WAP
Az 55mm átmérőjű, 30mm magasságú hengeres MICRO ládikát, az eredeti városfal mellett, földszintben találod (segítséghez jelöld ki kurzorral:
mágneses ). A láda, mérete miatt
tollat, füzetet nem tartalmaz, és csak nagyon apró ajándékok befogadására képes.
Kérlek ügyelj a láda gondos visszazárására és elhelyezésére.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
A láda rejtekhelye a város bármely pontjáról autóval, közösségi közlekedéssel, gyalogosan vagy akár kerékpárral is könnyedén megközelíthető. Ha autóval érkezel érdemes a Bródy Sándor utcai parkolót választani (H-P: 8-17; SZ: 9-13 fizetős), ahová a Barkóczy útról lehet behajtani. Innét érhető el a láda a legrövidebb úton (100m). Közösségi közlekedést választva az AUTÓBUSZ-ÁLLOMÁS megállónál kell leszállni a helyi járatról, a megállóból szintén csak néhány lépést kell megtenni a ládához.
Az ihlet
A város egyik kevésbé frekventált helyére invitálunk benneteket, ahol a történelmi belvárost egykor körbeölelő városfal egy rövid szakasza áll. A város védelmében egykoron jelentős szerepet vállaló építmény 2017-ben állagmegóvó rekonstrukción esett át, így napjainkban az eredeti állapotát tükröző pompájában gyönyörködhetünk.
Itt helyeztük el első ládánkat (2012-ben) a 460 évvel ezelőtti hősies küzdelem tiszteletére, megemlékezvén ezzel a várat védő férfiak, nők és gyerekek példás hazaszeretetéről, kitartásáról, bátorságáról.
Az ostrom
"A patakban két gyermek fürdik: egy fiú meg egy leány." Ki ne ismerné már kisiskolás kora óta ezeket a sorokat. Kinek nem az egri hősök jutnának eszébe rögtön ezen sorok hallatán.
Gárdonyi Géza sorai egybeforrtak a várkapitány
Dobó István, a hadnagy Bornemissza Gergely, a félszemű Jumurdzsák, a kis Vica személyével. No, de ne szaladjunk ennyire előre. A
Mohácsi vész után a romjaiban heverő nemzetet egyre inkább a félhold árnyékolta be, remény sem maradt az Oszmán Birodalom terjeszkedésének megállítására.
I. Szulejmán serege 1552. szeptember 9-én ostrom alá vette Eger várát. A roppant erőt felsorakoztató török had (75 000 fő, és a kor legfejlettebb haditechnikája) rossz akolnak nevezte az erődítményt. A vár ereje nem is a falakban, hanem a védők szívében rejlett. A maroknyi várvédő (a gyerekekkel és az asszonyokkal együtt alig 2 100 fő) a vár feladására még hajlandóságot sem mutatott, ez a vár volt az ország. A falak megerősítésével, Bornemissza főhadnagy leleményes találmányaival, Dobó István várkapitány vezetésével készültek a véres küzdelemre. Árulások, cselszövések sem tudták megtörni a várvédők hűségét, a haza nem volt eladó. A 38 napig tartó szakadatlan küzdelemben, a "bika vérétől" erőre kapott egri vitézek, a hős asszonyok, a bátor leányok vérüket és életüket nem kímélvén védték Egert, Magyarországot, Felvidéket és egész Európát. 1552. október 13-ra az oszmán had belátta, hogy Eger nem egy dió, amit könnyedén lerázhat. 1552. október 17-én az egész keresztény világ fellélegezhetett, a sereg elvonult. Az évszázad legvéresebb, és leghősiesebb csatája volt, a hadizsákmánynak a Bécsi Burgban is a csodájára jártak, Európa megtanulta Eger nevét. A Tinódi Lantos Sebestyén által megénekelt, és Gárdonyi Géza által regényben megörökített egri ostrom a magyar történelem eme szomorú szakaszának legfényesebb pontja lett, mely példát ad a hűségre és a helytállásra. Eger akkor, és azóta is nemzeti hovatartozásunk, öntudatunk szerves része.
Minden évben megelevenedik a középkor Egerben: a várjátékok során korhű ruhába öltözött szereplők, és tradicionális mesterségeket űző kézművesek biztosítják a történelmi hangulatot. Színes programokkal várják az ide látogató vendégeket.
A fesztivál révén felidéződnek azok a történelmi korszakok, amelyek a vár életében jelentőséggel bírtak.
Az
Agria Nyári Játékok szervezésében pedig egy nagyszabású rock musical előadás során, a vár falai között élhetjük át az Egri Csillagok szövevényes történetét.
Az előadások sajnos csak augusztusban vannak, ahol nem jellemző az üres szék a nézőtéren, ezért ajánlott jó előre jegyet váltani. Fantasztikus, felemelő élmény minden korosztály számára.
A város
Eger, latinul
Agria Heves megye székhelye, 57 000 lakosával Észak-Magyarország második legnépesebb városa. A térség már a kőkorszak idején lakott volt, a magyarok a 10. században érkeztek erre a vidékre. Szent István szervezte tíz püspökség egyike.
