
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Multipontok:
1. pont: Weöres Sándor szobor
N 47° 13,860' E 16° 36,794' 216 m [GCWSSZ-1]
2. pont: Weöres Sándor emléktábla
N 47° 14,075' E 16° 37,087' 218 m [GCWSSZ-2]
3. pont: Weöres Sándor Színház homlokzati dísze
N 47° 14,049' E 16° 36,792' 215 m [GCWSSZ-3]
4. pont: Garabonciás szobor
N 47° 14,273' E 16° 35,963' 217 m [GCWSSZ-4]
Leírás:
Ládánkkal Szombathely szülöttének, Weöres Sándor költő-, író-, műfordítónak szeretnénk emléket állítani, születésének 100. évfordulóján az Őt és verseit ábrázoló szobrok és plasztikák segítségével.
Versein növünk fel, felnőttként is őt dúdoljuk, szavait visszhangozzuk, gondolatait tükrözzük, életünk minden részében jelen van. A legszebb dallam a Valse triste, a Bóbitától tündéri álmokba kerülünk, A teljesség felé által a hit és a bölcsesség erejével találkozunk. A múlt századi magyar költészet egyik legegyedibb alakja.
Csöngén 2006-ban felavatták feleségével - Károlyi Amy - közös emlékházát, 2007-ben szülővárosa szobrot állított emlékére, s a helyi színház is az Ő nevét viseli. A 2013-as év Weöres Sándor centenáriumi év Magyarországon, amelynek keretében a Magyar Posta emlékbélyeget, a Magyar Nemzeti Bank emlékérmet adott ki tiszteletére.
Weöres Sándor élete:
- 1913. június 22-én született Szombathelyen, gyermekéveit Pápán és Csöngén töltötte. Gimnáziumi tanulmányait Szombathelyen, Győrben és Sopronban végezte. Első novelláját a szombathelyi Hír című újság közölte, a Pesti Hírlapban 1929-ben jelentek meg versei.
- 1932-ben már a Nyugatban is publikált, Babits és Kosztolányi személyes ismerőse volt.
- 1933 és 1938 között, többszöri megszakítással, Pécsett volt egyetemi hallgató.
- 1934 és 1938 között három kötetet adott ki. Két alkalommal a Baumgarten alapítvány jutalmazottja volt.
- 1939-ben doktorált Halasy Nagy Józsefnél. Disszertációjának címe: A vers születése.
- 1942-ben gyakornok volt az Egyetemi Könyvtárban és a Széchényi Könyvtárban, 1944-ben pedig a pécsi Városi Könyvtárban dolgozott.
- 1944 végén és 1945 elején Csöngén, a szüleivel vészelte át a háborús eseményeket.
- 1946 és 1947 között az Elysium, valamint a Fogak tornáca című köteteivel a kritika kereszttűzébe került.
- 1947-ben feleségül vette Károlyi Amy költőnőt. Állami ösztöndíjjal Rómában töltöttek egy évet.
- 1948 és 1951 között a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában dolgozott.
- 1951-től fordításokból élt, saját műveit nem publikálhatta.
- 1956-ban A hallgatás tornya című kötetével tért vissza az irodalmi életbe.
- 1964-ben előbb Párizsban, majd itthon is kiadták a Tűzkút sok vitát kiváltó kötetét.
- 1968-ban megjelent a Merülő Saturnus című kötete.
- 1970-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. Ez évben jelent meg az életművet összegző Egybegyűjtött írások a költő szerkesztésében, és nagysikerű verses regénye, a Psyché.
- 1977-ben készült el Három veréb hat szemmel című szöveggyűjteménye, amelyben a magyar költészet elfeledett értékeit tárta fel. Életében megjelent utolsó kötetei a Posta messziről és a Kútbanéző.
- 1989. január 22-én hunyt el hosszú betegség után.
Weöres Sándor szobor:
(2007-Veres Gábor)
A szobor a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ és az egyetem közötti sétányon található.
Az alkotó az idősödő költőt jeleníti meg. Padjának támlájába a következő sorokat vésték:
"Ez a város születésem helye.
ma a Perint habjával van tele,
úszik a híd, düledez a partfal,
ó bár oltalmazná ezer angyal."
