Elhelyezés időpontja: 2012.06.27 18:30
Megjelenés időpontja: 2012.06.28 17:00
Utolsó lényeges változás: 2016.06.23 19:59
Utolsó változás: 2020.05.12 18:21
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H+1V)
Elrejtők: Stiggs és Dorci
Felhasználó: bakoscsaba Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 105 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Wap: Az első ponton a kovácsház padlására felvezető létra fokainak a száma.
A második ponton a Kálvária dombon elrejtett ládában van a jelszó második része. (Pót jelszó a kerítés egyik beton elemén, talajszinten.)
A harmadik ponton, a vackorfa közelében elrejtett ládában találod a jelszó harmadik részét. A három részletet egymás után egybe írva add meg.
1-es pont: N 48° 3,212' , E 20° 18,892'
2-es pont: N 48° 3,275' , E 20° 18,771'
3-as pont: N 48° 2,935' , E 20° 17,995'
Körülbelül 6 kilométeres séta, csodálatos panorámákkal!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ez a három pontból álló multi láda a Heves megyei Mikófalvát és annak környezetét hivatott bemutatni, egy 6 kilométeres sétával.
Az első pont N 48° 3,212' E 20° 18,892' 290 m [GCMIFA-1] a műemlék Kovács-háznál található. A ház 1846-ban épült, a földszinti része lakóházként, a pince rész pedig kovácsműhelyként működött.
A ház újra nyitva van az alábbiak szerint:
Április 01- október 31 között kedd-csütörtök-szombati napokon 9-13 óráig.
Ezen időszakon kívül a 06 36/554-002-es telefonszámon történő előzetes bejelentkezés alapján látogatható.
Ezen a ponton a jelszó a padlásra felvezető létra fokainak száma.
Induljunk el a templomdomb felé; jobbra a művelődési ház, balra pedig a láda eredeti rejtőinek otthona tekinthető meg. Aki gépkocsival vagy motorral érkezik, itt talál parkolóhelyet N 48° 3,196' E 20° 18,885' 300 m [GCMIFA+parkoló] is, ráadásul a webkamera is pont oda néz. A templomdombon ugyan nem helyeztünk el pontot, de mindenképp érdemes felmászni, mert a templom előtti kereszttől már ízelítőt kaphatunk a ránk váró csodás kilátásokból. Az Akácfa utcán indulunk el a második pont, a Kálvária felé. Az utca végén az erdőbe jobbra fordulunk, követve a Mikófalvi Panoráma Kerékpáros Túraútvonal jelzéseit. A Kálvária stációi mellett elhaladva elérkezünk a második ponthoz, N 48° 3,275' E 20° 18,771' 320 m [GCMIFA-2] ahol az első ládát rejtettük el, (ami egy 2,5x5 cm-es hengeres műanyag doboz, egy fa tövében, gyökerek között). A keresztektől csodás kilátás nyílik a falura, a Bél-kőre, a Bükk nyugati vonulataira.
A helynek az a legfőbb nevezetessége, hogy itt állt 1922-ben az ország első szabadtéri színpada. Itt mutatták be a passiójátékokat, több alkalommal, hatalmas díszletek között, mintegy 150 szereplővel. Szinte hihetetlen, de a telefon, a tévé, és az internet előtti időkben mintegy negyvenezren voltak kíváncsiak az előadásokra.
A harmadik pont N 48° 2,935' E 20° 17,995' 411 m [GCMIFA-3](ami egy kb. 15x10x6cm-es műanyag doboz) Sétáljunk vissza a templomhoz, a festői szépségű Akácfa utcán, és forduljunk jobbra, sétáljunk el a temetőig N 48° 2,998' E 20° 19,005' 300 m [GCMIFA+Temető], és a temető után szintén jobbra fordulva, a kissé meredeken emelkedő úton küzdjük le az első dombot. A nyeregbe N 48° 2,997' E 20° 18,666' 300 m [GCMIFA+Kereszteződés] érve forduljunk ismét jobbra és kövessük a Kerékpáros Túraútvonal jelzéseit na meg a GPS-t . Hamarosan megpillantjuk, a dombtetőn álló magányos vackorfát melynek közelében található a második láda. Erről a pontról teljes körpanorámát élvezhetünk. Kelet felé a Mátra uralja a látóhatárt, északra a Karancsság, a Heves-Borsodi dombság lankái, észak-észak kelet felé az Alacsony- és a Magas-Tátra vonulatai, majd a Bükk nyugati hegysora, melyben a Bél-kő erősen megfaragott ormai uralják a képet.
