Elhelyezés időpontja: 2012.08.17 18:00
Megjelenés időpontja: 2012.08.27 19:09
Utolsó lényeges változás: 2012.08.27 19:09
Utolsó változás: 2012.09.25 21:11
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attca, túrapocokok, Mgota
Ládagazda: Mgota Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 216 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Wap
A kápolnától kb. 50m-re, a piros háromszöggel jelölt út mentén, az akácosban egy kivágott fa csonkjának üregében, faágakkal betakarva található, egy 15x15x15cm-es fémdoboz. (kérünk bennetek, hogy figyeljetek a gondos visszarejtésre)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés N 46° 58,422' E 17° 1,675' 125 m [GCZBK+templom] A zalabéri templom bejáratával szembeni utcán felfelé indulva, majd balra kanyarodva a Bem József utcán haladjunk tovább a betonúton. Kövessük a zöld színű túraútvonalat, mely a kápolnáig visz bennünket. Útközben egy magasles-kilátó mellett haladunk el N 46° 57,902' E 17° 1,513' 220 m [GCZBK+kilátó] , érdemes itt is megállni és megtekinteni a panorámát. Ez az útvonal egészen a kápolnáig óvatosan autóval is járható.
Szent Antal kápolna
1799. június 13-án kelt, az az alapító levél, mely a mai Kápolna oldal szőlőterületén egy kápolna építését elhatározta. "Szala-Béri Helybéli belső és vidéki birtokosok mind közönségesen adjuk tudtára mindenkinek, akiknek illik, hogy mi Szala- Béri Hegyünkben a Hegység költségeivel építtetünk egy Kápolnát Toronnyal együtt Páduai Szent Antal tisztességéire, melly Kápolnának Conservatióját jövendőbéli időkre is magunkra válolván, ezután is a Hegységünk jövedelmeit ezen kápolnának építtetésére és minden pusztulástul való mentségére fordítván, magunkat és utánunk következendő hegybéli birtokosokat kötelezzük." Az alapítólevél záradékából kiderül, hogy Zalabér község területén hegyközség működött. Ez képviselte a szőlőhegy birtokosainak, bérlőinek érdekeit, közös védelmét a külső hatóságokkal szemben. A kápolna helyén eredetileg Szent Mátyás apostol tiszteletére szentelt kis kápolna állt. Ami feltehetően egy fülkében álló szobor lehetett. Szent Mátyás apostol a középkorban a szőlők védőszentje volt. Misét a kápolna patrónusának napján Páduai Szent Antal ünnepén tartottak úgy, hogy a hivők a zalabéri templomból felzarándokoltak a szőlőhegyre a plébános vezetésével. A kápolna harangját 1917-ben elvitték, hogy anyagából fegyvereket készítsenek, melyet aztán 1925-ben Halász Károly templomatya és felesége adományából pótoltak. 1950-es évek politikájának következtében az egyház már nem tudta karban tartani az épületet. A rendszerváltozás után magánkezdeményezésre újra felidézték a hajdani hegyi búcsúk emlékét. Igazi változást a 2008-as év hozott, amikor magánalapítvány támogatásával, és közös összefogással a kápolna kívül-belül megújult. A patrónusának napján, Szent Antal napi búcsúkor, minden évben újra felcsendül Isten szent igéje az ősi falak között. Sajnos csak ezen a jeles napon található nyitva a kápolna, ekkor tömegével zarándokolnak ide a hajdani szőlőtulajdonosok leszármazottai: Zalabérből, Batykról, Pakodról, Zalavégről. (Az ajtón található egy kis kémlelő nyílás, ezen keresztül meg lehet tekinteni a kápolnát belülről is. A kép is így készült)
(Forrás: Vikár Tibor- Zalabér)
Zalabér
Kis község Zala megye északi részén, Zalaegerszegtől 20 km-re. A község a rézkor óta lakott hely volt. Területén minden nép ott hagyta emlékét: kelták, rómaiak, avarok és szlávok váltották itt egymást. Zalabér falu 761 éve lépett be az írásos történelembe, melyet a Türje nemzetség alapított. A XII. században a nemzetség két ágra szakadt, a Szentgróti és a Béri családokra. A Béri család a falu templomával szemben lévő dombon építette fel fából emelt és földsánccal körülvett lakótornyát. A mély sáncárok a mai napig látható, mely a helyi hagyomány szerint a törökkori vár maradványa volt. Zalabér a XVI-XVII. Században véghely volt, várát Béri István kezdte el építeni 1507-ben és az 1600-as évek végéig falai álltak. A XVI. század közepére a török megszállás miatt a falu elnéptelenedett. 1555-ben Gáspár mester egerszegi plébános leírja, hogy a környéken Véged, Bér (Zalabér) Dewtk (Dötk) templomai romokban vannak. A település az 1600-as évek elején kezd megújulni, aztán a török 1644-ben ismét felégette a falut, de a várat mégsem tudta bevenni. Az 1700-as évek elejére végleg megszűntek a csatározások, Zalabér lassan kiheverte a háborús károkat. A Zala vizén újjáépültek a régi malmok, elkészültek az első állandó fahidak. 1729-ben a település felvette a Zala előnevet. 1809-ben a napóleoni háborúk szele a falut is elérte. Jókai Mór Névtelen vár című regényében részletesen ír erről. Az 1830-as években rövid időre a vármegye központja lett, 1848 után gyorsan polgárosodott. A XIX. század közepére alakultak ki a település jelenlegi határai. A századfordulót követően a településen jelentős vasúti csomópont lett. A település lakossága is lassan emelkedik, akik jellemzően mezőgazdasági tevékenységet folytatnak, valamint a turizmussal foglalkoznak.
Napjainkban a falu jelentősebb eseménye a Kápolnai búcsú, valamint a Puszika-Oszika elnevezésű, a Zala-folyón saját készítésű tutajokkal, csónakokkal, kenukkal való leevezés Zalaszentgrótig. A természetet és a túrázást kedvelőknek ajánlanánk a "Barangolás a Zala-kanyarulat térségében" nevű túraútvonalat, mely 12 km hosszú, 8 állomást és bemutatóhelyet foglal magába. (Forrás: Vikár Tibor- Zalabér)
Reméljük, hogy ezzel a rejtéssel remek lehetőséget nyújtunk nektek, kessereknek, hogy egy kellemes kirándulást tegyetek, sok szépet lássatok és nem utolsó sorban a ládakeresés szenvedélyének is hódolhassatok. Ehhez kívánunk sok sikert, szép időt és jó vételt.
Az ajánlott drive in útvonalon hatoltunk be, háztető szerű gerincen, mint egy őserdei rallyn. AltSanyi vezetése alaposan megrázta JungSanyit, de nem mert a lendületből visszavenni, mert attól tartott, ha lelassulnak, megfeneklenek, és nem tudnak újra elindulni. A keskeny gerinc, nagyon látványos volt, é s végül sikerrel landoltunk a kápolnánál. szép kis építmény pazar kilátással. Aztán láttuk, hogy lefelé van jobb minőségű út is a faluba, mint amin feljöttünk, így azt is kipróbáltuk.