Elhelyezés időpontja: 2012.11.20 00:00
Megjelenés időpontja: 2012.12.07 09:00
Utolsó lényeges változás: 2022.10.14 22:49
Utolsó változás: 2022.10.15 07:47
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: rosie77, Nargoth
Ládagazda: Nilike Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 150 m
Megtalálások száma: 152 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
A ládát eredetileg rossie77 és Nargoth rejtette, tőlük adoptáltam 2020.08.23. napján. Utólag is köszönet a Rejtőknek! :)
A rejtés
5x10 cm-es láda a temető alsó sarkában (kívülről) hársfa tövében kövek takarásában.
2022.10.14. 17.00 óra: A láda ismét kihelyezve, s újra várja, hogy megtaláljátok!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Somogyhárságy autóval a Szigetvár-Kadarkút autóúton Somogyapátinál leágazva, vagy a 67-es számú útról Szulimánnál letérve érhető el legegyszerűbben.
Buszok a faluba Szigetvárról indulnak.
A rejtésről
A ládát keresve meglelheted Somogyhárságy múltját és jelenét is egy helyen.
Az ajánlott parkoló N 46° 9,372' E 17° 45,855' [GCDZSK+parkolo] mellett található présház ad otthont a helytörténeti kiállításnak, valamint a minden Pünkösdkor megrendezésre kerülő Parasztolimpiának.
Az épület mellett magasodik az egy éve átadott kilátó, N 46° 9,337' E 17° 45,825' [GCDZSK+kilato] amelyről csodálatos zselici panoráma tárul elénk.
A parkolóból a láda irányában elindulva áthaladunk a falu temetőjén, amelyből messziről kitűnik a gyönyörűen faragott harangláb N 46° 9,356' E 17° 45,899' [GCDZSK+haranglab] és a Festetics mauzóleum fehér épülete N 46° 9,351' E 17° 45,921' [GCDZSK+mauzóleum].
Tovább haladva a rejtés felé - ha teheted - állj meg egy pillanatra Kapoli Antal Kossuth-díjas fafaragó pásztor, a Népművészet Mestere sírja mellett N 46° 9,323' E 17° 45,937' [GCDZSK+sír]
Kapoli Antal (1867-1957)
Id. Kapoli Antal elődjei juhászok voltak, ő is folytatója lett a pásztorkodásnak. Kisbojtárként látott egy-két pásztort faragni, aztán ő is kipróbálta. Kezdetben csak növényi díszítményű tárgyakat készített, majd embereket és állatokat is ábrázolt. A regionális stíluson belül az 1880-as évek végére kialakult egyéni stílusa, melynek egyik jellemzője volt, hogy a növényi ornamentika keret, összekötő, illetve térkitöltő szerepet kapott. Fő motívumai: pásztor, vadász, betyár és egyes történelmi személyiségek, akiknek alakja karcolással, vagy enyhe plasztikájú domború faragással került fel a fa, a szaru felületére. 1930-ban a juhászatot abbahagyva, már csak faragásból élt. Két házasságából öt gyermeke született, közülük Antal nemcsak a pásztorkodásban, de a faragásban is követője lett.
A Népművészet Mestere díjat faragó tudásáért 1954-ben kapta meg, munkásságát 1955-ben Kossuth-díjjal ismerték el. Fazekas tudásáért a Népművészet Mestere díjat 1961-ben kapta meg.
A négyévente Balatonlellén megrendezésre kerülő Országos Faragópályázat az ő nevét viseli.
Somogyhárságy
Az első írásos források a XIV. századból valók, a község ekkor a Győr-nemzetség ősi birtoka, mely az 1346. évi osztályos felosztás alkalmával Szerdahelyi Dersfi Péternek jutott, ekkor a neve Hassagh formában található.
A XVI. században (1598-1599) Székely Mihály a földesura, majd a XVII. században (1626-ban) Imrefy Farkas. Egy 1703 előtti összeírásból tudjuk, hogy ekkor már Festetics Pál birtokában volt. A település a török uralom alól felszabadító háború során elpusztult és négy évtizeden keresztül nem tartották nyilván. Rövid időn belül lakatlan hely lesz, a 150 esztendős török uralom pusztító következménye, majd a Habsburgok elleni függetlenségi harc eredménye lett a lakosság kihalása vagy elmenekülése. A benépesítésre csak a külföld, elsősorban a német fejedelemségek lakói jöhettek számításba. Elsőként iparosok érkeztek a telepítés második időszakában, Mária Terézia idejében. Hárságy 3-4 év alatt virágzó faluvá válik. A római katolikus templom is ez időben, 1779-ben épült. A falu földesura a XIX. század végéig a Festetics család maradt, eztán a gróf Bolza család birtokolja 1945-ig.