1965-ben a nagy szombathelyi árvíz idején ezekkel a sorokkal dedikálta kötetét egy barátjának az író, és a jelenben ezen idézet mellett üldögél nyugalomban és a kedvenc macskáját simogatva. Az író szobrával szemben áll egy mesevilágot idéző útjelző tábla, amely Weöres Sándor rajza nyomán készült el. Nimolitánia útjelző oszlopán a városok irányába mutató táblák elforgathatók, ami azt jelzi, hogy a rossz dolgok könnyen fordulhatnak jóra, a bal oldalról egy szempillantás alatt átléphetünk a jobb oldalra, de az értékek állandóak maradnak.
A szoborkompozíció nem véletlenül került a MMIK közelébe, hiszen főleg az ifjúságnak szól és a Perint-patak is a közelben csordogál. Ha arra jár pihenjen meg és simogassa meg a macskát ön is!
Weöres Sándor emléktábla:
(2003-Kenedli István eredeti, 2010-Veres Gábor másolat)
Az egyemeletes ház kapubejáratától jobbra, a Petőfi Sándor utcában látható emléktábla Szombathely emlékezése a felállítás idején kilencven esztendős Weöres Sándorra. Pável Ágoston, a Vasi Szemle című helytörténeti kiadvány alapítója, tanár, muzeológus, etnográfus, költő, műfordító, a vend nyelv kutatója az 1928-29-es tanévben szállást adott a kamasz Weöres Sándornak, aki középiskolai tanulmányait akkoriban a szombathelyi Faludi Ferenc Reálgimnáziumban végezte (végül nem ott fejezte be őket, ám ugyanebben az évben felkereste Kosztolányi Dezsőt, és ez a találkozás véglegesen a költői pálya mellett kötelezte el őt). Fennmaradt egy fénykép, melyen Weöres néhány szavas köszönetet mond Pável Ágostonnak a törődésért (ők ketten Weöres következő életkorában is élénk kapcsolatban maradtak, rendszeres levelezésben álltak Pável Ágoston 1946-ban bekövetkezett haláláig). A vörösmárvány alapú emléktábla bronz domborműves része ezt a fényképet teszi át a saját anyagába, Weöres kézírásával együtt.
A kő részen olvasható szöveg:
'Ebben a házban lakott / az 1928/29-es tanévben / Pável Ágoston / kosztos diákjaként / Weöres Sándor'.
Weöres Sándor Színház homlokzati dísze:
(2011-Veres Gábor)
Alternatív elnevezés: A holdbeli csónakos
Az Akacs Mihály utcai homlokzat sorminta egyik díszítménye a függöny mögül huncutul kikukucskáló Weöres Sándor. A fríz többi alakját a dráma költőien szimbolikus figurái ihlették. A mű Weöres Sándor Holdbeli csónakos című, mesét és filózófiát ötvöző drámája alapján készült.
A mű felirata:
"HADD ISMERJE KÜZDELMÜNKET MAJD A NEMZEDÉK: IRVA ÁLLJON LEGYEN EZ A SZÍNJÁTÉK TARKA ÁLOM, TÚLEMELKEDETT EZ ÉLETEN-HALÁLON KŐTÁBLÁKON, MIKOR MÁR MI NEM LESZÜNK MULÓNAK LÁTSZIK ÉS ÖRÖKNEK LÁTSZIK ÉS MULÓ."
Garabonciás szobor:
(2007-Lesenyei Márta, Vadász György)
A Liget utcában a Kalandpark előtt áll ez a különösen derűs hangulatú alkotás, nem magát a költő alakját ábrázolja, hanem a szellemiségét, a műveiben, személyiségében jelenlevő vidámságát. Garabonciás a magyar népi hitvilág természetfeletti erejű alakjainak egyike.
Forrás:
Weöres Sándor (1913-1989) életrajzi vázlata
Köztérkép - Veres Gábor
Wikipedia - Weöres Sándor
ARCHÍV
Kérlek benneteket, hogy a sikeres jelszóképzés után egy Weöres Sándor versidézettel logoljatok a logbookban és a ládaoldalon, ha lehetséges folytassátok láncszerűen az előttetek megkezdett verset a szokásos "ok - megtaláltam" bejegyzés helyett.
Helyi aktuális programok Weöres Sándorral kapcsolatban:
Weöres 100 a könyvtárban
Ládánkkal Szombathely szülöttének, Weöres Sándor költő-, író-, műfordítónak szeretnénk emléket állítani, születésének 100. évfordulóján az Őt és verseit ábrázoló szobrok és plasztikák segítségével.
