Szent Márton Szombathelyen, az egykori Savariában született. A Római Birodalom katonái közül nemcsak vitézségével, hanem jóságával, a betegek és a szegények iránti részvétével tűnt ki. Amiens városkapujánál egy didergő koldusnak adta köpenye felét. Álmában Jézus elmondta neki, hogy ő volt a koldus, akivel jót tett. A látomás hatására kereszténnyé lett, elhagyta a katonai pályát és térítő útra indult. Savariába hazatérve édesanyját is megkeresztelte. Később a franciaországi Poitiers-ben kolostort alapított. 371-ben a tours-i keresztény közösség püspöknek választotta. A tisztség elől a baromfi ólba próbált elbújni, de a libák gágogásukkal elárulták. Ezért lett jelképe a lúd. Püspökként emberszeretete, jósága és kiváló szónoki képessége nagyon népszerűvé tették. Candes-ban halt meg 397-ben. A Frank királyok és Gallia védőszentje lett és az egész keresztény világon elterjedt tisztelete. Európában több mint háromezer település és templom viseli a nevét.
A
Szent Márton Történelmi Sétaút a kálvária templomtól a Szent Márton templomig vezet. Azokat a helyszíneket mutatja be, amelyek a város ókeresztény hagyományaihoz kapcsolódnak. Az egyes állomásoknál lévő műalkotások, Szent Mártonnak és
Szent Quirinus életének egy-egy epizódjára hívják fel a figyelmet. Közben átszeljük a város központját nyugatról keletre. Aki nyitva tartja a szemét emellett még sok érdekességet fedezhet fel.
A szombathelyiekhez különösen közel áll Szent Márton személye. Számtalan írásos dokumentum őrzi, hogy a város miként ápolja nagy szülöttének a tiszteletét.
Azonban Szent Márton emléke Szombathelyen nem csupán tárgyakban él tovább. Minden év november első felében rendezik meg a Szent Márton hetet, amikor számos kulturális és közéleti esemény várja az érdeklődőket. Közülük a legnépszerűbbek a Szent Márton napi nagyvásár és a lampionos felvonulás. Ez idő tájt a legtöbb szombathelyi vendéglőben Márton-napi libaspecialitásokkal várják a vendégeket.
Utunkat az aszfaltba épített nyilak segítik, de azért legyen kéznél a GPS is. :)
A legjobb a gyalogos vagy a kerékpáros keresgélés. Autóval is végig lehet járni. Azonban az út átvezet a város központján, ahol hétköznap csak fizetős parkolók vannak. Mindemellett még sokat is kell keringenünk az egyirányú utcák miatt.
Ajánlott parkoló:
N 47° 13,557' E 16° 36,361' 215 m [GCSZTM+parkoló]
1. állomás: kálvária
Itt olvashattok róla részletesebben.
A Szent Márton történet legismertebb jelenete - fele köpenyét egy koldusnak adja - két bronztáblán megjelenítve. A táblák egymás mellett, szintben elcsúsztatva kerülnek elhelyezésre, alattuk kőtáblán felirat.
N 47° 13,512' E 16° 36,267' 226 m [GCSZTM-1]
Itt találjuk meg még az út térképét a pontokkal és a leírással.
N 47° 13,500' E 16° 36,264' 227 m [GCSZTM+térkép]
A jelszórészlet a templom bejárata előtt álló kereszt márványtáblájának az utolsó számjegye.
2. állomás: Szent István park déli része
Ezen a területen volt az ókorban a színház.
A 2 darab ívesre hajlított felületű, ábrákkal áttört acéllap Szent Quirinus halálra ítélésének és Szent Márton megvesszőzésének, illetve üldözésének történetét jeleníti meg.
N 47° 13,541' E 16° 36,294' 221 m [GCSZTM+A 2. pont ]
Itt a ládát kell megkeresni. Talajszint alatt van, egy V alakú fácska mellett tuskóval takarva, mesterséges rejtekben.
N 47° 13,540' E 16° 36,272' 221 m [GCSZTM-2]
Egyéb látnivalók:
Szent István szobor
N 47° 13,533' E 16° 36,332' 220 m [GCSZTM+ Szent István szobor]
83. gyalogezred emlékműve
N 47° 13,545' E 16° 36,350' 212 m [GCSZTM+emlékmű]
Az ezred laktanyájából már csak két nagyobb épület maradt meg, amelyek a Kálvária út közepe táján találhatók.
3. állomás: Óperint utca, Perint híd
Az híd déli korlátján egy bronzból készített, fennakadt drapéria (püspöki mucétum) utal Szent Quirinus mártírhalálára. A jelszórészlet a rajta lévő első betű(középtájt kis felirat).
N 47° 13,730' E 16° 37,045' 225 m [GCSZTM-3]
A jobb parton két emléktábla is emlékeztet az eseményre.
4. állomás: székesegyház
Szent Márton ereklyéket rejt a szombathelyi székesegyház Szent Márton oltára is. Tours érseke 1913-ban Márton koponyacsontjának egy szeletét ajándékozta Szombathelynek, amelyet országra szóló ünnepélyességgel hoztak a városba és a Tóth István, szombathelyi művész által készített hermában helyeztek el.
