Elhelyezés időpontja: 2012.07.14 14:00
Megjelenés időpontja: 2012.07.14 15:53
Utolsó lényeges változás: 2020.06.28 09:00
Utolsó változás: 2020.11.12 16:19
Rejtés típusa: Multi geoláda (3H+1V)
Elrejtők: Ajtony & Zerind HUN
Felhasználó: Ajtony Nehézség / Terep: 1.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 32700 m
Megtalálások száma: 62 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
A zselici 4-fa körtúra multija elsősorban gyalogos teljesítménytúrázóknak való, kerékpárral elszántabb terepeseknek (inkább csak száraz időjárásban) ajánlható. Teljes távja 32,7 km, 551 m halmozott szintemelkedéssel a Z- jelzés mentén. Az erdőlátogatási korlátozásokat tekintve ez a térkép hasznos lehet.
N 46° 17,684' E 17° 49,835' "leltárcédula" vadvédelmi kerítésen. Villanypásztortól óvakodj!
N 46° 18,608' E 17° 52,349' 15 cm X 12 cm X 8 cm óriás tölgyfa odujában
N 46° 16,093' E 17° 52,503' fatuskóban az út mellett kissé kiemelkedő szinten lévő fás-bokros szegélyen; átm. 8 cm X 8 cm.
N 46° 15,253' E 17° 51,187' átm. 5 cm X 6 cm jelzőoszlop tövén A ládába TravelBug egyelőre nem helyezhető. Jelszó képzése: a 4 helyen található jelszórészletek a felsorolás sorrendjében egybeírva. N 46° 17,684' E 17° 49,835' 249 m [GC4FAT-1] N 46° 18,608' E 17° 52,349' 158 m [GC4FAT-2] N 46° 16,102' E 17° 52,508' 245 m [GC4FAT-3] N 46° 15,253' E 17° 51,187' 170 m [GC4FAT-4]
Javasolt megközelítés Segédletet (tracklog és térkép) itt találsz hev jóvoltából.
A szervezett túrák Simonfáról indulnak a Meteor turistaháztól, de ha nem a szervezett túrán veszel részt, akkor is Simonfán a legjobb kezdeni, a tóparti kis ligettől indulva. Ebben az esetben a fárasztó túra végén bármelyik irányból érkezel, lejtőn közelítesz a parkolóhoz N 46° 17,061' E 17° 49,327' 166 m [GC4FAT+Parkoló]. A körbejárás irányaként a Simonfa-Cserénfa-Gálosfa-Bőszénfa-Simonfa sorrend ajánlható, mivel elágazásokban a körtúra kis jelzőtáblái ebben az esetben mutatják a következő célpont irányát. A Z- pár lépésnyire a parkolótól hagyja el a főutcát, és indul a hegyre nagyjából északi irányban.
4-fa túra
Nem a Zselic jellegzetes fáiról - tölgy, bükk, ezüsthárs, gyertyán - van szó, hanem az érintett 4 falu nevéről, ahol a -fa végződés az egykori -falva elkopásából származik. A négy + egy (Kaposgyarmat) falut összekötő útonal a Zselic központi részét tárja fel.
A 4-fa teljesítménytúrát szervezetten a kaposvári Meteor Természetbarát és Turista Egyesület minden évben augusztus vége felé rendezi, tájékoztatást rendezvénynaptárukban találsz. Az útvonalnak saját jelzése van, a Z- .
A szervezett túra több változatot kínál az egyéni teljesítőképességtől függően: kerekítve 10, 20 és 30 km-es távon. A 4-fa 10 Cserénfán ér véget (8,3 km), a 4-fa 20 Bőszénfán (24,2 km). Ezek közül a 4-fa 30 (32,7 km) változat vezet vissza Simonfára, a rövidebb változatok esetén valószínűleg buszjáratokat kell igénybe venned oda-vissza kaposvári bázissal. Pár évvel ezelőtt még külön szintidő volt (4 óra) meghatározva kerékpárosoknak, az utóbbi években már csak gyalogos teljesítménytúrát írnak ki (8 óra szintidővel). Ez is arra utal, hogy a kerékpározás néhány szakaszon komoly követelményeket támaszt. Igaz, vannak vasemberek, akik futva teljesítik a távot.
Könnyen előfordulhat, hogy a szervezett túra időpontjában vagy hőség teszi próbára a résztvevőket, vagy esőzések változtatják ragadós és csúszós tereppé az erdei szekérutakat. Ha magad választod meg a teljesítés időpontját, könnyebb helyzetben vagy, persze nem akarlak lebeszélni a jól szervezett, meghirdetett túra keretében teljesített ládagyűjtésről sem.
