig a legrövidebbnek látszó utat jelenti! Erre vonatkozó információ adott esetben rejtvény lapján található! Ügyeljetek a körültekintő logolásra és a gondos visszarejtésre! Kérem, hogy a ládaoldalra ne tegyetek fel árulkodó képeket és megjegyzéseket! Kullancsveszély: 0, mugliveszély: 5! Havas időben nem kereshető!
Ha végképp nem sikerül elindulni (segítség fehérrel visszafelé írva): Énnető ygohay gúzzok lodnog! Ajdlogem ttalacrep tösál oksisik ygetot adalef atze.
A ládába TravelBug NEM HELYEZHETŐ.
MEGKÖZELÍTÉS
A multi teljesítését elsősorban kerékpárral (vagy gyalogosan) ajánlom. Ha valaki mégis a kényelmesebb, autós keresést választaná, akkor fontos tudnia, hogy Szeged belvárosában hétköznapokon 8-18 óráig fizetni kell a parkolásért (SZEPARK)! Ingyenes parkolási lehetőség: Kálvária tér. "Nézd meg azt, amit már mindenki látott és gondolj arra, amire még senki sem gondolt!" - mondta Szent-Györgyi Albert, a felfedezés lényegéről. A Nobel-díj elnyerésének 75. évfordulóján ezzel a ládával szeretnénk tisztelegni Szeged világhírű tudósának az emléke előtt. A végláda eléréséhez nem elég a GPS GéPieS követése, hanem szükség van egy kis kreativitásra, ötletre. Ha szereted a fejtörőket, a gondolkodtató feladatokat és élvezettel sétáltál a nevezetes margitszigeti fák közt (GCACHE), akkor valószínűleg kellemes időtöltés vár rád most is. Ha nem, akkor fogadd útikönyved kiegészítéséül az alábbi sorokat, és ha Szegeden járva időd engedi, keress fel néhányat a magyar tudomány géniuszához kötődő helyszínek közül! Kellemes időtöltést kívánunk a tudomány Tisza-parti fellegvárában!
Az intézet épületét a gépipari szakiskola (ma Déri Miksa nevét viseli) számára, Orth Ambrus és Somló Emil tervei alapján, 1914-ben, szecessziós stílusban emelték. Az iskola beköltözését azonban az első világháború megakadályozta és csak jóval a háborús évek elmúlta után 1937-ben kezdődhetett meg benne a gépipari szakképzés. Az "ideiglenesen" kórházzá alakított épületben az egyetem belgyógyászati és sebészeti klinikái és 4 elméleti intézet (köztük az élettani és a vegytani) kaptak helyet. Gróf Klebelsberg Kunó javaslatára, az utóbbi vezetésére kérte fel 1928-ban Szent-Györgyi Albertet az Egyetem. A professzor 1930. szeptember 26-án tért haza Cambridge-ből és vette át az intézet irányítását. Mivel a Dóm téri épületegyüttesben, csak 1935-ben kezdődhetett el a munka, a közhiedelemmel ellentétben valójában itt, a Kálvária téri épületben végezte el azokat a kísérleteket, melyek során bizonyította, hogy a hexuronsav azonos a C-vitaminnal (aszkorbinsav), és hogy ez az anyag nagy mennyiségben nyerhető ki a Szeged környékén termő paprikából (1931-33). Ezekért kapta meg 1937-ben a tudományos világ legnagyobb elismerését a Nobel-díjat, itthon pedig a Corvin-koszorút. 1938-ban a Magyar Tudományos Akadémia tagjává is megválasztották.
Szent-Györgyi Albert (1893-1986) - Budapesten született, és itt szerezte orvosi diplomáját is (1917). Az első világháború befejeződése után külföldön (Pozsony, Prága, Berlin, Leiden, Groningen) folytatott tanulmányokat, majd a Cambridge Egyetem-en kémiából is doktorált. A szegedi évek alatt a C-vitaminnal kapcsolatos munkáján kívül a biológiai oxidáció ("citrát-kör" vagy "Szent-Györgyi - Krebs ciklus") és az izomműködés vizsgálatával foglalkozott. 1945-től a Budapesti Tudományegyetem Orvostudományi karának biokémia professzora lett, majd 1947 végén elhagyta az országot, és az Egyesült Államokban telepedett le. Kapcsolatait Magyarországgal mindig fenntartotta, az 1960-as évektől rendszeresen hazalátogatott. 1986. október 22-én halt meg Woods Hole-ban (USA).
