WAP
N46 08,366 E17 29,607 Hagyományos láda, 10x15x5 cm-es.
Rejtés és megközelítés
A helyet Lábodról célszerű megközelíteni, a falu központjából jól kitáblázott út vezet az iskolához. A Rinyabesenyő felé vezető útról esős időben is jól járható makadámuton juthatunk el az iskoláig. N 46° 10,801' E 17° 30,071' [GCSZTN+elagazas]
Hagyományos láda kb. 2 m magasan. Ha túl magasan lenne, természetesen fényképet is elfogadok! A pont az erdei tornapálya egyik állomása közelében van. Eljuthatunk a Fürge szarvas (kék) tanösvényt követve is, de a Piros levélről is elérhető.
A megadott távolság a ládáig oda-vissza értendő, a tanösvények ennél hosszabbak!
FIGYELEM! A vadászati szezon a területen jellemzően szeptember 1-től október 15-ig tart. A tanösvények ebben az időszakban is látogathatóak, de a saját biztonságunk érdekében 9 és 16 óra között tartózkodjunk a területen! A SEFAG 16-tól reggel 9-ig a területeire ezen időszakban látogatási tilalmat szokott kiadni. A tanösvényekről letérni nem biztonságos!
A ládába TravelBug helyezhető.
Sziágy-puszta
Sziágyról sajnos nem sok mindent lehet kideríteni. A 'Magyarország vármegyéi és városai' sorozat 1914-ben kiadott 'Somogy vármegye' c. részében Sziágyot Rinyabesenyőhöz tartozó pusztaként említi. A régi térképeken még szerepel Sziágy-puszta, de csak mint párházas lakott település, a jelenlegi erdei iskolától kb. 2 kilométerrel keletre, Rinyabesenyő alatt.
Amit még lehet tudni, hogy a XVI. században még falu volt, de az 1571. évi török kincstári adólajstromban a Szihágfalva alakban megtalálható teleülésen már csak 3 házat találtak az összeírók.
Sziágyi Erdei Iskola
A Sziágyi Erdei Iskolát a Lábod és Rinyabesenyő között déli irányba húzódó erdei úton lehet megközelíteni.
Az iskola épülete 1932-ben, a Festetics uradalom idején erdészlaknak épült. Közel fél évszázadig töltötte be ezt a szerepet, majd az utolsó erdész elköltözését követően állaga leromlott.
1993-ban elkezdődött munkálatok 1994-ben fejeződtek be, a ház és környezete is jelentős átalakuláson, felújításon ment keresztül, mire mai formáját elérte. A következő "erdei iskolai tanévben" vették birtokba először óvodás és iskoláskorú gyermekek. Az iskola 2010-ben új, nagy tantermet, kerékpár tárolót is magába foglaló épülettel bővült.
Az erdei iskola gazdag programokkal várja egész évben csendre, nyugalomra, tiszta levegőre, a természet szépségeire vágyó látogatóit.
Környezet
Sziágy a sík belső-somogyi homokvidéken helyezkedik el. A táj nevéből is következik, hogy talajképző kőzete a savanyú homok, melyet ősi folyóágyakból hordott ki a szél. Az így kialakuló homokbucka-vonulatok észak-déli irányúak, melyek kelet-nyugati irányban hullámos képet adnak a tájnak. A buckaközök sokszor vízállásosak, esetenként teljesen lefolyástalanok. E pangóvízű lápfoltok száma több százra tehető. Az itt kialakult vizes élőhelyek számos értékes növénytársulásnak és különleges állatvilágnak teremtik meg a létfeltételeit.
Legjellemzőbb természetes erdőtársulásai a gyertyános - kocsányos tölgyesek, homoki tölgyesek és láperdő-társulások.
A nagy kiterjedésű erdő-állományai adnak otthont világhírű gím- és dámszarvas, valamint a védett fekete gólya és rétisas populációknak. A gazdag erdei állatvilág miatt a terület egyik fő vonzereje a vadászat, a vadászturizmus.
A "Sziágyi Madárlátta Tanösvények" célja az idelátogatók számra a természet bemutatása. Akár önállóan, de akár szakember vezetésével lehetőség van a Sziágyi Erdei Iskola környezetében
húzódó tanösvényhálózat bejárására - rajtuk erdei tornapálya, esőbeálló, külön tanösvény az óvodás korosztály és a kerékpárral felfedezni indulók számára-, miközben megismerhető a természet ezernyi csodája, a somogyi homokvidék változatos növénytársulásai, gazdag állatvilága, de bepillantást nyerhetünk az erdőgazdálkodás, az erdész szakma rejtelmeibe is.
