WAP
A rejtek közvetlenül az Egyetem épületének falán található fém szerkezeten van elhelyezve, ez megzavarhatja a GPS vételt!
9cm*6cm*2cm a doboz mérete.
Kérem tessék vigyázni, rendkívül nagy a forgalom!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Ládatörténet
2024.08.07. A láda karbantartása megtörtént!
2014.10.12. Ismét kereshető a doboz!
2014.10.10. A láda eltünt, hamarosan pótolom!
2014.09.07. Új logfüzet került a régi helyére!
2012.11.15. A ládát kicseréltem egy új dobozra, új mágnesekkel, és az elázott füzetet is cseréltem.
Megközelítés
A legközelebbi parkolási lehetőség a Vasvári Pál utcában lehet. A parkolásért fizetni kell hétköznap 8-17 óra között!
Vasárnap ingyenes.
N 46° 4,426' E 18° 14,253' 140 m [GC48AS+parkoló]
Bevezetés
Pécs egyik híres, és még sem közismert terére invitállak benneteket! Középiskolás éveimet a térrel szemben lévő szakközépiskolában töltöttem, jól ismerem a környéket. A régi térre nem lehet ráismerni, a környező épületeket felújították. Nagyon szép lett!
48-as tér
Éjszakai panoráma, nézd meg!
A 48-as tér Pécs egy meglévő, azonban az elmúlt évtizedekben rendkívül elhanyagolt köztere volt. A terület rehabilitációja és kortárs újraértelmezése szükségessé vált, amelyre az EKF közterület rehabilitációs projektek keretében került sor.
A tér a város életében fontos, hármas funkcióval rendelkező közterület. Elsősorban jelentős zöldfelület, melynek állapota a korábbi évtizedekben jelentősen leromlott. Ennek elsődleges oka, hogy az ország egyik legforgalmasabb közútja, a 6-os számú főút a park északi határán húzódik. A tervezéskor elsőként az ebből eredő káros hatások kiszűrése volt a cél. Létrehoztak egy 1,20 m magas zajvédő támfalat, amelyet a park felől egy zöld domb takar, így jelentősen csökkentek a forgalom felől érkező kellemetlen szmog, zaj és vizuális hatások. A 48-as tér körül helyezkedik a Pécsi Tudományegyetem Jogi és Közgazdaságtudományi Kara, ill. az újonnan ideköltözött rektori hivatal, ezért a terület egyetemi park is egyben. Nem utolsó sorban itt vannak Pécs városának a nemzeti ünnepekhez kötődő emlékművei, ezért a park kegyeleti funkciót is betölt.
A park kompozícióját a funkcióból adódó kettősség alapján alakították ki. A teljes területen igyekeztek a lehető legtöbb zöldfelületet létrehozni, így lágy, íves sétányokkal tagolt liget jött létre, ahol a "fűre lépni szabad" elve érvényesül. Ebbe az organikus ligetbe feszül bele a maga szigorú és méltóságteljes vonalvezetésével az "Emlékezés tere", ahol az 56-os, a Millenniumi emlékmű és a Petőfi szobor helyezkedik el. Szintén itt kapott helyet egy jet-es vízjáték, amely egy átlagos hétköznap kellemes és játékos vízfelületként tagolja az amúgy egybefüggő, kővel burkolt teret. Az ünnepek alkalmával a vízjáték egyszerűen elzárható, és ekkor az egész terület rendezvénytérként tud funkcionálni.
Petőfi Sándor szobor (Borsos Miklós)
Petőfi Sándor költő, 1823-ban született. Vándorszínészként bejárta Magyarországot, később segédszerkesztő lett a Pesti Divatlapnál és a Pilvax kör szellemi vezérévé vált. Ekkor már ünnepelt költő. 1848 márciusában az egyetemi ifjak élére állt, versek, cikkek, röpiratok hirdetik forradalmi nézeteit. Később a fegyveres harcokban is részt vett, Bem József seregében harcolt. Az 1849. júliusi csatavesztést követően eltűnt, halála máig élő legendák forrása. 1949-ben a város vezetése pályázatot írt ki a Petőfi-szobor elkészítésére. Ennek eredményeképp került felállításra a ma is látható szobor 1950-ben, mely Borsos Miklós alkotása. Petőfi az 1948-as forradalomra jellemző hosszú zsinóros mentében áll a magas emelvényen. A szoboralak testtartása a költőre jellemző lendületet sugallja.
