A múzeum udvarában, közel a bejárathoz a járda és fal találkozásánál keresgélj. Egy 20x20x7 cm-es műanyag dobozt fogsz találni.
A láda Vajszlóra invitál Titeket, ahhoz a házhoz ahol egykoron Kodolányi János élt. Ma az épületben a Kodolányi emlékmúzeum és könyvtár működik.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Több, mint 4 hónapja beteg... Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés és a rejtés
Vajszló megközelíthető Pécs, Harkány valamint Sellye felől, autóval vagy menetrend szerinti busszal. A láda a múzeum udvarában van elrejtve. Parkolni a múzeum előtt az utcán lehet N 45° 51,525' E 17° 59,096' 107 m [GCVKOD+parkoló].
A láda egy 20x20x7 cm-es műanyag doboz, a bejárathoz közel, a járda és a fal találkozásánál leled meg!
Múzeum nyitva tartás (a könyvtár nyitva tartásával egyezik meg):
Hétfő: zárva
Kedd: 13-16.30
Szerda: zárva
Csütörtök: 9-12 és 13-16.30
Péntek: 13-16.20
Szombat: 9-12
Vasárnap: zárva
Belépő: felnőtt: 300ft, diák/nyugdíjas: 200ft
A láda nyitva tartási időn túl is kereshető. Ekkor csukva találjátok a kaput, de a nagykapun be tudtok menni, ha benyúltok és elfordítjátok a kallantyút. Távozás után kérlek, figyeljetek rá, hogy vissza legyen csukva. A könyvtárban és a múzeumban dolgozó hölgy tud a ládáról, nagy forgalomra nem kell számítani így nyugodtan lehet keresgélni.
Kodolányi János
Kodolányi szellemi szülőföldjének tartotta az Ormánságot. Itt ismerkedett meg a falusi élet gondjait. Ő emelte a szépirodalomba ennek a tájnak a sajátos etnikai világát, társadalmi problémáit és embereit. Több alkotásában is felbukkan az Ormánság ihlete.
1899. március 13-án született Telkiben. A XX. századi magyar irodalom jelentős regényírója. 1903-ban szülei elváltak, édesapját Pécsváradra, majd később Vajszlóra helyezik és főerdésszé nevezik ki. Kodolányi János 1909-től él Vajszlón. Itt végezte el az elemi iskola negyedik és ötödik osztályát. Középiskolai tanulmányai Pécsett és Székesfehérváron folytatta. 1919-ben szerez érettségit. Ez év őszén visszatér Vajszlóra apjához. Tanítóként vállal állást a Vajszlói katolikus elemi iskolában, ahol korábban Ő is tanult. 1921 novemberében feleségül vette Csőszi Matildot, aki egy Vajszlói módos parasztgazda lánya volt. Matild egy életre, jóban-rosszban hű társa lett. Apjával ebben az időszakban véglegesen megszakad, a már régóta amúgy is megromlott kapcsolatuk. Feleségével Budapestre költöznek és nehézkes anyagi körülmények között élnek.
1969. augusztus 10-én hunyt el, cukorbetegségének egyik szövődménye miatt. 1969. augusztus 18-án helyezték örök nyugalomra Budapesten a Farkasréti temetőben.
Az Ormánság
Baranya megyében, a Dráva árterületén, a Dráva-sík kistáj része. A környékre jellemző apró falvas vidék. Legnagyobb települései Sellye és Vajszló.
Az Ormánság elnevezés a finnugor eredetű orom (hegycsúcs), ormágy (hegytető), ormány (lápos terület) vagy a török ormán (erdő) szavakból alakulhatott ki. A finnugor etimológia szerint a térség első lakó a vízből kiemelkedő ormákra építkeztek. A jellegzetes lakóház a talpas ház volt. Ez tökéletesen alkalmazkodott az egykoron lápos vidék, sajátos adottságaihoz.
Az Ormánságot jellemzően református magyarok lakták. Festett kazettás templomaik sok településen megtalálhatóak voltak. Ilyen templomot a közelben Adorjáson és Kóróson lehet találni.
A népviselet alapszíne a fehér. Az asszonyok és lányok rövid szűk ujjú kis imögjükön, nagy bő ujjú imögöt viseltek. A térdig érő fehér szoknyát (biklának vagy kebélnek is nevezték) a fiatalok színes, az idősebbek fehér köténnyel hordták. A lányok haját befonták és a fonat végére színes szalagból csokrot kötöttek. Az asszonyok hajfonatukat felcsavarták és főkötőt tettek rá. A fiatal menyecskék főkötője piros, majd az idő múlásával kékre, zöldre majd fehérre változott.
