Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2012.10.13 14:00
Megjelenés időpontja: 2012.11.14 20:44
Utolsó lényeges változás: 2021.11.11 18:45
Utolsó változás: 2023.10.09 11:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kazbek
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 61 + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Helyreállításig: Alternatív tartalék jelszó az emlékmű déli oldalán, utolsó sorban lévő számsor.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Sajnos már 10 hónapja beteg, és a szabályaink szerint - négy hónapon túli betegállomány után és a javulás látható jele nélkül - ÖRÖKBE FOGADHATÓ. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
(a leírás szövegét módosítottam: halaszkiraly, 2020.12.28)
A 4x4 centiméteres ládát az emlékmű mögött keresd...
A temesvári csatában a Bem József vezette magyar sereg katasztrofális vereséget szenvedett a Haynau tábornagy által irányított cs. kir. csapatoktól 1849. augusztus 9-én. A csata az 1848-49-es forradalom és szabadságharc utolsó csatája lett; a visszavonulás során a magyar seregek harcrendje felbomlott, és a csapatok kb. fele érkezett csak meg Lugosra, Haynau felmentette az ostromlott Temesvárt. A csata után a szabadságharc további folytatása lehetetlenné vált, ezért a magyar seregtestek letették a fegyvert, a legnagyobb sereg Világosnál.
Bővebben itt olvashatsz róla.
Az emlékműről
Tartsatok kelet felé az enyhén emelkedő domb irányába. Ez itt a történelemkönyvekben "Temesvári csata" néven ismert ütközet színhelye. Itt próbálta meg Bem apó a lehetetlent: megállítani a túlerőben lévő császári sereget, mely a forradalmi csapatok által már több mint három hónapja ostromlott város felmentésére érkezett... Az utókor 1905-ben állított obeliszket az itt elesettek emlékére - rajta magyar és német felirattal. Nem nehéz fellelni az emlékművet a szántóföld közepén.
Csak nem egy szokványos, csinos kerítéssel határolt, gondozott kegyhelyet kell keresnünk. Zömök, sok évtizedes bántatlanságában megerősödött bokorképződmény után kutatva szemünkkel, tévedhetetlenül közelíthetjük meg és az ágakat félrehajtva, feltárhatjuk magunknak a kőoszlopot. Rajta a felvésett két felirat már eltompult a lerakódásoktól, de még épségben vannak.
A magyar szöveget kiolvasni ezért nem, de felidézni olvasmányainkból lehet:
"A szabadságharc hőseinek 1848-49
Itt nyugszik a
Szabadságharc
54 névtelen hőse, akik
1849 aug. 9-én e helyen
lefolyt csatában haltak meg
hazájukért
A névtelen hősök emlékét
megörökítették Újbesenyő
község lakosai
1905 évben˝
Irodalom
Bánsági Kárpát Egyesület - A Temesi Bánság turista kalauza (2011 Temesvár)
Ládatörténet
2020.12.28. A láda több mint négy hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(kectam)]
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Az állomás mellett parkoltunk. Az első tanyából kifutó kutya nem jött ijesztően közel, visszafelé már meg sem ugatott minket. A második tanyánál a hatalmas aranyos kerítés mögül kísért minket végig, ugatás nélkül.
A szépen felújított emlékmű már nem bokros területen van. Gyönyörűen ki van takarítva a környéke, egy szántóföld közepén áll.
Amolyan "útba esett" láda, ez jó. Nagyon melegben, 39 fokban autóztunk be a földúton. Az obeliszket napraforgó tábla veszi körbe, így azért nyűgösebb volt a látogatás. Az emlékmű rendben, friss koszorúk mutatták, hogy voltak kint megemlékezők, és mi is örültünk, hogy az évfordulóhoz közel érkeztünk.
Megtisztelő Bem apó harca és a katonák áldozata. Külön köszönöm ládaoldalt és a lehetőséget.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A vasút melletti földúton elmentem egész az emlékmű melletti szántóföldig. Kellett is a kocsi, mert az egyik háztól több kutya is érkezett elrettentésünkre... A szántóföld szerencsére nem volt felázva, így csak egy könnyű séta volt a jó állapotban lévő emlékműig.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.0]
Az emlékmű szépen fel van újítva. A ládaoldali képek nem a mostani állapotot tükrözik. Egy szántóföld közepén virít. Jól jött a gumicsizma. Jó kis reggeli séta volt a metsző hideg szélben.
A ládát újrarejtettem, kereshető!
Koo nem változott.
Íróeszköz nem fér a ládába.
Egy tégla sarkát kell kiemelni és mögötte mélyen elérhetővé, kihúzhatóvá válik a láda.
Az adatokat megküldtem Tapiapi és az Adoptalható ládák felhasználóknak.
Fil
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben otthonról. [Geoládák v3.10.5] Már a logokból kiderült, hogy reménytelen a helyzet. Tettünk egy próbát, kár volt...
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd! További tudnivalók a beteg ládákról.
Email-t küldtem a rejtőnek.
Csodálatosan szép igazi tavaszi időjárás volt, szinte lehetett érezni ahogy sütötte a hátunkat a nap. Nagyon jó volt sétálni a mezőn, köszönöm, hogy ide is elhoztál.
A láda sajnos nincs meg, mivel nincs hova rejteni.
Háromnapos kirándulásra indultunk ma az Al-Dunára és Kukutyin után útba ejtettük az egyetlen még hiányzó temesvári ládát.
Szép a helyszín, de 6 kutya támad az utolsó háznál :-) Az emlékművet teljesen kitakarították, a ládával együtt, így viszont már messziről látszik és nincs sisnya sem. Semmilyen rejtekhely nincs, így hiába volt nálam cseredoboz, azt elrejteni nem lehetett. Azt hiszem ide egy gravírtábla kellene.