A környék különleges nevezetessége a dombok közt elszórva található megkövült fák, a Gasztonyi Éva geológustól kapott szakértő szavakat a leírás végén olvashatjátok.
Reméljük, a séta és a kilátás kellemes perceket fog szerezni.
Kerékpárral mindhárom pont elérhető, de a kerékpáros megközelítést egyértelműen a Mikófalvi Panoráma Kerékpáros Túraútvonalon ajánljuk, mely a falu fölötti dombokat sokkal kellemesebb, kerékpárral könnyebben járható úton mutatja be.
Mikófalvát nyugatról alacsony dombok kísérik, melyek alapkőzetét a kb. 17-18 millió évvel ezelőtt, a földtörténet miocén sorozatának kárpáti emeletében keletkezett Garábi Slír Formáció képződményei adják. A többnyire szürke színű, ciklikusan változó szemcsenagyságú üledékek; homok, csillámos homok, agyag, agyagmárga; tengeri eredetűek, parttól távoli, nyíltvízi körülmények között rakódtak le. A kőzet jó állapotban megmaradt kagyló és csigamaradványokat őrzött meg.
Az idők folyamán a terület kiemelkedett, a tenger visszahúzódott, a tengeri üledékekre kb. 14 millió évvel ezelőtt, az alsószarmata emeletben sekélytengeri, partszegélyi, szárazföldi, édesvízi (tavi, folyóvízi) durva kavics, keresztrétegzett homokkő, homok, homokos és agyagos tufitréteg települt. A kavicsos összletből növénylenyomatok; juhar, platán, bükk, gyertyán; kerültek elő, az édesvízi üledékekben diatómákat, szivacstűket és szárazföldi csigákat találtak. A partközeli sekély tenger, a kiédesedő, félsósvízi medencék, a vulkáni hamuszórás igen gazdag növényvilág maradványait őrizte meg.
Mikófalva erősen szabdalt vízmosásaiból hatalmas kovásodott fatörzsek kerültek elő. A vulkáni működés utóhatásaként a vízbe került kovasav átjárta, kővé változtatta a területet borító erdők fáit, így őrződtek meg, több mint tíz millió éven át.
A kövült fák vizsgálata alapján változatos hegyes-völgyes tájat rekonstruáltak. A folyók partján égerfa ligetek díszlettek, a völgyeket platánok, nyárfák, ámbrafák alkotta erdők borították, a magasabb helyeken fenyőerdők ; köztük mamutfenyő; álltak, a hűvösebb lejtőkön bükkfatársulások éltek. A szubtrópusi éghajlatnak köszönhetően sok babérlevelű faj, magnóliák, fikuszok is gyakoriak voltak. Az itt előforduló fajok némelyike a lelőhely nevét őrzi, pl.: Magnolia mikófalviensis, Ficus mikófalviensis, Quercus sályensis.
A Mikófalváról előkerült fatörzsek szép példányai láthatók az egri vár udvarán, ilyen fatörzs Legányi Józsefnek, a híres egri természettudósnak a síremléke is, az egri Kisasszony temetőben, de eljutottak szép mikófalvi fatörzsek többek között Budapestre a Földtani Intézetbe, vagy Miskolcra, a Herman Ottó Emlékparkba is. (Gasztonyi Éva)
Ládatörténet:
2016.4.10: Hosszas betegeskedés után a láda új gazdához került. Admin (Fazék).
2016.04.24: A láda újra kereshető. B.Cs.
2016.06.19: A 2. Pont javítása folyamatban. BCs.
2016.06.23. A 2. ponton pótoltam a ládát, újra kereshető. B.Cs.
2016.10.08. A 2. pontról eltűnt ládát pótoltam, most egy mikro láda került oda. B.Cs.
2020.05.10. A 2. ponton a tartalék jelszót javítottam, de a doboz is kereshető. A 3. ponton a ládát kicseréltem és visszatettem az eredeti helyére, ami biztonságosabbnak tűnik. Talán egy jószándékú megtaláló helyezte odébb :-). B.Cs. '
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk!
Köszönjük a rejtést és a sok hasznos infót a megtalálóknak is!
A kálvárián pontosan a XII. stációnak háttal állva célszerű egyenesen bemenni az erdőbe...
