Elhelyezés időpontja: 2012.05.01 16:30
Megjelenés időpontja: 2012.05.06 14:00
Utolsó lényeges változás: 2016.04.10 20:38
Utolsó változás: 2020.03.30 18:42
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Pomisa
Ládagazda: Pomisa Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 594 + 1 sikertelen + 6 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2012-05 volt 21 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
WAP: A kápolnától K-i irányban kb 25 m-re magányosan álló örökzöldben, nem talajszinten található a 450 ml-es láda.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Gratulálunk yano6ard-nak az első helyért!
Megközelítés
Mecseknádasdot a 6-os útról lehet elérni és a "lámpás kereszteződésnél" kell bekanyarodni ha Pécs felöl érkeztek balra, ha Bonyhád felöl jöttök jobbra. Innentől a temető feliratú táblát kell követni. Itt balra kell fordulni: N 46° 13,826' E 18° 28,342' 189 m [GCMEKL+balra] innen egy kis utcán kell a parkolóig menni: N 46° 13,752' E 18° 28,156' 195 m [GCMEKL+parkoló] itt már lehet látni a kápolnát.
Láda
A kápolnától K-i irányban kb 25 m-re magányosan álló örökzöldben, nem talajszinten található a 450 ml-es láda. A ládánál nagy a forgalom, kérlek körültekintően logoljatok és figyelmesen rejtsétek vissza a ládát!
Mecseknádasd
Mecseknádasd a megye keleti részén, a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet területén található majd 2000 fős község. A megye vasúthálózata messze elkerüli, de a közúti megközelíthetősége kitűnő.
A hegyek közt eredő, régebben mindig bővizű Öreg- vagy Rák-patak (ma: Réka-patak) a lapos részeken kiterjedt nádas-zsombékos területekkel volt körülvéve. Erre utal, hogy a települést a legkorábbi okmányokban is e környezeti jellegzetesség alapján alkotott névvel illették. Nádasd falu középkori elnevezései különféle okiratokban: Nadas, Nadasth, Nadosth. Szomszédos községként elsősorban Óbánya, Ófalu és Hidas említhető. A közelben fekvő városok: Pécsvárad 10 km-re, a megyeszékhely Pécs 30 km-re, a Tolna megyei Bonyhád 8 km-re található. Tömegközlekedési eszközként csak távolsági busz jöhet számításba, melyek járatsűrűsége a 6-os út miatt jónak mondható. A korabeli források szerint az idetelepített németek (Svábok) első házaikat a középkori templom környékén építették fel. Más arculatot mutat a XIX. század elején bevándorló németek eltérő ízlése. Ezek a meredek tetőhéjalású , magas homlokzatú lakóházak az utca felé két fatáblás ablakkal nyíltak. A faluképet azonban ettől a századtól már a méreteiben is tágasabb, fésűs beépítésű, több szobás, tornácos, csonkakonty-tetős épületek sora alakítja. A XX. század második felében több utcában, több szintes, családi házakkal sűrűn, de nagyon szabályosan beépített utcát láthatunk. A településszerkezet érdekessége a dűlőkben meghúzódó 3 nagy pincesor. Egykor minden házhoz tartozott egy pince is, melynek tulajdonosai az utcák háztulajdonosainak sorrendjében követték egymást itt is. Ma már ez természetesen nem így van, hiszen a sok tulajdonváltás közben ez a sorrend felborult, de a törzsgyökeres lakosok közül még sokan emlékeznek erre.
Története
A település a pécsváradi apátság alapítólevelében említett két Nádas falu egyike, ami Szent István birtokából került át a bencésekhez. A királyi birtok emlékét őrzi a 6-os út kanyarulatában álló román kori Szent István-kápolna és a Rékavár, illetve Skóciai Szent Margit hagyománya.
Nádasdra a török hódoltság után, 1718-ban telepesek érkeznek a Rajna mentéről, Hessen tartományból, Elzász-Lotaringiából és Stájerből. A második világháború után 200 családot, mintegy 1000 személyt telepítettek ki Németországba. 2001-ben a lakosságnak már csak 39,5%-a vallotta magát németnek.
A falu magva a középkori Szent István kápolnánál volt. Itt álltak az első német telepesek házai is. A település jellegzetessége a dűlőkben húzódó három pincesor, melynek rendje valaha a falu házainak sorrendjét követte, a pincékben ma is kitűnő borokat érlelnek.