A férfiak imögöt és bő gatyát hordtak. Lábukon bocskort viseltek.
Az Ormánságban a gyász színe a fehér.
Napjainkban a munkanélküliség miatt sokan költöznek el a térségből és a néphagyományok lassan kezdenek feledésbe merülni.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm!
Mai napon Sellyén jártam munka ügyben, hazafelé menet megálltam ennél a ládánál is. A korábbi logokkal ellentétben, én simán bejutottam, mert a nagy kapu és a kiskapu is tárva nyitva volt, így simán csak besétáltam.
A leírás alapján a láda szinte azonnal meglett. Éppen kezdtem elővenni a rejtekből, amikor észrevettem, hogy egy fiatal nő üldögél a lépcsőn egy kisgyermekkel az ölében, és játszadoznak, napoznak a kellemes melegben. Már dugtam is volna vissza a ládát, bízva abban hogy nem vette észre, de ekkor rám köszönt. Én vissza köszöntem, és zavarodottságomban, kezemben a ládával megkérdeztem tőle, hogy tudja-e mi ez.
Mondta, hogy nem, mert ma van az első munkanapja a helyi könyvtárban. Nem igazán tudtam mit kezdjek a helyzettel, de normális nőnek tűnt, így beavattam a titokba. Mivel amúgy is helyi munkaerő gondoltam baj nem lehet belőle, és amúgy sem árt ha tud róla, hogy esetleg mit kotorásznak az emberek a rejtek környékén.
Tetszett neki a dolog, és megnyugtatott, hogy nem fogja piszkálni a ládát, és odafigyel rá ha valaki keresi esetleg. Kedvesen azt is megengedte, hogy bent körbe nézzek, igaz csak a könyvtár rész volt nyitva, ami sajnos sok látnivalót nem tartogatott.
A ládával egyébként minden rendben volt van benne toll, logbook, csomó ajándék is a gyerekeknek. Ez a láda miért adoptálható, és miért van írva a keretes szövegben, hogy több mint 4 hónapja beteg? Semmi gond nincs vele. Jobb állapotban van, mint az általam megtalált ládák kb. 80%-a :)
Köszönöm a lehetőséget!
Köszönjük, hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.😁 [Geoládák v4.5.8]
A kiskapun mentem be, néztem körül és kerestem meg a ládát. Mindeközben a szomszéd kutyája bántóan hangosan ugatott.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.8]
A nagykapun biztosan nem lehet bemenni, belulrol ki van bastyazva. A kiskapu viszont szorul, de nyitva van.
Vasárnap délutáni túrázás során, a Gilvánfai fahíd felé menet megtaláltuk. A kiskapun simán be lehetett menni, kicsit ragadt, de nem volt kulcsra zárva. A láda szép rendben van. Köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Megtaláltam, élveztem a keresést! A múzeum sajnos nincs nyitva. Az udvar szép, különösen a virágzó bokrok miatt. Köszönöm a lehetöséget! [Geoládák v4.2.6]
Kora reggeli találat.
Hajnalban indultam, a cél az eddig "elkerült" ormánsági rejtések felkeresése a GC verseny napján.
Vajszló csendes falu volt így, kora reggel. A főút felújítása éppen a keresett épületnél kezdődött, emiatt lámpás forgalomirányítás miatt némi parkolási problémám adódott. Végül kellemesen körülnéztem, aztán mentem tovább.
A kallantyút mi sem értük el, mivel egyáltalán nem találtuk. Így maradt a hagyományos módszer, hogy a kilincset a vízszintestől kb. 30°-ra lenyomva, és közben befelé tolva a nyílászárót behatoltunk a szünnapos létesítménybe. A láda könnyedén meglett, bár egy kicsit távolabb volt a járdától, mit azt a leírás alapján vártuk.
Halló!
4 napos hosszúhétvége keretében bagolyverával együtt megtaláltuk, köszönjük! :) Mi nyitvatartási időn kívül érkeztünk, a kapuk zárva és a kallantyút sem olyan könnyű elérni. Köszönjük a rejtő segítségét.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Fotók és bővebb log később.
Drávaszerdahelyre utaztunk kollégámmal beléptünk megtekintettük.
Úgy néz ki megfertőztem a kollégát! Láda rendben.
