Megye/ország: Hajdú-Bihar
Elhelyezés időpontja: 2013.10.08 14:00
Megjelenés időpontja: 2013.11.24 12:07
Utolsó lényeges változás: 2013.11.24 12:07
Utolsó változás: 2023.07.25 10:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: halindaattila
Ládagazda: Hegedüs Zsuzsa Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 90 m
Megtalálások száma: 160, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Wap: A fekete hengeres ládát, a halom legmagasabb pontján találod, kővel álcázva. (átmérő 9 cm, 6 cm magas)
Tollat vigyél magaddal!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítése
Nyíregyházát elhagyva nyugati irányba a 36. számú főúton a Tiszalöki leágazásnál délnek fordulunk a tanyavilág irányába, N 47° 57,630' E 21° 31,834' 100 m [GCBENE+1letérés] majd azt követően haladunk Cigány bokori buszfordulóig ahol megkezdődik a földút. Innen 500 méterre kanyarodunk délnyugati irányba. N 47° 56,177' E 21° 34,879' 100 m [GCBENE+2letérés] És 1500 méter megtétele után érkezünk meg a megálló helyünkre.
A kunhalom a Kárpát-medence alföldi területein található mesterségesen létrehozott jellegzetes földhalmok elnevezése, amelyek igen régről, többségükben a honfoglalás előtti időkből származnak.
Györffy István néprajzkutató szerint a kunhalom "olyan 5-10 m magas, 20-50 m átmérőjű kúp, vagy félgömb alakú képződmény, amely legtöbbször víz mellett, de vízmentes helyen terült el, s nagy százalékban temetkezőhely, sírdomb, őr- vagy határ halom volt."
A kunhalmok legtipikusabb csoportja a kurgán. Temetkezési helyül szolgált. Jelentése sír-halom. Termőföldet saroglyával, kosárral, marhával húzott szekérrel hordták össze. Az adott közösség vezetője (törzsfőnökét) temették ide, hanyatt fekve, felhúzott térddel. Mellé kerámia edényeket, ékszereket, fegyvereket helyeztek. Főként az Alföldön temetkeztek így. Később őrhelyül szolgáltak, illetve vigyázó-és határhalmok lettek.
Kunhalmok értékei
Az alföldi táj egyhangúságát megtörő kunhalmok tájképi értékei mellett régészeti értékekkel, valamint állat- és növényviláguk egyediségével tűnnek ki környezetükből. Magyarországon a kunhalmok 1997-től természetvédelmi oltalom alatt állnak.
Bene halom
Határ halom, amely három település Hajdúdorog, Nagycserkesz és Nyíregyháza, és két megye Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye határán fekszik. Nyíregyháza központjától nyugati irányba légvonalban 11,7 km-re található. Viszonylag még jó állapotban nagy alapterületű halom. Rajta keresztül út és fasor vezet át, észak déli irányban. Körbe szántóföldek határolják, különösen a nyugati oldalán szántották be erőteljesen.
Elnevezése
Elnevezését illetően a legvalószínűbb, hogy egy Bene nevű kocsmárosról kapta a nevét, aki Dorog határában lakott a 19. század első felében. A csárdájába járó betyárok halállal fenyegették, ha kiengedi a rabokat. Ám ő mégis megtette, erre a betyárok elvették az összes pénzét és felgyújtották a csárdáját. Az 1852-es határleírásban már ezen a néven szerepelt.
Fasora főleg akácból áll, tetején homoki- és löszpuszta fajok élnek, de szántóföldi gyomok is megjelennek. A halom lábánál tartjuk számon a Hajdúságban már vadon csak elvétve található törpe mandula (Amygdalus nana) egyik előfordulási helyét.
A halmok növény és állatvilága
A legutóbbi jégkorszak során keletkezett löszt a szelek és a folyók szállították az Alföldre, ahol vastag rétegben lerakódott, és fekete, humuszos talajjá alakult. A halmok építésénél a legfelső talajréteget használták fel, így a halom test ebből a löszös talajból épült fel. Az alföldi löszterületek feltörésével az eredeti löszvegetáció nagy része eltűnt, de a halmokat sokáig megkímélte a földművelő, és csak a nagyüzemi gazdálkodás elterjedésével vonták művelés alá a területeiket.
Ennek ellenére még néhány kunhalmon megmaradt a közel eredeti növényzet, amelynek vezető növényei a taréjos búzafű és a heverő seprűfű. Értékesek a cickafark vagy az ürmös-sziki csenkesz társulások. Sok kunhalmon megtalálható a kunkorgó árvalányhaj, de többek között olyan ritkaságokkal is találkozhatunk, mint a magyar szegfű, magyar zsálya, közönséges kakukkfű és a Sadler-imola.