A vízmosásban (tényleg a nyeregből célszerű megközelíteni) kb. 10m, jobb oldalt egy tuskót keress... :)
[g:hu+ 2.4.8]
Egy 8 km-es túra alkalmával jártuk körbe a környéket. Szép havas volt a táj. A 3-as pont felől kezdtük meg. Már ez is nagyon nehezen lett meg. A 2-es pontot sajnos nem sikerült megtalálni, sajnos egyiket sem leltem. A kovácsház pedig zárva volt. Így a képek alapján kérném a megtalálást elfogadni!
A remek helyszíneken pocsék rejtések minősített esete.
Rendkívül érdekes kialakítású kálvária a gerinc mentén, a végéről remek panoráma. Ugyanakkor a teljesen jellegtelen erdő, egy a többi közül semmivel ki nem tűnő fájának aljában kell rálelni egy filmes dobozkára, miután össze-vissza kóvályog a szegény kesser, hogy megtalálja, mire is gondolhatott a láda gazdája. Sokkal több időt kell pazarolni erre a bóklászlásra, mint amennyi marad a hely élvezetére.
Csodálatos érzés volt a 3. ponthoz bandukolni, már messziről látszott a célul kitűzött vackorfa. Mondom magamban, ezt szeretem, amikor nem azzal kell az embernek az idejét töltenie, hogy a susnyásban keresgél, hanem beavatottként egyenesen odatart, aztán már csak a panorámában kell gyönyörködnie. Ehelyett a fánál 50 méter mutatott a GPS és visszaolvasva valóban az szerepel a rejtésről, hogy annak közelében van a doboz elrejtve. Egy szörnyűséges tájidegen akácosban, amelybe a bejutást a feltörekvő kökényes akadályozza. Igaz, van viszonylag jól járható út, de arról legalább illene megemlékezni. Az utánam érkezőknek: ne ijedjetek meg, menjetek tovább a szomszédos kis domb felé és mikor leértek a nyeregbe, forduljatok balra. A vízmosás innen indul, a bejutás is menni fog innen.
Az elmúlt hetek fáradalmai után, végre egy lájtosabb hétvége! Megnéztük hát a legközelebbi meg nem talált ládát és így jutottunk el Mikófalvára.Kellemes délutánt töltöttünk el a településen. A kánikula felejthető, az élmény megmarad! Köszönjük!
A 3. pont lenyűgözött. Egyszer már majdnem elindultunk, de mire a temetőhöz értünk besötétedett és úgy döntöttünk, hogy elnapoljuk. Nagyon jó döntés volt. Ezt a meseszép környezetet nappal kell látni. Az ajánlottnál hosszabb úton mentünk egy-két dombot beiktatva, de a rövidebben jöttünk le a temető mögött. A láda fölötti dombon ettük meg a palacsintánkat. Ilyen jól még sosem esett.....
Egész úton csönd és nyugalom áradt a környezetből. Meg is lepődtünk, hogy senki nem flexel. :-) Aztán megoldódott a rejtély... péntek van, nem szombat!
A kálvária tetején a golgota kialakítása újragondolt villanypóznákból jópofa. A ládát itt néhány percig keresgéltük, mire ráakadtam. A pótjelszót nem találtuk.
Az első jelszórészletnél a lépcsők számolgatása nem volt gond.
A láda alja törött, a logbook elázott, de a jelszó egy papíron jól olvasható. A doboz jelenlegi helye nem szerencsés, mert egy vízmosás alján egy nagyobb esőzésnél mindig be fog ázni.
Mi lettünk a 100. megtalálók.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Pár hónapja lecsekkoltam az első 2 pontot, majd egy hatalmas zivatar miatt kimaradt a 3. Most erre járva összeszedtem az utolsót is! :)Gyönyörű panoráma, ráadásul az úton oda és vissza is találkoztam 3 rókakölyökkel! :)
A Geovándor túra után kerestük fel Mikófalvát. A tájház nagyon tetszett, kedves hangulata van. A második és harmadik pont nem volt számunkra élvezetes a kutyaveszély miatt. Köszönet a rejtésért.
A létrának eggyel több foka van, mint ami az utcáról látszik. Az Akácfa utca végéről mentem fel a kálváriára. Kis keresés után meglett a mikró. A pótjelszót nem találtam. Innen igyekeztem követni az ösvényt a susnyásban. Nem sikerült. felfelé, és lefelé is elakadtam a sűrűben. A kilátás fentről valóban pazar. A vackorfa közelsége relatív. Le kell ereszkedni egy vízmosásba, ahol a láda van. Jó állapotban találtam rá. Köszönöm a rejtést.
