A székely földműves családból származó művész tehetsége már kisgyermek korától megmutatkozott, ezért szülei a marosvásárhelyi Szépművészeti Gimnáziumba íratták be. Érettségi után 1954-től a bukaresti Nicolae Grigorescu szobrásziskolában tanult, Constantin Baraschi és Ion Murnu osztályában. Felfelé ívelő pályája egyik fontos állomása volt, amikor elhagyta Romániát, és a British Council ösztöndíjával hat hónapot töltött a Royal College of Artban. Itt az angol szobrászat jelentős képviselői gyakoroltak rá nagy hatást. 1968-ban az East Europe Centerben rendezett önálló kiállítással búcsúzott Londontól, és Párizsba utazott. Franciaországban a kezdeti nehézségek ellenére fontos kiállítóhelyeken szerepelt és idővel jelentős díjakkal tüntették ki. 1995-ben rövid betegség után váratlanul halt meg. Saron-sur-Aube-ban temették el. Sírján saját alkotása, a La Victoire (Győzelem) emelkedik.
Szoborpark
A Homoródszentmártonhoz tartozó Bükkfalván található, 2008-ban alapított Román Viktor szoborparkba invitáljuk a ládavadászokat. A szobrok méretarányos nagyítását több mint 3 esztendős munkával a művész testvére Román Elemér építőmérnök végezte el. A burkolati munkákat, a szobrok védelmét Farkas István, udvarhelyi kisvállalkozó üvegszálas műanyag technológiája biztosítja. A parkban egy a családi bútorokkal berendezett emlékszoba is megtekinthető.
Az absztrakt és az ábrázoló szobrászat határmezsgyéjén mozgó alkotások kellemesen harmonizálnak a természetes környezettel. A Kiméra címet viselő plasztika Román Viktor természethez való vonzódását bizonyítja. A kiméra fogalma a biológiában genetikai mozaikra utal, ezek közül is azokra az élőlényekre, akik kettőnél több ivarsejtből jöttek létre.
A szülőföldjéhez és a magyarsághoz való ragaszkodása számos munkáján észlelhető. Párizs mellett Saron-sur-Aube-ban telepedett le, amely szülőfalujára emlékeztette. A környéken csatároztak az Attila vezette hunok a rómaiakkal. Ez a ragaszkodás és a hely szelleme ihlette szobrai közül a parkban a Saron harangja, Attila szekere, Egyensúly, Kárpátok kapuja, Kárpátok kútja másolatait láthatjuk. A művészre ugyancsak nagy hatással voltak gyermekkori élményei. Édesapja földműves és mészáros volt. A Bika és az Eke című szobrok is ezekre, a benyomásokra utalnak.
Egyéb látnivalók
A parkolótól néhány lépésnyire található Füle-kút a helyiek kedvelt ivóhelye.
A szobrok megtekintése után érdemes felkapaszkodni a park fölé magasodó Nyíresbe, a nagyszüleink egyik kedvenc kirándulóhelyére.
A rejtéstől dél felé haladva itt juthatunk ki a területről: N 46° 13,362' E 25° 23,787' 512 m [GCRMN+kiskapu]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Nagyon érdekes relytés.Helyi segítség nélkül valószínű a pótjelszóra kellett volna hagyatkoznunk.Ha erre jártok a talajszint fontos útmutató és egy nagyobbacska kő segít.Nem kérdeztem meg a segítségünk kilétét,talán a helyi lelkész lehetett.Köszönet neki is. [Geoládák v3.12.6]
Katasztrofális állapotban találtuk a ládát. A logfüzetből csorgott a víz, és annyira penészes volt, hogy a jelszót hárman háromféleképpen olvastuk. Mindent kihajítottunk és itthagytunk egy egyesületi csereládát.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.11.3]
A lada nagyon leharcolt allapotban van, a logfuzet teljesen elazott es mar a penesz eszi...szet sem lehet szedni a lapokat.
Sajna csak itthon vettem eszre, hogy van potjelszo is, de lacc-ek voltak kedvesek es kisegitettek vele...ezuton koszonom nekik!
A szoborpark melletti tajhazak sajnos zarva voltak, pedig azokat is megneztem volna...mult hetvegen fesztivalt tartottak bennunk, akkor kellett volna jonnom...
Sűrű napnak néztünk ma elébe Zsuzsival. Székelyudvarhelyről délnek vettük az irányt, hogy sok szépnek és érdekesnek ígérkező ládát keressünk fel. Elsőként a szoborpark esett útba. Minden pontos, segédpontok, parkoló, stb. A pótláda a villanyoszlopnál rendben. Kapu: zárva. Kapu melletti "művészbejáró" azonban mindig nyitva van :-) Egy valamire való geoládászt tehát ez nem akadályoz meg abban, hogy megnézze a lepusztulófélben lévő és elhagyatottnak tűnő kis birtokot, alkotó műhelyt és persze felkeresse a ládát! Jelentem a láda remek és a helyén van. Profi rejtés, idevaló. A szobrok számomra inkább érdekesek, mint szépek, de nem lehet mindenkinek egyforma az ízlése. Köszönet a rejtésért!
Mikulás
A korábbi megtalálók logjai alapján többet vártam a helyszíntől, de csupán egy művész lélek félig zárt kertje fogadott a szomszéd kutyájának társaságával. Érdekes-érdekes, egy geoláda még elfér, de nem több. Köszönjük a rejtést.
[Jóváhagyta: geocaching.hu, 2017.08.03 19:26]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (76 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.