A tatárok, a husziták, sőt még Dózsa György egyik vezére is porrá égette a várost, de annak mindig sikerült újjáépülnie. Az Oszmán Birodalom terjeszkedését 1552-ben sikeresen megakadályozta a maroknyi várvédő, azonban 1596-ban a töröknek sikerült bevennie Eger várát. A város 91 évet töltött a félhold árnyékában, melynek emlékét többek között a mai is látogatható Minaret és Török fürdő őrzi. A város a 18. században élte fénykorát, amikor a püspökök kialakították a ma is látható barokk városképet. Az ide érkezők méltán nevezik "Európa barokk gyöngyszemének" melyet a Megye-háza vagy - Mikszáth Különös házasságából ismert -
Buttler ház épülete is bizonyít. Ekkor alapította Eszterházy Károly a papnevelő intézetet és a jogi iskolát, valamint Markoth Ferenc az első magyar orvosi iskolát. A Líceum épülete az Eszterházy Károly Főiskolának valamint a Csillagászati Múzeumnak ad otthont. A 19. században a várost több csapás is érte, a város nagy része leégett, kolera járvány pusztított. A közhangulatot rontotta, hogy a lakosság szeretett volna szabadulni az egyházi vezetéstől, ezért a szabad királyi városi címet követelték, amelyet csak 1854-ben kapott meg. Ebben az időben építette meg Hild József az egri érsekség főtemplomát a Bazilikát, mely országunk második legnagyobb székesegyháza. A századfordulón iskolái és más kulturális intézménye miatt a "magyar Athén" jelzővel is illeték. A város sokat köszönhet Gárdonyi Gézának, akinek világhírű regénye révén nagyszabású ásatások és kutatások indultak a térségben. Az író személyes tárgyait a ma is látogatható Gárdonyi ház őrzi. A 20. század viharai után is mindig sikerült a városnak talpra állnia. Jelenleg is jelentős egyházi, kulturális és oktatási központ.
A Mátra és a Bükk kapujaként is emlegetett Eger felkeresésekor érdemes megnézni a szilvásváradi Szalajka-völgyet, a Kékes csúcsát. A térségben számos hőforrás és gyógyfürdő várja vendégeit. Ha a városban járunk, semmiképp se hagyjuk ki Kopcsik Lajos, a világhírű cukrászművész
Marcipán Múzeumát, a
Város a város alatt kiállítást, Kepes György lélegzetelállító játékát a színekkel, formákkal és fényekkel. A sport kedvelőinek az egri bajnok vízilabda csapat bravúros játéka nyújthat felejthetetlen élményt, melynek napjainkban a 2000-ben épült Bitskey Aladár uszoda ad otthont. Látogatásunk során mindenképp keressük fel a
Szépasszony völgyét és kóstoljunk bele az egri Leányka vagy a
Bikavér ízébe. - A legenda szerint a várat ostromló babonás török katonák az egri vitézek vörös szakállából arra következtettek, hogy erejüket a bika véréből nyerik. Ők azonban csupán csak vörösborral oltották szomjukat, amely azóta Európa szerte egri Bikavér néven hirdeti a város és lakói nagyságát.
Láda történet
2012.12.01 09:00 - A láda elrejtése a Városfal utcában.
2012.12.01 09:38 - Első találat.
2012.12.09 18:00 - A láda új helyre telepítve.
2013.03.16 11:16 - 100. megtalálás [Judith]
2013.04.06 09:00 - A láda új helyre telepítve.
2013.05.10 12:00 - A láda eltűnt a rejtekhelyről.
2013.05.10 17:00 - A ládát pótoltuk.
2013.06.17 17:00 - Karbantartás, log füzet csere.
2014.06.22 10:50 - 500. megtalálás [Szilágyiék]
2014.06.29 12:00 - A ládát ismét pótoltuk, kereshető.
2014.12.07 16:00 - A ládát ismét pótoltuk, kereshető.
2015.04.03 20:00 - A láda eltűnt a rejtekhelyről.
2015.10.17 19:00 - A ládát pótoltuk, újra kereshető.
2017.09.20 23:59 - 1000. megtalálás [v.bogika]
2018.05.06 18:00 - A láda eltűnt a rejtekhelyről.
2018.06.01 20:00 - Karbantartás, láda pótlás, újra kereshető.
2019.04.14 14:00 - Karbantartás, láda pótlás, újra kereshető.
2019.10.01 06:00 - A láda rejtekhelyét felújítják, így jelenleg beteg.
2019.10.07 11:00 - A láda visszakerült eredeti helyére, a városfalhoz.
Köszönjük, hogy eljössz szeretett városunkba!
Kellemes kikapcsolódást és pihenést kívánnak a láda rejtői: Zsuzsi és Ricsi
További információk
Eger
Egri vár
Eger programajánló
AZ OLDAL EDDIGI LÁTOGATÓI: