WAP
1. Mágneses lapka a híd keleti korlátján.
2. Lapka a fakereten.
3. Lapka a 47-esen.
4. "Fészekben" tojás, tojásban...
5. Mágneses lapka a fa és fém találkozásánál, pótjelszó a kék, kerek tárgy hátulján.
6. Hagyományos láda fa üregében talajszinten. Keresd jobbra!
Jelszó: a hat jelszórészlet a pontok sorrendjében, üres karakter nélkül egybe írva.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
2020.07.16-án a multit adoptáltam, pontokat rendbe tettem, így örömmel értesítelek benneteket, hogy újra kereshető. Az első két ponton a jelszó részlet megváltozott, már az újak vannak kihelyezve. A végládát az eredeti helyétől 300 méterrel arrébb tettem. A koordináta már az új helyre visz. Sok sikert!. Köszönöm Nargoth és Rosie nagyszerű munkáját! Remélem továbbra is annyi örömöt fog okozni, mint az eddigi megtalálóknak.
Csabiq
Kerekezés a Bárdi-Patak völgyében
Jó pár éve annak már, hogy erre jött egy kerékpáros túra, amin volt szerencsém részt venni. Nagyon tetszettek a kis párházas falucskák, a tavakkal, nádasokkal, dombokkal és erdőkkel díszített vidék.
Közben a régi, felszámolt vasútvonalon megépült a kerékpárút, a házacskákat is kezdték újra birtokba venni a városból kitelepült lakók.
A vasútvonalról megemlékezik a
Felszámolt vasútvonal láda, itt bővebben utána lehet nézni a keletkezésének és megszűnésének, de a környékről is tartalmaz érdekes információkat.
Kerékpárút
Ahol a régi vasútvonal Kaposmérőnél a 61-es utat a falu nyugati végén keresztezi, indul a kerékpárút. Kezdeti, kb. 1,5-2 kilométeres szakasza - a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúrával közösen egy új aszfaltút. Kaposdada előtt kezdődik el a betonozott, kiépített út, ezen könnyedén kerekezhetünk el Bányáig.
Senki ne számítson hihetetlen szintekre! Mivel egy vasútvonal nyomán létesült, majdnem sík terepen kerekezhetünk, szépen kikerülve - vagy átvágva - a dombokat. Éppen ezért
családi bringázásnak ajánlom. Akinek ez kevés nyugodtan folytathatja a
17 km a Zselicben ->
Ropoly ->
Petörke útvonalon a túrát. A még pár útba eső ládáit is összeszedve nem kis távolságot (50-60 km) és szintet gyűjthetünk össze.
Az út természetesen alkalmas gyalogos túrázásra, de egyre népszerűbb a kocogók körében is.
Bárdudvarnok
A túra során a kezdőpontot kivéve ki sem mozdulunk Bárdudvarnokról. A község ugyanis több négyzetkilométeren szétszórt 16 településből áll: Bárd, Bárdibükk, Csermány, Bánya, Dada, Kaposdada, Kaposszentbenedek, Lipótfa, Kopaszhegy, Mihálypuszta, Nagypuszta, Olajhegy, Öregzsippó, Szendihegy, Szendipuszta, Újzsippó.
Ha nem is mindent, de jó párat érintünk a ládázás során.
Megközelítés
Ajánlott parkoló:Kaposmérőn, a temető melletti kavicsos
parkolóban:
N 46° 21,328' E 17° 41,685' 160 m [GCBAPA+parkolo]
Innen 200m-es tekeréssel - akár járdán is - elérhető a kerékpárút kezdete. (
N 46° 21,288' E 17° 41,554' [GCBAPA+1elagazas])
FIGYELEM! Országúti kerékpárral nem ajánlom a láda felkeresését, bár én is mentem már rajta végig vele, de nem ide való. Sajnos néhol a betonozott kerékpárút is hagy kívánnivalót maga után.