Kovács Gábor [Geoládák v3.12.6]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget. Sajnos a múzeum zárva volt így nem tudtam megnézni, A láda rendben a helyén. A környezet szépen rendben tartva.
[g:hu+ 2.7.14]
Az Algyői Tollforgatók Körével irodalmi és történelmi kirándulást szerveztünk az Órmánságba. Megtekintettük a Kodolányi János Emlékmúzeumot, és megkerestük az udvaron elrejtett geoládát. A múzeum udvara gyönyörűen parkosított, gondozott. Koszorúztunk es sok fényképet készítettünk.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. A többit majd otthonról! [g:hu 1.6.4]
Fairyval ormánsági "ládagyógyító körúton" voltam, az Ő társaságában kerestem meg ezt a ládát, melyet könnyedén megtaláltam. Hétfő lévén a múzeum zárva tartott, de a kapu nincs zárva, a kertbe, a ládához be lehet menni...
Köszi a rejtést! :)
Ormánsági családos kalandozás első találata. Hangulatos kis udvar, közepesen nehéz találat. Ne a segítségnek higgy, hanem a koordinátának.
A ládaoldalra pár friss kép még elférne.
A KAPURÓL:
Az "Ekkor csukva találjátok a kaput, de a nagykapun be tudtok menni, ha benyúltok és elfordítjátok a kallantyút." instrukció valószínűleg még a leírásban látható alacsonyabb fémkapuhoz készült.
Azt azóta lecserélték egy magas fakapura, amit lakattal zárnak, ezért nem lehet kívülről nyitni.
Az emlékház udvarán bóklásztunk csupán egy keveset, mert ekkor még úgy gondoltuk, hogy időben odaérünk a versenyre. Jövünk még a környékre és majd akkor megnézzük a kiállítást. Egyébként a lakóhelyemtől pár háznyira is lakott egy ideig Kodolányi János. Elsőre más típusú rejtést gondoltunk Öcsipókkal, de gyorsan meglett.
Sajnos 20 perccel a zárás után érkeztünk. Furcsa, hogy egy múzeum nincs nyitva értelmezhető ideig hétvégén. Ahogy a második feltöltött kép is mutatja, a kapun keresztül sem lehetett bemenni, mivel lakattal volt zárva. Kérem a találat elfogadását a képek alapján!
Apummal voltunk ott. A kapu kicserélése óta nem lehet csak úgy bejutni. Három retesz van rajta, az egyik lakattal lezárva, a kisajtó is csukva. Érdemes tehát figyelni a nyitvatartásra ezetnúl!! :)
mi is visszamegyünk majd egyszer időben.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget! :)
Sajnos a múzeum zárva volt mire odaértem, így az kimaradt de helyette tettem egy sétát Vajszlóba ami nagyon tetszett! :)
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget.
Bigmick, Iza
[g:hu+ 2.0.4 ß]
Épp logoltunk, mikor kijött valaki az amúgy ma zárva levő intézményből, nyugtázta, hogy valami óraleolvasók vagyunk, és barátságosan ecsetelte, hogy esténként micsoda dorbézolós népek járnak be ide az udvarra.
Az időjárásra való tekintettel a Jakab-hegyre tervezett túra helyett egy Nyugat-Mecsek - Zselic - Ormánság kör lett.
Errefelé korábban még soha nem jártunk, de megérte eljönni.
Pár éve olvastam egy's mást Kodolányitól, de aztán olyan kötetek kerültek a kezembe, amelyeket nagyon kis betűkkel szedtek, amelyeket már nem bírt a szemem.
Kicsit bátortalanul néztem szembe a nagykapuval, hol lehet afölött átnyúlni, de szerencsére a kiskapu sem volt zárva.
11:16 Harkány környéki csavargás alkalmával ezt a ládát is megtaláltam. TFTC ????
Elsőre megijedtem, hogy zárt udvaron van, de szerencsére elolvastam a leírást, így nyugodtan besétáltam érte. [Geoládák v2.2.5]
A múzeum még zárva, de a kertbe be lehet menni, és a láda is könnyen előkerült.
Vajszlón, legalábbis a környező falvak kihaltsága után, pezsgő élet fogadott. A pékség-kávézóban jó volt a reggeli, és az utcán is élet volt.
Az előző napi Nyugat-Mecseki kirándulások után a nagy melegben vízre vágytam, így Drávasztára határában, a Dráva partján töltöttem az éjszakát. Ezután adódott, hogy ezen a napon, sok év után újra, az Ormánságban csavargok.