Néhány tanács
A túra útvonala felváltva halad a jellegzetesen vízszintes zselici dombhátakon és széles vögytalpakon, de közben több helyen is le kell győzni az ezek közötti szintkülönbséget. "Jó szuszogtatós", a körbejárás irányától függően meredeken emelkedő útszakaszokra számíts az alábbi helyeken. Ha az óramutató járásával egyezőleg haladsz, erős emelkedővel kezdődik Simonfát elhagyva, aztán Kaposgyarmat után Gálosfa irányába és Bőszénfa után Simonfa irányába két szakaszon is. Lejtőn ereszkedhetsz le Cserénfára és Gálosfára, végül Simonfára.
Rossznyelvek szerint a Zselic szekérútjainak fő építőanyaga a sár, esők után erre számítanod kell. A nyári félévben más bosszúság is akadhat. Kullancs elég gyakori a vidéken, szúnyoggal inkább csak az árnyékos völgyekben találkozol. Szárazság idején rengeteg apró muslica okozhat kellemetlenséget, amelyek a nedvességet keresve makacsul a szemedbe akarnak repülni, hiába csápolsz elszántan. Valamilyen védőszemüveg kellemesebbé teheti ilyenkor az utat. Nyáron gyakori a vérszívó bögöly (bagócs) is. Ráadásként, az ötödik fa: Szentlukafa mára eltűnt település helye a Gálosfa és Bőszénfa közötti szakasz mellett fekszik N 46° 13,768' E 17° 53,456' 160 m [GC4FAT+Lukafa]. A nyirkos völgyekben és pangóvizes teknőkben pedig az égeresek ("berekfa") tűnnek fel, ötödik jellemző fafajként.
A Zselic földtani múltja megmagyarázza az útvonal jellegzetességeit
Millió évekkel ezelőtt a Kárpát-medence nagyobb részét kitöltő Pannon-tó a folyók hordalékával lassan feltöltődött; a homokos-agyagos üledék ("sárgaföld") több száz méter vastagságban halmozódott fel. A kéregmozgások a keletkezett síkságot 200-300 méter magas fennsíkká emelték. A földkéreg később keletkező kisebb törésvonalai mentén megkezdték működésüket a felszínromboló erők, és a lefolyó esővíz változatos völgyrendszert hozott létre. Ebből ered a Zselic dombvidékének alaktana: itt nem hegyek képződtek, hanem a fennsíkba völgyek mélyültek. Ennek eredménye, hogy a többnyire észak-dél irányú dombhátak hosszan, közel vízszintesen húzódnak, és a kilátóhelyeken körbetekintve a láthatárt nagyjából azonos magasságban keretezik. A dombok tetején vezető szekérutak ezért könnyen járhatók, közel vízszintesek. A hosszú dombhátak a Zselicnek ezen a részén 235...255 m tengerszint feletti magasságúak, és akkor kell a völgytalpak 135...165 m-es szintjére leereszkedni, ha egy másik dombvonulatra váltunk át. A felszín legnagyobb részét a szárazabb időszakokban a szélben szálló finom porból lerakódó lösz vastag rétegben fedte be.
Színük, és a sár meg por képződése szempontjából nem sok különbség van az említett két alapkőzet között, de a felszíni formák kialakulása szempontjából van egy lényeges eltérés. A tavi üledék szerkezet nélküli, ezért a felszín sebhelyeinél egyenletesen omlik, és V-keresztmetszetű vízmosások képződnek. A lösz tulajdonságai erősen irányfüggők, függőleges táblákban és tömbökben omlik. A dombokra felvezető szekérutak a felszínt felsebzik, a víz pusztító munkája viszonylag rövid idő alatt mélyutakat alakít ki, amelyek oldalfalai a lösszel borított helyeken függőlegesek. Több helyen is ilyen jellegzetes képződményeken vezet utunk. Köszönet illeti a túraútvonal ötletéért és a túraszervező munkáért a cserénfai Borsos Andrást.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
4 Fa túra alatt gyűjtöttük össze a párommal. A 32.6 km- es távon indultunk és az utolsó percekben neveztük, így necces volt a szintidő teljesítése és a ládázás, fotózásokkal egybekötve. Végül pár perccel előbb, futva bár, de beértünk. Kellemesen elfáradtunk. Köszönjük.
