Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2012.07.05 21:33
Utolsó lényeges változás: 2017.04.03 10:18
Utolsó változás: 2017.04.03 10:19
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Povyagi & Mathau
Ládagazda: Mathau Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 90 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Két pontos multi geoláda Szentegáton és a közeli erdőben. Az első ponton (N 45° 58,561 E 17° 49,435) járd körbe a mauzóleumot és számold meg hány angyal őrzi a magasban (számmal). A másodikon (N 45° 58,353 E 17° 47,141) hagyományos geoládát egy méretes fa üregében, talajszinten.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Az első pontot Szentegát belterületén valószínűleg mindenki megtalálja, talán csak annyit írnék le, hogy aki Sumony felől közelít, számítson rá, hogy nagyon rossz az út, rengeteg kátyú van.
A második ponttal már lehetnek problémák, így azt leírom részletesebben. Az aszfaltútról itt N 45° 59,068' E 17° 49,233' 115 m [GCSGAT+1 kereszteződés] kell letérni. Innentől földút következik, amely száraz időben járható, esősben nem valószínű, így aztán aki kímélni akarja az autót, az innét gyalog menjen tovább. Tehát az itt induló jó minőségű földúton kell menni nagyjából 2,5-3km-t (az elején hamarosan bekanyarodik az erdőbe ahol, sorompó és tábla van, de nem lesz gond, a helyiek elmondása szerint mindenki bejár, nem kell vele foglalkozni) egészen N 45° 58,744' E 17° 46,998' 106 m [GCSGAT+2 kereszteződés] idáig, ahol egy éles bal kanyarral már rá is fordulunk végső, a vadászkastélyhoz vezető irányunkra. Ha idáig bemerészkedtetek autóval, itt már bárhol parkolhattok.
Sajnos a kastély le van kerítve, magántulajdonban van, nem látogatható. Megkerestük a gondnokot, de sajnos elutasította kérésünket, hogy körülnézhessünk odabent. Ha valaki viszont nagyon elszánt potom 2.900.000 euróért megvásárolhatja.
2. pont: N 45° 58,353' E 17° 47,141' 115 m [GCSGAT-2]
A vadászkastélytól kb. 100m-re az erdőben, egy nagy fa talajszinti üregében találjátok a 20X10X10 cm-es hagyományos geoládát, benne a jelszó második felével.
A rejtés története
Amikor tavasszal a sumonyi geoládát kerestük, Szentegáton át mentünk Szigetvárra és az autóból kiszúrtuk ezt a gyönyörű mauzóleumot. Egyből megálltunk, hogy kicsit körülnézzünk. Körbejártuk, fotózgattunk felfedeztük az út túlsó oldalán álló kastélyt is és hamarosan kiderült egy helyitől, hogy van itt még vadászkastély is az erdő mélyén. Sajnos ő nem tudta elmagyarázni, hogy pontosan merre találjuk, így halasztottuk a dolgot. Most ismét Harkányban jártunk és eldöntöttük, hogy ha törik, ha szakad, megtaláljuk a szentegáti vadászkastélyt. Szerencsénk volt, az első ember a faluban tökéletes egyszerűséggel el tudta magyarázni merre van. Ezek után bevetettük magunkat az erdőbe és hamarosan meg is találtuk a felújított kis vadászkastélyt. Eddigre már eldöntöttük, hogy rejtünk ide egy geoládát, mert szerintünk pont az ilyen eldugott kis Isten háta mögötti helyek felfedezésére jó a geocaching...
A kastélyokról és a kápolnáról
A kastély eklektikus stílusban épült fel, de igen sok szép szecessziós elem is található rajta, elsősorban a kovácsolt vas díszítések (bejárat fölötti vaskonzolok, korlátok, a télikert tartóelemei) értékesek. A két stílus harmonikusan illeszkedik egymáshoz, bár látnivaló, hogy ezek később készültek (1887). Az épület gazdagon tagolt, mintegy 90 m hosszú, aránylag keskeny alaprajzú, közepén emeletes szárnyal, nyugati homlokzatán előreugró, terjedelmes verandával. Az épület tengelyében magas torony emelkedik. A felépült kastély körül parkot létesítettek szökőkúttal, úszómedencét, pálmaházat építettek, mintakészletet hoztak létre. A kastély főbejárától egy kettős gesztenyesor vezet a távolba. Bal oldalán, igen elhanyagolt, leromlott állapotban egy kápolna található. Megközelíteni nem lehet, mert benőtte a növényzet. Az egykor út helyét csak a két sorba ültetett 4 tiszafa és a sort záró oszlopos tölgy jelöli. Itt külön ki kell emelni a kápolna egykori színvonalas berendezését, felszerelését és orgonáját, mely az Angster gyárban készült. A kastély eredetileg vadászkastélynak épült, 1896-ban családi lakhellyé alakították át. 1999-ben felújították a tetőt, 2007-ben a homlokzatot javították ki. A kastély hasznos alapterülete összesen 1.300 m2.
Mellette a szecessziós stílusú villa (302 m2) 1904-ben épült és vendégháznak használták. Az étkező berendezése eredeti. 1996-ban a villát az eredeti stílusban renoválták, modern vizeshelyiségeket építettek be, ezenkívül mind a hat apartman bútorozott és zuhanyzó, WC tartozik hozzá.
A kastélykápolnát (296 m2) az építész, Kirchstein a budapesti bazilika mintájára tervezte, a kupola a római Szent Péter bazilika kupolájának 1:7 arányú utánzata.
