A láda autóval az utolsó méterekig megközelíthető. A kereszttől balra, egy nagy kő alatt.
A dobozba TravelBug / Geocoin is helyezhető.
Megközelítés
Sopronból 511 km, körülbelül 5 órás út, melynek több mint 90% autópálya! A ládáig lehet menni autóval, itt egy helyi köztemető parkolója található, a bejárattal szemben van az emlék-kereszt. Az útvonaltervezőbe simán írjátok be, hogy San Martino del Carso, Sagrado, Italia és indulhattok...
Az "ihlet"
Az első világháború egyik - magyar szemmel igen fontos helyszínére invitállak benneteket, az Isonzo-völgye mentén fekvő San Martino del Carso-ba. Ezen a környéken dúlt a híres doberdói csata. A területen lezajlott sorozatos csatákban az összes harcoló fél katonái közül majdnem egymillió esett el, vagy lett harcképtelen. A helyiek azt mondják, a patakokban azért pirosas-barnák a kövek, mert a környék földjét annyira átitatta az emberek vére, hogy még most is az ázik ki a talajból. A környék tele van látnivalóval, múzeumokkal, valamint, itt mindenkit megérint a történelem szelleme. Még a háború alatt elkezdtek építeni a magyar katonák egy kápolnát, amely azonban befejezetlen maradt a háború végéig. A pusztuló romokat hét évvel ezelőtt fedezték fel ismét. N 45° 51,851' E 13° 33,854' 42 m [GCBEIT+Kapolna] Végül felépült 2009-ben, és a Hősök napján hivatalosan is felszentelték. A ládától pár száz méterre található egy kicsi, de nagyon érdekes múzeum, a Ricordi della Grande Guerra, itt magyarul is olvashatsz róla, valamint kicsit messzebb még egy, a Museo della Grande Guerra. N 45° 56,555' E 13° 37,714' 63 m [GCBEIT+2muzeum] A környéken van egy emlékmű, amelyet az olasz áldozatok feletti megemlékezés miatt emeltek - ez még műholdképeken is felismerhető - olyan hatalmas! N 45° 51,083' E 13° 29,335' 63 m [GCBEIT+olasz-emekmu] Sajnos a mi magyarjainknak nem jutott ilyen monumentális emlékmű, így egy baráti beszélgetés során egy barátom ötletére alapozva elkezdtük kidolgozni azt egy majdani emlékhely kialakítására.
Megtervezte és elkészítette azt a hatalmas keresztet (kb. 5 m magas és 3 m széles), melyre a következőt írta: "Hol nyugszunk nem tudja barát feleség gyerek
Elszórt testünk nyomtalanul nyelte magába a föld
Szívetek őrizzen: milliók eleven milliókat
Áldozatunk nem a gaz jogcíme. Jóra parancs"
Keresztury Dezső
"A keresztet állíttatták a soproni M. Kir. 18 Honvéd és Népfelkelő Cs. Kir. 76. gyalogezred leszármazottai"
Ezzel az emlékművel próbálunk meg a háborúban elhunyt katonáknak emléket állítani. Valamint az utókor számára egy kis emlékeztető, hogy mi is történt itt valójában... A környéken vannak még magyar emlékművek, melyet érdemes szintén felkeresni, valamint az említett kilátást is megcsodálni, mert lélegzetelállító!!! Hatalmas területet lehet be- illetve átlátni! Az egyik oldalon az Adriai-tenger, vele átellenben pedig szinte az Alpokig el lehet látni.
Szomorú fordulat
A keresztnek van még egy nagyon szomorú vonatkozása: a BARÁTOM, illetve a BARÁTUNK, aki megálmodta, kitalálta, megtervezte és elkészítette ezt az egész emlékművet, a tervezett felállítás előtt két héttel, a soproni lőtéren rablógyilkosság áldozata lett! Így az ötlet szülőatyja nem érhette meg, hogy műve 2012. május 11-én a felállításra került. Emlékére még egy tábla lett rá elhelyezve: "IN MEMORIAM BAUMGARTNER ERVIN"
Ládaterv
Amikor elkészültünk az emlékművel, véletlenszerűen jött az ötletem, hogy ezt a helyet meg kellene mutatni még sok honfitársunknak, így beszereztem egy tízórais dobozt, tettem bele egy-két háborús relikviát és egy jelszót! Eredetileg nem volt betervezve a láda - így, kérlek ne haragudjatok a puritánságáért, hiányosságaiért. Ha jól emlékszem, még tollat is elfelejtettem tenni bele meg füzetet is...Már pótoltam!