Kaposvárról is megközelíthető a kiindulási pont, de számoljunk vele, hogy a 610-es főúton állandó gépkocsi forgalom van.
1. Kassai-völgy
N 46° 20,711' E 17° 41,846' 140 m [GCBAPA-1] Híd keleti korlátján.
Kassai-völgy
Ha a hídról kelet felé nézünk, a Kassai-völgyet láthatjuk.
A Kassai-völgy a modernkori lovasíjászat bölcsője, 1988 óta nyújt betekintést a lovasíjászat világába, a Kassai Lovasíjász Iskola központja és az alapító Mesternek - Kassai Lajosnak és családjának otthona.
Kassai Lajos 1988 óta foglalkozik hivatásszerűen íjak készítésével, műhelyében Kaposmérőben (Rákóczi u. 122) a honfoglalás korát idéző formavilággal, XXI. századi anyagok felhasználásával készülnek a Kassai íjak.
A Kassai-völgy 15 hektáron terül el, olyan őshonos magyar fajták lakják, mint a bivaly, szürke marha, parlagi lúd, fogolyszínű tyúk, mudi és komondor. A Kassai-völgyben edző lovasíjászok társa a 12 itt kiképzett lovasíjász ló, melyek szabad tartásban élnek a völgy egész területén.
A völgy a világ legjobban felszerelt lovasíjász központja, az edzések meghatározott időpontokban egész évben, időjárási körülményektől függetlenül folynak, hála a fedett lovardának és a világon egyedülálló fedett lovasíjász pályának. A Kassai-völgybe számos országból érkeznek tanítványok, ezt nem csupán a tudatosan felépített, a lovasíjászatot legjobban szolgáló infrastruktúra, hanem a tiszta forrásból érkező tudás - Kassai Lajos személye indokolja.
A Kassai-völgy minden hónap első szombatján nyitott a látogatók és a lovasíjászat iránt érdeklődő leendő tanítványok számára.
( Az aktuális belépődíjakat a honlapon, a nyílt napok almappában megtaláljátok). Az évi 12 Nyílt nap közül az áprilisi és az októberi kiemelt események, amikor a Kassai Lovasíjász Iskola összes tanítványa igyekszik jelen lenni a völgyben, ilyenkor zajlik a felvételi és az Iskola központi vizsgái.
Évente négy lovasíjász világkupa forduló kerül megrendezésre a Kassai-völgyben, kétévente július első hetében pedig itt rendezik a Lovasíjász Világbajnokság és Nemzetközi Bírók Találkozója rendezvénysorozatot is.
Bővebb információ:
http://www.lovasijaszat.hu/kassai-volgy/a-volgy-bemutatasa/
2. Kaposdada-Kaposszentbenedek
N 46° 19,879' E 17° 41,978' 140 m [GCBAPA-2] Lapka a fakereten.
Tovább haladva délre, a Bárdudvarnok falurészét képező pár-házas Kaposdada után megtaláljuk a következő falurész névadójának, Szent Benedeknek a tölgyfaszobrát. Tovább kerekezve nemsokára megpillantjátok a Petörke tó gátját. Akinek van kedve és fürdőruhája, a kocsma mellet a murvás úton eljuthat a szabad strandra egyet mártózni.
3. Czeibert malom
N 46° 19,228' E 17° 41,322' 140 m [GCBAPA-3]
Lapka a 47-esen.
Eredetileg itt a romok között volt elrejtve egy PET-ben a jelszórészlet.
Czeibert Lajos kérésére áthelyeztem a megadott koordinátára (PET nélkül, csak a lapkát), mert nem szeretné ha tovább romlana a keresgélésben a megmaradt épületrész.
De azért szabadon látogatható kellő odafigyeléssel. A fa "karám" egy helyen leakasztható és be lehet menni a romhoz.
A kezdeti lendület sajnos anyagi források hiányában megakadt a hely rendbetételére.
