WAP
A Somssich-mauzóleumtól kb. 30 m-re, kb. majdnem egyvonalban a hátsó fallal, a tótól elfelé dőlő fa üregében, talajszinten.
Pótjelszó: kastélyparkban, padon, fényképezd az alját... (
N 46° 14,241' E 17° 32,261' [GCMICA+Pótjelszó])
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Mikén áthaladva, a főútról sem nehéz észrevenni a romos, cserép helyett fóliával borított tetejű kastélyt. Az ember nem is szívesen áll meg - talán még csak nem is lassít -, pedig kis sétával a kastély parkjában gyönyörű helyekre bukkanhatunk.
Megközelítés
Bár a láda majdnem drive-in, én inkább a kastély melletti utat (
N 46° 14,284' E 17° 31,908' [GCMICA+elagazas]) ajánlanám megközelítésnek. A kavicsos útról az elágazástól számítva kb. 130 m-re, egy DK felé vezető földútra térve megközelíthető a
N 46° 14,256' E 17° 32,104' 170 m [GCMICA+parkolo]. Innen egy 500 méteres, rövid sétával elérhető a láda és a mauzóleum. Az igazi szépségét a ládának szerintem a kastélyparki séta és tó mögött lévő mauzóleum épületének látványa adja.
A mauzóleum környéke sajnos kissé gazos, erre figyelni kell!
Somssich-kastély
A község legjelentősebb műemléke az 1821-ben épült, kétszintes klasszicista Somssich-kastély. A kastélyt a falu akkori legnagyobb birtokosa, gróf Somssich Pongrácz építtette, ő volt, aki magát a falut is újra benépesítette.
A kastély mögötti területen található a mauzóleum, melyet egy kis tó partján gróf Sommsich Imre építtetett 1867-ben, húszévesen elhunyt fia, Pongrác síremlékéül. A második világháborúban ezt is és a temetői családi kriptát is feldúlták, az önkormányzat 1991-ben helyeztette közös sírba az egykori birtokosok földi maradványait.
Az uradalmi major legtöbb gazdasági épülete a török hódoltságból fennmaradt romok tégláiból épült. (A falu déli határán török sánc húzódik, mely egy török erődítmény maradványa.) Az épületet később átalakították, irodák nyíltak az egykori kastélyban. Jelenleg romos, megközelíteni tilos, magántulajdonba került. A tetejét több éve már hogy fólia borítja, melyet szintén kikezdett az idő.
A kastélyt körülvevő parkban számos értékes, védett fa áll, köztük egy kétszáz éves bükkfa, amely helyi védelmet élvez. A helybeliek az utóbbi évtizedben fokozott gondossággal ápolják, szépítik ezt a parkot. Kis Parkerdőt létesítettek benne pihenővel, kavicsos utakkal, gyaloghidakkal.
Mike
Vadban gazdag erdők, tiszta vizű halastavak fogják közre a Rinya-patak mentére települt Mikét.
A falu története egészen a korai időkre nyúlik vissza, amire a környéken talált avar, kelta, római és a honfoglalás korából származó leletek utalnak. Az első írásos feljegyzések 1213-ból valók, és Mica néven említik a települést, amely kétszáz évvel később már a vránai perjelség birtoka volt. Az 1554-es török adójegyzékben Miske alakban szerepelt. Idővel a hódoltsági harcok következtében teljesen elnéptelenedett a falu. A szatmári békekötés után újra települt. Az 1715. évi összeírás alkalmával 5 háztartást írtak benne össze, kevés lakosai azonban csakhamar odahagyták, mert 1726-ban üres pusztaként szerepel, mint a Király család birtoka.
1745-ben a Somssich család birtokába került. A XIX. században Somssich Pongrácz két alkalommal telepítettet be német, később pedig magyar családokat a községbe. Ő építette a kastélyt is a XIX. század elején. 1838-ban alapította az iskolát, amit fél évszázad múlva még két tanteremmel bővítettek. Már 1907-ben óvodát létesítettek, s az 1920-as évek földreformja kapcsán többször osztottak földet a parasztoknak.
A második világháború után a német ajkú lakosság nagy részét kitelepítették, helyükre Szlovákiából áttelepített magyarok költöztek.
1977-ben megszűnt a település önállósága, s ekkortól még a régi hagyományokkal rendelkező iskola felső tagozata is Kadarkúthoz került. 1994-ben a Szakonyi László, nagyatádi építész tervei alapján épített iskolában újra indult a tanítás, bár csak alsó tagozatosoknak. Az iskola jelenleg faluházként is funkcionál.
A község rendkívül gazdag szobrokban, keresztekben, aki teheti, járja be a József Attila-Zrínyi Miklós-Hunyadi János utcákat, megnézheti a régi lakosság állította emlékeket.
Forrás:
Mike község honlapja
Dr. Csánki Dezső: Somogy vármegye