A kereszt hivatalos felszentelése és leleplezési ünnepsége 2012. június 23-án volt. Csatolok ide egy linket az emlékkereszt felállításáról. A fotón legközelebb eső alak én vagyok. :)
Jó utat kívánok mindenkinek
Ládatörténet
2022. szept. bagolyvera játékostársunk javította, nagyon szépen köszönöm, újra kereshető.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Gradoi nyaralásunk során vadásztuk le a ládát, utána pedig elmentünk az apró múzeumba is. Beszélgettünk sokat a múzeumvezetővel és vettünk egy könyvet is, elmesélte a Magyarországon készült képeinek is a sztoriját. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Nagy tisztelet az emlékműért, s a ládáért is. Jó látni, s olvasni az olasz-magyar összetartozást.
Gyönyörű a kis ládika is!
Megtaláltuk az olaszországi nyaralás alatt, pontosabban már Gradóból hazafelé tartva. A gyerekeknek meséltem arról, miért fontos ez a hely nekünk magyaroknak. Egy kis élő történelem órát rögtönöztem. Remélem emlékezni fognak rá, ha oda jutnak a tanulmányaik során. És így ismeretlenül is megemlékeztünk Ervinről és tragikus haláláról.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Átnéztünk a kereszt körül mindent, szó szerint minden követ megmozgattunk a jelszóért, de egy felbontott elsősegély dobozt találtunk csak...Kérjük a kép alapján a találat elfogadását. [Geoládák v4.0.2]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Ez a láda volt a legközelebb a júliusi 5-9. Alpok-Adria kerékpártúrához
180 km szint: 400 fel, 1200 le
1. nap - kerékpárút a Milleniumi vasútvonal helyén: a kerékpártúránk első része a klasszikus Alpok-Adria útvonal utolsó hegyi szakasza. Európa egyik leglátványosabb kerékpárútja vezet át az Alpok hegyein, követve a Fella folyó völgyét. Szinte végig kellemesen gurulunk lefelé, köszönhető ez annak, hogy a kerékpárút egy régi sínpár, az egykori Milleniumi vasútvonal helyén létesült. Kellő távolságra az autóutaktól, hidakon, régi viaduktokon és vasúti alagutakban bringázunk. Az útvonalunkat a régi vasútállomások épületei szegélyezik, amiken még látszanak a korabeli állomások nevei. Pontebba kisvárosában megpihenünk, majd délnek fordulunk, miközben előttünk a Júliai-Alpok hegyei magasodnak. Ilyen vonalvezetésű kerékpárút manapság aligha épülne, csakis akkor, ha egy régi vasút adja át helyét a kerékpárosoknak. Egymást érik az alagutak és a viaduktok, amik magasan a folyó és az autópálya felett ívelnek át. Mintha egy vasúti terepasztal elevenedne meg előttünk. A régi vasútállomásokat és fűtőházakat ma is használják; lakásokat vagy épp kerékpáros pihenőket alakítottak ki bennük. Chiusaforte után a hegyek alacsonyabbak lesznek, mi pedig hamarosan megérkezünk Venzone kisvárosába.
Venzone: az ezeréves városkát az 1976-os földrengés csaknem teljesen elpusztította, ám az újjáépítés annyira jól sikerült, hogy 2017-ben Olaszország legszebb falujának választották. A főtér, az utcák és a középkori hangulatot idéző házak valóban csodálatosak, ezért elég időt szánunk Venzone megismerésére.