1. Sárga csiga - Hossz: 3215 m
Óvodás korosztály számára kialakított tanösvény. Kicsik számára is érhetően mutatja be az életet az erdőben - gombák, fák, erdők lakói, erdő változása évszakonként.
2. Piros levél - Hossz: 5070 m
Az előzőnél lényegesen hosszabb tanösvény a jellemző erdőképeket kívánja bemutatni. Ha csak egyet tudunk végigsétálni, akkor ezt ajánlom. A Belső-Somogyi Homokvidék erdeiben megtalálható különböző élőhelyeken, erdőkön vezet végig, Sétálhatunk a Görgetegi-Rinya partján, láthatunk fenyveseket, erdei tisztásokat.
3. Zöld nyúl - Hossz: 6092 m
A leghosszabb - eredetileg kerékpáros bejárásra kialakított tanösvény. Témája az erdőgazdálkodás, az erdei munkák. A bejáráskor 3 piktogramnál csak a fehér négyzet van meg, a nyuszik elugráltak róla. De azért azt kell követni!
4. Fekete fa - Hossz: 3480 m
Állatvilág az erdőben. Azt hiszem, nem nagy szerencse kell hozzá, hogy az itt bemutatott állatokból jó párral élőben is találkozzunk itt. A terület nagyon gazdag vadállományban, köszönhető a nagy, kiterjedt erdőségnek, ami az iskolát körülveszi.
5. Fürge szarvas - Hossz: 4135 m
Erdei tornapálya. Az öt ponton kialakított mászókák, csúszdák, gerendák, hinták a kisebbek tetszését is elnyerhetik!
Találhatunk még zöldre festett tartójú táblákat is, ezek a régi tanösvény táblái. Ez a tanösvény nincs felfestve már, csak a táblái vannak meg.
dr. Studinka László tanösvény - Hossz: 10500 m
Szintén az iskolától indul - az 1959-től majdnem tíz évig itt élő vadász, későbbi vadászati vezető, majd vadgazdaság-vezetőről elnevezett - dr. Studinka László tanösvény, mely a petesmalmi vadászházig tart. Jele: sárga ház
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
Kitérővel a szokásos Balaton-Pécs útról a lányokkal. Pár hete egyedül ellenirányban volt egy erőtlen próbálkozásom Homokszentgyörgy felől, de jobb volt most így együtt kis szürkületi erdei sétával az előző harapósabbak után szinte tavaszias érzetű napon. Visszaúton a kocsiból komoly nagyvadakat láttunk - a megszokottabb őzek és szarvasok mellett egy komplett vaddisznócsalád malacokkal is előttünk csörtetett át. Ez az ő birodalmuk, geokesser is tíz hónapja járt itt utoljára.
Hát ez nem volt egyszerű, pláne, hogy végül nem is jutottam el a ládáig...
Kezdődött azzal, hogy az erdei iskolához vezető út mellett több helyen is fakitermelést végeztek, így 2x is várnom kellett, hogy míg a teherautókat megpakolják az út közepén. Mikor leparkoltam az iskolánál 7-800m könnyú sétára számítottam a piros levél ösvényen. A ládától 4-500 m-re mint kiderült egy német vadászba botlottam, aki épp a hajtókra várt, akik a láda irányából hajtották felé a vadat. Beszélgettünk pár szót, mint kiderült vaddisznóra és őzre mentek. Mivel az úton nem tudtam tovább menni, így próbáltam kerülni az eggyel nyugatabbi úton és úgy tűnt sikerül a vadászokat kikerülnöm, de a ládától 60 m-re egy újabb vadászba futottam, így nem tudtam közelebb jutni a ládához.
Csináltam pár képet és egy képernyőmentést a telefonomról. Ha ezek alapján elfogadod jelszó nélkülinek, azt megköszönöm.
A bőséges reggeli sonka után esély se maradt az ebédre. Helyette lazítottunk kicsit, így leltük meg ezt a pontot. Nagyon szépen rendezett az erdei iskola, tetszett. Kutyusok nagy örömére őzeket is láttunk. Fürge szarvas és piros levél útvonalon cserkésztük be a ládát.
Az ajánlott parkolóban tettük le a kocsit és onnan egy könnyed sétával értük el a ládát. Én lehet, hogy multi ládát csináltam volna belőle és a két kilátót (Sziágyi kilátó, Német-mezői kilátó) belevettem volna. Állatokat megint nem láttunk.
