Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2012.05.28 00:00
Megjelenés időpontja: 2012.07.16 12:16
Utolsó lényeges változás: 2012.08.21 00:07
Utolsó változás: 2019.10.26 15:21
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: halindaattila
Ládagazda: halindaattila Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 525 + 2 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Wap: Az új láda a templomban kapott helyet.
Sajnos a gondnok úr eltávozott közülünk aki a templomba beengedett mindenkit aki szerette volna. Egyenlőre marad az alternatív lehetőség (templom falát világító lámpatest hátoldalán megtalálod; északi oldalon, a bejárathoz közel).
Bodrog folyón érkezőknek a komp mellett ki lehet kötni. N 48° 17,196' E 21° 31,445' 98 m [GCBRKT+horgony] Innen 150 méter sétával elérhető a láda, és végig látható a vízi járművünk is. Utolsó kép Bodrog ártér túrámon készült.
A láda a templom belsejében van elhelyezve. Előre elnézést kérek ezért mindenkitől, de az első ládát a szomszéd gyerekek összetörték.
A templom gondnoka Bodnár István Úr, nagyon kedves illető aki készségesen vállalta, hogy aki tiszteletét teszi eme helyen annak szívesen odaadja a ládát.
Elérhetősége: 06 47/303-046
Bodrogolaszi története
A települést 1244-ben említik először, amikor IV. Béla olasz vincelléreket telepít ide, de templomáról már 1201-ben említés esik. A középkorban mezőváros volt. A török hódoltság idején elpusztult, de újra felépült. Ebben az időben a pálos rend birtoka volt. 1739-ben pestisjárvány pusztított a községben.
Római katolikus templom
XII. században épült, román stílusban, a XIX.-XX. századi átalakítással. A Bodrog közelében kisebb magaslaton kőfallal övezve szabadon álló, félköríves szentélyzáródású templom. Nyugati oldalán négyzetes alaprajzú toronnyal, a hajó északi oldalán modern, kereszt alaprajzú, sátortetős sekrestyével. A kváderekből épült templom nyeregtetejét és a torony gúlasisakját műemléki palafedés borítja. A torony körül vaskos, félkörös keresztmetszetű lábazati párkány fut körbe. A torony nyugati oldalának földszintjén nagyméretű, félköríves bejárat nyílik. Felette, a karzatszinten keskeny, álló téglalap formájú résablak látható. A következő szinten oldalanként (a keleti oldal kivételével) egy-egy, félköríves záradékú ikerablak. Az ikerablakok osztója kör keresztmetszetű, kockafejezetes. Az ablaknyílások áthidaló íve trapéz alakú vállkőről indul. Az ablakok közül a déli oldalon álló teljesen eredeti, a többi részben kiegészített. Az ikerablakok felett egykor ívsoros párkány húzódott, ez ma már csak helyenként van meg, legjobban a torony déli homlokzatán, de ott is részben kiegészítve a torony felső szintjén oldalanként egy-egy, az alsóbb szinten levőkhöz hasonló azonban némileg kisebb, szintén részben kiegészített ablakokat találunk. Felettük újabb ugyancsak részben rekonstruált ívsoros párkány húzódik. A hajó déli homlokzatának keleti szakasza újabb kori újjáépítés. A homlokzat nyugati harmadának alsó részén félköríves záródású, lépcsős tagozatú kapu nyílik. Felette, a homlokzaton három, félköríves záradékú, tölcséresen szűkülő ablak található melyek közül a középső és a keleti könyöklője rézsűs, a nyugatié mely a többinél valamivel kisebb és magasabban helyezkedik el vízszintes. A két szélső ablak részben rekonstrukció. A szentély keleti falában a hajó déli ablakaival megegyező formájú részben rekonstruált ablak nyílik. A modern sekrestye keleti falán nyíló ablakban másodlagos helyzetű gótikus nyíláskeret elem található.
Alternatív jelszót a templom falát világító lámpatest hátoldalán megtalálod (északi oldalon a bejárathoz közel), vagy fényképes igazolást kérek a jelszó nélküli megtalálás mellé.
Itt szeretném másik közeli Nyugdíjba vonult kisvasút híd GCNVKH ládámat figyelmetekbe ajánlani. Északi irányban légvonalban csak 2 km. Nagyon érdekes hely.
A koordináta nem a leírásban szereplő lámpára mutat, de ez nem okozhat gondot senkinek. !!!TFTC!!!
Köszönjük a rejtést!
(GRA és családja) [Geoládák v4.4.1]