A park közepén áll a szecessziós stílusú szabadtéri fürdő, vizét saját termálvizes kútból nyerték, melyet újra be lehet indítani.
A kastély és a villa műemlékvédelem alatt áll.
Építtető: Rudolf von Biedermann báró, Baden bei Wien, építész: Josef Baldauf, Wien.
Kétszeri nekifutásra sikerült becserkésznem a ládát. Előszőr két napja autóztam el Szentegátra, hogy megszámoljam az angyalokat. Sajnáltam, hogy az út másik felén álló kastélyhoz nem lehet bemenni, így csak kerítésen keresztül csofáltam, és képzeltem el egykori pompáját. Akkor úgy terveztem, hogy az erdei úton beautózom a multi második pontjához, de a sorompó (hiába volt nyitva) és a behajtani tilos tábla megállított. Sajnos, nem volt két-három szabad órám, így dolgavégezetlen elhajtottam azzal, hogy ahogy lehet, visszajövök.
Ma lehetett, így egészen a sorompóig hajtottam. Ma is nyitva volt, de úgy vagyok ezekkel az erdei sorompókkal, hogy jobb nem behajtani, ki tudja, mikor zárja le valaki. Így fogtam a hátizsákom és egy kényelmes tempóval besétáltam az erdei vadászkastélyig. Kis keresés után meg is találtam a ládát, s ugyanazzal a hátizsákkal visszasétáltam az autóhoz.
Köszönöm a rejtést, igazán kellemes séta volt ez mára!
Világvégi hely.
Igaz sellyei szállásunktól már csak egy ugrás.
Kamasz koromban olvastam egy kisregényt a szentegáti Biedermann családról. Ránéztem a térképre, na ez jó messze van.
Jó nagy séta volt a két pont bejárása. Ránk is sötétedett.
Köszönet a rejtésért, tetszett. Az iszonyú hőség ellenére kellemes gyalogtúra volt, és a célban a nagy rét a kulcsosházzal is tetszett. (Mondjuk vadászkastélynak nevezni egy kissé túlzásnak tűnne...)
Gondolkodtunk előtte, hogy ma ne a mecseki Leány-kőhöz menjünk-e, de mivel 36 fokot jeleztek mára tűző napsütéssel, és az odavezető út is elég naposnak ígérkezett, inkább ezt a síkvidéki, árnyékos ládát választottuk. Szentegáton 2009-ben már jártunk, így ez a rész nem volt teljes újdonság, de az igen, hogy milyen szépen felújították a kápolnát. A láda környékén viszont sosem voltunk, és nem is sejtettem, hogy ilyen jó kis hely van itt: jobban tetszett, mint előzetesen számítottam rá. Az ajánlott útvonalon mentünk gyalog az országút kanyarjától: egyrészt a tiltó tábla és a sorompó miatt sem autóztunk be, másrészt azért sem, mert most nem a gyors pontgyűjtés volt a cél, hanem hogy járjunk is valamennyit. Mivel pont dél volt, amikor megtaláltuk a ládát, utána ott a kis pihenőhelyen megettük a magunkkal hozott ebédet is. Ami elrontotta egy kicsit a kedvemet az egésszel kapcsolatban, az az, hogy a ládaoldalon több helyen is angolul van jelezve, hogy ki készítette a fényképet. Miért? Ki angol itt?
Megtaláltam, élveztem a keresést! Harmadik nekifutásra ideértem. Segítség lehet, hogy a vadászkastély a térképen Bürüsi vadászház néven van feltüntetve. A google map elnavigál ide. Autóval elvileg 750 m-re meg lehet közelíteni. Nekem ez nem sikerült, fát rakodnak az útom éppen. Nyugodt, szép hely, egyáltalán nem esett rosszul a gyaloglás. Örülök, hogy nem adtam fel és eljutottam ide! Köszönöm! [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
Vadászkastély, Biedermann-kastély, mauzóleum sorrendben jártuk végig a látnivalókat.Mindhárom épületet kívülről tudtuk csak megnézni.
A vadászkastélyt kb. 800 méterre meg lehet közelíteni autóval jól járható úton. Utána sáros, földút vezet. Egy békát sikerült megörökíteni az egyik tócsában.
Rejtés rendben van. Köszönjük.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.Aki tömegközlekedve ládázik , az ezt a ládát kerülje el.(a második pont csak kerülövel érhető el és valami hihetetlen sártengeren át vagy bevállálja a villanypásztorokat).Ettől eltekintve a kislányom élvezte a dagonyát (ő köszöni neki nagyon tetszett).
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A rejtő ajánlata szerint a sorompón át mentem a 2. pont felé. A leágazástól az utolsó 700m-t gyalog tettem meg az óriási sár miatt.
Nagyon tetszett ez a multi. Az első pontnál mindjárt szerencsénk volt, mert a mauzóleumot nyitva találtuk. Csodálatos. A második pontot innét indulva a gesztenye soron, majd a villanypásztorokat le-és visszaakasztva az erdőn keresztül találtuk meg. A vadászkastély is nagyon szép, nyugis hely. Oda-vissza nagyjából 7 km-es árnyas erdei sétával.
Köszönjük a lehetőséget.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A Zselicből a Dráva menti síkság felé. Első állomásunkon egy igazi gyöngyszeme találtunk úgy ragyogott ezen a szép nyári délelőttön. [Geoládák v3.12.10]