WAP ON
A lovarda udvarán látható az 1819-ben ültetett, gyönyörű látványt nyújtó, indiai eredetű platánfa. A láda sajnos mindig eltűnik, ezért ideiglenesen a NONIUS HOTEL recepciójáról kérhető el. Nyitvatartás: NON-STOP. Köszönöm szépen a segítséget, breimanne! A koordináták a régi rejtekre mutatnak, akinek van kedve, nézze meg! :) A ládába kisebb TravelBug helyezhető. KEDVES KINCSKERESŐK!
Mezőhegyes híres különleges fáiról. Gondozott, zöld liget várja a pihenni és kikapcsolódni vágyókat.
Báró Podmaniczky Béla ménesparancsnok 1908-ban hazai és külföldi faiskolákból többfajta facsemetét hozatott, és azokat egymás mellé, csoportosan telepítették. Ezt az angolparkot eredetileg Podmaniczky-ligetnek hívták. A park legszebb fáinak egyike a vérbükk volt, de van itt celtis vagy ostorfa, hegyi juhar, japán aranyfenyő, törökmogyoró, bokrétafa, hársfa, magas kőris, jegenye nyár, japán akác, tiszafa, továbbá spiriabokor, bukszusbokor, tamariszkusz- és hóbogyóbokor. Utcáink tavasszal hársfáktól illatoznak. A város országosan ismert fája, a nagyplatán, a ménesudvarban áll, majdnem 200 éves.
A park híres vérbükkjét sajnos kivágták, de érdekes története van ennek a fának is. Lovaglási lehetőség, múzeum
Bejelentkezés: 06/68566555 Hotel Nonius N 46° 19,138' E 20° 49,030' 103 m [GCMHPF+hotel]
A PLATÁNOKRÓL
A nagy termetű, óriási törzsméreteket elérő esztétikus megjelenésű (boglárfát) a múlt század elejétől telepítik parkjainkban, fasorokban.
Magyarországon a platánoknak 3 faja fordul elő:
- Nyugati platán (Platanus occidentalis)
- Keleti platán (Platanus orientalis)
- Juharlevelű platán (Platanus acerifolia)
30-40 m famagasságot is elérnek, de általában korán elágaznak. Az ágtiszta törzshossz ritkán haladja meg a 6-8 métert. A törzsátmérő 1-1,5 m. A vékony, sárgás-zöldes kérge lemezesen válik le (kéregvastagság 1-3 cm).
A platánok a világ legnagyobb méretű fái közé tartoznak. Hazánkban is előfordulnak 2-2,5 m átmérőjű, 35-40 m magas példányai.
AZ ÓRIÁS PLATÁN
A fa N 46° 19,070' E 20° 49,124' 101 m [GCMHPF+nagyplatán]
A fedett lovarda oldalán magasodik az 1819-ben ültetett, indiai eredetű platán. Traun Jakab parancsnoksága alatt került telepítésre. Most már csak egyedül, de 1944-ig a párja is a közelben állt, azonban annyira megsérült, hogy végül ki kellett vágni. A II. világháború utolsó hónapjaiban olyan sérüléseket szenvedett, hogy elhalt, és ki kellett termelni. Ugyanis a katonák kiéheztetett katonalovaikat kötözték a fához, és a szerencsétlen állatok ameddig elérték, lerágták a fa kérgét. A legenda szerint a ma már védett fát kezdetben levágott hízómarhák vérével öntözték, hogy gyorsabban fejlődjön. Valamikor az 1930-as években úgy tűnt, vége lesz a lenyűgöző látványnak, mert levelei fonnyadoztak, ágai szomorúan lekonyultak. Mezőhegyes akkori főmérnöke szerethette a természetet, nem hagyta magára az 1784-ben alapított ménesbirtok egyik ékességét. Tekintélyes lombkoronája alatt fél méter mélyen kitermeltette a földet, majd hosszú ideig marhavérrel öntözték a nagybeteg gyökereit. A nemes folyadék beszerzése nem okozott gondot, hiszen a közeli vágóhíd akkoriban sok állatnak volt az utolsó állomása. Aztán a derék cselédek visszahordták a földet, a mérnök úr pedig várta a tavaszt. Eljött a kikelet - és az öreg platán kivirult, újrahajtott, régi pompájában élt tovább. Alsó ágai most annyira nehezek, hogy szinte rákönyökölnek a talajra.