Eredetileg boronamalom volt, fa malomkerékkel. 1905-ben Czeibert Gyula molnár építette át téglaépületté, 1912-ben vízturbinás malom lett. 1928-ban fatüzelésű szívógázgéppel szerelték fel.
1935-től Czeibert Géza vezette a létesítményt, 1949 őszén államosították, a malmot leállították és így elindult az állagromlás. Ma már csak a turbinaház falának a csonkjai és a függőleges tengely egy része látható a bárdi Malom ligetben.
4. Zsippói Madárpark
N 46° 17,850' E 17° 40,885' 140 m [GCBAPA-4]
"Fészekben" tojás, tojásban lapka. Pihenőtől 8 lépésre észak felé kerítésen.
A szépen faragott székelykapu mögött terül el a Zsippói Madár- és élménypark. Szerencsés helyet választottak a parknak, a kis domboldalba épült falucskával szemben halastavak és nádasok terülnek el, mellette erdős rész húzódik. Így természetes élőhelyükön is sok fajta madarat láthatnánk, de a 2,5 hektáros területen közel 100 fajta madarat mutatnak be.
A parasztházban a paraszti élet tárgyai, ruhák, képek adnak betekintést a falusi nép életébe.
Nyitvatarás:
Március 15. - Október 31. Minden nap: 09 - 18 óráig
November 1. és Március 14. között telefonos bejelentkezés
További információk:
Zsippói Madárpark
5. Lipótfa
N 46° 16,879' E 17° 40,256' 140 m [GCBAPA-5]
A fa és fém találkozásánál keresd
Pótjelszó: Kék kör hátuljára írva.
A még megmaradt állomás és kiszolgáló épületek mellett megérkezünk Lipótfára. Lipótfára vezető bekötőút kedvéért kicsit megszakad a kerékpárút, itt rögtön feltűnik egy faragott feszület - Krisztust Szobor, a magyar Szent Koronával a fején. Kicsit már harkály rágta, de így még hatásosabb is.
Ha tovább haladnánk a kerékpárúton nemsokára elérnénk egy elágazáshoz
N 46° 16,806' E 17° 40,157' [GCBAPA+2elagazas]. Itt a régi vasútvonal jobbra folytatódik, egy majdnem végig jól kerékpározható földúton juthatunk el a ma már szintén pár házból álló Somogyszentimrére és a bárdudvarnok-kadarkúti útra.
Mi a feszülettől már a műúton megyünk 800 métert egy enyhe emelkedőn és elérjük a bányai horgásztavat és a végládát.
6. Végláda (Bánya)
N 46° 16,399' E 17° 40,100' 140 m [GCBAPA-6] Hagyományos láda talaj szinten, fa odvában.
Ha szemben állsz a jó oduval, jobbra keresd a tó felé és légyszíves úgy is tedd vissza, ahogy volt. Lehet, hogy hangyákkal találkoztok a láda körül, akit zavar húzhat kesztyűt vagy zacskót a kezére. Ha megvan a láda, jöhet a jól megérdemelt pihenés. Köszönöm, hogy itt voltatok!
Visszaútra ajánlom a kerékpárút mellett kanyargó autóutat. Ezen egy kicsivel több szint van, de messze nem vészes!
Köszönet:
Cey-Bert Róbertnek és Czeibert Lajosnak (a malom rövid történetéért, akiknek nagyapjuk és az édesapjuk tulajdonában volt a malom )
Forrás:
Bárdudvarnok
Ládatörténet>
2021.03.26 A múltit fiammal, Marciqval ellenőrzés céljából végig tekertük, minden pont rendben van.
2020.07.16 A ládát adoptáltam.Köszönet Nargothnak és Rosienak! Csabiq
2020.07.18 Oldalon kicsit módosítottam, amit kellett pótoltam. Az első két ponton a jelszó részlet megváltozott. A végládát légvonalban kb. 300 méterrel lejjebb hoztam, új logfüzetet tettem bele. Csabiq