Elhelyezés időpontja: 2013.06.16 16:00
Megjelenés időpontja: 2013.06.16 18:07
Utolsó lényeges változás: 2017.08.28 16:09
Utolsó változás: 2020.06.02 17:36
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: KJ & GM
Ládagazda: KJ & GM Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 191 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP
1. Jelszórészlet a 20*13*5 cm-es ládában, ami a 40119. sz. transzformátor tartóoszlopában van elhelyezve.
2. Jelszórészlet a kút felépítményén, nyugati oldalon, kb. 1,6 m magasan található táblán (2*5 cm) lévő két betű.
3. Jelszórészlet az emlékmű melletti fa telefonoszlopon tábla (4*5cm), rajta két betű.
4. Jelszórészletet a kopjafán lévő táblán (2*5cm) találod.
Jelszóképzés: ládában lévő jelszó után a leolvasott betűk a számozás sorrendjében. WAP vége
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A láda pontjai
1. Ősállatok csonttelepe (láda) - N 47° 0,357' E 16° 58,354' 180 m [GCBBV-1]
A 20*13*5cm-es láda a lelőhely közelében a 40119. sz. transzformátor tartóoszlopában van elhelyezve. Az első jelszórészlet a ládában olvasható.
3. Béri Balogh Ádám emlékhely - N 47° 0,743' E 16° 57,458' 160 m [GCBBV-3]
A harmadik jelszórészlet az emlékmű melletti fa telefonoszlopon (köszönet a GyZsTeam-nek, hogy felhívta a figyelmünket a pontatlanságra) kis táblán olvasható.
A jelszó: ládában lévő jelszó után a leolvasott betűk a számozás sorrendjében.
Megközelítés
Bérbaltavár a Vasi-Hegyhát délkeleti csücskében, a Szent János-patak (más néven Kánya patak) völgyében fekszik. A település közúton Budapest felől a 8-as úton Vasvárig, onnan délkeleti irányban 18 km, a Zalaszentgrót felé vezető úton közelíthető meg.
A láda pontjai közút mellett találhatóak. Gépkocsival megállni minden pont közelében lehet, de a forgalom miatt a 4. pontnál javasolt parkoló: N 47° 1,140' E 16° 57,634' 160 m [GCBBV+Park]
Bérbaltavár
Hegyhát-Kisbér egy patak partján, Baltavár pedig a forgalmas középkori út, a 'Via-publica' út mentén alakult ki.
Mindkét alkotó település Árpád-kori eredetű. Byr helységet, amely a középkorban Töttös, Hegyes és Altal Byr néven szereplő három közeli településből alakult ki, egy XIII. század végi oklevél említi először.
Baltavár nevét a XV. században említette először oklevél. Ez a falu a török időkben elpusztult Martonfa filiálisa volt. Martonfa emlékét ma csupán a baltavári temető és a körülötte álló pár ház őrzi, amit Martonkertnek hívnak.
Kisbér (Byr) az urairól, míg Baltavár az egykori palánkváráról kapta a nevét.
Baltaváron csinos park közepén állt a Thurn-Taxis család szép, nagyszabású, tornyos kastélya, melynek alapépítménye a Festeticseké és azután a zalabéri Horváthoké volt. Végső alakját 1888-ban nyerte el. A kastélyt 1911-ben elárverezték, néhány évvel később pedig lebontották.
1935-ben egyesült Baltavár és Hegyhátkisbér, és ettől fogva a Bérbaltavár nevet viseli. Ekkorra ugyanis a két település teljesen összeépült.
A falu templomai
1754-ben a régi templom helyén gróf Festetics József tábornok felépítette a ma is meglevő baltavári templomot N 47° 0,689' E 16° 58,240' 160 m [GCBBV+1Templ], aki kegyúri joga révén a templom alatti kriptában nyugszik. Később ide temették, fiát gróf Festetics Pált, majd a zalabéri Horváth herceget és Thurn und Taxis Miksa Egon herceget is.
A baltavári templom 110 és 60 cm átmérőjű harangjait 1929-ben Seltenhofer Frigyes fiai öntötték, orgonáját 1760 körül építette egy ismertetlen mester, majd 1925 körül Kemenesi Sándor építette át.