Kicsit furcsa, hogy idén mi vagyunk az első megtalálói ennek a multinak. A túraútvonal szép hosszú és érdekes, végig ugyan nem jártuk, de így is csak 2 túranapba fért bele. Csak amiatt keserű egy kicsit a szájízem, hogy a logolás után Bőszénfán bedöglött az autó akksija. Szerencsére betolással be lehetett indítani, viszont így a másnapra tervezett Újvárfalva-Mesztegnyő DDK-t el kell halasztanom... Köszönöm a rejtést!
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést!
Egy 16 és egy 18 km-es túra alkalmával lett meg a négy pont. Mindegyik rejtés korrekt volt. Terveztem, hogy egyben megcsinálom, de annyi szemét van a települések körül, hogy inkább majd kinézek egy lakott település mentes 32 kilométert. [Geoládák v3.0.0]
Pár éve kezdtem el ezt a multit, de akkor valamiért félbemaradt. Most a GCFA mozgó közelben történő elhelyezése alkalmat adott a befejezésre. Annak idején én is többször végigcsináltam a Zselici 4 fa teljesítménytúrát, egyszer futva is. Akkoriban 32 km volt a hivatalos táv.
Amikor még terveztük a láda pontjainak felkeresését, volt egy gondolatunk, hogy végigjárjuk a teljesítmény túra 32 km-es távját gyalog. Aztán mégiscsak az autós-gyalogos megoldást választottuk, de így is hosszú távokat tettünk meg. Láttunk szép réteket (a gcrtek-nek remek helyek lennének), öreg, hatalmas fákat, útközben némi panorámát és egy kis halom tetején egy szép keresztet. A rejtések ötletesek, köszönet érte.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.2y]
A kettes és hármas pontot még tegnap kerestük meg, a közelükben lévő két ládával együtt. Ma a másik két rejtés is meglett. A négy ponthoz négy parkolót választottunk.
A első ponttól lefelé jövet egy család kedvesen behívott minket a nyaralójuk udvarára, hogy onnan gyönyörködjünk a kilátásban.
A második pont környékén csodás nagy öreg fákat lehet látni.
A harmadik rejteknél nagyon tetszett a kereszt. A korhadt fatuskóból már nem sok maradt.
A negyedik ponton meglepő a rejtés. Tetszett.
Nagyon vegyes kép alakult ki bennem az út során. Autós-gyalogos verziót választottuk más pontokkal kombinálva.
A negatív rész: Minden település bevezető szakaszát szemétlerakatnak használják. Találtunk két TV-t, két kályhacsövet, törött lapostányért, piros lábost, traktor gumit, és rengeteg egyéb szemetet.
A pozitív rész: A pontok mindegyike rendben volt, igényes jelszóhordozóval.
Ragyogó napos idő volt, jó volt a száraz, levegős erdőben sétálni. Összesen 17 km-t gyalogoltuk jó sok szintemelkedéssel.
Köszönjük.
A tegnapi ládázásomon felbuzdulva kerestem meg ezt a ládát. Nagyon régen kiszemeltem már, sőt pár éve el is indultam megkeresni, de az egyik állomáson akkor hiányzott a láda, így elnapoltam kicsit.
A láda első állomását még tegnap felkerestem, ma munka utánra hagytam a maradék állomásokat.
A 2. állomással nem volt gond. pillanatok alatt meg lett, mellesleg ezzel volt korábban gondom.
A 3. állomáshoz egy kis sétát követően jutottam el. Kissé megrongálva a rejtek, de a láda épségben. Rendberaktam a láda rejtekét :)
A 4. állomás... Hát izééé... Sok a bögöly. Nagyon sok... Egy meg is csípett... Inkább téli, tavaszi, késő őszi keresésre javaslom a 4. állomást. Bőszénfa felől érkeztem a zöld túraútvonalon. Ez a legkönnyebb, de egyben legbögölyösebb út. Hekyenként tócsákkal, csalánnal. Mondjuk nem volt nagyon vészes, csak irtózom a bögölyöktől...
A 4. állomást leszámítva jó rejtés, tetszett. Mindenkinek csak ajánlani tudom.
Ezen a szép szombati napon kihasználtuk a tavaszias meleget és túráztunk egy jót, természetesen ládázással egybekötve. Mindezt elképesztő vízben-sárban-dagonyában.
A körtúra vége 24,7 km lett, 361m szintemelkedéssel és a GCCSFA, GC4FAT és GCLOZS ládák megtalálásával.
Nagy élmény volt a nehézségek ellenére is.
Köszi a rejtést!
sereszaki, ndavid42, Zoli+Évi, Zoli+Évi+Mesi
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (63 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.