2012-ben a Nobel-díj elnyerésének 75. évfordulóján a Szegedi Tudományegyetem nagyszabású nemzetközi emlékkonferenciát rendezett, 9 ma is élő Nobel-díjas tudós részvételével. A konferenciát a Szegedi Tudományegyetem - József Attila Tanulmányi és Információs Központjában - nyitották meg az épület alapkő letételének 10. évfordulóján. Arról, hogy az esemény később se merülhessen a feledésbe a szervezők, a magas színvonalú tudományos programon kívül, a részt vevő Nobel-díjasok neveit és képmását tartalmazó emléktábla állításával gondoskodtak, mely mellett a tudósok a tudomány összekötő erejének hangsúlyozása céljából egy tölgyfát ültettek el (Tudományok-fája).
A tudós 1935-1940-ig lakott ebben az épületben a Tisza partján. Később 1940-45-ig Újszegeden az úgynevezett Szent-Györgyi villában élt, melynek szépen felújított épülete, a tudósról elnevezett utcában (38.sz.) N 46° 15,120' E 20° 9,826' 82 m [GCvitC+Szent-Györgyi villa] található. Az épületben ma az Artisjus irodája működik. A tudós munkásságát bemutató - eredetileg ide tervezett emlékszoba - a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvosi Karának Dékáni Hivatalában (Szeged, Tisza Lajos krt. 109.) kapott helyet.
Kalmár Márton alkotása (2002) az Orvos Vegytani Intézet bejárata mellett a Dóm téri panoptikumban látható. Lehetőség esetén érdemes időt szentelni más hírességek itt elhelyezett szobrainak és a tér egyéb nevezetességeinek (Dóm templom, Dömötör-torony) megtekintésére is. Az épület túloldalán - a Rerrich Béla téren - pedig Sárkányölő Szent-György prágai szobrának másolata, illetve Melocco Miklós 1956-os emlékműve áll.
Cinkatával közösen Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Csillagos ötös az összes rejtés. Nagyon izgalmasak voltak a feladványok. Köszönjük hogy visszatérített a rejtő a 2. pontnál a rossz irányból. Most lett meg a vég láda, amikor "jól esik". (szakad az eső) [Geoládák v3.12.10]
Therával 2 délután/este sikerült megfejtenünk. Nem volt könnyű, köszönjük a rejtőnek a segítséget, végül csak sikerült kisakkoznunk a megfelelő koordinátákat. Nagyon ötletes, színvonalas rejtés volt, élveztük a játékot.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést és a segítségét a rejtőnek.
Nagyon tetszettek a feladatok és ötletes volt a ládák elrejtése.
Egy élmény volt a keresés.
[Geoládák v3.12.6]
Ha már Szegeden jártam (és minden más ládát megtaláltam), megpróbálkoztam ezzel is, bár tudtam, hogy beteg ... és láttam az utolsó bejegyzéseket. Az első két pontot megtaláltam (nagyon jó rejtések(!!)), de a második ponton a keleti koordináta - legalábbis nekem - olvashatatlan (max. tippelhető). Felhívtam a rejtőt és így kiderült, hogy a harmadik pont és a végláda még nincs a helyén, ezért jobb is, hogy nem tudtam elolvasni, de hamarosan kereshető lesz. Ami késik, nem múlik .... megvárom. :)
Karbantartás alatt! Remélhetőleg januárban (ha nem lesz nagyon fagyos és havas) újra kerehető lesz. Koordináta változás is várható.
..... kereshető ----> kellene egy S betű
Telik az idő, már háromszor utaztam Szegedre, még mindig beteg ... Keresni kellene egy másik gazdát neki!
:-)
Leutaztunk Szegedre - ez a végláda is be volt tervezve, hogy végre meglegyen. Megint odakotortam, de nem találtam semmit sem.
Tudom, hogy beteg, de mi az a pár nap - amíg kereshető lesz?
Sajnos csak a rejtekhelyet találtuk meg, a ládának hűlt helye. Egyeztetve a rejtővel jelszó nélküliként logoljuk. Pedig ügyesen összeállított multi láda. [Geoládák v3.11.3]
És ez is meglett. Én sem egy menetben szedtem össze a jelszórészleteket, ráadásul a 3. pontot az első alkalommal igénybe vett rejtői segítség ellenére is csak másodjára, ma találtam meg. Igaz ma már segítség nélkül. :-) A végládánál egy kicsit bénáztam mert nem voltam benne biztos, hogy a nyers testi erő hozza meg a megoldást, abban is trükköt sejtettem. Végül az a jelszórészlet is meglett. Kiváló rejtés, köszönöm.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A megfejtés hosszadalmasra sikerült, mert minden ládáért külön alkalommal érkez(tem)tünk Szegedre. Az ötletes rejtés nagyon tetszett. [Geoládák v3.11.3]