Elhelyezés időpontja: 2013.03.09 14:00
Megjelenés időpontja: 2013.04.28 08:03
Utolsó lényeges változás: 2021.03.20 11:59
Utolsó változás: 2021.03.20 12:04
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H)
Elrejtők: Pomisa
Ládagazda: Pomisa Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4500 m
Megtalálások száma: 91 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
WAP:
Első pont: Dérvölgyi-forrásban a kisméretű hengeres láda. Tollat hozzatok, mert az nem fért a ládába! Második pont: A filmesdobozt, a templom jobb oldalán keresd ott, ahol a régi fal találkozik az újjal. (8 karakter)
1. N 46° 11,255' E 18° 31,236'
2. N 46° 10,714' E 18° 30,633'
Jelszóképzés: Láda, 2.pont
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Gratulálunk Strombus-nak az első helyért!
Bevezető
Erdősmecskére hívlak benneteket egy kis kirándulásra.
Megközelítés
A ládához: Autóval itt parkoljunk: N 46° 10,209' E 18° 30,837' 205 m [GCDERV+1parkoló] innen a zöld sáv jelzést kövessük. Hamarosan szőlőskertek alatt megyünk el. Nem sokkal később a jelzés a szőlőskert mellett jobbra fordul, ezt kövessük. Menjünk fel a domb tetejére ahol forduljunk balra és innen egy földúton menjünk tovább. Majd itt forduljunk jobbra a N 46° 11,027' E 18° 30,912' 257 m [GCDERV+jobbra] zöld kör felé Ezen haladva elérjük a forrást és a ládát.
A láda után ne menjetek egyenesen a templomhoz, mert régen arra ment a zöld sáv jelzés, mostanra viszont megszűnt!
A filmesdobozt, a templom jobb oldalán keresd ott, ahol a régi fal találkozik az újjal.(8 karakter)
Erdősmecske története
Erdősmecske község neve a régi magyar nyelvben használt Macske, Mikcse, Mekcse személynevekből keletkezett. A falu első tulajdonosa feljegyzések szerint egy Mik (esetleg Mikcs vagy Mikcse) nevű férfi volt, így a települést róla nevezték el.
A település neve a pécsváradi bencés apátság birtokaként már Árpád kori feljegyzésekben megtalálható, nevét először egy 1220-ból származó okmány említi. A török megszállás idején a falu - sok más faluhoz hasonlóan - elnéptelenedett, később az egykori magyarok helyére szerbek, rácok (ortodox dél-szlávok) költöztek, ezért a falu a ,,Rácmecske" elnevezést kapta, ezt az elnevezést a település 1934-ig megtartotta.
Már a törökök kiűzése után, a Habsburgok betelepítési politikájának köszönhetően a falu egyik részébe fuldai németek települtek, majd 1864-től kezdődően indult újra a németek betelepítése. Már korábban is állt itt templom, annak helyén áll a mai, 1813-ban épült templom, melyet a Kisboldogasszonynak szenteltek. A 19. század elején a német lakosság száma már meghaladta az itt élő szerbek számát, és a számuk növekedett: 1930-ban 937 német lakosa volt a falunak. A 19. században a szerb lakosság jelentősen megfogyatkozott, számuk egyre csökkent, míg végül teljesen eltűntek. Ezzel egyidejűleg jelentek meg a 19. század közepén a magyarok, számuk 1930-ra 116-ra nőtt.
A német lakosság szempontjából a második világháború, annak lezárása és az azt követő kitelepítés hozott jelentős változást. A háború idején sok férfit besoroztak katonának, a háború végét követően sok nőt és férfit érintett a kényszermunkára való elhurcolás, számos családnak kellett elhagynia az országot. Az ekkor Erdősmecskéről elkerült lakók és utódaik közül ma sokan visszajárnak egykori lakóhelyükre.
Látnivalók
A Római Katolikus Templom N 46° 10,707' E 18° 30,627' 199 m [GCDERV+Templom]
A templom, melyet a Kisboldogasszonynak szenteltek 1813-ban épült.
