Kivonat: Valódi doboz a Királykőn - a perem alatt 2-3 méterrel, egy bazaltoszlopos kiugrón - balra ereszkedj le, komoly sziklaüregben keresd!
Fesztiválláda
A hőskori geoládát alapvetően a kapolcsi központú "Művészetek Völgye" fesztivál ihlette. Eredetileg 2002-ben nagyszabású, sok állomásos multiként indult, mely a környező falvakat - a rendezvény legkiterjedtebb korszakának helyszíneit - is érintette, mintegy kereséskor is megidézve a falvak és programok közti csapongás hangulatát. Az évek során aztán egyrészt a fesztivál helyzete, a környező falvak szerepvállalása körül látszott egyre több bizonytalanság, másrészt a multi által fedett területen - teljesen indokoltan - a fontosabb látványosságokhoz önálló ládák jelentek meg. Mindezekre tekintettel (plusz a karbantartás nehézkessége miatt is) - hét év után feladva a helyszíneket részletesen és aktualizáltan követő sokállomásos koncepciót - 2009-ben a főládára redukáltan hagyományos ládává egyszerűsödött.
Kapolcs - Királykő
A
kis veszprémi falut Tapolca és Veszprém között találjuk, a festői tájon futó 77-es út mentén, ahol az Eger-patak völgye áttöri a Tapolcai- és a Dörögdi-medence határát képező Bondoró-hegyet. Ez a fekvés - patakpart, hidak, kis utcák - fontos összetevője a megkapó, a fesztivál sajátosságának is számító hangulatnak.
Feltehetőleg I. László telepített ide kunokat, akik legyőzött vezérük nevét őrizték meg a falu nevében. Őskori leletek kerültek elő a
Pokol-lik barlangnál, ill. régi (talán Attila-kori) földvár nyomait találták meg a Királykő fölött. Ide, a lentről nézve is impozáns bazalt-szikla tetejére hív a láda, ahonnan letekinthetünk a falura és a medencére - esetleg épp fesztiválkor itt járva, vagy akár csak annak hangulatát felidézve.
Művészetek Völgye
A Művészetek Völgye fesztivál története a 80-as évek végén indul:
Márta István zeneszerző, színházi ember fedezte fel magának és közönségének Kapolcsot, a kis veszprém megyei falut - festői táj, zegzugos utcák, domboldal, patak, vízimalom; igazi falusi idill. Márta István és művész-barátai udvarokon, pajtákban, kocsmákban, focipályán, bányagödörben meg mindenhol tartott, sajátos hangulatú, vegyes műfajú műsorokkal - koncertekkel, kiállításokkal, performanszokkal - és az egészet átható sajátos hangulattal csalogatták ide a közönséget. Az egész falu egy nagy kiállítótérré, színpaddá, vásári forgataggá vált: koncertek a kocsmában, kiállítás a templomban, színdarabok a focipályán, installációk a patakban. Az ezredforduló környékén gombamód szaporodó - de magukat nagyrészt műfaji ill. generációs határok közé definiáló, tematikus, többnyire zenei - fesztiválok palettáján sajátosan üde színfoltot jelentett a műfajilag sokszínű, vidéki környezetben, alapvetően nem zárt helyszínen rendezett, (kezdetben legalábbis) családias, a hippi-mozgalmak virágkorát idéző nyári multikulturális rendezvény. A sokszínűségből fakadó különleges értéke volt a generációk találkozása többféle értelemben is: miközben a színpadokon már befutott élvonalbeli és feltörekvő művészek színe-java volt jelen egyszerre, a nézőtereken akár nagyszülők és unokáik együtt vonulhattak át bábelőadásról Cseh Tamás koncertre - mindezt leginkább szabad ég alatt.
Érthetően növekvő népszerűségével a második évtizedére (kétezres évek) nyaranta az egyik legtöbb látogatót vonzó program, gigafesztivál lett a rendezvényből. Kapolcson kívül további falvak: Monostorapáti, Vigántpetend, Taliándörögd, Pula, Öcs, később Nagyvázsony is bekapcsolódtak, mitöbb némely súlypontokat el is vittek. A népszerűséggel mérhető sikernek persze ára van: felemésztette saját eredeti báját és a Völgy elérte terhelhetősége határát - erősebb hétvégi napokon sok tízezres tömeg, kilométeres araszoló kocsisor és Csigabuszok, teltházak (és toitoi-vécék). Kapolcs neve
teljesen összeforrt a fesztivállal (hogy ne mondjuk: a fesztivál rátelepedett a falura).
