Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2012.10.21 10:00
Megjelenés időpontja: 2012.11.13 17:40
Utolsó lényeges változás: 2025.01.06 18:11
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kazbek
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 150 m
Megtalálások száma: 128 + 1 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
[Marton Zoli, 2022.11.30 10:52]A 15*10*4 cm-es láda egy fa odujában talajszinten.
"...hasonló az ő idejéig azelőtt, sem azután az erdélyi fejedelmek idejekben ekkoráig nem tanáltatott." (Kemény János)
Bethlen Gábor erdélyi fejedelem 1580-ban Marosillyén látta meg a napvilágot iktári Bethlen Farkas és szárhegyi Lázár Druzsiánna fiaként.
Emlékezetét ma a nagyenyedi Bethlen Kollégium diáksága által 1909-ben állíttatott felirat hirdeti a marosillyei kastélyból fennmaradt zömök épület homlokzatán. Bethlen Gábor fejedelem Bocskai István környezetében vált az erdélyi politika meghatározó személyiségévé, s uralkodása során nagy elődje példáját próbálta követni nem kevés tehetséggel és előrelátó nagyvonalúsággal.
Marosillye nyugati szélén, a városi kórház területén található az a lakatlan műemléképület, amelyben Bethlen Gábor fejedelem született.
Az említett épületeket magában foglaló, megközelítőleg téglalap alaprajzú telek déli oldalát a Maros árvízvédelmi töltése, északi oldalát az országút határolja.
A bennünket leginkább érdeklő, s a 2002-től folyó helyreállítás során alaposabban megvizsgált épület egy sarokbástya.
Belső helyiségei közül az ikerablakokkal megvilágított délit dongaboltozat fedi, mely reneszánsz ízlésű és profilú gyámkövekre támaszkodik.
A boltélek két zárókőben futnak össze, ezek egyikén Bethlen Farkas monogramos címerét tárta fel a falkutatás.
A helyiség ajtókerete szintén reneszánsz profilú, szemöldökfrízében "Bethlen Farkas cinaltatta ezt 1.5.8.2." felirattal.
Előtte egy eredetileg nyitott, mára lakóhelyiséggé alakított erkély állott, melynek a bástyáéval azonos fedélszékét három, fejezet és lábazat nélküli, nyilván valamelyik közeli, Hunyad vármegyében sűrűn előforduló római romterületről szerzett toszkán oszlop támasztotta alá.
Ez volt az udvarról a bástya lakószintjére vezető lépcső pihenője is, mellvédje a várvédőket oltalmazta. Az épületbe vezető mai lépcső és a túloldalán nyíló második boltozott helyiség már későbbi korok toldása.
Bethlen Gábor születésének 425-ik évfordulójára elkészült szülőházának a felújítása. A jeles évforduló kapcsán a dévai Szent Ferenc Alapítvány és személyesen Böjte Csaba az alapítvány elnöke ünnepélyes keretek közt adta át a nagyközönségnek Bethlen Gábor marosillyei szülőházát. Megnyitóbeszédében Böjte atya hangsúlyozta, hogy Bethlen Gábor idejében Erdély aranykorát élte, a kereskedelem , az ipar és a művelődés terén egyaránt.
"Azt hiszem, hogy az összmagyarságnak becsületbeli, meg jól felfogott érdeke az is, hogy a Hunyadi kastély, a dévai vár, a piski csata, a kenyérmezei harctér területén született magyarok otthon maradjanak és, mint élő kopjafák őrizzék a múltnak egy részét. Ez feladat, amit ránk bízott az Isten. Úgy érzem, ha Bethlen Gábor szülőházát egy török üzletember vette volna meg, aki parkírozót és utcanők számára teremtett volna házat ebben az épületben, az egész magyarság szembeköpését jelentette volna. Amikor megvettük Bethlen Gábor szülőházát, odaadtuk érte munkatársaim szinte egész évi fizetését, tettünkkel nem csak a saját kötelességünket, hanem a magyar nemzet kötelességét teljesítettük. Milyen jó lenne, ha minden érettségiző osztály tenne egy történelmi tiszteletkört Erdélyben és ennek a körnek az egyik állomása lehetne majdan a Bethlen szülőház is Marosillyén. Azzal, hogy egy ötszáz éves ingatlant megvettünk, szerettük volna kifejezni, és egyértelművé tenni a gyerekek, munkatársaim és mindenki előtt, hogy hiszünk abban, hogy van nekünk jövőnk Erdélyben."-nyilatkozta Böjte atya a Bethlen szülőház kapcsán.
