Megye/ország: Hajdú-Bihar
Elhelyezés időpontja: 2013.10.08 14:00
Megjelenés időpontja: 2013.11.24 12:07
Utolsó lényeges változás: 2013.11.24 12:07
Utolsó változás: 2023.07.25 10:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: halindaattila
Ládagazda: Hegedüs Zsuzsa Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 90 m
Megtalálások száma: 160, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Wap: A fekete hengeres ládát, a halom legmagasabb pontján találod, kővel álcázva. (átmérő 9 cm, 6 cm magas)
Tollat vigyél magaddal!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítése
Nyíregyházát elhagyva nyugati irányba a 36. számú főúton a Tiszalöki leágazásnál délnek fordulunk a tanyavilág irányába, N 47° 57,630' E 21° 31,834' 100 m [GCBENE+1letérés] majd azt követően haladunk Cigány bokori buszfordulóig ahol megkezdődik a földút. Innen 500 méterre kanyarodunk délnyugati irányba. N 47° 56,177' E 21° 34,879' 100 m [GCBENE+2letérés] És 1500 méter megtétele után érkezünk meg a megálló helyünkre.
A kunhalom a Kárpát-medence alföldi területein található mesterségesen létrehozott jellegzetes földhalmok elnevezése, amelyek igen régről, többségükben a honfoglalás előtti időkből származnak.
Györffy István néprajzkutató szerint a kunhalom "olyan 5-10 m magas, 20-50 m átmérőjű kúp, vagy félgömb alakú képződmény, amely legtöbbször víz mellett, de vízmentes helyen terült el, s nagy százalékban temetkezőhely, sírdomb, őr- vagy határ halom volt."
A kunhalmok legtipikusabb csoportja a kurgán. Temetkezési helyül szolgált. Jelentése sír-halom. Termőföldet saroglyával, kosárral, marhával húzott szekérrel hordták össze. Az adott közösség vezetője (törzsfőnökét) temették ide, hanyatt fekve, felhúzott térddel. Mellé kerámia edényeket, ékszereket, fegyvereket helyeztek. Főként az Alföldön temetkeztek így. Később őrhelyül szolgáltak, illetve vigyázó-és határhalmok lettek.
Kunhalmok értékei
Az alföldi táj egyhangúságát megtörő kunhalmok tájképi értékei mellett régészeti értékekkel, valamint állat- és növényviláguk egyediségével tűnnek ki környezetükből. Magyarországon a kunhalmok 1997-től természetvédelmi oltalom alatt állnak.
Bene halom
Határ halom, amely három település Hajdúdorog, Nagycserkesz és Nyíregyháza, és két megye Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye határán fekszik. Nyíregyháza központjától nyugati irányba légvonalban 11,7 km-re található. Viszonylag még jó állapotban nagy alapterületű halom. Rajta keresztül út és fasor vezet át, észak déli irányban. Körbe szántóföldek határolják, különösen a nyugati oldalán szántották be erőteljesen.
Elnevezése
Elnevezését illetően a legvalószínűbb, hogy egy Bene nevű kocsmárosról kapta a nevét, aki Dorog határában lakott a 19. század első felében. A csárdájába járó betyárok halállal fenyegették, ha kiengedi a rabokat. Ám ő mégis megtette, erre a betyárok elvették az összes pénzét és felgyújtották a csárdáját. Az 1852-es határleírásban már ezen a néven szerepelt.
Fasora főleg akácból áll, tetején homoki- és löszpuszta fajok élnek, de szántóföldi gyomok is megjelennek. A halom lábánál tartjuk számon a Hajdúságban már vadon csak elvétve található törpe mandula (Amygdalus nana) egyik előfordulási helyét.
A halmok növény és állatvilága
A legutóbbi jégkorszak során keletkezett löszt a szelek és a folyók szállították az Alföldre, ahol vastag rétegben lerakódott, és fekete, humuszos talajjá alakult. A halmok építésénél a legfelső talajréteget használták fel, így a halom test ebből a löszös talajból épült fel. Az alföldi löszterületek feltörésével az eredeti löszvegetáció nagy része eltűnt, de a halmokat sokáig megkímélte a földművelő, és csak a nagyüzemi gazdálkodás elterjedésével vonták művelés alá a területeiket.
Ennek ellenére még néhány kunhalmon megmaradt a közel eredeti növényzet, amelynek vezető növényei a taréjos búzafű és a heverő seprűfű. Értékesek a cickafark vagy az ürmös-sziki csenkesz társulások. Sok kunhalmon megtalálható a kunkorgó árvalányhaj, de többek között olyan ritkaságokkal is találkozhatunk, mint a magyar szegfű, magyar zsálya, közönséges kakukkfű és a Sadler-imola.