Versein növünk fel, felnőttként is őt dúdoljuk, szavait visszhangozzuk, gondolatait tükrözzük, életünk minden részében jelen van. A legszebb dallam a Valse triste, a Bóbitától tündéri álmokba kerülünk, A teljesség felé által a hit és a bölcsesség erejével találkozunk. A múlt századi magyar költészet egyik legegyedibb alakja.
Csöngén 2006-ban felavatták feleségével - Károlyi Amy - közös emlékházát, 2007-ben szülővárosa szobrot állított emlékére, s a helyi színház is az Ő nevét viseli. A 2013-as év Weöres Sándor centenáriumi év Magyarországon, amelynek keretében a Magyar Posta emlékbélyeget, a Magyar Nemzeti Bank emlékérmet adott ki tiszteletére.
Weöres Sándor (1913 - 1989)
Szombathelyen látta meg a napvilágot 1913. június 22-én, mégis a cseri dombok tetején gubbasztó kis falut, Csöngét tekintette szűkebb hazájának, mivel itt, szülei otthonában töltötte gyermekéveit és ifjúkorát.
Szűkebb pátriájához, Vas megyéhez, Kemenesaljához egész életén át szoros szálakkal kötődött. Bármerre sodorta az élet, sohasem szakadt el lélekben e tájtól.
Már négy-öt éves korában megismerkedett a betűk és a számok világával, édesanyja és nevelőnője pedig németül és franciául tanította. Nyolc-kilenc évesen már Shakespeare műveit vette a kezébe, s mohón végigolvasta az evangélikus parókián található lexikonokat. Az elemi iskola elvégzése után a szombathelyi reáliskolában végezte középiskolai tanulmányait, s az irodalmár Pável Ágostonéknál lakott. Ekkoriban kezdett el verselni, s mindössze tizenöt éves volt, amikor megjelent első verse, az Öregek, melyre Kodály Zoltán is felfigyelt és megzenésítette. Rossz tanulmányi eredményei miatt a győri reálba íratták át, de végül Sopronban tett érettségi vizsgát. A pécsi egyetem bölcsészkarán folytatta felsőfokú tanulmányait, ahol esztétikából doktorált. 1932-ben jelent meg első verse a Nyugatban, majd 1934-ben Pécsett első verseskötete, a Hideg van. 1935-ben Baumgarten-díjban részesült, melynek összegéből távol-keleti utat tett. Ekkoriban már rendszeres kapcsolatban állt Babits Mihállyal és Kosztolányi Dezsővel. Egyetemi tanulmányai végeztével Pécsen lett könyvtáros, majd Budapestre került. 1947-ben nősült meg, Károlyi Amy költőnőt vette feleségül.
Bölcsőhelyétől soha nem szakadt el teljesen, visszajárt Csöngére, ahol barátai, költőtársai rendszeresen meglátogatták. Szombathelyről Pável Ágoston, Bárdosi Németh János, Pécsről Várkonyi Nándor járt ki hozzá, de sűrűn megfordult Csöngén a bakonytamási papfiú, az íróvá lett Tatay Sándor, Pestről pedig Berda József. 1934-ben Kodály Zoltánt is a vendégül látta.
Egyik legtermékenyebb költőnk volt. 1989. január 22-én, hetvenhat éves korában hunyt el. Bár úgy végrendelkezett, hogy "kis Csöngéje földjében" szeretne nyugodni, az ősi családi sírboltban pihenni meg, özvegye kívánságára mégis Budapesten, a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
Szűkebb hazája, Csönge, Kemenesalja és Vas megye hűséggel ápolja nagy fia emlékét. Csöngén lakóház, a Lánka-patak partján emlékpad őrzi emlékezetét, az általános iskolások körében pedig évente szavalóversenyt rendeznek gyermekverseiből Ostffyasszonyfán.
1.pont - virtuális
Az útjelző oszlop tetején, 1,9 m magasságban, vízszintesen elhelyezett mágneses lapocskán (3 cm x 5 cm) található 4 betűs jelszórészlet.
Weöres Sándor szobor (2007-Veres Gábor)
A szobor a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ és az egyetem közötti sétányon található.
Az alkotó az idősödő költőt jeleníti meg. Padjának támlájába a következő sorokat vésték:
Ez a város születésem helye.
ma a Perint habjával van tele,
úszik a híd, düledez a partfal,
ó bár oltalmazná ezer angyal.