Manapság az épületben a dévai Szent Ferenc alapítvány által üzemeltetett múzeum működik . A belépő ára 100 FT /1,5 Lei.
Beszéltem a múzeum egy alkalmazottjával, tudnak a ládáról, örültek neki...:))
Nyitva tartásról annyit tudok, hogy nyáron van nyitva folyamatosan, télen az épület zárva van, de az udvarra, ahol a láda található, nyugodtan be lehet menni.
Ládatörténet
2025. 1. 6. - A régóta beteg ládát adoptálhatóvá teszem, remélhetőleg így hamarabb talál a gyógyítást vállaló, új, gondos gazdát. [Admin(Fazék)]
Állapot: beteg
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A jelszóval a rejtő segített, a logbook teljesen szétázva, olvashatatlan. Ha erre tervezel keresgélni, még annyit, hogy zárva van a park. A bejárattal szembe állva balra kb. 100 m múlva van egy vaslétra, amin felmászhatsz egy kő támfalra. Ezen végig lehet sétálni, kb. 150 m múlva annyira alacsony lesz, hogy be lehet ugrani és ki lehet mászni, így hátulról közelíted meg a szülőházat. Ha van lehetőséged javítani, akkor tedd meg. A rejtő segít a jelszóval. A helyiektől tudtam meg a titkot. Amúgy 24 órás térfigyelő kamera van. A gondnok néha jár ki Déváról. Jó keresést!
A hétvégére Kolozsvárra mentünk Erikusz meghívására aki egy CCE rendezvénnyel ünnepelte 10.000. ládatalálatát a com-on. Másnapra a terv Tordai hasadék bejárása és hazaúron Nagyváradon ládázás volt. Közben viszont megjelent egy FTF láda Lugoj (Lugos)-on, így módosítottunk a terven és inkább Arad felé jöttünk haza. Ahogy Lugos felé haladtunk az autópályán néztük milyen ládát lehet gyorsan megszerezni, mert már akkor látszott hajnal lesz mire hazaérünk, másnap meg mindenkinek munka. Így esett erre a ládára a választás. Megérkeztünk, leparkoltunk és szembesültünk, hogy a helyet bezárták. Elsétáltunk a kerítés mellett, hátha találunk rést a pajzson, de elég nagy volt a forgalom, így úgy döntöttünk megkerüljük a háztömböt és hátulról támadunk. Ez nem jött be, így visszamentünk az elejére, itt a Mura oldalán téglakerítés van annak felmásztam a tetejére és bebillegtem vagy 50-60 métert a kerítés tetején, ami elég nehéz volt, mert be van nőve borostyánnal, így ki kellett tapogatni lábbal, hogy hol a fal és hol a borostyán. Végül sikerült beugranom, a láda gyorsan meg is lett, fedetlenül és nyitva. Így persze a logbook szó szerint összerohadva.:-( Próbáltam kinyitni, hogy ha már ennyit küzdöttünk logolhassuk, de ez lehetetlen volt. Mivel ide már illegális bejutni, nem sokat szöszöltem összecsuktam a ládát és a közeli fa tövébe raktam. Végül maradt a fénykép és gyorsan vissza a falhoz és annak tetején kibotorkálás.
Végül Fazék segített ki a jelszóval amit ezúton is köszönök.
Erdélybe kirándultunk Robogo, tabletta és guppik társaságában. Három napot töltöttünk Székelyudvarhelyen és egy éjszakát Kolozsváron. Mr. Erikusz eventjére is elmentünk, ami a 10.000. találata alkalmára került megszervezésre. Szuper kellemes őszi idő volt.
Köszi a rejtést, ez is útba esett. Megdöbbenésünkre rengeteg egészséges diót találtunk a parkban és vagy fél órán keresztül szedtük és jól megtöltöttük a zsebeinkket. Nem ez volt a túránk egyetlen zsákmánya, de ez volt az első.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!Kötelező megálló volt, a kezdet, majd a gyulafehérvári székesegyházban a vég. Még kellemes napsütésben tértünk be a kertbe. [Geoládák v3.12.7]
Köszi a rejtést! A hely látogatható, de érdemes előtte emailt írni az interneten található címre. A láda megvan, de a következő kesser vigyen magával egy kis fejszét, mert a ládát körbenőtte a fa és nem lehet kivenni a rejtekből. Úgy készültem hogy nincs meg a láda és pótolni kell ezért a jelszót előtte elkértem. Nálunk nem volt semmi szerszám, remélem a következő kesser olvassa a logomat, és kiszabaditja a ládát!