A szombathelyi székesegyház kereszthajójának oltárképe, a Csodatevő Szent Márton című kompozíció, 1791-ben készült el. Maulbertsch festménye "csodáinak fényében" mutatja be Tours halhatatlan püspökét.
A székesegyház előtt az iránymutató kompozíció középén kiemelkedő kőelemtől hét - a burkolatba süllyesztett - irányjelző nyíl indul ki, a jelzett célok irányába. Az irányjelzők feliratai: Katedrális, Romkert, Szeminárium, Sala Terrena, Kálvária - Martineum, Szent Márton templom, Iseum. Az irányjelző kövekben egy-egy jelképes kör alakú bronztáblácska kap helyet, a jelzett funkció megjelenítésével.
A jelszórészlet az irányjelző alsó (kisebb) peremén az évszám.
N 47° 13,885' E 16° 37,103' 221 m [GCSZTM-4]
5. állomás: Savaria tér (a tér úgy alakult ki, hogy az 1945-ben, a bombatámadásban lerombolt épületeket nem építették fel újra)
A közelben volt az egykori városkapu. Ezen a városkapun át jutottak el a középkorban a szombathelyiek a Szent Márton templomba és a mellette lévő temetőbe.
A Főtér összeszűkölő végében egy acéloszlopra rögzített hegesztett rajzon Szent Márton látható, amint átnyújtja palástját a koldusnak. A rajz középkori kódexek hangulatát idézi.
Megjelenésekor, már megütközést váltott ki. Hiszen amikor a jól ismert jelenet megtörtént, akkor még katona volt és nem püspök.
Jelszó a szoborhoz legközelebb eső csatornafedél D-Ny sarkában lévő egyetlen betű.
N 47° 13,898' E 16° 37,502' 221 m [GCSZTM-5]
6. állomás: Savaria Múzeum
Szent Márton a hagyomány szerint libák közé bújt, amikor püspökké akarták választani. A libák gágogásukkal elárulták és így nem tudott a feladat elől kitérni. A Savaria Múzeum lapidáriumában találhatók az ókori Savaria legbecsesebb emlékei, a kiállított tárgyak között több az ókeresztény lakosság IV-V. századi jelenlétét bizonyítja.
A Savaria Múzeum részletesen.
Az itt látható kompozíció elemei: liba alakokat formázó íves elem, fekvő kutyát és kígyót formázó elemek. Ezek az állatok a Szent Márton legendákban szerepelnek, egyúttal asztrális szimbólumok is. A kompozíció további eleme egy bronztábla, amelyen Szent Márton alakja látható szerzetesi ruhában, imádkozva. A tábla sarkában a Skorpió havának jelét formázó kampón lopótök lóg, utalva a Márton-napi újbor kóstolására.
A művész a libákat meglehetősen lazán kezelte. Az egyik oldalról láthatók a fejek, a másikról a libák háta. Ezek részben ülőalkalmatosságok is. Azonban van egy bökkenő. Több a fej, mint a hát. A jelszórészlet egy szám. Mennyi fejnek nincsen háta?
N 47° 14,015' E 16° 37,522' 217 m [GCSZTM-6]
7. Szent Márton templom és Szent Márton kútja
A Szent Márton tiszteletére felszentelt templom északi mellékkápolnájának bejárata fölött olvasható a felirat: HIC NATUS EST SANCTUS MARTINUS, azaz "Itt született Szent Márton". A kápolna oltárán Márton püspök szobra látható, lábánál a libával. A faragott oltár-szekrényben, egy fatörzs alakú ereklyetartóban őrzik ujjcsontjának darabját. A Tours-ból Szombathelyre vezető "Európai Szent Márton Kulturális Útvonal" a VIA SANCTI MARTINI jelképét, Szent Márton bronzba öntött lábnyomát, 2005-ben helyezték el a templom kápolnájának lépcsőjén.
A templom előtti kutat már a középkori források is Szent Márton kútjának nevezték. A hagyomány szerint ennek vizével keresztelte meg Márton édesanyját. E jelenetet ábrázolja a kút fölött álló, Rumi Rajki István által készített bronzszobor.
A szobor talapzatán lévő réztábla utolsó betűje.
N 47° 13,975' E 16° 37,855' 213 m [GCSZTM-7]
A templom mellett a
Szent Márton temető Magyarország legrégebbi, közel kétezer éven át használt temetője. A rómaiak idejében itt volt a város ókeresztény közösségének sírkertje.
A láda története:
2016.03.27.
A 4. pont le van zárva felújítás miatt. Ez a jelszórészlet:
E
2017.04.14.
A láda maradt a koordinátán,de új helyre költözött.
A 4. pont ideiglenesen kivonva. Meglátjuk hová kerül az átépítés után.
2019.06.21.
A 4. pont visszakerült. Az 5. ponton eltűnt tábla miatt változott a jelszó.
2020.09.17.
Láda karbantartás, feltöltés. Kicsit arrébb került.
2021.07.06.
Láda pótlása. Új helyre került.