A templom harangjai:
Egy 69,1 cm átmérőjű harang, Johannes Fischer munkája, az 1790-es évből. Egy 35,3 cm átmérőjű harang, melyet 1928-ban Seltenhofer Frigyes fiai öntöttek. Egy 87 és egy 58,2 cm átmérőjű harang, melyeket Szlezák László öntötte 1934-ben. A templom orgonáját 1816-ban Focht Ferenc építette, 1870-ben Lesnyik József építette át. A templom előtt található a nemrégiben felújítot Nepomuki Szent Jánost ábrázoló szobor
A községben ma Schraub Ádám a plébános A templom jelenleg felújítás alatt áll. Nem látogatható.
A Szerb Templom N 46° 10,443' E 18° 30,607' 201 m [GCDERV+Szerb Templom]
A templom a 18. században épült, 1886-ban felújították, mai formáját 1911-ben kapta. A szerb lakosság ugyan a 19. század közepén elhagyta a községet, templomuk mégis emléket állít máig.
A Kálvária N 46° 10,786' E 18° 30,588' 212 m [GCDERV+Temető]
A templom mellett betonozott út vezeti az érdeklődőket a Kálvária, a Kápolna és a temető felé.
Az út két oldalán találhatóak a Jézus szenvedését ábrázoló emlékkövek.
A kápolna N 46° 10,801' E 18° 30,584' 214 m [GCDERV+Kápolna]
A Kálvária mögött található a Golgotára emlékeztető három kereszt, mely Jézus kereszthalálára emlékeztet, középen a felújított kereszttel. A keresztek mögött található a község kápolnája, melyet ravatalozóként használnak.
II. világháborús emlékhely
A temetőben felújított, kovácsolt vaskerítéssel elhatárolt kereszt állít emléket a falu második világháborúban elhunyt lakosainak. A kereszt alján olvashatóak azon nők és férfiak nevei, akik 1942és 1945 között veszítették el életüket.
Dérvölgyi-forrás
Erdősmecskétől északkeletre a Dér-völgyben épített forrás található.
Fekvése
Baranya megyében, Pécsváradtól 7 km-re kelet-északkeletre, Feked, Apátvarasd és Lovászhetény között fekvő település.
A Geresdi-dombság bringatúra 3. nyomvonalán. A templomnál parkoltam, onnan a régi (már nem érvényes) zöldön fel bicajjal. Ezt a benőtt és nem karbantartott ösvényt, amit saját szakállra választottam, még gyalog sem ajánlom senkinek.
Vegyétek figyelembe a rejtő ajánlását!
A templomnál WAP alapján kerestem, de nem árt a képi segítség sem. Nekem ezt a pontot rejtői segítséggel sikerült regisztrálnom, amit ezúton is köszönök.
Köszönet a szép kirándulásért! Nagyon szép Erdősmekcse környéke. Viszont szívesen elbeszélgetnék azzal az észkombájn tréfacsinálóval, aki a ládát sértetlenül, de teljesen fedetlenül, 200 méternyire a rejtőhelytől ledobta az út mellé 2 méternyire az avarra. Teljesen véletlenül találtunk rá, éppen oda tévedt a szemem. Viszont ilyen kiterjedt és sűrű, ültetvényként azonos fenofázisban lévő, legalább 100 hektáron gazdagon tenyésző parlagfű mezőt még nem láttam!
Erdősmecskén már többször is jártunk kereszteket és műemléket fényképezni, így a templomot már ismertem. De a forrás felé még sohasem jöttünk el, csak most. Szép hely, emlékeztet a Zselicre. Viszont aki allergiás a parlagfűre, annak most nagyon NEM ajánlott a megközelítés, ugyanis egy egész szántóföldnyi sűrű parlagfűmező van a zöld jelzés mentén a dombgerincen! Sajnos mi allergiásak vagyunk, nem volt túl kellemes :(
Viszont történt egy érdekes dolog. Én kicsit előrementem, a többiek lemaradtak, és már majdnem odaértem a forráshoz, amikor hallom, hogy kiabálnak valamit. Aztán kiderült, hogy ők följebb az út mellett eldobva megtalálták a régi ládát! Én meg megtaláltam a forrásnál a pótoltat. Így a régit is visszatettük a helyére, így ott most két láda van.