(A belépő most 10 lej/fő)
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
A terület teljesen körbe van kerítve, a kapu zárva, ezért bejutni nem lehet. Ha van is nyitvatartás, arról információ nem elérhető a bejáratnál. Így a ládát, ami a GPS adatai alapján valahol a bástyaépület környékén lehet, nem tudtam elérni. A rejtőt telefonon kértem, hogy a körülmények miatt, a készített fényképek alapján fogadja el a találatot. (Praktikus lenne a ládát kerítésen kívül elhelyezni!)
Megvan, köszi!
Erdélyből hazafele tettünk egy kis kitérőt :)
Már jártam itt, de akkor még nem ládáztam, most ezt a megtalálást pótoltam :)
Ez az első találatom rejtőként :D
Köszönet a rejtésért. A ládát egy hangyaboly vette körbe, aktív földmunkát végezve. Az üregből kikapartuk a földet, gyanítható a munkájukat folytatják.
Megtaláltam, köszönöm a játékot. Most csak apa egyedül, fia nélkül ment motoros túrára a Déli-Kárpátokba. Hazafelé jövet jól esett egy kis pihenő, és közben a láda is meglett a megadott helyen. Egy helyi kérdezte hogy miért megyek be, nincs nyitva, de mutattam neki a táblát a kapun több nyelven is: látogatás céljából szabadon látogatható.
Nagyon szép történelmi hely, és örülök hogy az épület is jó állapotban van, hála a felújításoknak.
A mai nap gyöngyszeme volt ez a pont - ahová láda nélkül biztosan nem álltunk volna meg - útközben semmilyen tábla nem jelezte, hogy érdemes volna betérni.
Meghallgattunk egy rövid előadást a Bethlen családról, majd megnéztük a felújított házat. Köszönjük a rejtést!
A Fogarasi-havasokba menet egy jó apropót kinált egy kis megallásra, végtagnyújtóztatásra ez a láda Marosillyén. Szép hely, fontos hely. A rejtés teljesen jó. Köszönet!
Köszönjük a rejtést.A kiskapu nyitva volt,ahogy a házhoz értünk,az idegenvezető kicsi legény rögtön megjelent,nem kellett keresgélni,látszik,hogy fel vannak készülve a vendégek érkezésére.Rögtön felajánlotta a mosdóhasználat lehetőségét,ezzel nem éltünk,így azonnal körbevezetett,teljesen szakszerű,élvezetes előadást tartott.A belépő 5 lej/fő,amelyet az előadás végeztével egy ládikóba lehet bedobni.Természetesen lehet többet adni,véleményem szerint nekünk,anyaországbeli magyaroknak kell is,kinek-kinek pénztárcája szerint.Az adomány jó helyre megy biztosan,az épület fenntartója az alapítvány,az idegenvezető gyerekek pedig valószínűleg Böjte Csaba testvér gondozottjai...
Retyezátból hazafelé! Nagyon örültem, hogy végre sikerült bejutnunk, már jártunk erre többször, de most be is jutottunk! Remek ismertetőt kaptunk és megnéztük a filmet is , megható volt!
A Déli-Kárpátokból hazafelé erre jöttünk, Déva felől érkeztünk. Már csak 8 km-re voltunk a ládától, amikor (valószínűleg egy baleset miatt) hatalmas dugóba kerültünk. Amikor semerre se mozdult már a forgalom, visszafordultunk, és a Maros jobb partján kisebb utakon értük el a falut. Még épp világosban logoltam.
Sajnos mi nem találtuk meg, a kapu zárva volt. A kerítésen nem ugrottunk át, útban Torockóra, Déváról, Vajdahunyad felé! Gyulafehérvár, buszos és gyalogos túra remek volt!
Ha nem lenne a geocaching elmentünk volna mellette a főúton. Kár lett volna! Csoda, hogy megmaradt ennyi év után. Nagyon szép és igényes lett a felújítás.
A csíksomlyói búcsúra menet ezt is megtaláltuk.
A kapu tényleg nyitva volt. A múzeum sajnos nem. Az épület csodaszép, a környezete gondozott. Nagyon kellemes hely, köszönöm, hogy megmutattad.