Kisbér középkori eredetű (1373-ban épített) temploma a 20. század elejére tönkrement, ezért lebontották és a köveiből 1923-ban felépítették a mai helyén a kisbéri templomot N 47° 0,595' E 16° 57,500' 160 m [GCBBV+2Templ].
Nevezetességek
1856-ban a Budapest - Graz postaút építésekor a baltavári Kancsal-domb homokjából megkövült állatok csontjai kerültek elő. Vizsgálatok során kiderült, hogy a feltárt ősállatok 7-8 millió évvel ezelőtt éltek ezen a területen.
7-8 millió évvel ezelőtt a Földön globális klimatikus átrendeződés kezdődött meg. A trópusi őserdők területe visszaszorult, peremükön szavanna alakult ki. Baltavár ennek az átmeneti időszaknak a lelőhelye. Az alsó rétegek még a Pannon-tenger üledékeit, míg a felette lévő csonttartalmú homokrétegek már a környezetváltozás hatására létrejött új állatvilág maradványait tartalmazzák.
Egyes kutatók szerint a leletegyüttes annak köszönheti a gazdagságát, hogy az egykor erre hömpölygő Ős-Zala (Fluvius Schafarziki ponticus) 3-4 méteres vízesésének aljánál kialakult öbölben az elpusztult állatok csontjai koncentrálódtak.
A kutatások során több mint 30 gerincest, valamint 17 kagyló- és csigafajt azonosítottak. A fontosabb leletek:
kardfogú tigrisek, hiénák, kapafogú őselefántok, orrszarvúak, antilopok, gazellák, őszsiráfok, háromujjú őslovak, mamutok.
A lelőhely presztízsét növeli, hogy több állatfaj maradványait itt találták meg először a világon (pl. Gazella baltavarensis). 1860 óta hat jelentős ásatás folyt ezen a területen. A legutóbbi kutatás 2000-ben és 2001-ben dr. Kordos László vezetésével zajlott. A globális környezeti változások geológiai és biológiai megismerése által Baltavár neve a szakmai körökben már csaknem 150 éve jól ismert világszerte. A hazai nevezéktani gyakorlatban a miocén legfelső alemeletét (6,4-5,4 millió év) bérbaltaváriumnak nevezik.
A megtalált leletanyag zömében hazai és külföldi gyűjteményekbe került (Szombathely, Vasvár, Budapest, Bécs, London), vagyis a kis településen szinte semmi sem maradt belőle. 2005-ben civil kezdeményezéssel állandó kiállítást hoztak létre - N 47° 0,399' E 16° 58,233' 165 m [GCBBV+Kiáll] - nem messze a világhírű lelőhelytől. (A kiállítás május 1-jétől munkanapokon 10-14 és 16-20 óráig tekinthető meg. A hivatalos nyitva tartás után a leletek megtekintését a +36-30-4121582-es telefonon Schmidtauer Krisztián kulturális munkatárssal, vagy a +36-30-3481420-as telefonon Németh Béla polgármesterrel lehet egyeztetni. Belépődíj nincs.) Itt különböző gyűjtőktől és múzeumoktól visszakapott darabok, valamint egy kardfogú tigris és egy kavicsemlős életnagyságú szobra tekinthető meg.
2017. augusztus 27-én szentelték fel a falu felett lévő szőlőhegyen a fénykeresztet. (N47° 00,616 E16° 58,487 210m)
Híres emberek
• Valószínűleg itt született Béri Balogh Ádám kuruc brigadéros.
• Itt született 1949. május 4-én Nagy Gáspár költő, prózaíró, szerkesztő. Szülőházát a Rákóczi F. u. 33. sz. alatt - N 47° 0,599' E 16° 58,167' 160 m [GCBBV+Szház] - találjuk meg.
• Itt nyugszik tolnai gróf Festetics József vezérőrnagy-lovassági tábornok, híres hadvezér.