1956-os emlékmű (Farkas Ádám)
Az 1956-os forradalmi eseményeket közvetlenül kiváltó ok az október 22-én rendezett diákparlament volt, amit a Pécsi Egyetemen tartottak. Éles szópárbaj alakult ki, a nemzet követelései mellett, a várost érintő kérdésekről is. Ilyenek voltak az uránbánya hasznosításával és felügyeletével kapcsolatos, valamint a szovjet csapatok ittlétét, a hadifoglyok visszatérését érintő kérdések. Mindezekre válaszul Pécs és Baranya megye tanácsa elrendelte a rendkívüli állapotot, így a statárium alatt a némán tüntető diákok közül már október 24-én négyet letartóztattak. Pár nappal később érkeztek a hírek arról, hogy nagyobb szovjet páncélos egységek indultak útnak Pécs felé, majd november 4-én behatoltak a városba. A Horváth Géza vezette "Mecsek szabadságharcos csoport" ellenállásban kifejtett tevékenysége volt a legjelentősebb. Többségük később emigrált, sokukat elítélték és néhányat ki is végeztek közülük. Ma, az egykori forradalmi mozgalom kiindulópontjául szolgáló téren, áll Farkas Ádám szobrászművész 56-os emlékműve. A vörösmárvány gránit-talapzaton álló, jelképes lövedék-becsapódásokkal szaggatott fekete gránitoszlop emlékeztet bennünket az egyszerre szomorú és ugyanakkor reményteljes forradalom korszakára.
Pécsi villamos története
A Téren található egy pécsi villamos megálló eredeti épülete, igaz funkcióját tekintve kissé átalakult.
1910-ben Nendtvich Andor polgármester irányításával a villamosvasúti intézőbizottság szerződést dolgozott ki, amely a Ganz-féle Villamossági Rt.-t bízta meg a kivitelezési munkákkal. 1913. október 20-án elindult a város címerével ékesített, kék szegélyes pécsi villamos, ezzel Pécs lett a 29. város a monarchiában. A villamost itt nem előzte meg sem ló-, sem gőzvasút. Az egyvágányú, kitérő rendszerben működtetett villamosközlekedés egyszerre három vonalon indult be Pécsett:
· Zsolnay gyár - Főpályaudvar,
· Budai külvárosi pályaudvar - Hadapród iskola,
· Zsolnay gyár - Hadapród iskola
A pécsi villamos 47 évig sok mindent megért. Az idő során korszerűtlenné és öreggé vált villamosforgalmat a város vezetésének pénz szűkében meg kellett szüntetnie. 1960. augusztus 31-én tette meg utolsó útját a pécsi villamos. Felvirágozva indult a Tüzér utcai végállomásról. Mire bedöcögött a Széchenyi térre, már jelentős tömeg kísérte.
Napjainkra a pécsi villamosról már csak néhány tárgyi emlék maradt fenn. Áll még a remíz, az aszfaltban megbújik néhány síndarab és egyes belvárosi épületeken még ott díszelegnek a rozettás felsővezeték tartó kampók.
Romhányi professzor szobra
1951. október 16-án foglalta el a Pécsi Orvostudományi Egyetem Kórbonctani Intézetének katedráját. Ő maga később "kiteljesedésnek" nevezte pécsi működését, hiszen itt valósultak meg álmai, itt nyílt szabad tér kreativitása kibontakozására. Romhányi György legszélesebb körben kétségtelenül oktatói tevékenységével vált legendává. Romhányi professzor legfontosabb üzenete a hallgatók iránti feltétel nélküli szeretet volt, emiatt tudott szigorúságában is inspiráló lenni. Utánozhatatlan előadói készségének egyik legfontosabb vonása az volt, hogy hallgatóival személyes kapcsolatot alakított ki. Fantasztikus arc- és névmemóriával rendelkezett. Kivételes módon több száz medikust tudott néven szólítani, s előadásai alatt folyamatos szemkontaktusban volt a hallgatóival. Nem vetített, mert a sötétben elveszett volna a szemkontaktus! Oktatási módszere - a vázlatos rajz, a megfelelő hangsúly, az interaktív előadásmód - a modern multimédiás feltételek közt is időtálló.
Amikor nyugdíjba vonult, búcsúbeszédében azt mondta, hogy három zsákot visz magával: az egyik egy kis zsák, de igazgyöngyök vannak benne, amiket a tudás tengerének mélyéről hozott fel. A másik zsákban azoknak a betegeknek a történetei vannak, akiket az ő diagnózisai segítettek hozzá a gyógyuláshoz. A harmadik egy nagyon nagy zsák, de lyukas, a tanítványok, a diákjai zsákja, azoké, akiket évről évre tanított, és akik aztán elmentek szerteszét a világba, magukkal víve az ő tanításait.
Források
Még több kép a térről
Villamos
Pécsi villamos története
Romhányi György
free counters
Kellemes időtöltést, jó szórakozást!