A láda a templomtól 180 méterre kapott rejtekhelyet, egy öreg almafa egyik természetes odújában, 1,5 m magasan, fakéreggel álcázva. Mérete 12 cm hosszú és 8 cm átmérőjű. A templomtól DNY-ra 60 m-re van a tájház N 48° 9,381' E 22° 27,439' 113 m [GCcsvt+múzeum], emellett elhaladva indul egy jól kitaposott ösvény egy kis takaros, alma, szilva és diófákkal tarkított kaszálóra, amely a névadó Csaronda-patakig nyúlik. Ezen kaszáló K-i (azaz bal kéz felőli) szélén keressétek az almafák közül az egyikben... A láda azért ide került, mert rövid és kellemes sétával érdemes megnézni egyrészt a tájházat, másrészt a nyáron tündérrózsákkal és vízitökökkel díszített névadó vízfolyást.
Miért is?
Valahol nemrég olvastam, hogy Magyarországon a legtöbb középkori műemlék Győr-Moson-Sopron megyében van, ami nem csoda. A dobogó második helyén azonban meglepő módon Szabolcs-Szatmár-Bereg megye áll, köszönhetően Szatmár és Bereg csodálatos középkori templomaiknak. Ezek közül szeretnék bemutatni néhányat Nektek. Elsőként Csaroda középkori virágos református templomát és fa harangtornyát.
A templom
A keletelt templom a Csaronda-patak tóvá szélesedő vize mellett egy dombra épült a XIII. század második felében későromán-koragót stílusban. Szentélye egyenes záródású, keresztboltozatos, 2 gót ablak díszíti. A diadalív csúcsíves. A hajó egyhajós, fakazettás deszkamennyezetes, déli oldalát 3 román ablaknyílás tagolja. Déli főbejárata félköríves. A karcsú torony alsó szintjét kettős, felső szintjét hármas ikerablaksor ékesíti, zsindellyel borított galériás fasisak fedi. A 100 méterre lévő fa harangtornyot 1777-ben ácsolták, szoknyás, galériás, fiatorony nélküli, zsindellyel fedett.
A templom csodálatos ékessége, a belső festés három szakaszban készült. A hajó északi és keleti falán a falképek a XIV. század elejére datálhatóak, Szűz Máriát, a Szent Családot, János apostolt, Szent Kozmát és Damjánt és az apostolfejedelmeket ábrázolják. Ezeket a szenteket bizánci stílusban és mosolygós arccal ábrázolták, hasonló jókedvű szenteket máshol nem ismer a művészettörténet, ezért nevezik a műemléket a "mosolygós szentek templomának". A szentély és a diadalív freskói a XIV. század végétől díszítik a falakat, egyházatyákat, apostolokat, Szent Dorottyát, Szent Katalint és Krisztust ismerhetjük fel rajtuk. Azonban a falu és temploma a XVI. században református hitre tért át, a szenteket ábrázoló képeket lemeszelték (nem leverték! így megőrződtek), és az egész templomot kívül-belül csodálatos piros-kék virágos-leveles díszítőfestéssel borították be 1642-ben. Ezek reneszánsz ihletésűek, rendkívül hasonlítanak a közeli Márokpapi és Lónya (GCLONA) ornamentikus virágos díszítéséhez, a festett virágos kazettás famennyezetekkel (Tákos GCTACS, Csetfalva GCCSET, Szalóka, Gyügye, Sonkád, Csenger GCCSKT, Csengersima GCCSST) a Felső-Tiszavidék jellegzetességei és gyöngyszemei. Ezeket a motívumokat (virágokat és leveleket) láthatjuk viszont a szatmári és beregi keresztszemes hímzésekben.
Nyitva tartás
Templom: április 1. és október 30. között: 10:00-18:00, november 1. és március 31. között előzetes bejelentkezéssel
belépő: felnőtt: 250,- Ft diák, nyugdíjas: 200,- Ft
Telefon: 45/484-905, 20/444-76-24
Tájház: április 1. és október 30. között: 08:00-18:00, november 1. és március 31. között: 10:00-14:00.
Telefon: 45/484-801 45/484-883
Természeti környezet
A falu határa a Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet (leendő nemzeti park) része, gyertyános és égeres tölgyerdőkkel, tőzegmohás dagadólápokkal, hagyásfás legelőkkel, tündérrózsás és vízitökös holtágakkal.
Középkori Templomok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ládasorozat tagja. A sorozat minden ládája önállóan kereshető és logolható, nincs záróláda ahol szükség lenne a jelszavak részleteire.
A sorozat pontjai: 1, Csenger középkori temploma (3532, GCCSKT) 2, Csaroda virágos temploma (3595, GCcsvt) 3, Márokpapi középkori temploma, a Bereg ékszerdoboza (3596, GCmpkt) 4, Csegöld, Görög katolikus középkori templom (3639, GCGKKT) 5, Jánkmajtis középkori temploma (3640, GCJMKT) 6, Gyügye Európa Nostra-díjas középkori temploma (3641, GCKTGY) 7, Árpád-kori templom, Szamostatárfalva (3643, GCSZTF) 8, Szamosbecs Református temploma (3644, GCSZAM) 9, Hermánszeg, Református templom és fa-harangláb (3645, GCRTFH) 10, Szamossályi ferde tornyú temploma (3646, GCSZST) Forrás
Szatmáriné Mihucz Ildikó: Középkori Templomok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Kelet Press kiadó, 2000, 108-109. oldal
Sisa Béla: A Kárpát-medence fatornyai, Múzeumfalu Baráti Köre Nyíregyháza-Sóstófürdőn, 2001, 207-208. oldal
Wikipedia.hu: Csaroda
Műemlékem.hu: Református templom Református fa harangláb
Hortobágyi Nemzeti Park honlapja: Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet
A ládát és a ládaoldalt lemente (Dr. Tóth Levente) felhasználó hozta létre, váratlan halála miatt átvettem a ládákat, hogy ne merüljön feledésbe, és neki állítson emléket.
A rejtésen és a leíráson nem változtattam.'
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Újabb láda a virtuális tarsolyban.
[Geoládák v4.5.0]
Egy fecnire felírtuk a nehezen kitalálható jelszót, illetve a fioláról lekopott írást újraírtam. A lehetőségekhez képest, most logolható a ládika, de ettől függetlenül karbantartást igényel.
Jó lenne ez a hely csak a rejtessel van egy kis baj. A faodúban nincs láda. Almafa meg közel-távolban sincs, ezért csak segítséggel tudtam logolni... Amiért hálás köszönet!
[Geoládák v4.5.0]