A láda a templom északi (ablaktalan) falának tövében, a hajó és sekrestye találkozásának szögletében, talajszinten található, kavicsokkal álcázva. Mérete 12x7x5 cm.
Valahol nemrég olvastam, hogy Magyarországon a legtöbb középkori műemlék Győr-Moson-Sopron megyében van, ami nem csoda. A dobogó második helyén azonban meglepő módon Szabolcs-Szatmár-Bereg megye áll, köszönhetően Szatmár és Bereg csodálatos középkori templomaiknak. Ezek közül szeretnék bemutatni néhányat Nektek. Másodikként Márokpapi középkori virágos református templomát és fa harangtornyát.
A templom
A templom a XIV. század elején koragótikus stílusban épült, keletelt, Szűz Mária tiszteletére szentelték. Szentélye egyenes záródású, keresztboltozatos, 2 gót ablak díszíti. A diadalív csúcsíves. A hajó egyhajós, egyszínűre mázolt fakazettás deszkamennyezetes, 3 csúcsíves ablaknyíláson áramolhat be ide a fény, zsindellyel fedett, támpillérek támasztják. Nyugati főbejárata faragott kőkeretes, csúcsíves és szemöldökgyámos. A fa harangtornyot 1717-ben ácsolták, szoknyás, galériás, fiatorony nélküli, zsindellyel fedett. A falu és temploma a XVI. században református hitre tért át.
A XV. századi alakos, majd a XVII századi virágos festését (amelyek a vakolat és meszelés alatt rejtőztek 1775 után) 1937-ben nagyrészt leverték, a XVIII. századi fakazettás virágos famennyezete, zsindellyel borított tetőzete, népies barokk berendezése a templom 1939-es villámcsapás miatti leégésekor semmisült meg.
A templom 1999-2003 közötti helyreállításakor rekonstruálták a középkori tereket, visszaállították az eredeti tetőzetet, helyreállították a csúcsíves ablaknyílásokat, visszaépítették a sekrestyét, feltárták a megmaradt (kevés) alakos és (több) virágos falfestést. Utóbbi reneszánsz ihletésű, rendkívül hasonlít a közeli Csaroda és Lónya (GCLONA) ornamentikus virágos díszítéséhez, a festett virágos kazettás famennyezetekkel (Tákos GCTACS, Csetfalva GCCSET, Szalóka, Gyügye, Sonkád, Csenger GCCSKT, Csengersima GCCSST) a Felső-Tiszavidék jellegzetességei és gyöngyszemei. Ezeket a motívumokat (virágokat és leveleket) láthatjuk viszont a szatmári és beregi keresztszemes hímzésekben.
Nyitva tartás
A templomkert szabadon látogatható, a kapu soha sincsen zárva. A templom meghatározott nyitvatartással nem rendelkezik, de kérésre bebocsátás nyerhető, cím és telefonszám a kulcsok elkéréséhez: +36-45-704-710, Kossuth u. 34.
Természeti környezet
A falu határa a Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet (leendő nemzeti park) része, gyertyános és égeres tölgyerdőkkel, tőzegmohás dagadólápokkal, hagyásfás legelőkkel, tündérrózsás és vízitökös holtágakkal.
A láda
A láda a templom északi (ablaktalan) falának tövében, a hajó és sekrestye találkozásának szögletében, talajszinten található, kavicsokkal álcázva. Mérete 12x7x5 cm.
Középkori Templomok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ládasorozat tagja. A sorozat minden ládája önállóan kereshető és logolható, nincs záróláda ahol szükség lenne a jelszavak részleteire.
A sorozat pontjai: 1, Csenger középkori temploma (3532, GCCSKT) 2, Csaroda virágos temploma (3595, GCcsvt) 3, Márokpapi középkori temploma, a Bereg ékszerdoboza (3596, GCmpkt) 4, Csegöld, Görög katolikus középkori templom (3639, GCGKKT) 5, Jánkmajtis középkori temploma (3640, GCJMKT) 6, Gyügye Európa Nostra-díjas középkori temploma (3641, GCKTGY) 7, Árpád-kori templom, Szamostatárfalva (3643, GCSZTF) 8, Szamosbecs Református temploma (3644, GCSZAM) 9, Hermánszeg, Református templom és fa-harangláb (3645, GCRTFH) 10, Szamossályi ferde tornyú temploma (3646, GCSZST)
Forrás
Szatmáriné Mihucz Ildikó: Középkori Templomok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Kelet Press kiadó, 2000, 111. oldal
Sisa Béla: A Kárpát-medence fatornyai, Múzeumfalu Baráti Köre Nyíregyháza-Sóstófürdőn, 2001, 232. oldal
Wikipedia.hu: Márokpapi
Műemlékem.hu: Református templom Református fa harangláb
Hortobágyi Nemzeti Park honlapja: Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet
A ládát és a ládaoldalt lemente (Dr. Tóth Levente) felhasználó hozta létre, váratlan halála miatt átvettem a ládákat, hogy ne merüljön feledésbe, és neki állítson emléket.
A rejtésen és a leíráson nem változtattam.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Haszid fuvar közepette...
És tipikusan olyan hely, "ha nem lenne a Geocaching" ide sohasem jutottam volna el ;-)
Megvagy láda, köszi a lehetőséget :-)
MB&Feri [Geoládák v4.5.0]