Temesvár utolsónak felkeresett ládája igazi tanyasi díszletek között. Nyugdíjas vasútállomás, kutyák, juhok, szegénység, vetés, esetenként sár. Az oszlopot már bokor sem védi, egyenlőtlen küzdelemben dacol az elemekkel, amíg tud. A mikroláda könnyen előkapható, aki nem találja, az nem is vállalta a bejutást. Még csak cseperedik a napraforgó, nem volt nehéz megközelíteni. És a világ halad tovább...
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést. Nehéz volt a rengeteg belvíz, és pocsolya miatt megközelíteni az emlékművet. Út nem vezet oda, körben fel van szántva és bevetve búzával.
Az emlékhely körbe van ültetve kukoricával, csak azon keresztül van lehetőség megközelíteni. A sűrűn ültetett, és immár két méter magas kukoricásban nem egyszerű a közlekedés. Méltatlan így bánni egy emlékhellyel. Az emlékműt különböző élősködők eszik, még olvasható a felirat, de ki tudja meddig. A rejtőnek köszönet, hogy idenavigált minket, így is érdemes volt megtekinteni!
Temesvári geotúra Pliptai-val Kópé1993-al LionDaddy-vel!
Most kukorica van ültetve, ami szerencsére csak 20-25 cm magas, így az emlékmű már messziről látszik. A láda rendben a helyén, a pótjelszó is tökéletes állapotban várja a keresőket.
Köszi a rejtést!
Bár hagytunk még bőven ládát megkeresetlenül Temesváron, ezért még eljöttünk. Gyerekként sokat hallottam apukámtól a csatáról, annak vélt és valós kimeneteléről. Nem látom értelmét azoknak a mondatoknak, melyek úgy kezdődnek, hogy "ha". Szerintem a szabadságharc - fáj vagy sem - onnantól kezdve, hogy megtörtént a cári beavatkozás bukásra volt ítélve. Már csak azt volt a kérdés, hogy mikor lesz vége. A maradék határainkon belül ápoljuk, gondozzuk a hasonló emlékműveket. Hogy erre a határainkon túl miért nem jut erő, pénz vagy szándék? Nehéz elképzelni az egykori csatateret a jelenben. Túl sok a zavaró, anakronisztikus tereptárgy. Autóval elég közel tudtunk megállni, majd igyekeztünk a lehető legkisebb taposási kárt okozva megközelíteni az obeliszket. Tudtuk, hogy a láda nincs meg, de készültünk egy másikkal. Sőt, alternatív megoldásról is gondoskodtunk (tégladarabka az alapzat legfelső részén, egy üregben). Kísérletet tettünk a szöveg elolvasására is, de csak részleges volt a siker. Öcsipók mackómmal jártam itt.
FEFT túra 3. nap, záróláda.
A semmi közepén, a magas búzatáblán átvágva található az emlékmű, eléggé rossz állapotban. Nem biztos, hogy a föld ura örülne, ha naponta letaposná valaki a termést.
Nem is tudom...
Köszi
A bánsági kirándulásunk utolsó találata. Ezen az emlékművön is látszik, hogy a magyar történelmi emlékek a román állam számára egyáltalán nem fontosak. De legalább még itt van. Köszönjük a rejtést!
Az kivágott cserjék újra nőnek és most kukorica helyett gyönyörű búzán kell áttaposni - különben nem változott semmi a korábban leírtakhoz képest.
A rejtés, a láda és beltartalma csalódás volt, kb. annyi igényességet mutatott mint az emlékmű környezete. :-(
A logsheetként szolgáló kitépett füzetlapot egy normális logpapírra cseréltem. Egy román nyelvű, kisméretű mugli info papír hasznosabb lenne, mint egy túlméretezett angol. A plusszos dobozt egy szigszalaggal terepszínűre lehetett volna változtatni és a földre dobás helyett is el tudnék képzelni kreatívabbat.
Szomorú egy hely, félő, hogy egyszer majd összeomlik.
Sajnos a rejtés is ezen a szinten van: Egy összehajtogatott A4-es lap mint logbook azért elég gyenge.
Megtaláltuk! Geocaching nélkül soha típusú helyszín, főleg hogy mi nem láttunk semmilyen információt útközben, ami alapján e játék nélkül ide lehetett volna találni. Szomorú, hogy az emlékművet körbeszántották, gyakorlatilag egy traktornyi sávot kellett volna csak kihagyni és akkor szabadon hozzá lehetne férni. Így pedig embernagyságú kukoricán kell átkelnie a látogatónak. Nem mintha mindez meglepő lenne, de azért cseppet sem örvendetes. Köszönjük a Rejtőnek a helyszín bemutatását.
Hosszúhetény-Szeged-Kiszombor-Temesvár-Lugoj-Ilia-Brad-Gyula-Békéscsaba-Szarvas-Kecskemét-Dunaföldvár-Hosszúhetény, 1065km egy nap alatt!
Hajsza a piros 1-ek után 1.
Reggel 3-kor indultunk és kb 6.30-kor a határnál voltunk. Elmentünk az ajánlott parkolóig és otthagytuk az autót. Gyalog folytattuk utunkat a földúton. Mivel már a parkolóból láttuk az emlékművet és nem láttunk körülötte bokrokat kezdett gyanús lenni a dolog. A gyanúnk sajnos beigazolódott, a ládát kiszántották. Mivel nem készültünk fel, hogy nincs meg a láda ezért nem tudtuk pótolni. Viszont a hely mindenképp megérdemelt egy ládát, mivel GC nélkül soha nem láttuk volna. A nap első első helyezése:)
Köszönjük a rejtést és elnézést a korai telefonálás miatt.