A német lakosság a XIX. század végéig növekedett, ekkor a lakosság 70%-át tette ki. 1914-ben a község a szigetvári járáshoz tartozott, ekkor már Somogyhárságy néven. A háború után a község életében új korszak vette kezdetét. A kitelepítések után nagy számban jöttek a faluba telepesek, akik a kitelepítettek házaiba költöztek. Jöttek Békés, Somogy megyéből, Horvátországból és a felvidékről.
Az 1950-es megyerendezéssel a korábban Somogy megyéhez tartozó települést a Szigetvári járás részeként Baranyához csatolták.
A templomtól másztam fel, kellemes séta volt.
A láda nem lett meg.
A megadott koordináta a temetőben mutat egy fenyőfára.
A leírás szerinti helyen lévő fa mellett egy sittkupac volt, néhány követ megforgattam, de fura érzés volt egy temetőben kövek, téglák és régi sírkövek közt túrkálni, úgyhogy annyiban hagytam.
A kilátó állapota erősen romlik: imbolyog, korhadtak a lécek, nem csodálkoznék, ha pár éven belül lezárják. [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltuk, köszönjük az élményt. [Geoládák v4.2.1]
Először a kilátóba mentünk fel. 57 és fél lépcsőfok, és nem valami stabil lábakon áll. Ketten egész nagy kilengést csináltunk azzal, hogy mentünk fölfelé. :-)
A kilátás szuper! Sárga, zöld, barna együtt....
A doboz koordinátája 20 méterrel el van mérve. Nem csodálom, hogy nem találták meg előttünk néhányan. Mi is sokáig matattunk a fák körül. Még jó, hogy mi már nem voltunk éhesek, mert előtte beugrottunk a Pálma Vendéglőbe Botykapeterden.
Az általam mért koordináta:
É 46°09.354
K 17°45.963
Megtaláltam, nagyon élveztem a keresést! A láda rendben, a helyén van! Megint egy hely, ahova a geocaching nélkül sose jutok el. Köszönöm a lehetőséget! [Geoládák v4.2.5]
Sajnos, a ládát hosszas keresés után sem találtam meg. A megjelölt koordinátán egy fenyőfa áll, amelyet körbejártam, alá másztam, de dobozt nem találtam. Végig néztem a temető szélén álló fákat is, hiszen a leírásban ez szerepel, de dobozt itt sem találtam. Néhány fát nemrég kivágtak a temető szélén, remélem, nem azok egyike rejtette a fát.
Érdekes, hogy van egy emléktábla a temetőben, amely a rá vésett dátum szerint még nincs felállítva. :)
Köszönöm, ha a beszámolóm és a mellékelt képek alapján elfogadod a találatot.
Sajnos az előttünk szólóhoz hasonlóan mi sem találtuk meg. ???? ha van rá mód és lehetőség akkor kérnénk a jelszó nélküli elfogadást. [Geoládák v3.12.10]
A láda nincs a sarokban lévő hársnál a kövek alatt.
A köveket megtaláltuk. a temetőbe nem akartunk bemenni.
Nagyon szép helyre hoztál el, köszi szépen a lehetőséget.
4 napos zselici csavargás Anita, Bea, Judith, Molka, kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában. Idei bázisunk Almamelléken volt, ahonnan csillagtúráztunk. A szokásos frenetikus hangulat mellé szokatlan meleg társult, de ez nem vette el kedvünket a környék felfedezésétől.
Csak fél kilátó van, mert a felső szintje le van zárva. A hely maga jópofa, igazi falunapokat lehet itt rendezni, de hogy mindez egy temető mellett van...
A láda rendben van.
2020 és 2021 zempléni geotúrái után idén a Zselicre esett társaságunk - Anita, Bea, Judith, Molka, kectam, kópé1993 és pliptai - választása. Ennek megfelelően almamelléki szállásunkról csillagtúráztunk az ott töltött 2 napon, de odafelé és hazafelé is keresgéltük a ládákat. 32/24. találat.
A GCLUKA után jöttünk át ide, már útban vissza Szigetvárra, ahol az egész napi ládázás után jól megérdemelt pizzáink és söreink vártak ránk. Ismerjük a helyet a 2020-as GC39FV eseményről és bátran ajánljuk az erre járó éhes ládázóknak! :)
A kilátó felső szintje sajnos le volt zárva, így nem volt teljes a panoráma, de a hely és a környezet tetszett. Érdekes volt a temetőben lévő kis kerek kápolna.
Megtaláltuk! 🙂
Ma ez lett az utolsó láda, az esti kaposvári programunk miatt. Az esőfelhők már körös körül gyülekeztek, később utol is értek, és nagy elázás lett belőle.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.10]