


WAP ON
Út melletti villanyoszlop betongyámjában rejtőzik a kb. 200 milliliteres geoláda.
WAP OFF
Bevezető
Az ország egyik legszebb Árpád-kori templomához hívlak ezzel a rejtéssel.
Mánfa
Mánfa már az Árpád-korban is önálló település volt. A jelenlegi falu Mánfa és Pécsbudafa egyesítéséből keletkezett.
Első okleveles említése 1399-ből származik. Lakói évszázadok óta bányászatból éltek. Először a falu határában lévő jól faragható homokkövet fejtették (pl. a pécsi székesegyház tornyához), majd a környék szénbányái adtak nekik munkát.
Középkori temploma nemcsak a megye, hanem az ország egyik legismertebb műemléke is.
A templomtól délre, a Melegmányi-völgy természeti védettség alatt álló terület, ezért is, és a környező hegyek miatt is egyre több turista keresi fel ezt a települést.
A mánfai Árpád-kori templom
Megyénk egyik értékes műemléke a 12. sz.-ban épült román stílusban.
A 13. sz.-ban állított román stílusú bájos torony aszimmetrikusan áll a nyugati homlokzat előtt.
A templomot a 15. sz.-ban bővítették, ekkor készült a kőkeretes csúcsíves kapu és a támpillérek. Többször renoválták.
A templom előtt három, kb. 200 éves védett ezüsthársfa áll. A monda szerint a török időkben elpusztult falu távolabb épült újjá.
A régi templomot benőtte az erdő, helyét senki sem ismerte.
Egyszer egy pásztor a völgyben legeltette teheneit és
észrevette, hogy eltűnt a bika a csorda mellől. Hirtelen harangszót hallott, és ahogy a hang irányába indult, megtalálta a folyondárokba gabalyodott állatot, amely az elhagyott régi templom harangjának a kötelét rángatta. A pásztor elújságolta a hírt a faluban. Másnap aki csak tehette, mind ott volt a faluból, megtisztították a templomot és környékét.
Ma is ott áll magányosan, letűnt századok tanújaként.
A mánfai Kőlyuk
Mánfa községtöl 3 km-re találjuk a barlangot, mely jelenleg a Baranya Megyei Vízmű Vállalat egyik víznyerö objektumaként, Komló város ivóvízellátó rendszeréhez tartozik. Igy a régi barlangszáda mögötti terem után egy betonfal zárja el az utat.
A falon túli barlangfolyosóba egy mesterséges tárón keresztül lehet bejutni. Az 56 m hosszú vágatból egy szabályozott (kirobbantott és tárnfalakkal kiépített, csorgával ellátott) barlangrészen haladhatunk végig, míg a 163. m után eléljük a vízduzzasztó betongátat. Innen vezet végig a folyosón a csapoló vezeték, mely a földalatti karsztvíztározó vizét kivezeti.
A rendszer szakmai érdekessége, hogy a Kőlyuk vízgyűjtőjén túlról származó karsztvíz távozását is szolgálja oly módon, hogy a Vízfő-forrásnál levő vízkivételi mű nyomócsövén a vízválasztóig szállított víz, egy természetes víznyelőn (melyet megfelelően kiépítettek) újra a karsztba jut.
Az ötlet a helyi barlangkutatóktól származik, és Vass Béla tervei alapján létesítették. Ez a
"Vízmű-nyelő" az 1979-es kiadású turistatérképen
"Vízesés" felírással szerepel, mert a nyelő elötti lépcsőzetes energiatörőn lezúduló víz, több kis vízesést alkot.
A vízátemelés 1987-ben megszünt.
A barlang szabályozott folyosója inkább bányatérség hatását kelti. Cseppkőképzödmények csak a még megmaradt néhány melléküregben és kürtökben találhatók. Bejárása külön engedéllyel, inkább csak a vízellátó szakemberek számára nyújt érdekességet.
Itt találjuk az alsó részen vasajtóval lezárt forrásbarlang nyílását is
(Gyula-forrás).