Gemona del Friuli: a pihentető városnézés után már csak 10 kilométer van hátra, mire megérkezünk Gemona del Friuli városába, a szállásunkra. Táv: 70 km
2. nap - kerékpártúra Udinéig: a reggeli után elhagyjuk Gemona városát és rátérünk az Alpok-Adria kerékpárútra. A mai szakaszon elhagyjuk a hegyeket és megérkezünk a síkságra. A Tagliamento folyó széles völgyében bringázunk és apró falvak, szőlőföldek, erdők, mezők és farmok között tekerünk. Tomba faluban régi mosóházakat és elhagyott vízimalmok maradványait láthatjuk. Megállunk egy hangulatos kávézónál, majd folytatjuk utunkat Udine felé. A hivatalos útvonal ugyan nem érinti Tricesimo kisvárosát, de a szép óváros és egy pihenő miatt megéri a letérőt. Tricesimóból továbbindulva még 18 kilométer van hátra Udinéig; az útvonalon egymást érik a kisvárosok, mígnem a kanyargós utunk végén megérkezünk Udine belvárosába. Táv: 50 km
3. nap - kerékpártúra Gradoig: reggel elhagyjuk a szállodánkat és Udine utcáin átsuhanva magunk mögött hagyjuk a várost. Szinte észrevétlenül, de folyamatosan lejt az útvonalunk. Kisvárosról kisvárosra haladunk, amiket farmok, gyümölcsösök és mezőgazdasági területek kötnek össze. Ha hátra pillantunk, még feltűnnek az Alpok vonulatai, de egyre közelebb érünk a tengerhez. Félúton találjuk Palmanova kisvárosát, ahol megpihenünk. A települést a Velencei Köztársaság idején erődvárosnak építették. A különlegességét az adja, hogy a szabályos, 9 szögletű elrendezését a mai napig megtartotta; többek között ez is közrejátszott abban, hogy elnyerte az UNESCO Világörökég címet. A kerékpárút egyenesen a kör alakú főtérre vezet, ahol több vendéglőt is találunk.
Strassoldo: Palmanova után csak néhány kilométert tekerünk az újabb megállónkig, a középkori Strassoldo városkáig. A település névadója a Strassoldo család, akik összefonódnak Európa történelmével. A legenda szerint őseik még a hunok ellen is harcoltak. A középkori várfalak és épületek között sétálva mindenesetre minket is megérint a történelem szelleme.
Aquileia: a következő megállónk Aquileia kisvárosában lesz, ahol a bazilika és a mellette található régészeti lelőhely az UNESCO Világörökségek között is szerepel. Aquileia a Római Birodalom egyik legjelentősebb kulturális és kereskedelmi központja volt jelentős kikötővel.
Grado: az Alpok-Adria kerékpártúránk legutolsó szakasza a tengerparti Grado kisvárosáig vezet. Kerékpárutakon és alacsony forgalmú közutakon bringázunk és hamarosan elérünk egy mesterséges gátig, amely a tengeren vezet keresztül. Majdnem 5 kilométert tekerünk, közben jobbra-balra az Adriát látjuk, míg végül megérkezünk Gradóba. Táv: 60 km
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben otthonról. [Geoládák v3.12.10]Kis segítséggel,mert a csoport nem vár. Olaszországi rövid hétvége, erre vissza kell jönni.
Nagyon szép a láda, köszönjük! A navigáció valahogy máshova vitt minket, aztán a táblákat követtük. Szomorú helyet mutat be, a táblát olvasva összeszorul az ember szíve. Amikor eljöttünk pont harangoztak ebben a templomban a település központjában, a ládától nem messze. [Geoládák v3.12.10]
A Rejtővel előre egyeztetve újrarejtettem a ládát egy nagy kő alatt, de iez nkább balra esik a kereszttől, tehát újra kereshető! Köszönöm a lehetőséget!
Mint ládadoki a geoládát az utolsó bejegyzések vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Meglatogattuk az emlékhelyet, de sajnos a ládát nem találtuk a helyén. A követ megtaláltuk, de sem alatta, sem mellette, sem a közelében nem volt doboz.
Kérem a rejtőt hogy a képek alapján fogadja el a találatot. Köszönöm! [Geoládák v3.12.10]
Sajnos a láda nincs a kő alatt. Ennek ellenére én is leróttam a tiszteletemet. Köszönöm hogy megmutattad ezt a helyet. Kérem szépen hogy a fotó alapján fogadd el a találatot. [g:hu 1.6.4]
Köszi a rejtést!
4 napos túrára indultunk az Isonzó mentére. Felkerestünk temetőket, emlékhelyeket, a nagyváradiaknak állított gúlákat, a szegediek által kialakított kápolnát a Mrzli Vrh-en, és a soproniaknak állított keresztet is. Egy kis szalag megkötésével emlékeztünk rájuk! Az egyik virágtartóhoz erősítve olvashatjuk a Bécsi Levéltárból kikért pontos névsorát az elesett soproni bakáknak.
Egyik legkedvesebb gödöllői Tanárunk rendszeresen keresi fel a környék emlékhelyeit tanítványaival. Az ő jóvoltából olvashatjuk a katonák névsorát is.
