Megye/ország: Hajdú-Bihar
Elhelyezés időpontja: 2013.03.25 00:00
Megjelenés időpontja: 2013.03.29 19:15
Utolsó lényeges változás: 2019.07.03 17:14
Utolsó változás: 2021.02.21 16:55
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Szemán
Ládagazda: Szemán Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 307 + 2 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A parkban a templomhoz közelebbi padon, platánfa árnyékában kis táblácskán a jelszó.
____________________________________________________
Ezzel a ládával Nyíracsád nevezetességét szeretnénk bemutatni.
Megközelítés
Debrecentől keleti irányban a 48-as úton Vámospércsig, ahonnan 10 kilométerre fekszik.
Tömeg közlekedéssel a Debreceni Buszpályaudvarról közvetlen járat indul. Menetrend
Település története
A régészeti leletek bizonyítják, hogy e tájon az avarok és a magyar honfoglalók is megtelepedtek. A település legkorábbi birtokosa a Gutkeled nemzetség, s az ő kezükön volt a 15. században is. A 17. században Vécsey-birtok, később a gróf Bethlen és a Nemes családok tulajdona volt, közvetlenül a jobbágyfelszabadítás előtt több köznemesi család birtokolta. A 17- és 18. században jelentős ortodox népesség települt a faluba.
Nevezetességei
- Református Templom: A történelmi Magyarország területén rengeteg Árpád-kori templom található, melyek átvészelték az évszázados megpróbáltatásokat.
Abban az időben minden 10 falunak kellett kőtemplomot építeni. Egy részüket a későbbiekben, különböző stílusban átépítették, más részüket viszont az országban dúló pogány hadak pusztították.
A nyíracsádi református templom, Hajdú-Bihar megye legrégebbi használatban lévő Árpád-kori műemléktemploma. A késő román, kora gót stílusú, torony nélküli templom a XIII-XIV. században épült. Az egyhajós, zömök támfalakkal megerősített templomon 1761-ben és 1902-ben jelentős átalakításokat végeztek. A felújítások során három réteg értékes faliképet találtak, melyek a reformáció előttről származnak, a XIV. XV. XVII. századból.
A templom szószéke 300 éves, színes reneszánsz festéssel. A portikos alapja és a déli ajtó a XVIII. században készült, barokk stílusjegyekkel.
A legtöbb fennmaradt középkori templomunkat oly mértékben átalakították, hogy eredeti tömegére nehezen ismerni rá. Ez alól a nyíracsádi kivétel.
Legutolsó külső és belső felújítása, sekrestye visszaépítése és harangláb készítése 1995-ben fejeződött be a műemlékvédelem irányításával.
A templom szerves része a harangláb. A helyreállítás eredményeként az Árpád-kor falusi szakrális építészetének egyik gyöngyszemében gyönyörködhetünk itt. A templom előtti tér maga is műemléki védelem alatt áll. A templom és a tér a hagyomány őrzője, a faluközösség nagy ünnepeinek helyszíne és összetartozásának jelképe.
Látogatás, idegenvezetés kérése a Nyíracsád Tourinform Irodában. Kassai u. 6. Telefonszám: 52/206-410. Érdekesség 1Érdekesség 2
- Petőfi szobor: A Petőfi téren, a református templom közelében található a Berki Nándor alkotta Centenáriumi Petőfi-szobor, amit a költő halálának százéves évfordulójára állíttatott a község.
- I. és II. világháborús emlékmű: 1995-ben állíttatta Nyíracsád Község Önkormányzata, alkotója E. Lakatos Aranka.
- Zsuzsi vonat emlékhelye: Eredetileg iparvasútként működött, de hosszas tárgyalásoknak köszönhetően személyszállítással is bővült a vasút funkciója. Nevét a rajta utazó dél- nyírségi asszonyokról kapta. Az 1970-es években felszámolták, miután kiépült az autóbusz-közlekedés Nyíracsád és Debrecen között. Az emlékvasutat az egykori állomáson állították fel, mely a településtől néhány km-re található és ma is megtekinthető. N 47° 39,043' E 21° 56,290' 150 m [GCNYAC+Zsuzsi vonat]''
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az AK-t járva jutottam el Nyíracsádra. Beszélgetve egy helybéli túratársnővel megemlítettem neki a ládakeresést is, ami nagyon megtetszett neki, mivel még nem hallott róla.
A jelszót nehezen bogarásztam ki, mivel az első betűt térdelő perspektívámból kissé takarta a csavar, de a maradék - számomra akkor még nem értelmezhető szót - helyismeretére tekintettel egyből kiegészítette a helyes betűvel, így már tudtam logolni. Remélem, sikerült megfertőznöm a játékkal! Itthon megnézve a lefotózott jelszót már én is tisztán ki tudtam olvasni. [Geoládák v4.5.3]
Lenyűgözően szép ez a templom, a formája, a haranglábja és a feketére festett fa meg a fehér fal kontrasztja. Pontosan ilyen formájút még soha nem láttam, csak hasonlót. A jelszó könnyen meglett, fotóztam egy keveset és indultunk tovább. Köszönöm a rejtést!