Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2001.08.07 00:00
Utolsó lényeges változás: 2017.02.05 18:00
Utolsó változás: 2022.10.27 20:16
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: acsocso + Mazsi :)
Ládagazda: acsocso Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 400 m
Megtalálások száma: 1161 + 10 sikertelen + 19 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
WAP
A láda 6 x 10 x 15 cm. Segítség: alatta, de nem földszinten.
Tartalék jelszó: a kilátón, kálvária felőli oldalon 2,5 méter magasan az eresz alatt.
A ládába TravelBug NEM helyezhető el.
Leírás
Ezzel a ládával a veszprémfajszi Kálvária-dombra invitállak, ahol a kálvária mellett, egy fából készült kilátóból gyönyörködhetünk a panorámában.
Veszprémfajsz
A település a Balaton-felvidék déli peremén alakult ki, a mai Mulató-tető, Kéri-haraszt, Ányos-kút, Királyhegysarok és a déli irányban emelkedő Kálvária-hegy által bezárt viszonylag kis területen. Ez az ősmagja a mai falunak. A falu neve 1233-ban jelentkezett először írásos formában. A magyar honfoglalás vezéralakjának Árpád fejedelem fiának Jutasnak, illetve Jutas fiának Fajsznak nevét őrzi.
A középkori Fajsz falu ("villa Fayz") későbbi nevén Pór-Fajsz-ból napjainkra semmi nem maradt. Az első konkrét adat szerint -1488-ban- huszonkét jobbágyporta és egy kisnemesi udvarház alkotta a falut, s ennek közelében volt még egy nagyobb nemesi kúria. Fajsz falu templomának romjai ma is láthatók a balácai római kori romterülettől (GCBLCA) ÉK-re, mintegy 200-250 m-re. 1242-ben a Dunántúlt is elérő tatárjárás minden bizonnyal elpusztította Fajsz falut.
Ezután magánbirtokosok jelentek meg Fajszon, sőt a pannonhalmi apátság is szerzett kisebb birtokrészeket. A XV. század elejétől egy nemesi család a Fajszon és a szomszédos Vámoson egyaránt birtokos- magukat hol Vámosi, hol Fajszi Ányos néven nevező- nemesi család emelkedett ki.
1593 nyarán újra háború tört ki a Habsburg és a Török Birodalmak között. Feltehetően ebben az időszakban menekült el Fajsz falu lakossága, s ekkor vált lakatlanná a később Pór-Fajsznak nevezett település. Fajsz falu soha többé nem épült újjá, s középkori-többszörösen kibővített-temploma is romhalmazzá vált. A török háborúk és hódoltság elmúltával a mai Veszprémfajsz területe két elkülönülő részre oszlott. A falu mai határának É-i részét Pór-Fajsznak, D-DNY-i felét Nemes-Fajsznak nevezték.
Az utolsó 5 megtaláltam log alapján valószínűleg egy kedves kesser pótolta a ládát,
ezúton is köszönet érte! Ezért a ládáról leveszem a karbantartás jelzést.
E hétvége minden napjára túrat terveztünk Andival a Balaton-felvidék ezen szegletében.
Pénteken lefelé és szombaton napközben Nemesvámos környékét jártuk be, vasárnapi hazaindulás előtt meg a Koloska-völgyben barangoltunk balatonfüredi parkolással.
Első nap ide már sötétben érkeztünk, ezért a kilátást másnap kellett pótolni, amikor megint erre jártunk, de a láda mindkétszer meglett és a szél is csípet mindig rendesen.
Köszönjük a rejtést!
A közeli Útszéli kereszt mozgó láda után jöttünk fel ide, már erős szürkületben. Mivel többször behasaltunk a kilátó alá és tiszta koszosak lettünk, de sokadik próbálkozásra sem találtuk a ládát, felhívtam az előző megtalálót, aki nagyon kedves volt és készségesen segített. Elmondta, hogy az az üres, szétesett karton doboz a láda, amit már a keresés elején arrébb raktunk, mondván szemét. A gyerekek elég csalódottak voltak.
A következő megtaláló legyen kedves és egy komplett ládával készüljön, hogy pótolni lehessen a gyakorlatilag tönkrement dobozt.
Ha hamarabb arra járunk, viszünk mi is másikat, hogy a következő kereső már örömét lelje benne.
Köszi.
Köszönjük! Nagyon szép a Kálvária, fentről a kilátás.. elég bátran fújt az északi szél, de legalább sütött a napocska :-) a ládában sajnos csak 2 papír van, ebből az egyiken szerepel a jelszó.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A dobozban nincs logfüzet, és nincs benne jelszó, csak a pót van meg. Egy papírdarab van benne, arra ráírtam a jelszót és a papírdobozra is. Került bele ajándék is, mert üres volt. [Geoládák v4.5.2]
Veszprémfajszi 8 km-es sétánkon körbegyalogoltuk a három ládát. A kálváriával kezdtük, innen továbbsétáltunk a fajszi templomromhoz, végül a villagazdasághoz mentünk. Kellemes kis kirándulás sikeredett. A kálváriától nagyon szép volt a kilátás, a hely nagyon szépen rendezett, jó volt itt sétálni.
Innen jelöletlen úton a szántóföldön keresztül mentünk tovább a templomromhoz.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Minden megvan, visszatettüno mindent a helyére, a soron következő megtaláló eredeti állapotot talál.
Kissé nehéz felismerni, elsőre szemétnek néztük a találni valót.