Bár sikerült épp ebédidőben érkeznünk, a kedves könyvtáros hölgy kinyitotta nekünk a kiállításokat, Kicsit beszélgettünk az ormánsági állapotokról, a kulturális életről, az egyébként köztudottan leszakadó, elvándorlással terhelt tájegységekről. A ládának igen kellemes helye van.
Bicajos ormánsági ládatúra I. A főtér, és a múzeumépület is megtekintésre méltó, a kiállításhoz pedig más időpontban kellett volna érkezni. Jelenleg a kiskapu nyitható, egy téglával van betámasztva. A ládát a megadott helyen megtaláltam.
Megtaláltam! :) Kicsit féltem, hogy ma zárva lesz a kapu, de nem! Sikeresen bejutottunk, majd a láda is viszonylag gyorsan meglett. A múzeum udvara egyébként szép és gondozott; az emlékművet is felújították. Kodolányiról eddig nem nagyon hallottam, de most jó volt kicsit olvasni róla. Köszi a lehetőséget.
SAJNOS, a jelszó találó. Ma az Ormánságot fedeztük fel (újra), és mérhetetlenül elkeserítő sok egykor virágzó és gazdag falu romlása, szétzüllése. Kodolányi jól látta, hogy az anyagi érdekeket erőltető, esztelen és embertelen egykézés mire vezet. Az elnéptelenedő falvak új jövevényekkel való részleges feltöltése, megfejelve a munkalehetőségek teljes hiányával se tett jót a vidéknek.
A rejtés nagyon jó, szép tiszta maradhat sokáig. Köszönet a rejtésért.
A múzeumba nem mentünk be (vasárnap volt, nem is lehetett volna), csak a ládát kerestük meg gyorsan. Kodolányi Jánosról szinte semmit nem lehet hallani, és én sem tudok róla semmit, bár Kaposváron van róla utca elnevezve az egyik külváros legkülső részén. Az iskolában is főként csak a nyugatosokat meg az urbánusokat tanultuk irodalomból, nagyon kiegyensúlyozatlan volt így. Mostanában nem tudom, kiket tanítanak.
Most volt alkalmam erre járni, remélhetőleg legközelebb nyitva lesz a múzeum.
A "láda a járda és fal találkozásánál van" segítség viszont némileg megtévesztő, ennek ellenére könnyen megtalálható.
Sajnos becsapódtunk. Amikor még a gps-t feltöltöttem a láda kereshető volt.
Amikor már a helyszínen voltunk és mobilon ellenőrizni akartam a leírást, már beteg volt. Így csak az utcáról nézelődtünk. Most látom, hogy nyugodtan be is mehettünk volna. Sajna késő bánat. Ha esetleg...
A munkám miatt heti 2-szer járok Vajszlón, rendszeresen tervbe vettem eddig, hogy megkeresem, de sajnos eddig mindig elmaradt, viszont most végre sikerült megtalálnom :)
Köszi a rejtést :)
Autós találat. Kihaltság, nyugalom jellemezte a falut. Megálltam a múzeum előtt, beléptem a kapun, értelmeztem a leírást és szép dobozt találtam. Röviden ez történt :-)
Harkány-Vajszló-Drávapiski-Cún-Harkány hajnali bringás kör alkalmával beugrottam a ládáért is....
Kicsit bizonytalankodtam benyitni kora reggel egy kis faluban egy ismeretlen portára, de győzőtt a ládaéhség, köszönöm a rejtést!
A TB-t továbbvittem küldetése szerint.
Megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Kerékpár túránk közben kerestük meg gyorsan ezt a ládát, kicsit megváltozott a növényzet korábbi logokhoz képest, de a segítség még mindig tökéletes.
Mindössze egy könyvet olvastam Kodolányitól, Az égő csipkebokor címűt, amely Mózesről szól, azt is igen régen. Az tetszett, azóta mégsem éreztem késztetést további művekkel való ismerkedésre.
A népies írók által képviselt problematika jobbára elkerüli az érdeklődésem.
A múzeumban a könyvtáros alig tudott időt szánni rám a sok könyvtárlátogató miatt: hol egy nyugdíjas apó és anyó, hol egy kisdiák toppant be, hol meg csapatosan özönlöttek be a középiskolások betűéhségtől vezérelve.
Na, ez volt a falusi könyvtáros álma.
