WAP: 1.Jelszórészlet az emléktáblán szereplő számjegyek összege. 2. Petling (9 x 3 cm) egy tujában, kampóval.
Jelszóképzés: A virtuális pont jelszava után írd a ládában szereplő jelszót.
A láda mérete miatt a ládába TravelBug nem helyezhető.
Porcsalma megközelítése:
Budapestről a távolság 305km. Az M3-as autópálya (jelenlegi) végén Nagykállónál lehajtás, onnan Kállósemjénen át Nyírbátorig. Nyírbátortól a 471-es úton Mátészalkáig. Mátészalkától a 49-es út visz Porcsalmáig.
Porcsalma
Eredeti formájában Porchhalma, s így tagolandó: Porcs + halma, vagyis a korábbi dűlőnév vált településnévvé. A község neve 1389-ben tűnt fel, amikor a Kaplony nembeli Károlyiak és Vetésiek tiltakoztak az ellen, hogy birtokuk határain belül a Káta nembeli Csaholyi Sebestyén és fiai új falut telepítettek, amelyet Porcsalmának neveztek.
A községnek gazdag volt a népkultúrája. A népi kultúra emlékei közül kiemelkedő a porcsalmai botoló tánc, mely ősi magyar táncaink ritka szép példája. Említésre méltóak a népdalok, népszokások, a népi öltözködés, anekdoták, különböző kézimunkák.
Az esztétikus arculatú település a Szamos partján fekszik, a vele szemben, a folyó túloldalán lévő Szamossályival révátkelő köti össze. A komp manapság is közlekedik, 8 és 18 óra között.
A település igényesen kialakított közparkjai a bennük elhelyezett utcabútorokkal kulturált pihenőhelyként szolgál mind az itt élők, mind az átutazók számára.
1. I. világháborús emlékmű N 47° 52,960' E 22° 34,099' 87 m [GCPOSE-1]
A bástya alakú emlékmű igen ritka az országban, talán csak itt található. A Református templom előtti kis parkban található, a Szabadság téren. Az emlékműről készítettek egy másolatot a parkkal szemben, ám ezt nem fejezték be a mai napig. 2. pont N 47° 53,231' E 22° 33,697' 114 m [GCPOSE-2]
Egy kis parkban található a pet előforma egy örökzöld ágai között.
II. világháborús emlékmű N 47° 53,021' E 22° 33,927' 88 m [GCPOSE+II. vh. emlékmű]
Az emlékmű a főutcán található a település egyetlen benzinkútja mellett. Az emlékmű a II. világháború áldozatainak emlékére épült. Az oszlopon található a település áldozatainak névsora.
Református templom és id. Kiss Áron szobor N 47° 52,974' E 22° 34,062' 81 m [GCPOSE+Templom] A TEMPLOM FELÚJÍTÁS ALATT VAN, JELENLEG NEM LÁTOGATHATÓ
A templom műemlék jellegű épület, eredetileg katolikus templomnak épült. Feltehetően Mátyás-király korában, a XV. században emelték a késő gótikus stílusú téglaépületet. 1748-ban felújították, 1836-ban "a föld indulása által öszve hasogattatván" ismét fel kellett újítani. 1839-41 között barokk stílusban megint átépítették: leszedték a zsindelytetőt, a szentély csúcsíves boltozatát szétbontották, a falakat kisebbítették, új ablakot vágtak bele, ekkor az épület műemléki értéke elveszett. 1933-ban ismét renoválták, az átépítések miatt a gótikus, a késő barokk, a klasszicista és a romantikus elemek keverednek rajta. A homlokzat előtti magas, nyolcszögletes tornyát téglából rakott, bádogfedésű gúlasisak koronázza. A torony a ma látható alakjában 1795-97 között épült, azelőtt a templomnak különálló fa haranglába volt.
Falába építve egy emléktábla található, amely Kovács György emlékét örökíti meg, "aki 1717-ben a községet megmentette a török-tatár csapatok dúlásától azáltal, hogy a község köré szalmát rakott és azt meggyújtotta. A tatárok azt hitték, hogy a község leégett és elvonultak."
id. Kiss Áron 1815. november 2-án született Kisnaményban. Tanulmányait Szatmárba és Sárospatakon végzi. 1843-tól Porcsalma lelkésze. 1848. novemberétől a szabadságharc tábori papja, részt vesz az erdélyi hadjáratban. 1849. után évekig üldöztetésnek van kitéve. 1860 november 22-én esperesnek nevezik ki, több mint 25 évig tölti be e tisztséget. 1892-ben a tiszántúli egyházkerület püspökévé választják. 1908. május 30-án hunyt el.
A szobrot Sebestyén Sándor készítette.
ifj. Kiss Áron mellszobor N 47° 52,898' E 22° 34,087' 87 m [GCPOSE+ifj. Kiss Áron szobor]
ifj. Kiss Áron (1843-1908) Kiss Áron püspök fia, Porcsalma szülötte, a magyar nevelésügy nagy alakja volt. A Pedagógiai Társaság alapítója. Szobrát - Sebestyén Sándor alkotását - 1995. június 25-én avatták fel a nevét viselő iskola előtt.
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Sajnos én sem találtam meg a második pontot a bokorban... Ha már ilyen akasztós módszerrel van kirakva valami akkor miért kell egy bokorba rejteni? [Geoládák v3.12.10]
Ha már annyi ládát megkerestem a környéken, ezt is megpróbáltam. A láda helyszínén szerintem egyetlen tuja sincs, de frissen fazonírozott futófenyők vannak egy páran. Ebben a szúrós bozótban petlinget keresni csak kicsivel könnyebb, mint tűt a szénakazalban. Ráadásul ha nincs meg - és szerintem nincs - akkor nehéz eldönteni, hogy még nem találtad meg a ládát, vagy valóban lyukra futottál ... Alkalomadtán visszajövök, ha lesznek jobb hírek a ládáról, vagy felkészültebb leszek ... a mai napi láda-gyógyítást már letudtam GCKTGY-nél. :(
Ötnapos Hajdúság-Szabolcs-Szatmár geotúra 4. napjának 11/34. találata (összesen 68/124). Ma Nyírmeggyesről tettem egy nagy autós kört a (Holt-) Szamos környéki települések ládáit felfűzve.
Sajnos én sem találtam meg, amit a tujában meg kellett volna találni. De úgy tűnt, mintha nemrég kertészkedtek volna itt, lehet, hogy azért tűnt el? Köszönöm, hogy megmutattad ezt a hangulatos települést!