Ez az ország talán legnagyobb és legszabályosabb koronájú, védett platánfája. Magassága 35 méter, törzsének legvastagabb átmérője 2 m, és a lombsátor 900 négyzetméter földet takar.
Megközelítés: Tótkomlós felől érkezve a kereszteződésben menj tovább egyenesen! Ajánlott parkoló N 46° 19,138' E 20° 49,049' 103 m [GCMHPF+parkoló] Podmaniczky-liget N 46° 18,909' E 20° 49,111' 101 m [GCMHPF+vérbükk]
Forrás:
Csanádi István: Mezőhegyesi műemlékek és emlékezések Marosháti túraútvonalak
Ládatörténet
- Megjelenés: 2012. 07. 23.
- Kihelyezés: 2012. 07. 23.
- Áthelyezés, ládarongálás miatt: 2012. 08. 11.
- Karbantartás: 2015. 05. 24. Új kincsek!
- Karbantartás: 2017. február 4. Új láda kihelyezése, a régi eltűnt.
- Karbantartás: 2017. június 4. Új láda. Új koordináták.
- Karbantartás: 2017. október 8. A régi ládát befalazták a kerítésbe.
- Karbantartás: 2017. október 13. Ideiglenes láda: A jelszót pótoltam.
- Karbantartás: 2018. május 5. Új láda. A régi megint eltűnt.
- Karbantartás: 2019. szeptember 15. A ládát rejtő fát kivágták.
- A láda virtuális lett: 2019. szeptember 29.
- A láda ismét hagyományos lett. 2019. október 2.
- A láda a Nonius Hotel recepciójaról kérhető el, 0-24 órában. 2020. július 11.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Egy kamerával megfigyelt területen, sztem lenne biztonságos helye. Az "elkérem a recepción" remélem csak ideiglenes megoldás. [Geoládák v3.7.1]
A recepcióról sikerült elkérnünk a geoládát. Egy Békés megyei autóútra, túrára indultunk, jobban megismerni a megyét, és ebből Mezőhegyest nem hagyhattuk ki. Így kerestük fel és meg is találtuk a geoládát. Nagyon szép volt a park és a platánfa is!
Éppen a NONIUS Hotelben foglaltam szobát. Még nem is néztem meg a helybeli ládákat, mert egy régi sporttársam elvitt sétakocsikázásra, aztán gyalog bejártuk a ménesbirtok egy részét! Akkor láttam meg ezt a hihetetlenül szép platánt! Kiderült róla, hogy egy rejtés helye, csak mindig eltűnik a láda! De a rejtő nagyon kedves volt, mert segített a jelszóval! Nagyon köszönöm!
Megvizsgáltam az egykori lehetséges rejteket, de már mágneseket sem találtam ott. A multi begyűjtése után tettem egy sétát itt a központban, mert nagyon szép és rendezett a környék. A parkosított részek is gyönyörűek. A kép alapján jóvá tudnád hagyni? Köszönöm a lehetőséget.
A kapszulát a megjelölt helyen nem találtuk, csupán a két mini mágnest egy kör alakú ragacson. a képeink alapján kérjük a találat elfogadását.
Anikó és Gyuri,
Viharsarki csavargás kópé1993, LionDaddy és Pliptai társaságában a csodálatos napsütéses időben.Királyhegyesen keztünk, majd ezőhegyes-Battonya-Elek útvonal volt a legtávolabbi bejárt környék.Visszafelé útbaesett Kétegyháza-Kaszaper-Tótkomlós látnivalói, végül már napnyugta után hagytuk abba a ládázást a bogárzói tanyavilágnál.
Szokásos fergeteges hangulat volt egész úton, a hasunk jobban fáj, mint a lábunk a gyaloglás miatt.
Pont a rendőrség női lovasai gyakoroltak, egy darabig nézegettük a helyes csípőmozgást. A fa óriási, nem fért bele az objektívbe, így több részletbe ment csak. Gratulálok kópé 2700. találatához.
Köszönjük a rejtést.
Geotúra kectammal, pliptaival és kópé1993-mal a Viharsarokban. A Bp.-Makó-Elek-Makó-Bp. útvonalon jó nagy kört tettünk meg, kora reggeltől késő estig gyűjtögettük a ládákat.