Ezzel szemben a fájó igazság az, hogy alig is akad látogató, úgyhogy tán még meg is örült nekem a könyvtáros, akivel kicsit elbeszélgettünk.
Hosszan zötyögtem a buszon a meglehetősen lepusztult, depresszív hangulatot árasztó ormánsági falvakon át, melyekbe születni nem lehet valami főnyeremény. Aki teheti, el is menekül innét, csak ott van a kutya elásva, hogy nemigen teheti, mivel nem tud az ingatlanától szabadulni.
Végül hazaérve én is elmondhatom, hogy Or(r)mánságból jöttem...
Megtaláltuk ! TB-t kivettük, de csak egyet találtunk benne ( a 8-as golyót ). A logfüzet szerint kettőnek kéne bent lennie, másikat nem találtunk. Nagyon szép időnk volt és a múzeumot is meg tudtuk nézni. köszönjük a rejtést !
Veszprémből érkeztünk Vajszlóra kedves kollégánk - egyben a rejtő is - családjának sokadik invitálására. Kihasználva a gyönyörű őszi időt éltünk a lehetőséggel. Túratársaimmal megkerestük a ládát és egy kicsit elidőztünk az udvarban.Sajnos a múzeum bejárati ajtaján "Betegség miatt zárva" papírocska volt,így nem tudtuk azt megtekinteni. Az Ormánság ezen faluján kívül megnéztük még a kórósi és adorjási kazettás templomokat.
Köszönjük a rejtést!
kerimami, Zoli, Máté és Gazdy
Valóban 2 TB-t írtunk a log füzetbe,de sajnos itthon vettem észre,hogy csak az egyiket tettük bele a ládába. Elnézést kérek!!
Mostanában leszoktam a bringás ládázásról -egyáltalán a gc-ről - , ám a mai napsütéses októberi napon egy edzést összekötöttem két új láda begyűjtésévél. Az első szakaszon, Pécstől idáig kellemes tempóban jöttem, tartalékoltam az erőmet a további szakaszokra.
Nagyon jól esett, még alacsony pulzus mellett sikerült a 30 km/h átlagot hozni.
Jó volt visszagondolnom egy igazi, ormánsági református esküvőre, amelyen sok éve éppen itt, Vajszlón vettem részt.
A kiállítást két éve láttam utoljára, azóta olvastam is Kodolányiról sokat. Hihetetlen szívós ember volt: izomsorvadása ellenére a napi adag megírásához ragaszkodott, már korán reggel leült az írógépéhez. Nagy alapossággal olvasott utána a mitológiai és bibliai alakoknak és történéseknek, jegyzetek nélkül, emlékezetből szőtte saját regényeinek fonalát.
Útközben felfedeztem a kémesi újonnan nyitott halászcsárdát, mindenképpen eljövünk, kipróbáljuk. Az alaplét ötféle drávai halból készítik, az étterem belső kialakítása pedig minden részletében a ormánsági népművészetet idézik.
Tegnap este kerestem Fairy-t és megtudtam, hogy éppen ládát hajkurász. Na, akkor tudtam, hogy ma erre fogunk tekerni. :-) Kerékpáros kupa 97 km, nekem 2 új láda és sok örömbringázás.
Jó kis rejtés. Köszi.
Fairy!
Már el is felejtetted milyen jól tud esni egy bringás második hely:)?!
Nekem most nagyon!
Most is jót tekertünk Strombus-szal, kár, hogy a kiállítás zárva volt.
A szemben lévő vegyes boltban vásároltakkal vigasztalódtunk:).
Nem hallgathatjuk el: az ormánság népe saját magát ítélte halálra. A református közösségek kisszerű gazdasági megfontolásokból elkötelezték magukat az egykézés mellett. Akinek több gyereke lett, azt kinigli-nyúlnak csúfolták. A fiatalasszonyok körében általános volt az angyalcsinálás, aminek nemcsak a jövő nemzedék lett áldozata, hanem gyakran maguk a fiatal anyák is, akik a szakszerűtlen beavatkozások miatt elköltöztek ebből a siralomvölgyből. Az őslakosság gyakorlatilag eltűnt, és ennek nem annyira az elvándorlás az oka, hanem főleg az öngyilkos ideológia. Mondhatnánk, úgy kell nekik, ha nem siratnánk egy törzsökös, a Honfoglalás óta kontinuus népesség eltűnését. Az új betelepülők remélhetőleg jobban tisztelik az élet adományát - de miből fognak megélni?