WAP
N46 08,366 E17 29,607 Hagyományos láda, 10x15x5 cm-es.
Rejtés és megközelítés
A helyet Lábodról célszerű megközelíteni, a falu központjából jól kitáblázott út vezet az iskolához. A Rinyabesenyő felé vezető útról esős időben is jól járható makadámuton juthatunk el az iskoláig.
N 46° 10,801' E 17° 30,071' [GCSZTN+elagazas]
Parkoló az erdei iskola előtt:
N 46° 8,681' E 17° 30,039' 120 m [GCSZTN+parkolo]
Hagyományos láda kb. 2 m magasan. Ha túl magasan lenne, természetesen fényképet is elfogadok! A pont az erdei tornapálya egyik állomása közelében van. Eljuthatunk a Fürge szarvas (kék) tanösvényt követve is, de a Piros levélről is elérhető.
A megadott távolság a ládáig oda-vissza értendő, a tanösvények ennél hosszabbak!
FIGYELEM!
A vadászati szezon a területen jellemzően szeptember 1-től október 15-ig tart. A tanösvények ebben az időszakban is látogathatóak, de a saját biztonságunk érdekében 9 és 16 óra között tartózkodjunk a területen! A SEFAG 16-tól reggel 9-ig a területeire ezen időszakban látogatási tilalmat szokott kiadni. A tanösvényekről letérni nem biztonságos!

A ládába TravelBug helyezhető.
Sziágy-puszta
Sziágyról sajnos nem sok mindent lehet kideríteni. A 'Magyarország vármegyéi és városai' sorozat 1914-ben kiadott 'Somogy vármegye' c. részében Sziágyot Rinyabesenyőhöz tartozó pusztaként említi. A régi térképeken még szerepel Sziágy-puszta, de csak mint párházas lakott település, a jelenlegi erdei iskolától kb. 2 kilométerrel keletre, Rinyabesenyő alatt.
Amit még lehet tudni, hogy a XVI. században még falu volt, de az 1571. évi török kincstári adólajstromban a
Szihágfalva alakban megtalálható teleülésen már csak 3 házat találtak az összeírók.
Sziágyi Erdei Iskola
A
Sziágyi Erdei Iskolát a Lábod és Rinyabesenyő között déli irányba húzódó erdei úton lehet megközelíteni.
Az iskola épülete 1932-ben, a Festetics uradalom idején erdészlaknak épült. Közel fél évszázadig töltötte be ezt a szerepet, majd az utolsó erdész elköltözését követően állaga leromlott.
1993-ban elkezdődött munkálatok 1994-ben fejeződtek be, a ház és környezete is jelentős átalakuláson, felújításon ment keresztül, mire mai formáját elérte. A következő "erdei iskolai tanévben" vették birtokba először óvodás és iskoláskorú gyermekek. Az iskola 2010-ben új, nagy tantermet, kerékpár tárolót is magába foglaló épülettel bővült.
Az erdei iskola gazdag
programokkal várja egész évben csendre, nyugalomra, tiszta levegőre, a természet szépségeire vágyó látogatóit.
Környezet
Sziágy a sík belső-somogyi homokvidéken helyezkedik el. A táj nevéből is következik, hogy talajképző kőzete a savanyú homok, melyet ősi folyóágyakból hordott ki a szél. Az így kialakuló homokbucka-vonulatok észak-déli irányúak, melyek kelet-nyugati irányban hullámos képet adnak a tájnak. A buckaközök sokszor vízállásosak, esetenként teljesen lefolyástalanok. E pangóvízű lápfoltok száma több százra tehető. Az itt kialakult vizes élőhelyek számos értékes növénytársulásnak és különleges állatvilágnak teremtik meg a létfeltételeit.
Legjellemzőbb természetes erdőtársulásai a gyertyános - kocsányos tölgyesek, homoki tölgyesek és láperdő-társulások.
A nagy kiterjedésű erdő-állományai adnak otthont világhírű gím- és dámszarvas, valamint a védett fekete gólya és rétisas populációknak. A gazdag erdei állatvilág miatt a terület egyik fő vonzereje a vadászat, a vadászturizmus.
"Sziágyi Madárlátta Tanösvények"
Sziágyi tanösvények útvonala
A "Sziágyi Madárlátta Tanösvények" célja az idelátogatók számra a természet bemutatása. Akár önállóan, de akár szakember vezetésével lehetőség van a Sziágyi Erdei Iskola környezetében
húzódó tanösvényhálózat bejárására - rajtuk erdei tornapálya, esőbeálló, külön tanösvény az óvodás korosztály és a kerékpárral felfedezni indulók számára-, miközben megismerhető a természet ezernyi csodája, a somogyi homokvidék változatos növénytársulásai, gazdag állatvilága, de bepillantást nyerhetünk az erdőgazdálkodás, az erdész szakma rejtelmeibe is.
1. Sárga csiga - Hossz: 3215 m
Óvodás korosztály számára kialakított tanösvény. Kicsik számára is érhetően mutatja be az életet az erdőben - gombák, fák, erdők lakói, erdő változása évszakonként.
2. Piros levél - Hossz: 5070 m
Az előzőnél lényegesen hosszabb tanösvény a jellemző erdőképeket kívánja bemutatni. Ha csak egyet tudunk végigsétálni, akkor ezt ajánlom. A Belső-Somogyi Homokvidék erdeiben megtalálható különböző élőhelyeken, erdőkön vezet végig, Sétálhatunk a Görgetegi-Rinya partján, láthatunk fenyveseket, erdei tisztásokat.
3. Zöld nyúl - Hossz: 6092 m
A leghosszabb - eredetileg kerékpáros bejárásra kialakított tanösvény. Témája az erdőgazdálkodás, az erdei munkák. A bejáráskor 3 piktogramnál csak a fehér négyzet van meg, a nyuszik elugráltak róla. De azért azt kell követni!
4. Fekete fa - Hossz: 3480 m
Állatvilág az erdőben. Azt hiszem, nem nagy szerencse kell hozzá, hogy az itt bemutatott állatokból jó párral élőben is találkozzunk itt. A terület nagyon gazdag vadállományban, köszönhető a nagy, kiterjedt erdőségnek, ami az iskolát körülveszi.
5. Fürge szarvas - Hossz: 4135 m
Erdei tornapálya. Az öt ponton kialakított mászókák, csúszdák, gerendák, hinták a kisebbek tetszését is elnyerhetik!
Találhatunk még zöldre festett tartójú táblákat is, ezek a régi tanösvény táblái. Ez a tanösvény nincs felfestve már, csak a táblái vannak meg.
dr. Studinka László tanösvény - Hossz: 10500 m
Szintén az iskolától indul - az 1959-től majdnem tíz évig itt élő vadász, későbbi vadászati vezető, majd vadgazdaság-vezetőről elnevezett - dr. Studinka László tanösvény, mely a petesmalmi vadászházig tart. Jele: sárga ház