Így, hogy idő közben megszületett a GC4GYE multi, ennek a ládának nincs túl sok létjogosultsága, de ez magánvélemény. Persze, emlékkereszt, miegymás. Ezek is valahol szubjektív dolgok, mint a véleményem. Autóval teljesen megközelíthető, így is tettünk. Én a kis temetőbe is benéztem, amíg a többiek kitúrták a dobozt. Majd logolás után megnéztük a már citált multi emlékhelyét. No, az tetszett. Kópéval jártam itt.
Ancs Tours 5.0, avagy Hahó Tenger! 11/15.
Középiskolában nem rajongtam a történelemért, de más az iskolapadban magolni és más napokat a környéken csatangolni, ahol mindent átitat a háborúra való emlékezés.
A láda ennél közelebb nem is kerülhetett volna a kereszthez. :D
Innen átsétáltunk még a GC4GYE egyik pontjához is.
Köszi
Az Ancs Tours & Társa szervezésében jutottam el ide.
Szerintem ez a doboz nem a legjobb helyre került.
Ha már ennyire közel van GC4GYE egyik pontjához, akkor sokkal többet ért volna a szabadtéri múzeum közelében, mondjuk egy lövészárokban. Sajnos egyik ládaoldal sem mutat rá erre a látványos helyre, pedig itt minden van, mint a búcsúban.
Az oldalról kattintható linkek java már nem működik.
Szívszorító régmúlt és sajnos közelmúlt is. :-(
A keresztnél beszélgetésbe elegyedett velünk a temetőből kijövő Visintin úr. Ugyan be nem mutatkoztunk egymásnak, de a kis temetőben a halottak kb. 80 %-a ezt a nevet viselte, így elég nagy az esély arra, hogy nekünk is Visitin úrhoz volt szerencsénk. Egymás nyelvét nem beszéltük, sőt másik közöset sem, de ez egy olasznál sosem akadálya a kommunikációnak és tényleg mindent megétettünk, amit kedvesen mondani akart. Azt mondta, jövőre újrafesti a keresztet, mert már kezd kopni. Örült, hogy a geoládához jöttünk. Invitált, hogy nézzük meg a nagyon érdekes múzeumot és siessünk mert hamarosan ebéd szünet lesz és bezár. Mesélt a kereszt felállításáról is. Kellemes találkozás volt.
A rejtés egyszerű, de úgy tűnik, ide pont jó így, vigyáznak a ládára.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük.
Részletek és képek később. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Tavaly és idén augusztusban az Isonzói csaták emlékhelyeit kerestük fel a Zalai Teker(g)őkkel és az utbaeső ládákat is megkerestem.
Most kettesben mentünk Jesoloba egy rövid pihenésre és útbaejtettük a közeli kettő magyar rejtést is.
Elismerést érdemel ez a magyar vonatkozású megemlékezés.
A közel 1 hetes intenzív túrázgatás után ma 'pihenőnapot' tartottunk Bovec környékén, majd Grado felé autózva megálltunk itt. Érdekes a keresztállítás és és az értelmetlen harcok története is. Köszönet a rejtésért.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést.
A közelben nyaraltunk, kötelességünknek éreztük ennek és a többi, közelben lévő világháborús emlékhelynek felkeresését.
TBende ajánlásának megfelelően felkerestük a közelben lévő, a Nagyváradi 4. Magyar Királyi Honvéd gyalogezred emlékművét. Mindkettő szépen rendben tartott. Onnan erdei úton rövid sétával lehet átmenni a Monte San Michele-n lévő múzeumhoz, szabadtéri kiállításhoz.
A környékbeliek nagyon segítőkészek.
Monfalconeban volt egy kis dolgom, szerencsére kicsit előbb végezetem, így hazaút előtt tettem egy kis kitérőt a doberdói fennsíkra a közeli kettő láda miatt. Köszönjük a rejtést.
Ez egy extra találat volt.
Amint nézegettük a kereszt melletti táblát kiugrott egy autóból egy olasz úr, aki magyarul köszönt és elkezdte sorolni a táblán látható emberek nevét szintén magyarul. Nagyon jól elbeszélgettünk, igaz azt már olaszul. Mindent megtudtunk a kereszt állításáról, a családjáról és a múzeumról is, amelyet szintén megnéztünk. Ott is megleptek bennünket nem csak magyar köszöntéssel, hanem pár pohár borral is.
Az nem fér a fejembe, hogy a pár száz méter távolságban lévő magyar emlékmű meglátogatását miért nem ajánlja a rejtő. Ti ne hagyjátok ki! Az útról (kis) magyar nyelvű tábla vezet a helyhez.