Ládatörténet:
A telepítéstől a 2017 júliusában végrehajtott fa-kivágásokig volt eredeti helyén a láda. A rejtekadó fa eltávolítása után a Bérbaltaváriak Szülőfalujukért Egyesület vezetőjének, Farkas Máriának a segítségével a láda megkerült és új helyen, a 40119. sz. transzformátor tartóoszlopában lett elhelyezve.
Köszönjük a rejtést. 1 ponton a láda rendben. A 2. pontnál a növény annyira benőtte a kutat, hogy az is kérdés, hol a kút. Végül a kerékkel szembeni oldalon az ágakat felhajtva előkerült a tábla. A 3.pontnál renben a tábla. Nekünk a 4. pont nem lett meg. Itt is van egy bokor, de valószínűleg nem az volt a baj. Végül is meglett a jelszó így is.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Ez a találat azért volt érdekes számomra, mert Apukám - aki már nem él - Bérbaltaváron született 1948-ban.
A rejteket és a ládát rendben találtam, a jelszó másik három részéhez már kis keresgélés kellett.
Egy Szajki-tavakhoz vezető kerékpártúrán álltunk meg a településen a "kincskeresés"hez.
A túratársaimat is elcsábítottam a ládázáshoz, hátha ők is kedvet kapnak. Köszönöm a rejtést.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Én is fogtam, tetszett a falu, a nevezetességeit megérdemelnének nagyobb hirverést.
Dobozba tettem tollat.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
Az 1. ponton az "Ősállatok csonttelepe" helyett jelenleg gaztenger van, kifakult táblákkal.
A 2. ponton a jelszórészletet nem volt egyszerű elővarázsolni.
A 3. ponton a szemben lévő házból a gyerekek nagyon élénken érdeklődtek...
A 4. pont sima ügy volt, mögötte szép szántófölddel.
Utazás alatt elkövetett ládakeresés. Ez a jó a ládázásban, hogy megtudunk érdekességeket. Nagyon tetszett a rejtés apropója, hogy micsoda leletekre bukkantak a környéken.
Az emlegetett kutyákkal szerencsére mi nem találkoztunk,bár az is igaz,hogy minden ponthoz autóval mentünk és mindenhol közvetlenül a pontok mellett álltunk meg.Nekem a kettes pont tetszett a legjobban,bár a jelszórészletet ott kicsit nehezebben találtuk meg.
A ládánál a kutyák közben felnőttek, kerítés továbbra sincs. Még szerencse, hogy csak két tacskó méretű négylábú, a bicikliseket viszont nem szeretik, így versenyeztünk a lejtmenetben :)
Köszi, hogy megmutattad a helyet
Érdekes téma, bár a bemutató táblákra ráférne egy generál nagyjavítás.
A láda helye nem túl bizalomgerjesztő környék. A közeli, kerítés nélküli házhoz tartozó két (szerencsére még csak pár hetes) kutya nehezítette a megközelítést.
Siófoki hétvégén Celldölölkön volt dolgunk, ezért tettünk egy kis ládázós kört Csönge, Ostffyasszonyfa, Sárvár, Ikervár, Egervölgye, Bérbaltavár, Kallósd, Zalacsány útvonalon kitkat0123-al. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Érdekes volt a hely.
Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) [Geoládák v3.4.0]
Megtaláltam mind a négy pontot, a harmadiknál a turistajelzésre írt változatot. A település méretéhez képest gigamulti. Természetesen autóval tettem meg a pontok közötti távokat, a környék szép fekvésű, a ládaleírás nagyon érdekes.
Fordított sorrendben, többnyire autóval. A 3. ponton nem találtuk a feliratot csak valami oszlopjelölő fémkupakot. Lehet, hogy új az oszlop? A többi jelszórészlet és a megmutatott látnivalók ismeretében, egy kis logikával kitaláltuk a hiányzó betűket. Kösz a rejtést.
Régebbi Szombathely felé utazások alkalmával sokszor átutaztam erre, de hogy mi minden bújik itt meg, az csak most derült ki, ezzel a multival. Érdemes látnivalók, korrekt rejtések - egy igen jól sikerült falujáró multi. Reggelire még vissza is értem, és a kalandok még csak utána kezdődtek - igen jól sikerült két nap lett, és még geocaching is fért bele.
