Megye/ország: Szlovénia
Elhelyezés időpontja: 2012.07.09 16:00
Megjelenés időpontja: 2012.07.20 20:17
Utolsó lényeges változás: 2017.07.17 15:40
Utolsó változás: 2017.07.17 17:31
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: H. Gábor +a Család!
Ládagazda: H. Gábor Nehézség / Terep: 4.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 76 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Wap
Kb. 10*6*4 cm-es láda, a fejed felett keresd amikor nem látod az eget, ott ahol lépcsőt sem látsz, ne is keresd. Gerendák ölelésében, 1db lapos kővel takarva, ezt kérlek lelkiismeretesen tedd vissza. A gps nem nagyon fog segíteni, ezért tettem fel fotókat a rejtésről.
A Kolvrat hegyre megyünk, itt húzódik a szlovén-olasz határ, a Na Gradu 1115 méteres csúcsáról pedig csodát láthatunk, mert innét bizony látszik az Isonzó is és az Adriai-tenger is! Akinek van távcsöve, ide mindenképpen hozza magával.
És ha ez még nem lenne elég, egy csodálatos szabadtéri múzeum is vár minket, a Szlovénoktól már megszokott hagyománytisztelettel átitatva, kivételes minőségben kivitelezve.
Megközelítés
Kobaridból induljunk el Tolmin irányába a 102-es úton, majd Idrsko faluban forduljunk jobbra az 504-es útra, ezen haladjunk Livek-ig, ott térjünk rá a 605-ös útra, majd Livsek Ravne-t elhagyva kb 5 km múlva megérkezünk a Kolovrat - szabadtéri múzeum parkolóhoz. Ez egy rendkívül kanyargós és látványos útszakasz, kerékpárosok és motorosok is szívesen járkálnak erre csak a nézelődés öröméért, a természet szépségéért.
Történelmi vázlat
Az Isonzó bal partján, Kobarid és Tolmin között emelkedik meredeken a Kolovrat hegy. Az útvonal mentén a gerincen húzodott a határvonal az Osztrák-Magyar Monarchia és Olaszország között az első világháborúban. A háború első napjaiban az olasz csapatok megszállták a határt és a gerincen elkezdték megerősíteni az állásaikat. Az olasz hadsereg fokozatosan kiépített egy kiterjedt védelmi vonalat, amelyet az úgynevezett "Linea d'armata". Számos fegyver fészek és megfigyelési pont volt a gerincen, ahonnan a Monte Rombontól, Bovec, Kobarid, Krn, Batognica, Mrzli Vrh, Tolminon át egész a már Doberdó közelében lévő Sveta Goráig tudták megfigyelés alatt tartani a területet.
A legkülönfélébb erődítési módok figyelhetők meg, a háború elején ásott primitív és semmitől sem védő ároktól a karabély, géppuska, ágyú részére kialakított lőállások, parancsnoki állások és tárnákig.
Innen 149 és 280 mm-es ágyúkkal lőtték a Mrzli Vrh-t és a tolmeini hídfőt. Ez a hely is "csak" a 12. csatában, azaz a caporettói áttöréskor kapott jelentősebb szerepet. Az offenzíva első napján foglalták el német hegyivadászok, itt harcolt a később legendássá vált Erwin Rommel.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Fantasztikus délutáni naplementés időben értünk ide, a kilátás igazán pazar. Nagyszerű volt itt lenni, köszönöm! [Geoládák v4.5.2]
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Ritkán látott látványos helyre látogattunk el. Nagyon jó állapotban megmaradtak a lövészárkok. Egyrészről nagyon érdekes volt, másrészről szomorú, hogy egy ilyen fantasztikus helyen egymást ölték az emberek.
Nem először járunk az Isonzo völgyében, több első világháborús helyszínen voltunk, most a Kolovrat volt a soron.
Gyönyörű táj, szívszorongató helyszín és egy nagyon ötletes rejtés.
Sokat segítenek a fotók!
Nagyon érdekes helyszín és igazi keresésélményt nyújtó, jó rejtés. A rejtői fényképes segítség nélkül szerintem egy hadsereg is egy hétig keresné. A képek nem alapos megnézésének köszönhetően jól bejártunk sok zeget és zugot, aztán komolyra fordítottuk a dolgot, mert hosszú út állt még előttünk és volt már mögöttünk, így aztán meg is lett. Nagyon jó, biztonságos rejtés.
Az elsalátásodott logpapírt rendes logbookocskára cseréltem és kis ajándékokat is tettem. Az érdekes, keskeny, hosszúkás kis ládára is ráférne a csere, kissé megviselt állapotú, de nem volt megfelelő méretű nálunk.
Uramisten, mit szívtunk mi ezzel a ládával. Szlovéniai utazásunk 2. napján (illetve az első teljes napon) elautóztunk Bovecből Tolminba, Tolminból pedig feljöttünk ide is és abszolút megérte! A kocsiból kiszállva a kis korlátos dombról csodás kilátás tárult elénk, be is zoomoltam Tolmint és a várat (ahova végül nem másztunk fel). Nagyszüleink utána maradtak a kocsinál meg a kilátásnál, én meg Zsambítóval, az unokatestvéremmel elindultam a lövészárkok végtelen sűrűjébe egy olyan erős fejlámpával, hogy lyukat égetett a falra. Mondjuk a ládát ettől nem találtuk meg. Szerintem legalább 20-25 percig járkáltunk végig az egész árokrendszeren, bolyongtunk jobbra-balra, többször is bementünk helyekre, próbáltuk a láda helyét képek alapján betájolni, már többször is fel akartuk adni, aztán egyszer csak meglett, olyan helyen, ahol szerintem addigra legalább kétszer jártunk már. Gyorsan jelszót fotóztam, aztán mentünk vissza a kocsihoz és igazából mentünk is tovább, úgyhogy gyakorlatilag egy nemzetközire se maradt időm. Azért jó volt, meg tényleg nagyon érdekes a hely, egyszer szívesen körülnéznék itt úgy, hogy több időm van. Köszönjük a rejtést!
2 hetes Alpok körtúra tizenegyedik napja, szlovéniai ládázgatás a rekkenő hőségben. Nova Gorica közelében (GC4GYE 4. pontja mellett) aludtunk a kocsiban, majd onnan csorogtunk felfelé a Soca mentén.
A kis hegyi úton felautóztunk, majd körbejártuk az árokrendszert, a hűs pincékben többet is időztünk. :)
A láda kissé elhasznált állapotban volt, a logbook összegyűrve, álca semmi. Kicsit kifésültem a beltartalmat és igyekeztem jobban álcázva visszarejteni.