Elhelyezés időpontja: 2012.06.06 00:00
Megjelenés időpontja: 2012.07.15 14:14
Utolsó lényeges változás: 2020.11.14 20:03
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: halindaattila
Ládagazda: Vironia Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1700 m
Megtalálások száma: 360 + 2 sikertelen + 4 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2012-08 volt 18 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Kétpontos multi.
1, N 48° 07,400' E 21° 25,511' - kb. 1,8 méter magasan. Itt az egyes pont előtt NE ÁLLJATOK MEG autóval bármennyire közelinek is tűnik, mert tilos és veszélyes. Kérem a láda gondos visszarejtését.
2, N 48° 07,288' E 21° 24,749'
A híd nyugati oldalán elhelyezett tábla első szava.
Jelszóképzés: Sorrendben előbb a híd, majd a láda!!!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Sajnos országunk keleti fele nem bővelkedik Erzsébet királyné által meglátogatott, vagy hozzá kapcsolódó emlékhelyekkel, mint például Gödöllő. A Tokaj - Rakamaz közötti úton áthaladó emberek kocsijukkal csak elsuhannak egy értékes hely mellett úgy, hogy nem is tudják névadóját!
Szeretném megismertetni veletek az Erzsébet királyné utat (amely 2,8 km hosszan szalagkorlátok közé van szorítva). Fasor rejti a kőből emelt emlékművet, mely a sebesség miatt nem, vagy csak későn vehető észre. Pedig megcsodálni, gyönyörű látvány! Majd az út végén ne hagyjátok ki a történelmi viharok által sokszor megtört és többször törmelékeiből újjáépített gyönyörű Erzsébet királyné nevét viselő hidat se!
Erzsébet királyné út mészkő emlékoszlopa N 48° 7,400' E 21° 25,511' 101 m [GCEKUT-1] láda:
Nyáron a jó árnyékos, hűvös helyen parkoló autótól indulunk kelet felé. Majd a kerítés előtt itt N 48° 7,408' E 21° 25,167' 100 m [GCEKUT+letérés] a földút irányába jobbra kanyarodunk ami egy kisebb erdősávon keresztül vezet az emlékoszlopig. A láda körüli erdősávban nyáron sok a szúnyog! Hosszú ruha vagy szúnyogriasztó nem árt.
Az út elnevezésének története.
Erzsébet Amália Eugénia, gyakori becenevén Sisi, teljes német nevén Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach Született München, 1837. december 24. - Genf, 1898. szeptember 10.
Osztrák császárné, magyar királyné, Ferenc József felesége volt. Kora egyik legszebb asszonyának tartották. Egyéniségének és a magyarok iránt érzett szeretetének köszönhetően máig az egyik legnépszerűbb történelmi személy Magyarországon.
Erzsébet királynét 1898. szeptember 10-én Genfben egy olasz anarchista halálra sebezte. Rakamaz kegyura Lukács László pénzügyminiszter kérelemmel fordult őfelségéhez Ferenc Józsefhez, hogy a Rakamaz és Tokaj közötti utat a királynéról nevezzék el. Az uralkodó 1899. augusztus 24-én az engedélyt megadta. A pénzügyminiszter értesítette Szabolcs vármegye közönségét, hogy a szoborállítás-avatás és az emlékünnepség költségeit fedezi. Majd ezt követően a 2228. sz. leiratában ezt írta: "a tokaj-rakamazi állami útnak Erzsébet királyné útjának leendő elnevezését Ő felsége megengedte"
Az emlékmű felirata: "Erzsébet királyné útja Tokaj-Rakamaz 2,8 km".
A ládát kőből készült pad alatt keresd, száraz fűvel álcázva. Ebben találod a jelszó második részét!
Erzsébet királyné hídja
Továbbra is a Mária zarándok út túristajelzése mentén közelítünk a híd felé.
Ezen a ponton található Erzsébet híd emléktáblája. N 48° 7,288' E 21° 24,749' 101 m [GCEKUT-2]
A tokaji Erzsébet királyné híd története egészen a XVI. századig nyúlik vissza. Azelőtt a település középpontjában csak egy rév működött, az első fahíd az 1500-as években épült meg. Ez nem volt hosszú életű, az 1565-ös harcok során el is pusztult a következő hidat, amely már nagyjából a mai híd helyén állt Mária Terézia építtette. Az 1849-es harcok idején ismét használhatatlanná vált az átkelő. Az első vashidat 1896-ban adták át a forgalomnak, mely már viselte Erzsébet királyné nevét. A ma látható, a Tisza és a Bodrog összefolyásánál álló híd 1961 óta működik Tokaj központjában. Az elpusztult híd emléktáblája ma a Tokaji Múzeumban található. (nagy és nehezen olvasható szürke márványtábla)
Első jelszórészlet: a jelenlegi híd emléktábláján olvasható első szó.
Kívánok mindenkinek kellemes időtöltést!
Attila
Forrás:Wikipédia
Régi képek forrása: Tokaji múzeum
Ládatörténet
2020. november 14. Vironia javította a ládát november 7-én, én pedig az oldalt aktualizáltam. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Me egyedül ládáztam hazafelé egy kis kerülővel. Először elmentem Tokajba, ahol a másfél évvel ezelőtti látogatásunkkor egy-két ládát kihagytunk. Ez a láda volt a mai első találatom. Kellemes pár száz méteres sétával elértem az emlékművet. A rejtek ügyes volt, és mázlim volt, mert kicsit jobbra húztam a Mária-oszloptól és így pont útba esett a láda rejteke.
Csak egy reklamációm lenne: úgy látom kicsit zavaros a ládaoldal abból a szempontból, hogy melyik az első és második pont. A kis térképen is tisztán az emlékmű az egyes, és a tábla a második pont, ugyanakkor a ládában lévő logbookban 2-ik pontként van a láda jelölve. A kommentek alapján is leginkább a táblát említik a játékosok első pontnak. Jó lenne eldönteni, hogy melyik helyes és a zavarodást kiküszöbölni.
Én sem találtam meg a táblát, de mint már mások előttem, én is kisaccoltam a hiányzó jelszó részt. Köszi a rejtést!!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Az első ponton az emléktáblát nem találtuk, de a második pont jelszórészletéből sikerült kitalálni. Az első ponttól hivtam a rejtőt, aki nem vette fel - amivel természetesen hétköznap, munkaidőben semmi probléma -, de vissza sem hívott...
James [Geoládák v3.12.6]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (366 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.