Ezek ellenére (vagy épp ezek miatt?) a növekvő méreteket növekvő bizonytalanság is jellemezte: évről-évre felröppent a hír, hogy a követő évben már nem lesz fesztivál, falvak ugrottak ki a rendezvényből. Végül a folytonosság is megszakadt: a hivatalosan 19. (2007) és 20. (2010) fesztivál közötti két évben "Bűvészetek Völgye" (2008) ill. "Kapolcsi Völgytalálkozó" (2009) néven voltak kevésbé nagyszabású, áthidaló jellegű rendezvények. A történet aztán a 2010-es években mégis tovább folytatódott - bár visszafogottabb méretekben, talán részben Márta István egyéb elfoglaltságai (Pécs, Zsolnay-negyed), illetve a fesztiválpiac további darabolódása folytán is, benne olyan új konkurensekkel, mint a láthatóan Kapolcs szellemi örökségét is tovább vinni próbáló
villányi Ördögkatlan.
Megközelítés
Autóval a főútról délre letérve, valamelyik hídon átkelve a patakparton ajánlott parkolni. A szűk utcákon feljebb a S jelzés mentén a Petőfi utcán a kék közkútnál jó esetben lehet ugyan még találni egy utolsó parkolási lehetőséget egy-két autó számára, de nem biztos, hogy ez a 2-300 m megéri az autós tortúrát a szűk és meredek utcán.
A fesztivál ideje alatt a parkolás természetesen külön szabályozott - ilyenkor általában csak távolabb, külön erre kialakított területeken lehet letenni a kocsit.
Láda
A faluból a S jelzés vezet el a Királykő alatt-mellett, majd erről a S3 jelzés visz a szikla tetejére. A láda a perem alatt 2-3 méterrel, egy bazaltoszlopokból képzett kiugrónál leereszkedve szerezhető meg. (Érdemes a cél közelében a műszert figyelve, még fent a peremen pár métert oda-vissza is mozdulva minél pontosabban egyértelműsíteni a - magát egyébként adó - kilépési pontot.) A peremről a bazaltoszlopok közé ereszkedve majd onnan balra (nyugatra) egyet lelépve már nagy valószínűséggel a láda fölött állunk. Ha itt egy 10-15 cm vastagságú, a sziklába masszívan kapaszkodó fa is van a kezünk ügyében, az jó jel - ráadásul segítség az utolsó lépéshez lefelé, hogy benyúlhassunk a sziklaüregbe a dobozért.
Figyelem! A láda megszerzése bár nem sziklamászó szintű feladat, azért (a nehézségi fokkal is jelzetten) nem is teljesen triviális - kis bátorságot, körültekintést és óvatosságot azért igényel (nagymamát és kisgyereket hagyjuk ki a legvégéből). Akinek kicsit is rossz érzése lenne az utolsó métereken (főleg nedves vagy havas helyzetben), ne erőltesse, fotóval elfogadom jelszó nélkül.
Ládatörténelem
Eredetileg nagyszabású, többször módosított/javított multit helyeztem ki a rendező falvak különféle helyszíneihez.
2002.12.01-én red_devlin_guy és cserve pótolták a több ponton sérült ládát, köszönet érte.
2003.07.17-én újabb helyreállítás, melyben a központi ládát új helyre tettük; ekkor kerül a Királykőhöz.
2005.06.19-én teljes felújítás, miután minden(!) állomás elveszett, véleményem szerint módszeres, talán GPS-es pusztítás nyomán.
2005-től Öcs kivált a közös fesztiválból, és bár a helyszín figyelemreméltó, kivettem a multi állomásai közül.
2009.04.05.: A multi karbantartása nehézkessé vált, ugyanakkor a fedett térségben és környékén időközben újabb önálló ládák jelentek meg, melyek felkeresésekor a játékosok bejárják a vidéket. Mindezek nyomán a multit egyállomásos, hagyományos ládává alakítottam az eredeti főláda helyén a Királykőnél.
2017.12.30.: Láda pótlása az eredeti helyen - távolabbi egyesületi pótláda eltávolítva.
2018. 01.02.: Webanyag fejlesztés.