WAP
Az ismertető táblán alulról a 3.sor első két szava a jelszó.
Gratulálunk zazu-nak az első helyért!
Megközelítés
Autóval a híd közelében több helyen lehet parkolni. Mi itt parkoltunk
N 43° 20,250' E 17° 48,574' 68 m [GCMHID+parkoló]
Bevezető
Mostar város és
Bosznia-Hercegovina déli részén, Hercegovina-Neretvai kanton székhelye, Hercegovina legnagyobb települése, a boszniai horvátok kulturális, politikai központja. A város nevét az azt keresztülszelő Neretva folyón álló hidak egyikéről, az úgynevezett "Öreg hídról" kapta. A középkori oszmán épületegyüttest felvonultató kisváros Bosznia-Hercegovina egyik fő turisztikai látnivalója. Az Öreg híd az UNESCO kulturális örökségéhez tartozik. A polgárháborúban lerombolták, majd 2005-ben ismét régi alakjában építették újjá. A délszláv háború alatt Mostar számított a horvát kisebbség által kikiáltott, de hivatalosan soha el nem ismert Herceg-Boszniai Horvát Köztársaság de jure fővárosának. A város etnikailag még mindig megosztott. A bosnyákoknak és a horvátoknak is külön egyetemük van. Mostar jelenleg is Hercegovina gazdasági központja, az ipari zóna a város nyugati részén alakult ki.
Mostar története
A mai Mostar területén már az őskorban is éltek emberek. A neolitikus, bronz- és vaskorból több mint 150 emlék került elő, például a Zöld-barlangból, a Buna folyó forrása felett. A barlang körül temetőket, fegyvereket, pénzérméket találtak. Hajóépítésre utaló nyomok is voltak, így feltételezhető, hogy a vidék komoly kereskedelmi központ lehetett.
A Római Birodalom idején a terület a Dalmatia tartomány része volt, itt futott keresztül a Neretva útvonal. Ebből a korból nem maradt fenn ismert lelet. A 4-6. század között Cimben (ma Mostar része) bazilika épült, és Sarsenterum püspökség székhelye lett. E templomon kívül további kettő épült Regitomislićiben és Sutinában. Dalmatia részeként jelentős vallási gyülekezet volt a vidéken.
A Római Birodalom bukása után a város a Hun Birodalom része lett, majd a 7. században szlávok érkeztek a vidékre. Később a Frank birodalom része lett, amikor több kisebb, önálló fejedelem is uralkodott Mostar környékén. Az első fejedelem Mihajlo Viševićnek (910-950) volt. Később szerb terület lett, majd a bosnyák bánok irányítása alá került. A 14-15 századbanaz egyik hum fejedelem, Stjepan Vukčić Kosača egyesítette Bosznia déli területeit és felvette a hercegi címet. Innen a Hercegovina terület nevének az eredete. A herceg 1448-ban helyezte Mostarba a székhelyét.
A 15. században a Neretva jobb partján volt egy Cim nevű város, ahol egy erőd állt, ugyanakkor a bal parton ott volt a Nebojša erőd is. A városról az első írásos emlék egy dubrovniki jelentésből származik, amely 1452. április 3-án kelt. A jelentésben ez áll: "ha preso quello di ... Blagay et do castelli al ponte de Neretva" (Onnan vette, hogy... Két erőd áll a hídon a Neretván). A Mostar név első alkalommal egy 1468-1469-ben keletkezett írásos emlékben szerepel, amelyben egy települést említenek két erőddel a Neretván.
1990-re a horvátok, a szerbek és a bosnyákok között pattanásig feszült a helyzet, a nemzetek közötti ellentét ekkorra már nagyon elmélyült. A háború valóságos veszélyt jelentett, amely Bosznia-Hercegovinában, egy évvel Horvátország után, 1992-ben tört ki. A város a bosnyák-horvát konfliktus központja volt. Amit a kommunista időszakban felépítettek, azt a háború tönkretette, sőt az évszázados emlékművek, köztük az Öreg híd is megsemmisült 1993-ban. Kezdetben még a szerbek uralták a nagyobb mostari hegyeket a város keleti felén, 1992-ben azonban a horvátok kiszorították őket a területről. Ezután, 1993 májusában, a bosnyákok lázadtak fel a horvátok ellen és kezdetét vette a bosnyák-horvát konfliktus. A horvátok blokád alá vették a bosnyákok által lakott keleti területet és bombázták az ott levő bosnyák hadsereget.