Ez a növényvilág sajátos állatvilágnak ad otthont. A száraz, meleg mikroklímájú területeken sok faj találja meg életfeltételeit. A sáskák közül megtalálható az olasz, az imádkozó és a sisakos sáska, de sok más rovar is, például a mezei és fekete tücsök, a különböző kabócák és cincérek. A puhatestűeket többek között a tányércsiga és a zebracsiga képviseli, a kétéltűek és a hüllők között pedig említésre méltó a barna varangy, barna ásóbéka és a fürge gyík. A kunhalmok vonzzák a ragadozó madarakat, főleg az aránylag magas létszámú ürge és hörcsögpopuláció. Az énekesmadarak közül a mezei pacsirta szívesen fészkel a halmok környékén, éppúgy, mint a fürj vagy a fogoly. A védett molnárgörény is a halmok lakója.
Még kevésbé ismert, hogy itt a Nyíregyháza- Nagycserkesz- Hajdúdorog hármas határon keresztül fut az úgynevezett Csörsz-árka. A római korban, a szarmaták által épített több száz kilométeres védmű jellegzetes töréspontján, áll a Bene halom mint őrhalom.
Légvonalban nem messze található egy hasonló halom a Geri-domb
Kívánok mindenkinek kellemes időtöltést, és láda vadászatot! Attila
Ládatörténet:
2017.12.27: A ládát örökbe fogadtam. Az oldal marad az eredeti.
2022.12.27: Új láda és log-füzet került kihelyezésre.
Hegedüs Zsuzsa
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A buszfordulóig tudtam menni autóval. Onnan gyalog át a tarlón, majd jobbra az úton. A napraforgótáblák mellé méheket telepítettek, aki érzékeny a méhcsípésre, ne most menjen arra!!!A láda rendben a helyén van. Ez volt az utolsó Hajdú-Bihari ládám:)))
Kisebb pocsolyákat kikerülve jutottam fel a dombra. A tavaly júliusi logban említett nagy szemeteszsák még ott éktelenkedik. Jó nagy betontömb alatt a hengeres láda.De a rejtekadó objektumot teljesen benőtte a fű.
A papírszemetet kikukáztam.
A térkép szerint itt húzódik Csörsz árka is.
61 kilométeres tekergés Nyíregyháza környékén eleketromos MTB-vel.
A javasolt útvonaltól eltérően közelítettem meg a halmot. Gondoltam nem jó ötlet az esetleg szabadon levő kutyák miatt átkerekezni egy tanyabokron, ezért olyan földutakat választottam, amik elkerülik a tanyákat. A láda rögtön meglett, ez volt ma a második kunhalom, amit felkerestem.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A halom tetején nem csak láda van, hanem egy kidobott szemetes zsák is, tele szeméttel... :( Mivel nem autóval voltam, így nem tudtam onnan elvinni. [Geoládák v3.12.10]
Miután irányba fordultunk a halom felé, leparkoltunk. A vidék nagyon szeles, néhol sivatagba illő homokfúvás borította a tájat. Elég kicsi a dombocska, alig magassabb a környező domboknál.
Üdv Mr Zerge.
Ma kivételesen autóval mentem vissza nyíregyházi szülőföldemről Budapestre, s mivel nem volt sietős dolgom, "lekanyarodtam" néhány látnivaló kedvéért. Az első volt ez a hely.
Az autós megközelítés most, hogy nagy esők voltak, igen kalandos az rejtő által ajánlott, de helyenként munkagépek által kivájt hatalmas gödrökkel tarkított földúton: olyannyira, hogy inkább leparkoltam az út mentén egy alkalmas helyen, és az utolsó 1200 métert óvatosságból inkább már gyalog tettem meg (majd aztán áldottam az eszemet, hogy így tettem)...
A domb maga nem tűnik ki különösebben a környezetéből, a nyugati oldalát valóban elszántották már, de a növényzete így tavasszal valóban érdekes, és néha nem árt egy ilyen nyugalmat árasztó, "világvégi" helyre is elmenni... A dombot megkerülve, visszafelé menet gyalogoltam vagy kétszáz métert Csörsz árkában is - ránézésre ugyanolyan mezei út ez is mint a többi... :-)
A rejtés ötletes, jó állapotú, tökéletes (bár egy rövid ceruzadarab szerintem azért belefért volna). A ládaleírás kellően informatív - viszont az új ládagazda helyében én javítanám a sajnos nagyszámú helyesírási és nyelvhelyességi hibáját, és a képek közül én törölném a három, inkább fantasy regényekbe illő, semmiféle valóságalappal nem rendelkező ábrát a "kurgán-csatáról", meg a fejdíszről... Illetve egy tartalmi tévedést is korrigálni kéne: Nyíregyháza és Hajdúdorog mellett nem Tiszavasvári, hanem Nagycserkesz határainak találkozásánál van a hely.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Autóval kissé "döcögősen" lehet csak megközelíteni, de azért nem vészes.
A láda a helyén volt és szépen fel lett újítva. Tollat vigyetek a logoláshoz.
[Geoládák v3.12.10]