Ez a növényvilág sajátos állatvilágnak ad otthont. A száraz, meleg mikroklímájú területeken sok faj találja meg életfeltételeit. A sáskák közül megtalálható az olasz, az imádkozó és a sisakos sáska, de sok más rovar is, például a mezei és fekete tücsök, a különböző kabócák és cincérek. A puhatestűeket többek között a tányércsiga és a zebracsiga képviseli, a kétéltűek és a hüllők között pedig említésre méltó a barna varangy, barna ásóbéka és a fürge gyík. A kunhalmok vonzzák a ragadozó madarakat, főleg az aránylag magas létszámú ürge és hörcsögpopuláció. Az énekesmadarak közül a mezei pacsirta szívesen fészkel a halmok környékén, éppúgy, mint a fürj vagy a fogoly. A védett molnárgörény is a halmok lakója.
Még kevésbé ismert, hogy itt a Nyíregyháza- Nagycserkesz- Hajdúdorog hármas határon keresztül fut az úgynevezett Csörsz-árka. A római korban, a szarmaták által épített több száz kilométeres védmű jellegzetes töréspontján, áll a Bene halom mint őrhalom.
Légvonalban nem messze található egy hasonló halom a Geri-domb
Kívánok mindenkinek kellemes időtöltést, és láda vadászatot! Attila
Ládatörténet:
2017.12.27: A ládát örökbe fogadtam. Az oldal marad az eredeti.
2022.12.27: Új láda és log-füzet került kihelyezésre.
Hegedüs Zsuzsa
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A buszfordulóig tudtam menni autóval. Onnan gyalog át a tarlón, majd jobbra az úton. A napraforgótáblák mellé méheket telepítettek, aki érzékeny a méhcsípésre, ne most menjen arra!!!A láda rendben a helyén van. Ez volt az utolsó Hajdú-Bihari ládám:)))
Kisebb pocsolyákat kikerülve jutottam fel a dombra. A tavaly júliusi logban említett nagy szemeteszsák még ott éktelenkedik. Jó nagy betontömb alatt a hengeres láda.De a rejtekadó objektumot teljesen benőtte a fű.
A papírszemetet kikukáztam.
A térkép szerint itt húzódik Csörsz árka is.
61 kilométeres tekergés Nyíregyháza környékén eleketromos MTB-vel.
A javasolt útvonaltól eltérően közelítettem meg a halmot. Gondoltam nem jó ötlet az esetleg szabadon levő kutyák miatt átkerekezni egy tanyabokron, ezért olyan földutakat választottam, amik elkerülik a tanyákat. A láda rögtön meglett, ez volt ma a második kunhalom, amit felkerestem.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A halom tetején nem csak láda van, hanem egy kidobott szemetes zsák is, tele szeméttel... :( Mivel nem autóval voltam, így nem tudtam onnan elvinni. [Geoládák v3.12.10]
Miután irányba fordultunk a halom felé, leparkoltunk. A vidék nagyon szeles, néhol sivatagba illő homokfúvás borította a tájat. Elég kicsi a dombocska, alig magassabb a környező domboknál.
Üdv Mr Zerge.
Ma kivételesen autóval mentem vissza nyíregyházi szülőföldemről Budapestre, s mivel nem volt sietős dolgom, "lekanyarodtam" néhány látnivaló kedvéért. Az első volt ez a hely.
Az autós megközelítés most, hogy nagy esők voltak, igen kalandos az rejtő által ajánlott, de helyenként munkagépek által kivájt hatalmas gödrökkel tarkított földúton: olyannyira, hogy inkább leparkoltam az út mentén egy alkalmas helyen, és az utolsó 1200 métert óvatosságból inkább már gyalog tettem meg (majd aztán áldottam az eszemet, hogy így tettem)...
A domb maga nem tűnik ki különösebben a környezetéből, a nyugati oldalát valóban elszántották már, de a növényzete így tavasszal valóban érdekes, és néha nem árt egy ilyen nyugalmat árasztó, "világvégi" helyre is elmenni... A dombot megkerülve, visszafelé menet gyalogoltam vagy kétszáz métert Csörsz árkában is - ránézésre ugyanolyan mezei út ez is mint a többi... :-)
A rejtés ötletes, jó állapotú, tökéletes (bár egy rövid ceruzadarab szerintem azért belefért volna). A ládaleírás kellően informatív - viszont az új ládagazda helyében én javítanám a sajnos nagyszámú helyesírási és nyelvhelyességi hibáját, és a képek közül én törölném a három, inkább fantasy regényekbe illő, semmiféle valóságalappal nem rendelkező ábrát a "kurgán-csatáról", meg a fejdíszről... Illetve egy tartalmi tévedést is korrigálni kéne: Nyíregyháza és Hajdúdorog mellett nem Tiszavasvári, hanem Nagycserkesz határainak találkozásánál van a hely.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Autóval kissé "döcögősen" lehet csak megközelíteni, de azért nem vészes.
A láda a helyén volt és szépen fel lett újítva. Tollat vigyetek a logoláshoz.
