Elhelyezés időpontja: 2012.11.23 13:20
Megjelenés időpontja: 2012.11.23 13:32
Utolsó lényeges változás: 2022.06.12 21:28
Utolsó változás: 2022.06.13 11:51
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: widi
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2900 m
Megtalálások száma: 209 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A tölgyfától kb. 35 méterre keleti irányba, a Sárga kereszt S+ turistaúttól kb. 15 méterre, soktörzsű fa ölében találod a petpalackot, csak a jelszóval.
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Kiindulási pontként javasolt Kajárpéc településen a temető előtti parkoló: N 47° 30,042' E 17° 37,558' 143 m [GCHAT+parkoló]
Innen a Hatos-tölgyet a közeli kereszteződésből N 47° 29,959' E 17° 37,666' 143 m [GCHAT+kereszteződés] induló S+ jelzésen helyenként emelkedős, de kellemes 2900 méteres sétával éred el.
A ládához vezető turistaút egy része homokos, agyagos földút, ezért nyirkos, csapadékos időben kissé csúszós és sáros!
A rejtek
A N 47° 30,685' E 17° 38,450' 196 m [GCHAT+fa] tölgyfától a láda kb. 35 méterre keleti irányba, a S+ turistaúttól kb. 15 méterre a megadott koordinátákon levő, soktörzsű fa ölében találod a petpalackot, csak a jelszóval.
Leírás
A Hatos-tölgy nevét a tövénél elágazó "ágairól", törzseiről kapta. A fa és a körülötte kialakított pihenőhely kedvelt célpontja nem csak a környékbeli települések, de a közeli nagyváros, Győr helyi kikapcsolódási lehetőségeit kereső kirándulóinak is. Ugyan a hat ágból mára sajnos csak öt maradt, de ez mit sem von le a fa iránt megnyilvánuló szeretetből, tiszteletből.
Kora: 300 év, magassága: 18-20 méter, törzskerület: 6-8 méter.
A tölgy megtalálható a dendrománia adatbázisában is.
A látogatókat a fánál kialakított információs tábla az alábbi rendhagyó történelemórával fogadja: "Vándor, itt állok már 3 évszázada. Nagy idő, mióta megszülettem. Háború dúlt a világban, mikor felcseperedtem lehanyatlott a félhold. Az utolsó Bécs elleni török hadjárat során Kara Musztafa seregei még 1683-ban elpusztították az egész vidéket.
Rövidesen újra fegyverek zajától lett hangos a táj. 1704-ben a koroncói csatában Forgách Simon, Rákóczi tábornagya és Heister, a német császár generálisa vívott véres csatát a közelben. A népmonda szerint II. Rákóczi Ferenc is tartózkodott itt a környéken.
Következtek a békés, erőt gyűjtő évek, újjá épültek az elpusztult falvak, templomok. Pannonhalma a térség kulturális központja lett, de II. József császár megszakította ezt a szerzetesrendek feloszlatásáról szóló rendeletével (1782), utóda viszont, I. Ferenc orvosolta a nagy hibát.
A fegyverek zaja újra belármázta a vidéket. Napóleon hadai véres ütközetet vívtak Kismegyer térségében 1809. június 14-én, hol nemesi felkelőink hősiesen ellenálltak.
A fegyverek hangját a múzsa áldása követte. Kisfaludy Károly, Tét nagy szülötte elindította az új magyar irodalmi életet.
A zsendülésnek a fegyverek vetettek véget. 1848/49-es szabadságharc utolsó dunántúli ütközete is a közelben játszódott le, a győri csata részeként vívtak véres harcot nemzetünkért honvédeink.
A fegyverek elcsendesülnek, és újra szépülni kezd a táj. Vasutak, gyárak épülnek, és mindenhol a hegyekben zöldell a híres sokorói szőlő. A zajos huszadik század megismételte az előzőeket: épített, majd 1945 márciusában rombolt a keleti vihar. 40 év csendességéből 1990-ben új hajnal virrad, s megjöttek egy jobb élet reménységei. Szépül, épül a környék. Csendesen megöregedve pihenek e csodás völgyben, csak madár szól, és nyugalom van.
