Megye/ország: Horvátország
Elhelyezés időpontja: 2012.07.06 10:00
Megjelenés időpontja: 2012.07.09 13:55
Utolsó lényeges változás: 2015.09.18 18:54
Utolsó változás: 2021.10.12 18:13
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Réka Lajos és Zsebi
Ládagazda: Ötvös család Nehézség / Terep: 4.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 88 + 2 sikertelen + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP:
1.rész:A koordinátán megadott helyen a falon lévő emléktábla második sorának 1. és 8. betűje.
A láda: 20x10x5 cm-es konyhai doboz, a turistaút mellett egy turistajellel megjelölt kő alatt van.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A koordináták letölthető formátumban:
1.rész N 43° 26,696' E 16° 41,537' 5 m [GCOMIS-1] A koordinátán megadott helyen a falon lévő emléktábla második sorának 1. és 8. betűje.
2.rész N 43° 26,692' E 16° 42,136' 303 m [GCOMIS-2] A turista út mellett egy turistajellel megjelölt kő alatt van. A láda Mikulás leírása alapján kb. 10 méterrel odébb került, nagyobb sugarú körben keressétek!
Ezzel a ládával azoknak szeretnénk kedveskedni, akik a nyaralásukat szívesen töltik az Adria partján, de nem vetik meg közben a hegyi kalandokat sem, pláne, ha van egy kis kiegészítő történet is hozzá. Második nyarunkat töltjük Omisban, ami Horvátország gyermekbarát üdülőhelyi részének egyike a lassan mélyülő tenger miatt. A várost a kalózkodás története lengi körül, és ehhez ad némi kis körítést az óvárosban és felette található két erőd, mely a korábbi védelmi rendszer megmaradt része. Ezeket szeretnénk ezzel a ládával bemutatni.
Megközelítés:
Egy kétpontos multiládát rejtettünk egy virtuális pont és egy valódi láda rejtésével. A virtuális pontot Omis belvárosában a Mirabella erőd közelében, az ahhoz vezető úton találhatjátok.
Kiindulópontnak autóval érkezőknek a N 43° 26,637' E 16° 41,171' [GCOMIS+1parkoló]-t ami Split felől érkezve a benzinkút utáni második utcán jobbra befordulva a lakótelep nagy parkolóját jelenti, vagy a N 43° 26,811' E 16° 41,689' [GCOMIS+2parkoló]-t javaslom ami a Cetina folyó völgyében az alagút után jobbra található, melyek ingyenesek. A második parkoló közelebb van a belvároshoz. Mi mindkettőt napi szinten használtuk, nem volt gond.
A N 43° 26,715' E 16° 41,614' [GCOMIS+Mirabella erőd] megközelítéséhez be kell sétálnunk az óváros szűk utcáiba és a régi óratoronynál felfelé kell a lépcsőkön elindulni. N 43° 26,690' E 16° 41,540' [GCOMIS+Lépcsősor]
Itt olvasható le a virtuális pont jelszórészlete is. Segítségként a táblák között, az a tábla, ami mellett a város címere van.
Az erődhöz az óvárosból még egy út vezet, ha balkézről elhagyjuk az óratornyot, balra a következő utca felfelé. A kitáblázás is ezt segíti. Az erőd megtekintése belülről 15 kunába kerül és 9-21-ig tart nyitva.
Ha megvan az első jelszórészlet és megnéztük az erődöt, akkor hegyre fel! N 43° 26,686' E 16° 41,978' [GCOMIS+Fortica erőd] háromféle úton lehet feljutni. A harmadik képen mellékelt térképen láthatóak a lehetőségek.
1. A Cetina kanyonjába kell behajtani, és az alagút után lehet parkolni a fentebb megadott helyen. Az út az alagút után kezdődik jobbra fel. Többen mentek erre, így elmondásuk alapján az első 20 méter meredek után árnyas feljutási lehetőséget kínál. N 43° 26,800' E 16° 41,661' [GCOMIS+Turistajelzés] A képen a bal oldali fekete nyíl mutatja, a koordinátán a turistajelzést az oszlopon találjátok.
2. Az óváros főutcájának végén egy lépcsősornál kezdődik a felvezető út, melynek jelét a negyedik képen láthatjátok. Minden út ezen jelzéssel fut. Innen kb. 30-40 perc az erőd, de így gyalogosan fel lehet jutni a városból is. N 43° 26,591' E 16° 41,663' [GCOMIS+Fortica-hoz vezető lépcső] Ezt a térképen az alsó fekete nyíl mutatja.
Az utakon korlát sehol sincs, így tériszonyosoknak nem ajánlott.
Ha felértünk és már látjuk az erődöt egy N 43° 26,666' E 16° 42,124' [GCOMIS+Tábla]-val találkozunk, ami egyben útelágazó is. Balra az erőd kb. 200 méter, jobbra a láda kb. 50 méter. A ládát jobbra indulva a turistaút mellett egy nagyobb kőhalom tetején két kő közötti résben találhatjuk. Egy 20x10x5 cm-es konyhai doboz, kövekkel álcázva.
Az erőd belsejének megtekintése szintén 15 kunába kerül, ám bőven kárpótolja ezt a fenséges kilátás, ami a toronyból elénk tárul. Egyből érthető miért pont ide építették, hiszen folyamatos kontroll alatt tartható innen az Adria teljes Brac-i része, és a Cetina kanyonja is.
Egy kis történelem:
Omist az illírek alapították. Őket a rómaiak követték; városuk neve Oneum volt. A XII. században kalózok hajóztak le a Cetinán és elfoglalták Omist. Ugyan a helybéliek többször is összefogtak, hogy elkergessék Omis-ból a kalózokat, de ez sosem járt sikerrel, sőt inkább megtorlás várt a felkelőkre. Az omisi kalózok nemhogy meggyengültek volna a helyi parasztok felkeléseitől, hanem pont ellenkezőleg, annyira megerősödtek, hogy innen tartották ellenőrzésük alatt a Brac-i tengeri csatornát. A kalózok ellenőrzése kiterjedt még a Hvar- és a Solta szigetekre is.
1444-ben megjelent a Velencei Köztársaság Omis partjainál és elfoglalták a várost. A velencei uralom mintegy háromszáz éven keresztül, egészen 1797-ig tartott. A velenceiek katonai létesítményeket építettek, megerősítették a város védelmét és fontos tengeri kikötővé tették Omist. Ebben az időben élte a város a fénykorát. Még ma is számos velencei stílusú ablakpárkány és díszítő elem fedezhető fel a palotákon. A XIX. században a lakosság gyors szaporodása miatt lebontották a városfalakat és kiterjeszkedett a város a környező partszakaszokra. Az eredeti városfal maradványai felfedezhetők még néhány helyen az óvárosban.
A Velencei Köztársaság bukása után - a szokásos "sorminta" következett - vagyis osztrák, francia, osztrák, olasz, német uralom jött Omis városának életében. A II. világháború után Horvátország többi városával együtt Jugoszlávia része lett. 1991-ben került végleg Horvátországhoz.
A Mirabella erőd (Peovica, Fellegvár):
A Mirabella (Peovica) egy román stílusban épült erőd a város fölött, a XIII. századból. A Mirabella-erőd volt a búvóhelye az Omiš-i kalózoknak, úgymint a Cetina-folyó torkolata a hajóik számára. Egy érdekes történet is kötődik a Mirabella-erődhöz. Az erőd tornyának elhelyezkedése, valamint a folyó közelsége miatt, a toronyban nagyon erős a visszhang. 1537-ben a törökök megtámadták az erődöt. A tűzharc közepette, a védők nem tudták megkülönböztetni a saját lövéseik hangját az ellenségétől, ezért sokkal sűrűbben ágyúztak. Emiatt a törökök az hitték, hogy a védők sokkal többen vannak mint valójában, ezért felhagytak az ostrommal.
A Fortica erőd (Stari Grad):
A középkorban egy másik erődje is volt a városnak, ez egy 303 méter magas sziklán épült fel, de mára már csak a romjai láthatóak. Az erődöt Stari Grad-nak (Fortica) hívták.
A horvát nevén Stari Grad-ot a korábbi római időkben itt lévő erőd helyére építették. Az erőd valószínűleg a 14. század végén és a 15. század elején keletkezett gótikus stílusban, de már némi reneszánsz beütéssel. Latin és olasz térképészek a 15-17. századtól ábrázolják a térképeken. A későbbi itáliai terminológia alapján az erődöt Fortica-nak hívják. Az erődben körülbelül 15 katona állomásozott, de ez a létszám is elegendő volt ahhoz, hogy a teljes tengerrészt szemmel tartsák mert csodálatos kilátás nyílik a tengerre, a szemben levő Brac szigetre és a környező szigetvilágra. A 16. században az erődöt a török támadások hatására többször is megerősítették, de a Velenceiek uralomra jutásával és a törökök visszaszorításával stratégiai jelentősége fokozatosan elvész.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam köszönöm. Az ajánlott parkolóból a rövidebb úton fel, az enyhébben vissza. Sikerült letérni a jelzett útról kb. félúton egy murvás részen mentünk jó darabon, majd feljebb "jó útra tértünk". Reggel indultunk a hőmérséklet pont megfelelő volt, visszafelé már tűzött nap, de lefele elviselhető volt. Fentről a kilátás mesés, megérte a küzdelmet. A doboz kicsit nehezen lett meg, rossz felé indultam elsőre, kicsit lejjebb jöttem visszafelé, ott lett meg a láda. Köszönet az élményért, felejthetetlen volt. Utolsó kêt képen a megközelítés, először balra majd jobbra a láda.