A megadott parkolóhelyet nem tartottam alkalmasnak a megállásra, ezért a néhány perces sétára levő iskola előtt álltam meg.
A kovácsháznál levő lépcsőszámot kívülről csak becsülni lehet, másodszorra el is találtam.
A kálváriánál szarvasok álldogáltak, de mire elővettem a fényképezőgépet eliramodtak. A kálváriánál - olvasva az előző megtalálók logjait a ládakeresésé nehézségeiről - először a pótjelszót próbáltam megtalálni de nem lett meg. A vevő viszont egyenesen a rejtekadó fához vezetett aminek felismerésében nagy szerepe volt Discover fotójának.
A 3. ponthoz Mikulás útvonalát követtem, az ösvény most jól járható volt, a berajzolt út alapján könnyen követtem.
A rejtekhely több mint ötven méterre van még a vackorfától, ezért nem értem, hogy miért ezt a támpontot adta meg a rejtő. A láda egy vízmosás oldalában álló fa gyökerei között található.
GC35Fv másnapján. A kutyákra vonatkozó bejegyzések miatt, mi a 2. ponttól - azt későbbre halasztva:( - mentünk fel a szaggatott vonalon. Nem vmi jó döntés volt, jól benőtte már a susnya. Visszafele a temető felé jöttünk, szerencsére kutyával sem találkoztunk! A fenti panorámával nem lehetett betelni! Gyönyörű! A 2. pont dobozkájának keresését szívesen kihagytam volna. Magát a kálváriát persze nem. Köszönjük, hogy megmutattad. [g:hu 1.5.4]
GCfeszt kalandozások Heves megyében.
A felsőtárkányi verseny eredmény hirdetését nem vártuk meg, helyette még meglátogattuk Mikófalvát.
Az első pont korlátozott nyitva tartása miatt csak kívülről tippeltünk a helyes számra, szerencsére jól.
A kálvária nekem tetszett, egyedi és a golgotáról a kilátás zseniális. Innen sétáltunk fel a harmadik ponthoz, néhol úttalan utakon. Ez nem tetszett, viszont a vadkörte fától a körpanoráma ismét zseniális! Ültünk vagy 10-15 percet a fűben, magunkba szívva a Mátra, a Bükk és a Tokaj-hegy látványát is.
Lefelé a mifa+kereszteződés irányba próbáltunk menni, de az az út gyakorlatilag már nincsen. Egy bácsi kertjének a végében kötöttünk ki, ahol először csak a hatalmas kutyus nézett velünk szembe. Az Úr bezárta és kiengedett minket a kapun. Hálás köszönet. :) Mondta, hogy nem mi vagyunk az elsők, akik hozzá érkeztek ily módon.
Összességében tetszett, de talán kellene egy alternatív útvonal a hármaskához.
Köszi
A kálvária nagyon tetszett. Egyszerű megoldás, de nívós és tetszetős. Sajnos a harmadik részhez segítséget kértünk, mert egyrészt az időjárás, másrészt az agresszív kutyák eshetősége miatt a rejtőhöz fordultunk. Nagyon köszönjük a kedvességét és a rejtést is.
TFTC!
Még volt bennem annyi erő szerencsére, hogy erre a csodálatos panorámát nyújtó helyre felmásszak. A kálváriánál jó darabig keresgéltem, nekem pont a kettő közt mutatta a mikroláda helyét, mint amit Discover megadott.
A temetőnél kutyaveszély! Aki onnan megy a 3. ponthoz, nagyon figyeljen, mert a közeli tanyán szabadon vannak eresztve a kutyák.
Én lefelé menet a dombról találkoztam velük, elég messze voltak, így ők nem vettek észre engem, csak a kocsinyitás kattanására kezdtek futni felém, addigra meg már bepattantam a kocsiba:)
A második ponton hosszas keresgélés után is csak rejtői segítséggel találtam meg a kis filmesdobozt, a megadottól 15 méterrel lejjebb, koo N48 03.280 E20 18.761. Az utánam jövők segítségére teszek fel egy képet erről a kővel (betondarabbal) takart rejtekről. A végláda felett a (kör)panoráma lenyűgöző.
Köszönöm a rejtést és a segítséget!
[iGC] [wapon beküldött szöveg]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (110 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.