Útban Róma felé ... az időpont nem volt a legjobb (de visszafelé még rosszabb lett volna). Nagyapám járt errefelé, de nem tetszett neki a vidék (pedig szép), ezért inkább hazagyalogolt. :)
Megtaláltuk! Örülök, hogy újra eljutottam ide. 2012 -ben én is segédkeztem a kereszt felállításánál. Külön köszönet Karcsi barátomnak, hogy akkoriban elrejtette ez a ládát, és így sok magyar és külföldi találja meg ezt az emlékhelyet.
Sok világháborús helyen voltunk, ennek a keresznek a története még megrázóbb. Elolvasva a régi híreket, eszembe is jutott, hogy annak idején mennyire elszörnyedve hallottam ezt a hírt.
Gyakorlatilag a ládáig autóztunk, vele szemben parkoltunk le. A helyiek nagyon kedvesek, a temető szépen rendezett.
A családi szlovéniai kirándulás ötödik napjának programja Olaszország területére vezetett. Ez volt a második pont. Örülünk, hogy a magyar kápolna mellett immáron egy magyar kereszt is emlékeztet az első világháborús eseményekre. Köszönjük a rejtést!
Köszönjük a rejtést!
Szép emléket állítottak őseinknek erről a küzdelmes időről.
Korábban nem gondoltam volna, hogy eljutok ide, hogy nem csak a történelemkönyvekből és atlaszokból láthatom egyszer.
Megvan! Köszi a rejtést! A szlovéniai csatahelyek után ide csak elszaladtunk, hazaindulás előtt, megnézni, hová kell jönnünk jövőre :)
Örülök az ilyen kezdeményezéseknek, bárcsak minél több magyar látogatná ezeket a helyeket!
Előre bocsájtom 300 méternél közelebb nem jártam a ládához, így ha nem fogadod el a találatot minden további nélkül megértem.
Egy csoport tagja voltam és a régi Monarchiás infrastruktúra miatt (alacsony átjárok és a busz nem fért át), sajnos késésben voltunk, pár helyen vártak ránk, így a keresztet nem tudtam felkeresni, viszont a közelben szinte mindent, ezért adtam fel a jelszó nélküli megtalálást.
Immáron harmadszor jártunk a környéken, a Nagy háború kitörésének 100. évfordulójára emlékezve. Egy atya és egy hadtörténész is kísérte a csapatot, így mindenhol méltóképpen meg tudtunk emlékezni, illetve még több ismeretet, információt hallottam. Voltunk a Magyar Kápolnánál, a legmagasabb ponton San Michel hegyén, Redipugliában a magyar-osztrák temetőben, az olasz emlékműnél, Nova Gorica hősi temetőjében, a várban az I. világháborús múzeumban, illetve megismertem a legújabb kutatások adatait is. Utazással négy napot töltöttünk a környéken és beszéltünk helyiekkel is, olaszokkal, szlovénokkal. Mindenhol nagy szeretettel fogadtak minket.
Egy baráti társasággal jöttünk át a Visintini kápolnától A 6 éves kisfiúnak átadva a gps-t közelítettünk a láda felé, majd végül apukája húzta ki a dobozt a rejtekből. Jó érzés volt őket beavatni a játékba ezzel a szép új dobozzal.Köszönjük Fazék, köszönjük ládacsere program.
Monfalconei családi nyaralás 5/2
Olaszországi síelésből hazafelé kis kitérővel. Megrázó a hely, de jó látni, hogy sokan ápolják az elesettek emlékeit. A törött ládátt az MGKE LÁDACSERE program keretében kicseréltem. Sajnos némileg olvadékvíz-veszélyes a láda helye, ezért visszacsomagoltam a régi zacskóba.
Köszönjük a lehetőséget a kereséshez!
A geocaching nélkül valószínű nem jutottunk volna ide el!
Szívszorító élmény, ilyet csak a VESZTŐHELY-en éreztem!
Ha eljuttok ide javaslom álljatok meg az előtte száz méterre levő másik emlékműnél is, valamint az autóval 10 percre levő "Magyar Kápolna"-t is keressétek fel
A láda sajnos törött, be nem ázik, a tasiját cseréltem.
896. megtalálásunk. Útban hazafelé a napfényes Toscánai nyaralásunkból. A nagy láda gyorsan meg lett, még a GPS sem éledt fel. Még egyszer rápillantottunk a tengerre is.
A Visintini Magyar kápolnával és a monumentális olasz emlékművel egy napon tekintettük meg az emlékkeresztet és a környékét.
Szívszorító helyszínek...