A pécsi püspök kedvelt birtokát a hódoltság után 1950-ig Püspöknádasdnak nevezték.
Kálvária
A település felett emelkedő meredek dombon szimmetrikus elhelyezésben tizennégy stáció található, bádogra festett képekkel. Közöttük Szűz Mária-szobor áll 1874-es felírattal, feljebb festett kő kálváriacsoport 1815-16-ból, ezt 1927-ben és 1965-ben újították meg.
Hétfájdalmú Szent Szűz kápolna (Kálvária-kápolna)
1811-ben Szepessy Ignác püspök támogatásával épült fel a klasszicista stílusú, homlokzati tornyos kis kápolna, mely azóta többször is fel lett újítva. Jelenleg már nincs sajnos rendszeres használatban, mert a halottakat az önkormányzati halottasházból búcsúztatják a gyászolók. A kápolna és a hozzá tartozó kálvária a plébánia tulajdona. Legutolsó felújítása 2006-ban volt, amikor a stációk is megújításra kerültek. A kápolnába nem lehet bemenni. További információk Hétfájdalmú Szent Szűz kápolna (Kálvária-kápolna)
Szent György Plébániatemplom
A templom a titulusát a püspök védőszentjéről, Szent György vértanúról kapta. A templom alapkőletétele és felszentelése között 10 év telt el (1760-1770). Barokk stílusban épült egyhajós, homlokzati tornyos templom. A szentély félköríves záródású, és három boltszakasza van. Tervezőjét nem ismerjük. A plébániatemplom turisták számára csak a szertartásokat követően látogatható, érdeklődni a sekrestyéseknél kell. További információk Szent György Plébániatemplom N 46° 13,520' E 18° 27,979' 150 m [GCMEKL+Templom]
Havi Boldogasszony kápolna
A szép kegyúri kápolna Klimó György püspök barokk nyaralójának szomszédságában épült föl. 1770. augusztus 5-én. Nyolcszögletű alaprajzú, fazsindellyel fedett hagymakupolája van. A kápolnában máig alkalmanként litániák és szentmisék is vannak (búcsúnapja augusztus 5-én van). A kápolna tornyának tetőzete 1995-ben egy villámcsapás következtében leégett, de fel lett újítva. További információk Havi Boldogasszony kápolna N 46° 13,735' E 18° 28,425' 155 m [GCMEKL+Kápolna]
Balszerencsémre pont a sárga jelzésen jöttem, és a stációk mellett küzdöttem fel magam, visszafelé már nem voltam ennyire bátor, és a tenető mögött mentem le. A hely gyönyörű, megérte felküzdeni magam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Szilveszteri ládázás utolsó állomása volt, már sötétben. A templom maga és a kis falucska is nagyon hangulatos, kellemes esti séta kereteiben találtuk meg a ládát. A rejtek kivitelezése számomra túl pucér, csodálom, hogy még nem vitték el a dobozt.
Hát ez furcsa volt - vagy inkább memóriazavar. Évente többször autóztam el a közelében, és mindig felmerült a kitérés igénye, de valamiért sosem tettem meg - majd legközelebb. Talán ezért merült a feledés homályába, hogy van itt felkeresendő doboz is. Csupán a versenyről hazafelé tartva tettük meg a kis kitérőt ezért a ládáért.
A templomban éppen véget ért a mise, így oda is bepillanthattunk.
Tetszett amit láttam!
Megvan!
A láda elég szem előtt volt, két ág között kuporgott. Lehet régebben volt valami tuti rejteke, most már nincs, remélem nem tűnik el. A kilátás klassz volt a kálváriáról, tetszett. Szerintem ez az egyik legmeredekebb kálvária hol jártam, nem szívesen másztam volna le, utána meg vissza...
Köszi a rejtést!
Egy hangulatos falu csendes temetőjének mélyén bújt meg ez a doboz. Még a panoráma is gyönyörű, s Krisztus urunk szolgálatára történő emlékezés sosem felesleges időtöltés. Csak egyetlen percet időztem a kereszt tövében, de egy mondat eszembe jutott a szenvedő Szabadítótól: "Bocsásd meg nékik, mert nem tudják, mit cselekszenek" (Lukács 23:34). Én nagyon is tudtam, mert már kacsintgatott rám egy geoláda.
Nagyon szuper rejtés, a település svábos hangulata egyszerűen eszméletlen, még ahogy sétáltam az utcán több német mondatot meghallottam, kálváriában is több német vésett szöveg olvasható.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (601 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.