Vándor csak gyönyörködj, és ne rombolj, hogy maradjon valami az utánad jövőknek is!"
Kellemes kirándulást!
Ládatörténet
2020. 5. 16. A láda rejtő, widi, sajnos idő hiányában nem tudja már gondozni ezt a rejtést, ezért felajánlotta adoptálható ládának. [Admin(Fazék)]
2022.06.12. Liberty és pappcsalád egy petpalackkal pótolta az eltűnt ládát, amely csak a jelszót tartalmazza.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Tényő felől a Z+ jelzésen. Odaérve egy bográccsal felszerelt turistacsapattal találtam magam szemben, remélem nem gyanakodtak, amikor bevetettem magam a bozótba. Jó nagy pet-palack ... a kicsit nem is kerestem. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A régi láda simán meglett. A visszarejtés után jött arra két motoros, akik elmondták, hogy ősszel minden nap 18:00-tól vadászat van a területen, úgyhogy jobban tesszük ha gyorsan lelépünk. Így is lett. [Geoládák v3.12.10]
TFTC! GCFA mozgót is ide rejtettük.
A tűzrakóhely melletti fánál ha2 rábukkant az elveszett ládára+rejtekre, még 10 napja is logoltak bele. Visszaraktuk a petpalack mellé.
[Geoládák v3.12.10]
A mogyoró bokorban könnyen megtaláltuk a pót-petpalackot.
Fotózások után leültünk a pihenőhelyen kicsit pihegni a 40 fokos hőségben.
Anett szerint előbújt belőlem a kisgyerek mert addig fürkésztem a környéket míg megláttam egy fa tövében az eredeti dobozt.
A GC20SD végijárása közben kerestük fel pappcsaláddal ezt a hatalmas fa matuzsálemet. Lenyűgöző látvány a fa mérete és szépen kiépített a környezete. Egy soktörzsű fa ölében, petpalacckal pótoltuk az eltűnt ládát. Csak a jelszó van benne. A rejtés képén a túrabot mutatja a láda helyét.
47km-nyi bringázás után (GC20SD) jöttem ide. Gondoltam, ezt is gyorsan lebiciklizem. Tévedtem!
Nem a megadott parkolóból, nyugatról közelítettem, hanem kelet felől, Tényőről indultam a zöld kereszten. Jó nagy szopás volt biciklivel. Süppedős homokon toltam felfelé a bringát jó sokat. Még tolni is alig lehetett, nem hogy tekerni. Amikor már kiértem a löszfalak közül, és kicsit lankásabb lett a domborzat, akkor már azért fel tudtam ülni a gépre, és az út közepén lévő nyövényzeten tudtam valamelyest haladni. Itt is néha elcsúszott az első kerekem a homokon, de sikerült mindig korrigálni.
A tölgy valóban impozáns látvány! Kár, hogy már nem él mind a hat törzse.
A ládát nem találtam meg! A derékig érő dzsindzsában keresgéltem a fák között elég sokáig. Aztán felhívtam Zergit, aki nemrég találta meg. Az ő útmutatását követve sem leltem meg sajnos. Lehet, hogy ott van az egyik fa tövében, de a hatalmas aljnövényzettől nem lehet látni semmit. Amit meg a GPS 20m sugarú körében megnéztem közelről, ott nem találtam. A GPS holdak sem voltak most olyan nagyon acélosak.
Baráti segítséggel sikerült végül logolnom.
A visszafelé út hangyányit könnyebb volt, mert végig lejtett. Összességében 1 óra alatt tettem meg a 6,6km-es távot, keresgéléssel. Jobban belegondolva, gyalog sem tartott volna tovább! :-)