1965-ben a nagy szombathelyi árvíz idején ezekkel a sorokkal dedikálta kötetét egy barátjának az író, és a jelenben ezen idézet mellett üldögél nyugalomban és a kedvenc macskáját simogatva. Az író szobrával szemben áll egy mesevilágot idéző útjelző tábla, amely Weöres Sándor rajza nyomán készült el. Nimolitánia útjelző oszlopán a városok irányába mutató táblák elforgathatók, ami azt jelzi, hogy a rossz dolgok könnyen fordulhatnak jóra, a bal oldalról egy szempillantás alatt átléphetünk a jobb oldalra, de az értékek állandóak maradnak.
A szoborkompozíció nem véletlenül került a MMIK közelébe, hiszen főleg az ifjúságnak szól és a Perint-patak is a közelben csordogál. Ha arra jár pihenjen meg és simogassa meg a macskát ön is!
2. pont - virtuális
Az épület keleti végében derékmagasságban elhelyezett mágneses lapocskán (3 cm x 5 cm) található 4 betűs jelszórészlet.
Weöres Sándor emléktábla (2003-Kenedli István eredeti -
2010-Veres Gábor másolat)
Az egyemeletes ház kapubejáratától jobbra, a Petőfi Sándor utcában látható emléktábla Szombathely emlékezése a felállítás idején kilencven esztendős Weöres Sándorra. Pável Ágoston, a Vasi Szemle című helytörténeti kiadvány alapítója, tanár, muzeológus, etnográfus, költő, műfordító, a vend nyelv kutatója az 1928-29-es tanévben szállást adott a kamasz Weöres Sándornak, aki középiskolai tanulmányait akkoriban a szombathelyi Faludi Ferenc Reálgimnáziumban végezte (végül nem ott fejezte be őket, ám ugyanebben az évben felkereste Kosztolányi Dezsőt, és ez a találkozás véglegesen a költői pálya mellett kötelezte el őt).
Fennmaradt egy fénykép, melyen Weöres néhány szavas köszönetet mond Pável Ágostonnak a törődésért (ők ketten Weöres következő életkorában is élénk kapcsolatban maradtak, rendszeres levelezésben álltak Pável Ágoston 1946-ban bekövetkezett haláláig). A vörösmárvány alapú emléktábla bronz domborműves része ezt a fényképet teszi át a saját anyagába, Weöres kézírásával együtt.
A kő részen olvasható szöveg:
'Ebben a házban lakott / az 1928/29-es tanévben / Pável Ágoston / kosztos diákjaként / Weöres Sándor'.
3. pont - virtuális
A színház épülete előtti pad nyugati oldalán lévő lapocskán (3 cm x 5 cm) található 5 betűs jelszórészlet.
Weöres Sándor Színház homlokzati dísze (2011-Veres Gábor)
Alternatív elnevezés: A holdbeli csónakos
Az Akacs Mihály utcai homlokzat sorminta egyik díszítménye a függöny mögül huncutul kikukucskáló Weöres Sándor. A fríz többi alakját a dráma költőien szimbolikus figurái ihlették.
A mű Weöres Sándor Holdbeli csónakos című, mesét és filózófiát ötvöző drámája alapján készült.
A mű felirata:
" HADD ISMERJE KÜZDELMÜNKET MAJD A NEMZEDÉK: IRVA ÁLLJON LEGYEN EZ A SZÍNJÁTÉK TARKA ÁLOM, TÚLEMELKEDETT EZ ÉLETEN-HALÁLON KŐTÁBLÁKON, MIKOR MÁR MI NEM LESZÜNK MULÓNAK LÁTSZIK ÉS ÖRÖKNEK LÁTSZIK ÉS MULÓ. "
4. pont - láda
Garabonciás szobor (2007-Lesenyei Márta, Vadász György)
A Liget utcában a Kalandpark előtt áll ez a különösen derűs hangulatú alkotás, nem magát a költő alakját ábrázolja, hanem a szellemiségét, a műveiben, személyiségében jelenlevő vidámságát.
Garabonciás a magyar népi hitvilág természetfeletti erejű alakjainak egyike.
Forrás:
Köztérkép - Veres Gábor
Wikipedia - Weöres Sándor
ARCHÍV
Ládatörténet:
2024.12.08. - A régóta beteg ládát adoptálhatóvá teszem, talán így hamarabb lesz gondos gazdája. [Admin(Fazék)]
2024.12.17. - KP1965 pótolta az elveszett ládát és a harmadik ponton a feliratot.
2024.12.30. Adoptálta: ZsBazsi