Köszönjük a rejtést, merész! [g:hu 1.6.4]
Addig-addig ládáztunk idefelé, hogy csak sikerült a végére beesnünk. Így egy rövid beszélgetés után elindultunk a ládáért, nehogy az maradjon ki. Talán pár útbaigazító tábla is jól jönne, ha már ilyen sokféle tematikus ösvény várja az érdeklődőket. Mert ugyan vannak jelzések is (bár egy minősített jelzésfestő elszörnyedve nézne rájuk), de azok nekem kissé kaotikusanak tűntek. Az erdő már kezdett őszbe fordulni: itt-ott már színesednek a levelek, potyognak a termések. Vada(ka)t nem láttunk, de az éppen véget ért verseny miatt nem csodálkoztunk rajta. A láda helye adta magát, bár elsőre mindannyiunkat félrevitt a gps. Öcsipók jött velem.
A GC Verseny alatt útba ejtettük ezt a ládát is. Kellemes, könnyen járható sík vidék, változatos helyekkel, sokszínű élővilággal. Nagyon tetszett. Remélem nemsokára visszatérek a közelben lévő ládákért is. Részletes beszámolómat a versenyről ezen a blog bejegyzésen olvashatjátok.
3 napos geotúra Anitával, Beával és Kectammal. 13/5. találat.
A GC39FV - XXXIX. Geocaching Fesztivál és Verseny teljesítése közben - melyre pliptai barátunk is csatlakozott hozzánk - találtuk meg a ládát. A középtávon szükséges 12 db versenypont már megvolt, és az utolsótól visszafelé a bázisra ejtettük útba a ládát.
A verseny helyszíne nagyon tetszett, kellemes ez a nagy rétekkel és mezőkkel szabdalt erdős vidék, benne a rengeteg vadálattal, melyekből jó pár őzet és szarvasbikát is volt szerencsénk látni.
A somogyi táj még ismeretlen szépségeinek felfedezése volt a mai geotúránk célja.
Nagyon szép verseny helyszínt sikerült választani, egy rövid időre beköszöntünk a bázisra, találkoztunk régi ismerős kessertársakkal is. Utána felkerestük a közeli tanösvény ládáját, ahol kisebb kessertalálkozó kerekedett a logoláskor, majd folytattuk tovább a somogyi barangolásunkat. Köszönet a rejtésért.
A Fesztivál és Verseny alatt megtaláltam. Kellemes kis sétával jutottam el a ládáig, többnyire a kék jelzésen. Visszafelé a piroson jöttem. Itt-ott nem egészen stimmeltek a jelzések, de még elkeveredni is élvezet egy ilyen helyen, és, különben is, ott volt a GPS-em, azzal nem lehet elveszni. Köszi a rejtést! :)
Húgommal, KKB-vel közösen kerestük fel a helyet, az erdei iskola sokkal szebb és modernebb, mint amilyenre számítottunk. Épp sétáltunk a tanösvényen a láda felé, már nem sok volt vissza, amikor 3 nagytestű kutya tűnt fel előttünk az úton, emiatt nem kockáztattuk meg a továbbhaladást, berezelve iszkoltunk vissza az autóhoz. Szeretnénk kérni egy elfogadást.
Barátainkkal érkeztünk a környékre, hogy a tavaszi gc verseny potenciális helyszíneit felmérjük. Így esett útba ez a hely is. Remek környék. Jó bemelegítősétát tettünk az erdei iskola környéki erdőben.
Köszönjük a rejtést! A ládában éjjeli lepketanya volt, egy csomóan repültek ki belőle, mert a külső doboznak nincs fedele. Szerintünk ott is keltek ki, mert egy báb még ott maradt benne.
Az erdei iskolától nagyon könnyű sétával elérhető a láda. Könnyen meg lehet találni.
Jó sok ismertető tábla van. A több kilométeres bevezető út kellemes csalódás volt, könnyen autózható egyszerű személyautóval is.
Nagyon kellemes séta volt szép környezetben, és tetszett a rejtés is. Láttunk nyuszit, őzet és sok gombát. A terület felét bejártuk, de biztos visszajövünk még, hogy felfedezzük a többi részt is.
Bicajjal Nagyatádról Szigetvárra. Az útvonalból adódóan Görgeteg felől értem el a célterületet. Az eső miatt sok helyen tavacskákat kellett kerülgetni az úton. A tanösvény állomások rendben vannak, az iskolánál gyerekcsapat, sok helyen fakitermelés folyt. Az ösvényekre viszont ráférne egy kicsit több karbantartás.
Remek séta egy nagyon szép erdőben. A piros levél jelzés mellett a Studinka-ösvény első szakaszának bejárása volt a terv a nagysalléri vadászházig, de a vadászati korlátozás miatt az időbe most csak a piros levél jelzés útvonalának végigjárása fért bele. A jelzés általában jól járható. Az 1-2 pont között, a két kerítés közé szorított útszakasz nagyobb része erősen benőtt, de még járható. A 4-5 pont között viszont nyomát vesztettem az útnak, de kerülőúton el lehet jutni az ötös pontig. Az út során rengeteg őzet láttam. A dobozka szem előtt van, de mégis jó rejtéssel, így avatatlan szemnek nem feltűnő, de azért rögtön kiszúrtam :-) Tavasszal visszatérek a többi jelzés bejárására! Köszi a rejtést!