A 2-3-4 pontokkal nem volt problema, mindegyik elsore meglett. Az elso pont azonban kifogott rajtam: eroteljes favagas volt nemreg, igy a ladat rejto fat sem talaltam (legalabbis GPS szerinti helyen). Kepeket mellekelek a talalat pozitiv elbiralasahoz. (emailben tudok kepeket adni a tobbi ponton levo kis tablakrol, ha szukseges)
Csillagos 5-ös helyszín. Az őslénykiállítást feltétlenül érdemes megnézni. A rejtő még saját kis táblákat is csinált, ezt nevezem! Unicmnak ott az "Őslóitató". Köszi!
Egy kis biciklitúra keretében végigjártam a láda pontjait. Három jelszórészlet meglett, de a Béri Balogh Ádám emlékműnél nem sikerült a kis táblát megtalánom. Kérem a t. rejtőt, hogy az emailem alapján fogadja el ezt találatnak.
Tiszta, egyértelmű multi, érdekes látnivalókkal. Amit sajnáltam: pl. Szakály Ferenc emlékparkját kutyawc-nek használják. Nem is értettem?!Köszi, hogy megmutattad a települést!
Sokkal érdekesebb, mint szép. Ide sem jutottam volna el! Köszönöm.
Nem az elágazásban volt, de tél lévén, jobbnak találtam a lelőhelyet, oda raktam vissza. Koordináták jók.
Bicajos felfedezőtúra a vasi dombok között Batyktól Jánosházáig. Gondosan kivitelezett, sok érdekességet összegyűjtő falunéző multi. Mindegyik pontját élveztem. Külön fénypont, hogy az őslénylelőhely közvetlen közelről látható, és szemléletes a magyarázó rész.
Csodálatos őszi napsütésben bicikliztük Zalában és Vasban. Nagytilajban szétesett az egyik biciklin a hátsó váltó, egy helybeli férfi segítségével pillanatok alatt sikerült megjavítani, így száguldhattunk tovább Bérbaltavár felé. A falu mint már korábbi biciklizések alkalmával láthattuk csodaszép.
A 4. ponton a kopjafáról hiányzott a tábla.
Hát a második pontnál szükség volt a rejtő segítségére, amit ezúton is köszönök.
Talán szakmai ártalom, hogy a "villanyoszlop" az villanyoszlop és nem telefonoszlop. Az összes villanyoszlopot átnéztem ami az emlékmű mellet volt, de a telefonoszlopokat nem. Na ezt a félreértést kellett tisztázni.
Sok, eddig nem ismert dologra derült itt fény. A baltavári templomban éppen kezdődött a szentmise, mikor odaértünk. Végig hallgattuk.
Köszönjük
Kicsiny falu, sok meglepő érdekesség. Nagy Gáspár verseit nagyon szeretem. Persze nem tudtam, hogy itt született.
Élveztem, hogy a virtuális pontokat is kicsit keresni kellett, nem "odamegyek, 10 m-ről leolvasom" fajták. A koordináták pontosak, minden pont jó állapotban van.
113 kilométer kerékpározás Sárvár körül.
Nagyon nehezen állt rá a szemem a kopjafán levő táblácska megtalálására.
Nem ment könnyen a kutat borító növényzet között a jelszórészlet megtalálása sem.
Egy kis falu és mennyi érdekesség...
A Kőszegi GC rendezvény másnapján Szombathelyről hazafelé nagyjából végigládáztuk a napot Zsuzsiékkal.
Autós megközelítés volt (bár a bringa lett volna a stílusos). A pontok egyértelműek, tetszettek, köszönjük a lehetőséget, nem jártunk még itt, mutatott újat a multi.
Nálunk minden pont rendben volt. Igaz, hogy egyik sincs szem előtt, de pont ez a lényeg. Igényesen kialakított multi, és a láda-a zacsit leszámítva- teljesen tiszta és rendezett.
