Elhelyezés időpontja: 2013.09.21 00:00
Megjelenés időpontja: 2013.09.21 14:27
Utolsó lényeges változás: 2020.08.12 17:48
Utolsó változás: 2024.08.15 01:45
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Csabiq
Ládagazda: Csabiq Nehézség / Terep: 3.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2300 m
Megtalálások száma: 288 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
1.N 46° 18, 499' E 17° 43,376' 10x15x7 cm-es, hagyományos láda fában.
2.N 46° 18, 262' E 17° 43,655' lapocska a koordinátán található hídon. (A második jelszórészlet az információs
tábla keresztfájának hátoldalán is olvasható.)
Szennai örökség tanösvény
A tanösvényt 2010-ben keltette életre a Lázi Dombi Kulturális Egyesület, amelynek megalakulása óta fő célkitűzései között szerepel a környezetvédelem, a szabadidős- és sporttevékenységek támogatása, illetve a falu és a hozzá tartozó környező települések kulturális életének fellendítése, felkarolása. Az egyesület célja a tanösvénnyel az volt, hogy egy 5 km-es séta alatt bemutassák Szennát, valamint a falu határát szegélyező erdőket, gyepes területeket, zártkerteket, szőlőket és présházakat az ide érkezőknek, valamint szennaiakként, zseliciekként maguk is többet tudjanak meg a környék természeti értékeiről, hagyományairól. A kezdeményezéshez ezért számos program is kapcsolódott, mint például gabona kézzel történő vetése, aratása, cséplése. A sétaút a Mihály-hegyet, a Nyúl-hegyet, a Derék-hegyet és a Lázi-dombot járja be.
Az úton 7 ismertető tábla került kihelyezésre, amelyek a környék élővilágát, természeti szépségeit és kultúráját építészeti látnivalóit hivatottak bemutatni.
A parkolóból elindulva a Petőfi Sándor utcán kiérve jutunk el a község temetőjéhez N 46° 18,500' E 17° 43,585' [GCSZOT+temető], amely mellett jobbra halad el a tanösvény. A ládát meglelve az erdőben keskeny utacska visz ki a falu másik utcájának utolsó házaihoz, amelyek népi, paraszti jellegüknél fogva tökéletesen illeszkednek a zselici tájba. Tovább haladva megérkezünk a hegyre, mert "Szennaivá igazán akkor válhat valaki, ha van högye" vagyis szőleje, kertje a dombtetőn. Itt terem a szőlő, készül a bor s a szőlősorok között terem a zöldség, paprika, paradicsom. Itt-ott láthatjuk még a régi borona- és tömésfalú hegyi hajlékokat leváltó gyönyörű ámbitusos présházakat az 1930-as évekből.
Visszaérkezve a faluba, következő állomásunk a Zóka Peti Lidi néni féle talpasház N 46° 18,268' E 17° 43,655' 166 m [GCSZOT+epület], amely a táj népi építészetének utolsó épen maradt emléke. Tovább haladva a Lázi domb aljában még szemügyre vehetjük a 6- os számú információs táblát, megtekinthetjük magát a Lázi dombot és a tábla mögött békésen legelésző birkákat. Eredetileg a tábla fent volt a lázi dombon, ahonnan nagyon szép rálátás volt a falura, de sajnos időközben elkerítették a dombot, így egy kicsit lejebb kellett hozni. A parkolóba vissza sétálva fejezzük be a túrát.
A tanösvény nem csak a temetőtől a ládáig tartó 200 m-es valóban keskeny erdei ösvény, hanem egy 5000 méteres körtúra 7 db. információs táblával, ami fel lett újítva. Több kessertárs is panaszkodott az elhanyagolt tanösvényre, valószínű Ők csak ezt a 200 métert járták be. Az út többi része aszfalt, murvás és föld út. Érdemes bejárni.
A tanösvény állomásai
A tanösvény felfestése - zöld tulipán - sajnos hiányos, de a táblák alapján jól követhető az útvonal. Minden tábla mellé egy padocskát is raktak, hogy megpihenhessünk.
Ládatörténet
2020.08.12 A multit Nargothtól átvettem, köszönet érte! A ládát kicseréltem, a második jelszórészlet a hídra került vissza. Csabiq
2020.10.28 A Tanösvényt felújítottuk. Gondoltam, ha már a láda gazdája lettem ne csak a láda legyen rendbe, hanem az is amiért ide került ez a ládikó. Úgyhogy a táblák újra gyártva, tartóoszlopok, padok újra festve. Köszönöm a segítséget Berecz Andrásnak és a fiamnak Marciqnak! Hídon a 2. jelszó részletet javítottam. Csabiq
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Míg a csapat a skanzenben fonta a karkötőket, én gyorsan elbicajoztam megkeresni ezt a ládát. (A 2. jelszórészlet kicsit nezehen olvasható.) Köszönöm a rejtést!
(Visszatérve még én is tudtam egyet fonni :)
Megtaláltuk flevyvel és a családdal. A GCDDK2 alkalmával újra Szennán jártunk. Korábban a skanzen GCszsk ládánál jártunk itt, aztán a GCVADV láda kapcsán voltunk átutazóban. És végre ezt a multit is sikerült családostól begyűjteni. Fantasztikusan jó időnk volt a sétára.
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]