Sok mindenért tisztelem Böjte Csabát - most megint eggyel több az okom rá. Eddig azt hittem, hogy "csak" gyerekeket, életeket, házassagokat ment.
Megtaláltuk, útban hazafelé Apatáról,- Csere János szülőfaluja. Tettünk fel képeket is,-kérjük elfogadni. Ez lett a 100. ládám, évente többször is szívesen megálltunk e nyugodt környezetben de akkor még nem "ládáztunk" Köszi szépen a lehetőséget
A húgom 50. születésnapjára kapott erdélyi nem geo-de ha már úgyis ott vagyunk és láda is van akkor ládázzunk- túra. 2/15
Most az épületet nem egy alkalmazott, hanem 2 gimnazista üzemelteti az alapítványtól. Elmondásuk szerint ezt mint nyári munkát vállalták. Ott alszanak az egyik kis szobában.
Erdélyi geotúra 30. találata.
Nyitva tartási időn kívül érkeztünk, de az ajtót nyitva találtuk, így bemerészkedett a csapat.
Érdekes épület, nem láttam még ilyen formát.
Köszi, hogy elhoztál ide is.
A 2014. évi Erdélyi Geotúra csapatával kerestük meg. 28/24. találat.
A korai időpontban néptelen volt a kert, míg csapatunk be nem tette a lábát. A ház masszív és méltóságot sugároz, örvendetes, hogy jó állapotban van.
A láda adta magát, könnyen meglett már, mire fotózás után odaértem a rejtekhez.
A geotúra utolsó napjának első találata. A többi ládánál mások gyorsabbak és ügyesebben voltak nálam, ezt én találtam meg. Szóval emiatt is örülök ennek a pontnak:-)
Sajnos ide nem sikerült bejutni. Hazafelé úton, miután átverekedtük magunkat a félpályás útlezáráson és leparkoltunk, a helyet zárva találtuk. A leírás alapján megpróbáltam bemenni a kertbe, egészen a kutyaugatásig jutottam :), amikor úgy döntöttem, hogy jobb egy jelszó nélkülivel próbálkozni :) Köszönjük a lehetőséget!
De nagyszerű hogy Csaba testvér ezt a helyet is gondozásba vette.
KB 10 éve láttuk, és most végre emberi formába jutott ez a komoly nemzeti emlékhely.
Vannak még ezen a földön járó szent emberek !
Köszönjük.
Nagyon tetszett. Végigjártuk az épületet, a kertet, vásárolgattunk, fotozgattunk.
Kár, hogy a Bornemisza Kúria meg romos. Hátha azt is megsajnálják ...
Hazafelé. Mivel harmadszor jártam itt, és egyébként is hosszú út állt még előttünk, most csak kifejezetten a láda miatt. Zárt kapu fogadott, de a korábbi szíves látások és a ládaoldal alapján Szederrel vettük a bátorságot és bebújtunk a lécek között.
Minden kiírás ellenére sem volt nyitva az épület, pedig belül még azt is írták, mindenkinek mindig nyitva áll a kapu is. Hát most az is be volt zárva, úgyhogy bemásztunk a kerítésen. Ráadásul az eső is esett már, úgyhogy nyakig vizesen, tocsogó cipővel sikerült végigjárni a parkot. De ez nem zavart minket nagyon. Jól éreztük itt magunkat, köszi!
A honlap képeivel ellentétben a park hangulatos és az épület sem olyan sivár a valóságban.
Hosszúhetény-Szeged-Kiszombor-Temesvár-Lugoj-Ilia-Brad-Gyula-Békéscsaba-Szarvas-Kecskemét-Dunaföldvár-Hosszúhetény, 1065km egy nap alatt!
Hajsza a piros 1-ek után 2.
Többször mentünk el a ház mellett az úton, de eddig nem tudtunk róla. A láda gyorsan meglett. Nagyon tetszett a park és a ház. A mai második első helyezés:)
Nem találok semmi kivetni valót abban, hogy POI-ból láda lett. Nekem is van 2 db olyan POI-m, amelyeket valaki 2 állomásos multiként használt később fel. És én örülök neki, gratuláltam a rejtéshez. Annak idején kishitű voltam, nem hittem, hogy sikeres multi lehet belőle, de volt, aki megoldotta ezt a feladatot. Sőt azt is elárulom, hogy van egy POI, amelyre egy nemsokára megjelenő ládám települt. És nem esik le a korona a fejemről. (Igaz, előtte "engedélyt" kértem a POI gazdájától.) Gratulálok a ládához.