Köszönet a rejtésért!
Köszönöm a rejtést, de még inkább a megemlékezést a hősi halottakról!
A láda törött, a logbookot tartalmazó zacskó nem zárható, és nem volt nálunk javítókészlet. Kérem, hogy aki előre tud készülni, vigyen legalább egy zip-lockos zacsit!
A Visintini Magyar kápolnától csak pár kilométer az emlékkereszt. Kegyetlen melegben érkeztünk a temetőhöz. Nagyon szép kereszt, sok magyar táblával, megdöbbentő volt olvasni a naplóbejegyzés részletet a háborúból. Elgondolkodtató. A láda könnyen meglett. Egy picit hiányoltam az innen mintegy 100 méterre található emlékmű említését és fotóját a ládaoldalról (4. sz. Magyar Királyi Honvéd emlékmű), kb. 100 méter séta az erdőben.
Sokat jártunk már a környék háborús helyszínein, emlékhelyein. Két éve a Visitini kápolnát is meglátogattuk.
Most az Olasz Légierő néhány északi bázisára menet ejtettük útba az emlékművet. Sajnos hajnalban értünk ide, sötét volt, az eső is esett, így a kilátásból semmit nem élvezhettünk. Azért fejlámpával elolvastuk a táblákat, leróttuk tiszteletünket, belogoltuk a ládát, a benne talált Travel Bugot pedig a helyén hagytuk.
Kár hogy van múltbéli és jelenlegi szomorú apropója is a ládának.
Ahogy korábban jeleztem,nyaraláskor útbaejtettük a ládát. A környéken szétnéztünk,a múzeum sajnos éppen zárva volt.
(Sanyi festését "ellenőriztem",rendben volt...)
Olaszországi nyaralás felé útközben álltunk meg ezen a helyen. Gratulálunk a rejtőknek a megvalósításért. Nagyon sajnálatos a kereszt megálmodójának tragédiája...
Köszönjük a rejtést, köszönjük hogy eljuthattunk ide.
A láda megjelenésekor a leírást olvasgatva azonnal feltűnt, hogy a mai avató ünnepség napja lesz boveci nyaralásunk hazaindulás előtti utolsó napja. Mivel Szlovéniához igencsak közel esik San Martino del Carso, ezért rögtön kigondoltam, hogy mára a két közeli magyar láda lesz a fő úticél.
Annál is inkább, mert így, hogy a felszentelésen is részt vehettünk, illetve utána rejtővel is személyesen megismerkedhettünk, beszélgethettünk, számomra különösen emeli a találat értékét, megismételhetetlen, egyedi alkalom lett.
Az ünnepség után a láda olasz "gondnoka" elkalauzolt minket még a múzeumba is, ahol elgondolkodtató volt látni a rengeteg összegyűjtött háborús relikviát.
Szlovéniai és olaszországi ládázás 5/11.
A ládát mi sem találtuk ezért fölhívtuk a rejtőt. Megmondta a jelszót (amit köszönünk). Nálunk volt egy kisebb láda azt elrejtettük benne pedig egy apró logbookot. A láda a nagy kő tövébe került és egy kis követ raktunk rá. A panoráma nagyon szép volt mert a tengerig el lehetett látni.
Köszönjük a rejtést.
Sajnos a ládát nem találtam meg. A koordináta a temető melé mutatott. A kereszt mögött pedig el volt egyengetve a terep és az eső miatt teljesen felázott. Ennek ellenére nézegettem a köveket, de nem találtam.
A múzeum koordinátája: N 45° 52,478' E 13° 32,046'
Kérem a képek alapján a megtalálás elfogadását.
Az egyik, a kereszt állításában résztvevő kollégámtól tudok az emlékműről. Egyből elhatároztuk,hogy a nyári szabadság alatt útba ejtjük a helyet. Örülök,hogy nem kell "keresgélni" az utat, s ráadásul gyarapodik ládáink száma.
2010-ben egy emléktúra keretében bejártuk az Isonzo-völgyet a Predil hágótól Sezanáig világháborús magyar katonai temetőket,emlékműveket felkeresve.Megtekintettük a magyar királyi 4.honvéd gyalogezred emlékművét is és a lövészárkok maradványait a település mellett.A közeli Monte San Michele sem maradt ki természetesen.
Nagyon örülök hogy egy geoládával tisztelegnek az elesett magyar katonák emléke előtt amely ráadásul a trianoni évfordulón jelent meg.Remélem lesz alkalmam felkutatni.