Mint ládadoki a geoládát az utolsó bejegyzések vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd! További tudnivalók a beteg ládákról.
Email-t küldtem a rejtőnek.
Az első pont nagyon szép helyen van. A láda rejtekében csak egy piros tollat találtunk.
A második ponton a mikró rendben a helyén van. A jelszórészletet elküldtem a Rejtőnek. Az ímél és a képek alapján szeretném kérni a találat elfogadását.
A templomnál a mikro rendben, a forrásnál a rejtek üresen tátongott, képek csatolva. Ha elfogadható igencsak megköszönöm, mert emellett GCKPK 12 ládájából se találtam meg négyet, meg reggel GCPC is elugrott előlem a Bati kilátónál. Ládaügyileg nem volt egy jó nap ... :)
Hosszas bizonytalankodás után, megtaláltuk a régi zöld jelzésű turista utat, amin eljutottunk először az új zöldre, majd a zöld pöttyre.. aztán a forráshoz..elég kalandos, a bozót miatt néhol küzdelmes út volt, de visszafelé is azt választottuk, a hosszabb, tűző napon gyaloglás helyett.. A forrás és környéke nagyon klassz, a kis falu és a templom is tetszett, Oldfoxxal köszönjük!!
Tolnai-baranyai geotúra molka, kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában. Szokásos, remek hangulatú csavargásunk Bátaszék-Pécsvárad-Bonyhád háromszög ládáira koncentrált. Az időjárás kegyes volt hozzánk, esőt csak utunk elején kaptunk.
A második pontot 5-en kerestük és nagyon nehezen lett meg. A tábla valóban alig olvasható, ezért tettünk ki egy filmesdobozt, benne a jelszóval. Van benne logbook is. A multi tetszett, a templomnál olyan nagy levendulát találtunk, amit eddig még sosem láttam.
Köszönöm a rejtést.
Tolna-Baranyai geotúra. A második pont kapott egy mikró ládát. Újra rejtettük a fal egyik mélyedésébe. (Csatolt kép!) A lap is mellé került ami igen kopott. Köszi a rejtést!
Tolnai-baranyai geotúra molka, kectam, kópé1993 és pliptai társaságában. Négyen, többféle összetételben már geotúráztunk sokfelé, ez volt az első alkalom, hogy ötünket sikerült összehozni egy közös túrára. Hajnali indulással és késő éjszakai érkezéssel, de bejártuk a tervezett ládák által meghatározott útvonalat. 16/8. találat.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Az első ponthoz bepróbálkoztunk ott ahol MoMaszter játékostársunk, de csak a kert végéig jutottunk. Azután megálltunk az ajánlott parkolóban. Egy kedves szomszéd viszont lebeszélt arról, hogy itt menjünk fel a zöldön, mert ez is nagyon benőtt. Ajánlata szerint, a falu első háza utáni úton mentünk fel a határ keresztig, majd onnan a zöldre, a dombtetőn. Persze így jóval hosszabb az út, de legalább járható.
A második pont jelszórészlete, ahogy már többen is írták, rozsdás, nehezen olvasható. Ráadásul fejen állt a táblácska. A fa korhadt, már nem fogja a szögeket. Most megfordítottuk a táblát, de a szögek nem tartanak. Így hamarosan el fog veszni a jelszóhordozó.
A templomnál sajnos a kihelyezett lap már nagyon-nagyon nehezen olvasható! Ha van rá lehetőség, érdemes lenne kicserélni, mert már inkább csak találgattunk, mind tudtunk! ...arra meg ugye, ott van inkább a lottó! :)
A forráshoz a Petőfi u. 57 mellett induló régi és igen benőtt zöld jelzésen indultunk el, amin fel lehet kapaszkodni a gerincre. Ez eléggé illúzióromboló rész, de utána az erdő már feledteti a dolgot és a forrásig kellemes madárcsicsergéstől és tavaszillattól kísérve jutottunk el. Visszafele ugyanerre jöttünk, mivel az autót az elágazásnál tettük le. A fent említett ház őrző-védő kutyija most is jól megugatott minket.