Elhelyezés időpontja: 2012.05.03 00:00
Megjelenés időpontja: 2012.05.07 14:00
Utolsó lényeges változás: 2012.05.07 13:58
Utolsó változás: 2014.02.02 19:42
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H+1V)
Elrejtők: SziszoZozo
Ládagazda: SziszoZozo Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 296 + 1 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2012-05 volt 22 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP:
1. pont: Kisgyón természetbarát telep A 2. pont koordinátái, és az első jelszó részlet, egy laminált lapon olvasható. 2. pont: A láda koordinátái, és a második jelszórészlet, egy palackban, egy több törzsű fánál elhelyezve. 3. pont: A láda, egy 1 literes, 17X12X5,5 cm-es konyhai doboz, mely egy szép bükkfa alatt lapít.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
______________________________________________
Kitettük első ládánkat, mellyel Kisgyón mára már letűnt bányászatának szeretnénk emléket állítani.
Megközelítés:
A 81. sz. főútról, Bakonycsernye irányában, Bakonycsernye/Kisgyóni elágazásnál (buszmegálló) a Gaja-patakon áthaladva, kb. 2 km-es út megtétele után jutunk el Kisgyónbányára.
A láda: Hagyományos, 1 L-es 17X12X5,5 cm-es konyhai doboz (kisebb méretű ajándékok férnek bele), az erdőben egy bükkfa alatt várja a kincskeresőket.
Jelszó képzése : A három ponton megtalált jelszórészletet 1-2-3 sorrendben szóköz nélkül egybeírva.
Néhány szó a környékről:
Kisgyón a Bakony-hegység észak-keleti részén egy északi nyílású völgyben található, Bakonycsernye községtől 2,5 km-re.
A kisgyóni terület 1541-ben a várpalotai, 1696-ban a csókakői várhoz tartozott. 1720-tól a Zichy családé volt, akik a múlt század közepén két részben eladták. 1913-ban az állam visszavásárolta katonai célokra, és a Honvéd Kincstár kezelésébe adta át, amely fűrésztelepet létesített itt. 1922-ben kezdődött Kisgyónban a szénbányászat, de vasút és villamos energia híján igen lassú volt a fejlődés. A bánya csak 1948-tól kezdett nagyobb ütemben fejlődni, és 1972-ig termelt. Ebben az időben közel száz bányászcsalád lakott itt, és sok bejáró bányász is járt ide dolgozni. 1972-től, a szénvagyon kimerülése után megszűnt a bányászat, a közeli Balinkára szerelték át a berendezéseket és a bányászok is elhagyták a települést. Az egykori szénbányára ma már csak a bányászmártírok emlékműve és a keskeny nyomközű kisvasút szénosztályozójának és rakodójának maradványai emlékeztetnek. Szerencsére a gyönyörű környezetben lévő házak egy részét sikerült turisztikai célra megmenteni, a fejér megyei természetbarátok 1980-ban 12 kulcsosház kialakításával létrehozták a Kisgyóni Természetbarát Telepet, amely azóta is fejlődik és igen kedveltté vált a természetbarátok, kirándulók körében. Többnapos kisgyóni táborozás esetére is színes programot jelenthet a vadregényes környék bejárása, Bodajk, Mór, Zirc, Tés vagy Várpalota környékére irányuló gyalogos, kerékpáros vagy autós túrák szempontjából is kedvező bázishely.
A telepen levő kulcsosházak igénybevételével kapcsolatos információk a Fejér Megyei Természetbarát Szövetség honlapján megtalálhatók.
A telep körül a bakonyi erdők jellemző bükköseiben és gyertyános tölgyeseiben kirándulva az atalanta lepke, a havasi cincér, az aranypettyes bábrabló példányait csodálhatjuk meg. A házak mögött csörgedező égerfákkal szegélyezett Dültfás-patak az erdő szélén kis tavacskát táplál, tele békákkal és szúnyogokkal. A környék mészkőfelszínébe mélyedő víznyelők, aljukon barlangokat rejtenek. Közülük a legnagyobb ismert az ország harmadik legmélyebb cseppkőbarlangja - az Alba Regia barlang. A környék két nevezetessége az őskövületeket őrző Tűzköves-árok és a vadregényes Burok-völgy, jellegzetes kőzeteivel és élővilágával.
Igen sok látványosságot, érdekességet rejt még a környék, maradandó élményt nyújt a gyönyörű erdei környezetben lévő Hosszú-Kígyós kanyargós völgye, bejáratánál a VADEX által állított Erdei Szentély, felső végén a meséskönyvek képeire emlékeztető Károly-lak nevű vadászházzal. Olvassuk el az üdvözlő táblán lévő szép gondolatokat, és egy rövid pihenőt tartva gondolkodjunk el ezeken.
