Elhelyezés időpontja: 2012.07.09 00:00
Megjelenés időpontja: 2012.07.09 09:06
Utolsó lényeges változás: 2012.11.11 08:51
Utolsó változás: 2017.03.15 22:58
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: rosie77, Nargoth
Felhasználó: rosie Nehézség / Terep: 2.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 170 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP
Két pontos multi: 1 virtuális, 1 láda.
1. N 46° 09, 357' E 17° 49,922' kerítésen, belülről.
2. N 46° 09, 462' E 17° 50,054' megadott koordinátán fejed felett, 10x15X5 cm-es doboz!
Jelszó 1-2 sorrendben, egybeírva. Az első rejtés kívülről érhető el, a második az épület udvarán található, a kapu nincs kulcsra zárva, nyugodtan be lehet menni, minden illetékes tud a ládáról.
Megközelítés
Szentlászló a 67-es számú főút mellett fekszik, tömegközlekedéssel a Kaposvár - Szigetvár menetrendszerinti autóbusz járatokkal érhető el.
A faluról és látnivalóiról itt tájékozódhatsz, a Kárpát-medencében található, Szent László nevét viselő településekről pedig itt olvashatsz.
Mindkét kiállítás előzetes bejelentkezés után látogatható.
A 73/354-183-as telefonszámon Budai család (Budai György, Budai Györgyné - Margit néni, Budai Kinga) valamely tagja fog jelentkezni, akik nagy örömmel várnak mindenkit és mutatják be a kiállításokat.
A csuhémúzeumban kézműves bemutató, foglalkozás, játszóház tartása is kérhető, ezt is a fenti telefonszámon tudjátok leegyeztetni. Az a kérés, hogy amennyiben ezeket a szolgáltatásokat is igénybe venné valaki, azt ne közvetlenül a látogatás előtt jelezze (érthetően ez felkészülést, szervezést igényel).
Hivatalos nyitvatartási idő nincs. Napközben, ha Kingáék ráérnek, nagyon szívesen mennek és körbevezetnek bárkit. A játékról és a ládáról is tudnak.
Belépőjegy árak (mindkét múzeumban azonosak):
Felnőtt. 150 Ft
Gyerek: 100 Ft
Kézműves foglalkozás a csuhémúzeumban: 300 Ft/fő
Tájház
A Zrínyi utca 15. szám alatt található, közvetlenül a főút mellett, ajánlott parkoló N 46° 9,364' E 17° 49,935' [GCSZHA+1parkolo].
A 2003-ban megnyílt tájház épülete a helyi német építészeti stílus jegyeit hordozza, tulajdonosa - aki német származású - visszavásárolta a szülői, nagyszülői házat, amelynek első felét az önkormányzatnak adta, a Helytörténeti és Néprajzi Gyűjtemény kialakítása céljából. Az épület hátsó része lakóház, ahol a tulajdonos vagy barátai laknak magyarországi tartózkodásuk alatt.
A Tájház földszinti része bemutatja a német és a felvidéki idetelepített magyarok múltját, a falu neves szülötteit, valamint láthatunk egy berendezett 20. századi német tisztaszobát.
A tetőtérben régi használati tárgyak, illetve a ma élő helyi kézművesek alkotásai kerültek bemutatásra.
Csuhémúzeum és Népművészeti Alkotóház
A Csuhémúzeum, - amely 2006-ban elsőként nyílt meg az országban - a Petőfi utca 1. szám alatt található. A szemben lévő épület előtt javasolt a parkolás N 46° 9,443' E 17° 50,066' [GCSZHA+2parkolo], innét kellemes sétával teljesíthető akár mindkét pont.
Az épület 2008-ban építészeti nívódíjban részesült és helyi védettség alatt áll.
A csuhézás hagyományát a felvidéki Naszvadról 1947-ben idetelepített felvidéki magyarok hozták magukkal. A több mint 300 darabos gyűjtemény a helyi alkotások mellett más hazai, felvidéki, erdélyi, kárpátaljai és vajdasági alkotásokat is bemutat. A látogatók megismerkedhetnek a csuhézás eszközeivel, a különböző technikákkal.
A csuhémúzeumhoz kötődik a Kukoricás nap, amelyet minden év október második hétvégéjének szombatján rendeznek meg.
Egy kis személyes: sokat jelent nekem ez a rejtés, egyrészt, mert nagyapám is Naszvadról került áttelepítésre, másrészt Budai Györgyné, Margit néni magyartanárom volt általános iskolában. Kimondhatatlanul sok élményt, emléket, kellemes órát köszönhetek Neki.
Végezetül köszönjük Kingának a remek délutánt, amit itt tölthettünk, és kívánjuk, hogy TI is hasonló élményekkel gazdagodjatok Szentlászlón!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
3 napos geotúra Anitával, Beával és Kectammal, melynek apropóját a XXXIX. Geocaching Fesztivál és Verseny adta. 13/13. találat.
Szigetvárról hazafelé ez az egy láda még belefért az időnkbe. Mindkét pont kereshető és hozzáférhető volt.
3 napos geotúra Anitával, Beával és LionDaddyvel. Hazafelé az utolsó megállónk volt e kis baranyai falucska. Mindkét pont jópofa, könnyen meglett az első pont és a láda is rendben van.
Dr.Ladával és Lopakodóval a GC versenyre jöttünk és a környéken keresgéltünk.A kaposvári szállásunkra tartva,sötétben kerestük fel a multi pontjait.Mindkét pontot könnyen megtaláltuk :)
Szentlászlóról arra járva a mai napig az jut eszembe, hogy valamikor a 90-es évek vége felé a falu déli határa közelében ("autón le Pécs felé") elütöttem egy őzet a kis Renault 5-össel. Védhetetlenül, már sötétben, egy balkanyarnak a fénycsóvával nem belátható belső oldaláról ugrott, ráadásul árokból - mint utóbb kiderült, ugyanoda dobódott vissza, miután a belei már röptében az útra estek. Ma is látom a szemét, és érzem a test puhaságát a karosszérián keresztül, hallom ahogy helyette a begyűrt lökhárító sikolt a megállásig szörnyen megnyúló másodpercekben. Annyi a sötétben is látszott hogy ez a kocsi nem megy tovább: eleje kerékre gyűrve, hűtővíz elfolyt. Csak a többedik autó állt meg, amivel bemehettem a szigetvári rendőrségre segítséget kérni. Még éjjel autómentővel utaztam haza, az autómentősnek már volt mobilja, amiről le tudtam szervezni, hogy a kéthelyi karosszériásnál letehessük. A vadveszély tábla ki volt rakva (gyakorlatilag Kaposvártól Szigetvárig), így az volt a szabály, hogy "mindenki a maga kárát állja". A vadász aki a tetemért jött, azt mondta, hogy miért nem tegnap ütöttem el - épp vendégei voltak, jó pörkölt lett volna. Én meg akkori áron százezres nagyságrendért hetekig javíttattam a kocsit, amivel még utána is évekig jártam.
Na most legalább van egy szebb emlékem is a faluról, hagyományőrzéssel, vasárnapi miséről kilépő emberekkel, korrekt geoládával.
Dél-Baranyai-Ormánsági barangolásunk utolsó színhelyén csak kapun belül, de kívülről láthattuk a tájházat és a csuhé múzeumot. Egyelőre beértük a ládaoldalon feltett szép belső képek látványában, hogy mit is láthattunk volna odabent, ha bejutottunk volna. Mindkét rejtés rendben a helyén van, köszönet a rejtésért.