WAP
A ládát az állandó kiállító teremben a szerb ortodox papi viselet és a Mázas köcsög között a Százhalombatta története alatt keresd. ( Ezt a fekete tárgyat kinyithatod.)
Alternatív jelszó : Forgó ajtó közelében.
Nyitva tartás: 2023 április 1-ig. ZÁRVA

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Ezzel a rejtéssel a százhalombattai Matrica Múzeumba invitállak benneteket.Most már sajnos csak kiállító terem ezért a rövid nyitva tartás
Megközelítés
Vasút
Százhalombatta Dunaújváros vonalon. Vasútállomásról gyalog vagy helyi buszjárattal.
Autóbusz
Budapest Kelenföldi pályaudvarról: Százhalombatta Csokonai út megállónál kell leszállni (ez közvetlen buszjárat )
Budapest Népliget : Százhalombatta Csokonai út megállónál kell leszállni (ez közvetlen buszjárat )
Gyalog A vasútállomásról és itt van a busz végállomás is; 1200m-es sétával jutsz el a múzeumig.
Autóval
N 47° 19,299' E 18° 54,641' 118 m [GCMAT+parkoló]
Belépőjegyek
Felnőtt látogató egyéni belépődíja: 1.200 Ft/fő
26 év alatti diákok és 70 év alatti nyugdíjasok egyéni belépődíja: 660 Ft/fő
Családi jegy:
A kedvezményt 5 főig szülő vagy nagyszülő kiskorú gyermekeikkel 3300 Ft
és/vagy unokáikkal együtt vehetik igénybe.
A Múzeum és a Régészeti Park látogatása együtt kombinált jeggyel kedvezményes.
A Múzeum története
A százhalombattai "Matrica" Múzeum 1987-ben alakult meg az első állandó kiállításának megnyitásával egy időben. A intézmény 10 éves évfordulója alkalmából emléktáblát helyeztek el a múzeum falán Ferenczi Illés emlékére, aki a múzeum alapítását kezdeményezte.
Amikor Ferenczi Illés néhai tanácselnök-helyettes hosszú és kitartó erőfeszítésének köszönhetően a régi tanácsháza egyik szárnyát átadták helytörténeti gyűjtemény létesítésére, még senki sem gondolta, hogy néhány év alatt a kis gyűjtemény komoly múzeummá fejlődik. A kiállítás színvonalának, továbbá az épület felszereltségének és szakember-ellátottságának köszönhetően a Művelődési Minisztérium 1988-ban városi múzeummá nyilvánította, 1989-ben pedig tájmúzeumi rangra emelte.
A múzeum egy római kori településről (Matrica, ejtsd: mátrika) kapta a nevét; az itt végzett ásatások legszebb leletei megtekinthetők a kiállításon, valamint a Dunafüreden helyreállított római fürdő is látogatható.
A bronzkori földvár és a névadó halmok leletei szintén szemet gyönyörködtetőek. A 115. sz. halom alatt előkerült, szinte épen megmaradt 2700 éves fa sírkamrát és magát a halmot rekonstruált formában tárjuk a látogatók elé. A halom környezetében épül a Régészeti Park, Magyarország első őskori szabadtéri múzeuma, melyet évente több tízezren keresnek fel. Jó kapcsolatot tartunk fenn a környező településekkel, ennek bizonyítéka az 1989-ben Tökölön, 1995-ben Ercsiben megnyitott helytörténeti gyűjtemény, mindkettőt a múzeum szakemberei segítettek létrehozni.
Munkatársaink kigyűjtötték az Óvárosban még élő szerb és magyar vallási- és néphagyományokat, mesterségeket; ezeket hang- és videokazettán, továbbá fényképeken is megörökítették.
A város különleges anyagi helyzete, vezetőinek kultúra pártolása és egy lelkes csapat munkája eredményezte azt, hogy a százhalombattai "Matrica" Múzeumot ma már az országhatáron túl is ismerik. Ennek a munkának köszönhető az is, hogy egyre többen tudják, Százhalombatta nemcsak ipari, hanem egy gazdag múlttal és hagyományokkal rendelkező 4000 éves település.
A múzeum kiváló szakmai munkájának elismeréseként elnyerte az Év Múzeuma 1997 kitüntető címet. A fenntartó 1999-ben megkapta a Múzeumpártoló Önkormányzat kitüntetést. Az 1987-ben nyílt állandó kiállítást, mely a település történetét mutatja be a bronzkortól a közelmúltig, 2000-ben a Millennium tiszteletére felújították, átalakították.
A műtárgyvédelmi szempontok maximális figyelembevételével készült a kiállítás (pl. hideg fényű lámpák, infra mozgásérzékelők, műanyag alapú diszperziós festék, klíma berendezés), melyben az időrendet követve a különböző korokba egy-egy stiláris kapun keresztül léphetünk be. A tájékozódást a vitrinek alatt elhelyezett időszalag is segíti, mely utal az adott időben a világ más tájékain élt kultúrákra.
Kevesebb vitrin és sok enteriőr, makett teszi életszerűvé és élvezhetővé a kiállítást, melynek színvilága megfelel a múzeum arculatának. Magyar és angol nyelvű kiállítás vezető, továbbá leletkatalógus egészíti ki a kiállításban olvasható kétnyelvű feliratokat.
Az állandó kiállítás mellett évente 5-7 időszaki kiállítást, előadásokat, játszóházakat szerveznek..
Láda
A múzeum épületében van elrejtve a GPS vétel általában nincs, ezért egy kis leírással szeretnénk segíteni a keresésben. Keresés közben nem kell a vitrineket megbontani ugyanis rongálás esetén a láda azonnal megszüntetésre kerül. A ládát az állandó kiállításon az újkori részben, a szerb Ortodox papi viselet és a Mázas köcsög között a "Százhalombatta története" alatt keresd. Fekete ládát kinyithatod.(kissé nehezen nyílik.)
Alternatív jelszó
N 47° 19,304' E 18° 54,640' 123 m [GCMAT+alternativ]
A bejárati forgóajtó közelében keress egy gravírozott táblácskát..
"Matrica" Múzeum