A háborús konfliktusnak több mint 1000 halálos áldozata volt a városban.
A háborút követően a horvátok és a bosnyákok diplomáciai úton békét kötöttek és létrehozták a városban a politikai körzeteket, amely három horvát és három bosnyák területből áll: Dél, Nyugat, Délnyugat; Észak, Óváros és Délkelet. Mostar 2004-ben egyesített városi rangot kapott. A horvátok többen élnek a városban, mint a bosnyákok, azonban a szavazati arány fele-fele, így a horvátok arányukat tekintve kevésbé vannak képviselve.
A háborúban lerombolt Öreg híd elemeit az 1990-es évek végén az SFOR csapatának magyar tagjai emelték ki a
Neretvából.
Az ezredfordulóra a város ismét a régi fényében pompázott. 2000-ben a Hum hegyen a horvátok felállították a 33 méter magas, nagy keresztet, amely a kereszténység 2000 éves évfordulójára készült. Az Öreg híd rekonstrukciója 2003-ben kezdődött meg és 2005 júliusában adták át és szerepelt ismét az
UNESCO világörökségi listáján. Felújították a híd környékén található üzleteket és a háborúban megsérült Ferences templomot is. A templom harangtornya 107 méter, ezzel a város legmagasabb épülete.
Mostar Kulturális és Sportközpontját, amely a Centar 2 alatt található, az 1980-as években építették.
A Gyülekezési templom a háború előtt az egyik legszebb ortodox templom volt a térségben. A 2000-es évek elejére azonban már elhanyagolt romos állapotba került, így tervbe vették felújítását.
Látnivalók
-Karađoz bég dzsámija, mely a legrégebbi hercegovinai dzsámi.
-A ferences Szent Péter és Pál templom, melynek az országban a legtöbb harangtornya van. A polgárháborúban lerombolták, majd újjáépítették.
-A Bišćevića utca, híres török házakkal.
-A történelmi Brankovac falu, ahol az oszmán uralom idején éltek a városi elöljárók.
-Mostarban az Öreg hídon kívül még találhatók hidak, mint a Musala híd (1882), a Lučki híd (1913).
-A Mária katedrális Mostar székesegyháza. A harangtoronyban lévő harang Európa második legnehezebb harangja.
-Az ortodox Gyülekező templom, melyet a polgárháborúban megrongáltak, majd renoválták.
-A Spanyol tér a város főparkja, ahol a Mostar Gimnázium található. A tér a polgárháború alatt a bosnyákok és a horvátok közötti állandó konfliktus helyszíne volt.
-A Horvát nagyok tere, mely a város nyugati részének a főtere, és még az osztrák uralom alatt építették. Jelenleg hat horvát hősnek van itt szobra. A téren áll a Sjepan Kosač herceg-horvát ház.
-A Musala tér a város keleti részének a főtere, melyet az osztrák uralom alatt építették. Itt található a Neretva Hotel. A hotel a háborúban megsérült, renoválása még nem kezdődött el.
-A Zrinjevac városi park a város központi parkja. A Horvát nagyok tere és a Spanyol tér között található. 2007-ben fejezték be felújítását.
-A Katolikus kereszt a Hum hegyen, amely 33 méter magas, és a kereszténység 2000 éves megszületését szimbolizálja.
Miért virtuális a láda?
Körbejártuk a környéket, de sehol nem találtunk alkalmas rejtekhelyet. A parton azért nem mert jöhet egy árvíz és elviszi a ládát. A hídnál meg azért mert ott meg észreveszi a sok ember. Ezért lett virtuális. Ja és a láda NEM netkesselhető!
Csontváry Kosztka Tivadar: Római híd Mosztárban
Forrás
Mostar
Mostari képek
Mostari híd (lerombolástól az újjáépítésig)
Sikeres megtalálást kívánunk:)
![Flag Counter](http://s04.flagcounter.com/count/xcbR/bg_683BFF/txt_000000/border_000000/columns_2/maxflags_18/viewers_0/labels_0/pageviews_0/flags_0/)