A bányaközpont területén több szobor is állt, amelyekből ma már csak egy maradt fenn. A bazaltból készült alkotás az 1944-ben elhurcolt elveikhez hű bányászoknak állít emléket. Az alkotásnál ma is rendszeresen koszorúznak. Az alkotás a bánya bejáratát jelző - ma már hiányos - valamikor lámpákkal felszerelt, 'Kisgyónbánya' feliratos oszlopon túl állva hirdeti, hogy egykor itt nyüzsgő élet folyt. Valaha itt volt a bánya központja, kastéllyal, buszállomással, iskolával és a kisvasút átrakóállomásával. A szénosztályozó maradványai emlékeztetnek az egykori szénbányára. A szobor - ahogy az archív felvételen látható - a kastély előtt, kissé balra, lejjebb látható. Még előrébb másik szobor állt, illetve a kastélytól jobbra, lefele is állt egy alkotás (ebből nem sok látszik a fáktól). A szénosztályozóból már nem sok látszik, a természet visszavette, ami az övé. Az épületeknek ma már nyoma sincs. A területről a használható eszközöket a balinkai bányába vitték. A kisgyóni bánya területén 10 akna működött, az 1922 és 1972 közötti 50 év alatt 10,7M t szenet termeltek ki.
2003-ban Bakonycsernyén a még fellelhető bányaeszközökből, gépekből, egy szabadtéri állandó bányamúzeumot hoztak létre, amely ingyenesen látogatható egész évben, minden nap. N 47° 19,089' E 18° 5,359' 189 m [GCKGYS+múzeum]
Bár a pontok autóval is megközelíthetőek, a táj szépsége miatt inkább egy kellemes sétát javaslunk. Az út során több szalonnasütésre is alkalmas hellyel találkozhattok. Túrátokat akár összekapcsolhatjátok egy másik közeli, Csikling vár körtúra multiláda megkeresésével is, mely akár e túra folytatása is lehet.
2013. május 12-én ládakarbantartást végeztünk. A ládát újra feltöltöttük ajándékokkal.
Kellemes időtöltést kívánnak a rejtők: Sziszó és Zozó.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A mai napon a dr. Hegyi Imre teljesítménytúrán vettem részt, amely Kisgyónból indult. Reméltem, hogy végül minden pontot sikerül majd begyűjteni, és végül így is lett. De ne szaladjunk előre! :-)
Az első pont tipptopp, semmi gond vele, ráadásul több példányban is jelen vannak a szükséges infók az objektumon. Szuper! :-)
A második pont most tükörsimán megközelíthető - a jelek szerint valamiféle gaz-/bozótirtás lehetett itt nemrég. A szobor tetszetős, a pont itt is remek állapotban van. Döbbenet, hogy a kép alapján mennyire máskép nézett ki itt minden pár évtizeddel ezelőtt...
A harmadik pont, háát... Itt azért egy kicsit lefagyott a mosoly az arcomról. A túrán előzőleg több száz métereket kellett nehezen járható, bózóttal (jobb esetben "csak" faágakkal, rosszabb esetben szederrel és/vagy vadrózsával) sűrűn benőtt szakaszokon átvergődni (meglepő módon a Közép-Dunántúli Piroson is!), úgyhogy egy kicsit nyűgös voltam, amiért itt is be kellett mennem JÓCSKAN a sűrűbe a ládáért. Illetve ezzel alapvetően nem is lett volna baj, viszont csak hosszas bozótcsörte után lett meg nagy nehezen a láda. (Ekkor 12 m-t mutatott a GPS...) Nem értettem, miért került a doboz pont ide, és számomra sajnos a leírásból sem derült ki... Itt is bányaterület volt régen...?
Ha már leírás: az itt ajánlott GCsikl láda 2015. környékén megszűnt...
Szép helyen jártunk, a jelszórészletek, koordináták mindenütt jól kereshetőek. Viszont egyetértek az előttem ottlévőkkel, hogy a láda indokolatlanul nagyon benn van az erdőben. Köszönjük a rejtést.
Megtaláltam barnanyával, köszönöm a rejtést! OKT közben. Két részletben kerestük meg. Az első pontot 2022 márciusában, a többit pedig most. Az első pont akkor rendben volt, a második most is (igaz, kellemetlen volt bemászni érte a bozótba). A harmadik pont teljesen sértetlenül van a helyén, még el sincs takarva, úgyse jár arra senki. Ott beázott a láda, ezen érdemes lenne javítani. A harmadik pontot (szerény véleményem szerint) jobb lenne közelebb helyezni az úthoz, mert a mugliveszély ugyanakkora (majdnem 0), látnivalóból egyáltalán nincs kevesebb, viszont sok kellemetlen karcolást megúszhat a kereső. [Geoládák v4.4.0]
A GCMTB3 ba fűztem bele, kár hogy rejtettpontos, így kutakodni kell egy track után, hogy lássa az ember, merre is megy kb., hogy tudjak tervezni. Szóval gond nékül illesztheto be a mtb3-ba...
Amúgy jó láda, a logok alapján azt hittem, boztóharc is lesz, de sima abszolute nem volt vészes.
-------------
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Szép időben, gyönyörű helyen sétáltunk. Érdekes a hely története, nem sok minden maradt a bányász időkből.
Némileg rontott a jókedvemen, hogy a 2., de főleg a 3. pont olyan susnyásba került, ahová fejig érő, sűrű növényzeten kellett áthatolni, egy csomó kullancs társaságában. Alig van itt forgalom, miért kell a legnagyobb dzsungelbe rejteni???