A nagyméretű (6,5 m magas) barlang-száda a Mecsekben egyedülálló.
A mennyezeten a tektonika mentén szivárgó víz oldó hatása szeszélyes üstöket produkált. A mészkő felülete sok helyen fehéren porlódó, igen korrodált. A barlang pitvara a Gyula-forrás szintjétöl 2,5 m-rel magasabban van.
A széles és magas bejárati részen a mennyezeti üregekben elaggott cseppkőfolyások láthatók. A kőfülkeszerú pitvarból egy szűkület után 4 m széles teremszerű folyosórészbe jutunk. A bejárattól 13 méterre érjük el az 5 m magas mennyezetű üreg végén lévő falazatot, mely a barlangban továbbhaladásunkat elzárja.
Itt cseppkőfolyások, üstszerű bemélyedések, és a magasba vezető kis kürtők láthatók. Jelenleg a barlang bejárata vasráccsal van lezárva, ezzel megvédve az itt lakó denevéreket a pusztító elemektől.
A legenda
A törökök kirabolták Mátyás budavári palotáját. lbrahim basa a rablott kincsekkel és Mátyás könyveivel a Mecsek egyik rejtett barlangjában, talán éppen a Kőlyukban húzódott meg.
Itt lakott egy aggastyán a lányával.
lbrahimnak megtetszett a lány, s hogy az apa ne legyen útjában, mindjárt megölte.
A haldokló öreg halála percében megátkozta a gyilkos törököt: "Ha lányomat bántani mered, semmisülj meg vele együtt!" -lbrahim kinevette az átkozódó aggastyánt, a leányt pedig megragadta, s egyre beljebb vonszolta a barlangba.
Ebben a pillanatban szörnyű vihar támadt; hatalmas kövek gördültek a kijárat elé. Ömlött az eső. A barlang fölött volt egy tomba, ami pillanatok alatt megtelt vízzel. A viz áttörte a barlang falát és rázúdult a benne levőkre.
Megsemmisült lbrahim basa a lánnyal együtt, s velük a sok kincs és Mátyás drága könyvei is.
Forrás
Eredeti ládaoldal
Ládatörténet
2024.08.06 12:15 A jelszót frissítettem a ládában találhatóra [Admin (szikizso)]
2020.09.02 15:10 Alig két hónapot bírt ki épségben a láda: gondatlan játékostársaink összezúzták. Szerencsére
violazsuzsinka sokkal gondosabb volt: kicserélte a törött dobozt. Köszönöm szépen a ládikó istápolását.
2020.06.28 20:45 Az adatbázisban frissítettem a ládaadatokat.
2020.06.12 17:00
Négypontos, 25 kilométeres ládakarbantartó túra közben cseréltem a törött dobozt.
2019.10.18 13:05 Kicseréltem a betelt naplófüzetet.
2019.08.10 11:51 Ládaadatok frissítése az adatbázisban.
2019.04.26 13:15 Ládaellenőrzés.
2017.09.30 A ládát új helyen pótoltam.
2017.09.16 21:20 Ládaellenőrzés: a doboz eltűnt.
2017.06.22 A geoláda adatai frissültek a honlapon.
2017.05.16 A helyszínen hagyományos ládát helyeztünk el.
2009.08.19 A láda átmenetileg virtuálissá alakult.
2008.07.29 A láda új helyre költözött és kisebb lett. A templom körüli falból kinőtt fa tövébe került az 5 cm átmérőjű, 10 cm magas mikro.
2008.06.27 Számos - jogos - panasz érkezett a rejtekre, ezért a dobozt begyűjtöttem és egyelőre betegre állítottam. Hamarosan új, kesserbarátabb rejtekre kerül a láda.
2007.09.10 A ládát adoptáltam CoVától, aki felé itt szeretném kifejezni köszönetemet az eredeti rejtésért és az öt évnyi gondoskodásért.
Sikeres kincskeresést!