Lehet én szoktam meg a meleget, meg viszonylag korán is volt (itt csak korán, meg kora estétől érdemes ládázni nyáron.), de ez most egy kicsit jobb volt mint amire számítottam! Azt hiszem kezdek megtelni az erőd és vár romokkal, így egyikbe sem mentem be, de a kilátás a szokásosan pazar volt! Köszönet a rejtésért! [Geoládák v4.0.2]
Hűha! Ez nagyon kemény volt (pedig 9:30-kor elindultunk felfele a parkolóból, én fájó lábbal), de a kilátás felejthetetlen marad (és a hőség is). Korán reggel szabad csak elindulni júliusban!!!! Sajnos a végén a ládát nem találtuk, vizünk elfogyott és égett mar a fejünk a naptól... Ez persze a mi hibánk. Szuper látvány volt lenézni minden irányba!
Kérem szepen elfogadni a kepek alapján a találatot. Előre is köszönöm!
Pár frissítendő infó:
A Fortica erődbe a belepő 3,5 Euro csak kp!, Mirabela 5 Euro csak kp!
A Fortica erődben kaptunk összegyűjtött esővizet, amit a fejünkre önthettünk... Nagyon jólesett :) A jegyszedő Úr elmondta, hogy 3 naponta jön csak le Omisba (ezt maximálisan megértem, volt fenn neki egy szuper kis kuckója). Amúgy nagyon kedves volt. 5-en voltunk, csak a legnagyobb gyerek (13) után számított jegyet.
A rendszeres június elejei nyaralásunk során kerestük fel a ládát. A virtuális pont találata után (természetesen el tudjuk küldeni a képet róla), a városi pontból indultunk és az alagút utáni parkolóba érkeztünk. Kellemes napsütésben értünk fel az erődhöz, amelybe most már 3,5 €/fő a belépő. Ezután kezdtük el keresni a ládát, de sajnos nem találtuk. A megadott koordináta nem a turista úton volt, ráadásul megérkezett a szokásos eső is, emiatt úgy döntöttünk, hogy majd a képek alapján kérjük a találatunk elfogadását. Köszönjük.
Omiš mellett Dućéban nyaraltunk Andival, így minden nap ellátogattunk a városba. A Fortica erődöt is megnéztük. Én még a vasalt úton is megmásztam később a sziklát.
Virtuális rész koordinátái félre visznek..
Köszönjük a rejtèst!
A covid-nyarak után végre összejött a tengeri nyaralás gyerekekkel Splitben - ennek utolsó, már hazautazós napján tértünk még ki délre kis strandolás és geocaching kedvéért.
A hosszú tengerparti araszolás és a GCELHA láda közös autós felkeresése után a család a strandon maradt, a hegymenetre egyedül indultam. A lenti jelszórészlet megkeresése után a nyugatról, erdőben felfelé induló verziót választottam az árnyék ígérete miatt, de elég kemény volt így is az a pár száz méter - merthogy felfele is. :-) Ilyen terepen nem esik jól a bizonytlanság, amit a leírás is említ, de én meg is toldottam a szélességi koordináta tizedpercnyi elírásával. Megmásztam a hegyet az erődhöz, aztán kicsit ugyan csodálkoztam, hogy a láda annyival lejjebb van a túloldalon, de megkezdtem a leereszkedést a másik, a napsütötte oldalon. Érdekes módon az elírt koordinátához is olyan szépen közelítettem, hogy az út egy pontján 10 méter körülire (mérési hibára) csökkent a távolság. Hosszan keresgéltem, míg lassan rájöttem a tévedésre - mehettem vissza az addigra már jelentős magasságvesztésből, hogy aztán végül már a helyes koordinátán a mások által is emlegetett nehézségekkel szembesülve mégis feladjam a keresést, mert nemigen adta magát a megoldás, és az időm is fogyott a leérés és a hosszú hazautazás előtt. A helyszín, a panoráma, és a (téves koordináták miatt másfélszeres) túraélmény ettől persze még pazar, ahogy a város is az öböllel, a folyótorkolattal, alagutakkal, a hegyből meglepő módon kiálló, levegőben lógó épülő félhíddal. Megköszönném, ha a verejtékes küzdésre tekintettel a rejtő jelszó nélkül is elfogadná a találatomat.
Életünk eddigi legjobb nyaralását töltöttük Omisban. Fantasztikus idő, gyönyörű helyek, szuper programok. 1 hetet töltöttünk itt, de nagyon kevés volt. A nagyfiammal másztunk fel az erődhöz az "easy" útvonalon. Előző nap egyedül próbáltam meg a "hard"-on felmenni, de eltévedtem, és egy alacsonyabban lévő bár szintén gyönyörű panorámát nyújtó sziklán lyukadtam ki... A ládát sajnos nem találtuk meg, így a képek alapján kérném az elfogadást. Köszönöm!
[Jóváhagyta: Ötvös család, 2023.02.02 18:17]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (97 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.