"A ládát egy kettős törzsű fa mellett a kidőlt fában keresd, kb. 1 literes hagyományos doboz"
A ládába TravelBug helyezhető.
A láda
Ha autóval érkezünk érdemes a Kultúrház, más néven a Művelődési Háznál leparkolni, így feltűnést sem fog kelteni az autó.
N 46° 56,552' E 20° 8,770' 90 m [GCNrev+Parkolo]
Innen már csak pár méter a cél. A füves gát túloldalán a megadott koordinátán találunk egy kettéágazó fát. Mellette egy kidőlt fában kell tovább keresgélni. Egy 23 cm x 15 cm x 8 cm paraméterű hagyományos dobozt.
A láda története
A láda helyszínén dédinagymamám háza állt évtizedeken keresztül, majd egyszer csak jött egy nagy árvíz 2000-ben, és a fél kertet, vele együtt a házat is elöntötte. A láda helye konkrétan a hátsó kertkapu melletti fa tövében van.
Édesapám keresztanyja ez idő alatt is ott akart maradni, de természetesen felhoztuk őt Budapestre egy rövid időre.
Mikor a víz visszavonult, a házat el kellett bontani, és végül a ma itt látható gát lett belőle. Apum keresztanyja sose tudta megszokni, hogy abból a házból, amiben 75 évig élt semmi sem maradt... Ennek az eseménynek állít emléket ez a cache.
Megközelítés
Nagyrév Jász-Nagykun-Szolnok megye déli részén, a Tiszazug nevű kistáj nyugati peremén, közvetlenül a Tisza bal partján helyezkedik el.
Tipikus példája a közlekedési szempontból úgynevezett zsáktelepüléseknek. A Cibakházi Holt-Tisza és az élő Tisza közé szorult falu egyetlen bekötőúttal csatlakozik a 442. számú közúthoz.
N 46° 55,292' E 20° 11,657' 93 m [GCNrev+Elagazas]
A Tiszán való átkelést a vasútállomással is rendelkező, Tiszakécskéhez tartozó Újbög felől a gyalogrév ismét biztosítja, érdemes akár innen is megközelíteni a ládát!
Nagyrév leginkább távolsági busszal közelíthető meg a legegyszerűbben, ha az ember nem a saját kocsijával megy. Buszok indulnak Szolnokról és Kunszentmártonról. Amennyiben valaki busszal jön, akkor ide érkezik:
N 46° 56,669' E 20° 8,438' 91 m [GCNrev+Buszmegallo]
A faluról röviden
Nagyrév európai hírű és jelentőségű lelőhellyel büszkélkedhet, a falu déli határában található Zsidóhalom nevű bronzkori településsel. Az egykori tiszai ártér magaspartján közel ezer évig lakó bronzkori népcsoportok településének maradványaiból nagy kiterjedésű, több méter magas halom keletkezett, mely az 1800-as évek vége óta kutatott régészeti lelőhely. Jelenleg a halom régészeti védelem alatt áll.
Nagyrév neve először 1380-ban fordult elő írásos dokumentumban. Évszázadokon keresztül tartotta magát, mígnem a XX. század második felétől elkezdődött a falu hanyatlása. Mára a lakosság száma alig haladja meg a 700 főt. A lakosság nagy része református, az impozáns
XIX. századi templom a buszmegállóhoz közel található:
N 46° 56,683' E 20° 8,421' 92 m [GCNrev+Templom]
A falukép a múlt században teljesen átalakult, a vidék népi építészetét napjainkban már nem reprezentálja. Ha valaki mégis kíváncsi egy, a térségre jellemző épületre, akkor látogassa meg
a falu legöregebb házát. Bár műemlék védelem alatt áll, az ingatlan tulajdonosa, sajnálatos módon nem foglalkozik vele. Így nemsokára az utolsó emlékek is eltűnnek.
N 46° 56,757' E 20° 8,439' 101 m [GCNrev+Muemlek]
Természeti adottságok
A Tisza ártere a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzet részeként védett. Jellegzetes ártéri növényfajok szorultak ide vissza, háborítatlan erdőinek különösen madárvilága gazdag. Amellett, hogy a település a Tisza partján fekszik, nem ez az egyetlen kapcsolata a vízzel.
A Tisza szabályozása után az egyik megmaradt
holtág pont a falu észak, észak-keleti határánál húzódik. Érdemes ide is ellátogatni, engedéllyel pecázni, vagy jó időben fürdőzni:
N 46° 57,179' E 20° 9,287' 82 m [GCNrev+Holtag]
A holtág és a Tisza közötti árterületen húzódik egy kisebb, de igen impozáns kis tavacska. Én személy szerint elneveztem
Kis-Tisza-tónak Itt igazán jókat lehet pecázni:
N 46° 59,072' E 20° 9,542' 87 m [GCNrev+Tiszato]
Aki ide akar eljutni, annak javaslom a kerékpárt, vagy az autót. Aki autóval indul, az készüljön fel, hogy a Gát után földút vezet a tóig.
N 46° 57,801' E 20° 8,117' 91 m [GCNrev+Gat]
Ezek a vizek nem csak arra alkalmasak kiválóan, hogy az ember horgászással töltse el idejét. A madárkedvelők számára is gyönyörű látványt nyújtanak a vízimadarak seregei, vagy éppen a magányosan repkedő prédára vadászó ragadozók, mint például az ölyv, héja, vagy akár a sólyom is, mely mind megtalálható a szántóföldek és gátak közelében.
A vadon élő négylábú állatok közül a leggyakrabban előfordulók a nyulak és őzek apró csoportjai. Mivel Nagyrév az Alföldön helyezkedik el, nem büszkélkedhet magas dombokkal, hegyekkel, hanem a tájegységre oly jellemző végtelen síksággal, megszakítva sűrű erdőfoltokkal.
Forrás és további információ: Nagyrév
Ládatörténet
2022. aug. 15. 'Szabó familia' kessertáesunk javította a régóta beteg ládát. Köszönjük [Admin(Fazék)]