Viszont a rendőrurakkal nekünk is egy élmény volt... igaz, hogy este jöttünk, de a körforgalomtól az első pontig követtek, majd mikor megálltunk, fontosnak látták megkérdezni, hogy ugyan "mi járatban?". Mondtuk nekik, hogy geoláda, meg koordináták, meg mutattuk a gps-t, de, hát... még ők néztek hülyének minket :) Pedig bevettük volna őket, de nem volt rá hajlandóság :)
Szóval nyugodtan lehet keresni, jó kis kutatómunka, köszönjük!
Hát sajnos nem sikerült mindenhol (sehol) megtalálni a táblákat / ládát és ebben a faluban köröző rendőrök sem segítettek.
Sebaj, írány vissza Zalabér, hátha ott több szerencsével járok, csak az a hatalmas lejtő ne lenne a falu elején, ami visszafelé emelkedővé változik.
Tonykopter bejegyzéséhez:
A képeket nem kaptuk meg. Három alkalommal próbálkoztunk a megadott e-mail címen kapcsolatot teremteni, de mindhárom alkalommal az a válasz érkezett, hogy a postafiók megtelt.
Köszönjük! Az egyik ponton kicsit nehéz volt leolvasni a táblácskát, a felület oxidálódása miatt a betűk kicsit beleolvadnak a felületbe. De tetszett a láda.
Idézet Ruzsa Károly, Zalavég története című könyvéből:
"... mikor a törökök Sümeg várát ostromolták, a pasa elküldte felderítőitfelderítőit, hogy keressenek utat Vasvár felé. Az egyik ilyen felderítő éppen felénk indult el, Türje, Véged, Baltavár falvakon keresztül. Amikor visszatért a pasához, jelentette, hogy megtalálta az utat. Az megkérdezte tőle:
- Mondd fiam milyen az út és merre visz?
- Uram, az út jó, rajta csak türjed, majd véged, balta vár!
- Fiam, akkor másik úton megyünk!"
Kerékpáros ládavadászat, kicsit felhős, kicsit szeles, de száraz időben. A múlt év első felében mikor erre jártunk, még nem volt itt a láda, ezért most visszatértünk. Most láttuk csak, hogy akkor mennyi minden mellett elsuhantunk anélkül, hogy észrevettük volna... Köszönjük!
Nagyon jól kidolgozott multiláda, mindent megmutat, amit erről a településről tudni érdemes!
Ezzel a ládával kezdjük a 2014-es évet, reméljük, még sok követi!
A fő ládát megtaláltam és a kopjafán a jelszórészletet is. Végül csak itthon jöttem rá, hogy mit is kellett volna keresni a többi helyen is, de sikeresen kikövetkeztettem a jelszót!
Vonatos-biciklis kirándulás Istvánnal ide és a Szajki-tavakhoz.
Kis faluban is lehet sok érdekesség... Az öslény lelőhelyről eddig nem tudtam, kösz, hogy megmutattad!
Látszik, hogy nem egy nagyvárosi rejtés, nem született a megjelenés napján rögtön tíz log, hanem két napra rá is lehet dobogós helyet szerezni :)
Kucckuccal kerékpárral jöttünk, a kútnál kezdtük a vadászatot, itt összehaverkodtunk a szobrot őrző kiskutyával, majd feltekertünk a ládához. Ezután már az ajánlott sorrendben mentünk tovább. A láda rejtése is ügyes, és a virtuálisok sem a "kocsiablakból leolvasom" kategóriába esnek, ezért azoknak is nyugodtan ajánlom, akik nem kedvelik a leolvasós multikat, mert hiányzik a keresés élménye.
Hazafelé a Szajki-tavaknál megálltunk egyet kajálni, aminek a környék szúnyog hölgyei nagyon örültek.
Bérbaltavárnak van még egy nevezetessége: külterületén található az N47° E17° összefolyáspont! Talán oda is lehetne ládát rejteni (vagyis a közelébe, mert maga a pont szántóföldön van).
HEURÉKA! Megtaláltuk, köszönjük!
Képek később. [g:hu 1.4.26z] [wapon beküldött szöveg]
Ma reggel kis kitérővel indultunk útba. A falu ismerős volt, de az ősállatok csonttelepe nekünk új volt.
A rejtés is tetszett. A doboz tartalmas, nem vettünk ki semmit.