Augusztus 20-tól október 31-ig folyamatos vadászat miatt erdőlátogatási korlátozás van érvényben, minden nap 15 órától másnap reggel 9-ig. A területen tartózkodni csak reggel 9-től délután 3-ig szabad!
Somogy Megye egyik legjobb ládája! Amúgy is szeretem a fenyőerdőt, de ez a kis séta mindent felülmúlt. És a végén a jelszó.... Ha nem Nargoth, hanem Rosie77 a gazdája a ládának, mg szerelmi vallomásnak is tekinteném :-). Köszönöm szépen, hogy elhoztatok ide, csillagos ötös!!
A ládához vezető úton 6-7 őzből álló csordával találkoztam háromszor is. Ennek aztán úgy megörültem, hogy a jelszót elfelejtettem lefotózni. Köszönöm Nargoth segítségét ! A környék nagyon szép, jól érezhetik magukat az iskola látogatói.
Köszönöm a rejtést !
Már régóta szerettem volna ide eljönni, most végre sikerült.
Meglepett, hogy mennyiféle erdő található itt.
Ez is egy olyan hely, ahova vissza kell még jönni.
Csoportosan elkövetett ládázgatás. Arra nem számítottunk, hogy gombát is szedünk, de az is összejött. A srácok nagyon élvezték a Fürge Szarvas tanösvényt, a többit majd máskor végigjárjuk. Köszönöm a lehetőséget!
Jót kocogtam, túráztam a DDRKT rendezvényen. 20 kilométer körüli távot mentem, mire az összes pontot és extra pontot felkerestem. Csodaszép környéket ismertem meg. Ez a láda csak 80 méter kitérő volt, természetesen felkerestem :) Köszi szépen!
Megtaláltam! :) Valóban nagyon szép és csendes hely... :) Jó volt itt sétálni az erdőben a sárga, piros ill. kék tanösvényeken... :) Köszi a lehetőséget.
A GPS pontosan a rejtő helyhez vezetett, ahol már állt egy "gyanús" autó. Gondoltam, hogy ládász lehet, mert az ioskola belakatolva, sehol egy lélek. Míg mentünk a piros (helyenként narancs) tölgylevél jelzésen a végláda felé, láttuk ám a ritkás erdőn kertesztül, hogy "gyanús elemek" közlekednek a sok tanösvény közül az egyiken. A második pont naplójából már láttuk, hogy ők nem sokkal előttünk jártak a második pontnál, méghozzá kedves ismerősök! Visszatérve az első ponthoz ők még kitartóan keresték a ládikát, a keresésbe ismét bekapcsolódtunk, de sehol semmi. Utólag megtudtuk a Rejtőtől, hogy jó helyen kerestük. Szeretjük a belső-somogyi homokvidéket!
A keresztfényképezős játék (és más okok) miatt már többedszer jártunk Rinyabesenyőn, de a keresett kereszt most nem lett meg (elkerítették az utat hozzá). Viszont a közeli ládákat megkerestük a télközepi rovarkeltető melegben (12 fok volt). Tudtam, hogy itt vannak ilyen vadászházak, de hogy ekkora tanösvényhálózatot létesítettek, azt nem tudtam. Lehetett volna valami nagy szörnymultit is rátelepíteni :)
A háznál ketten kerestük egy ideig az első pontot, de nem lett meg, így mentünk a másodikhoz, az meglett. Visszaérve találkoztunk ADML-ékkel, ők négyen keresték az első pontot, de ők sem találták.
Gyönyörűséges erdő telis-tele állattal! Az alkonyati időpont ideális volt vadlesre: egy nagy, kb. tizes csapat őzön kívül még legalább négyszer láttunk néhányat és két nyúl is az útunkba került.
Jól járható homokos út vezet az erdei iskola hangulatos épületéhez, jól ki vannak jelölve a tanösvények. Ötletesek, de könnyen megtalálhatóak a rejtések. Informatív a honlap. Minden tetszett.
A készülékünkön lévő térkép elég régi és ezen a területen, mint tapasztaltuk, eléggé hiányos az úthálózat, ezért egy kis kerülővel találtuk meg a ládát. Célszerű az úton tervezés helyett a légvonalban tervezést használni. Szép helyre invitáltak bennünket a rejtők.
Köszönjük.