[Geoládák v3.12.10]
Az utolsó két Rotary ládáért indultam (Felsőtárkány és Nyíregyháza), de ha már ilyen messzire "kellett" autózni, begyűjtöttem a maradék Nyíregyháza környéki ládákat is. A Bene halom maradt utoljára, már a hazaút részeként. Cigánybokor felől most akár a célig lehetett volna autózni, de az első megfordulásra alkalmas helyen megálltam (kicsit aggódva, hogy egy megtermett mezőgazdasági jármű biztosan elfér-e a Zafira mellett). A bokáig érő porban elkutyagoltam a halomig. Körülnézve furcsa felhőt láttam délnyugat felé ... na az volt a hortobágyi tűznek a füstje. Inkább a naplementét fényképeztem ...:)
Az utolsó 1 km-en az út a szántás oldalában megy. Kétszer is be kellett mennia szántásba, mert az út annyira rossz volt. Szerencsére már jól kijárták a kitérőt, nem süllyedtünk el. Csak teljesen száraz időben szabad arra menni kocsival !
Szeretek szántóföldek között gyalogolni, így nem volt baj, hogy ide is eljöttem, de valahogy nem így képzelek el egy kunhalmot, hanem önálló kis dombként, ez viszont egy hosszabb gerinc vége volt, amilyen sok létezik. Nagycserkesz felől érkeztünk, Cigánybokor után még egy kicsit autóztunk a földúton, de az utolsó másfél kilométert már gyalog tettük meg. Nem is gondoltam, hogy átléptünk közben Hajdú-Bihar megyébe! A helyet viszont szívem szerint, ha már itt ez a sok ,,bokor'', én Parlagfűbokornak nevezném, mert néhol valóságos bokrokban nőtt ez a növény. Szerencsére még nem virágzik. Ja és a leírásban milyen rabokról van szó, akiknek a kiszabadítását ellenezték a betyárok? Ezt jó lenne tudni.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
Én sem vagyok normális az egyszer biztos. Kilométereket gyalogolni egy bucka miatt a kukoricásban?! Harakirit is követtem volna el, ha ezek után a jelszó "halomsír" vagy valami hasonló lesz..
[g:hu+ 2.0.34]
Megtaláltuk, melegben, szépséges erdőkön keresztül biciklivel pocsolyákat kerülgetve, gyönyörű vadvirágok között. Új helyeket ismertünk meg, köszönjük szépen, az infókat is!
A növényzet átvette a pad felett az uralmat, a láda pedig áldozatul esett a fazekasdarázs csok-programjának - bármennyire is tiszteljük a természetet, utóbbi esetben "kilakoltatást foganatosítottunk".
Ügyes rejtés! :) [Geoládák v3.4.1]
Hajdú-Bihari kalandozások során itt jártunk Robogo es tabletta társaságában. Nyíregyháza, Debrecen, Hajdúszoboszló környékével ismerkedtünk, közben sok érdekes helyet is felkerestünk, hus és comos ládákat is kerestünk.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél.
Sok megyés (Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok ) ládázós hosszú hétvégén kerestük fel a ládát kitkat0123 és tabletta társaságában. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Mai célpontunk Nyíregyháza és környéke volt.
Köszönöm a rejtést!
Felsősima felől autóval. Az elején még kitűnő földút, de a végén már inkább csak gyalogos megközelítés. Végtelen nyugalom, legérdekesebb a régen látott dohányültetvény volt.
Amint letértünk a főútról belehajtottuk egy fémalkatrészbe. Defekt lett a vége. A kereket már sötétben cseréltük. A földutakon hatalmasra nőtt a gaz, így itt már gyalog közelítettünk. A régi láda őrzi az újat, ami jó állapotban van. Köszi a rejtést.
Ha már erre jártunk, szerettük volna megnézni a bokortanyák kialakítását. Az idefelé vezető úton láttunk is párat... Az út mikor átváltott földútra, akkor egy picit izgultam, ugyanis már nem Szuzukival járok, ami sok helyen elmegy... Szóval az utolsó fél km már gyalog tettük meg. Viszont jártunk 'Határ-halmon' is... 😊
Köszi a rejtést! [g:hu 1.6.2y]
Hétvégi kirándulásra érkeztünk keletre a lelcache családdal, aminek a fő célpontja egy Bodrogzug evezés volt. Odaúton útba ejtettük ezt a pontot is. Hosszú combozásra számítottunk, de a lágy homokos talajon végül szinte drive in találat lett belőle. Nagy ez a kupac :)
Nagon szép hely, a megközelítése nem
Egyszerű. A külső ládát sajnos megette az idő de a belső még ép.Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.4]
Megtaláltuk! Sajnos ide már sötétedés után értünk. A 2. letérési pontnál úgy láttuk, hogy az útra ráhajtani a továbbiakban már rendes autóval nem túl szerencsés, így a tanya mellett hagytuk a járgányt és onnan sétáltunk le kb. 1,3 km-t. Ez rendkívül jó döntésnek bizonyult, a 2. letéréstől az autóval megközelítést jelenleg senkinek sem ajánljuk, aki nem valami hatékony terepjáróval, vagy traktorral érkezik. Megfordulni se nagyon van hely, maximum a szántásban, úgyhogy inkább javasolt az oda-vissza - tempótól függően - összesen kb. 25-30 perces séta.
A helyszín maga nekünk nem igazán ért meg egy ládát, viszont a leírás önmagában is rendkívül érdekes és igényesen összerakott.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.Nem az ajánlott úton jutottunk így többet gyalogoltunk de megérte így is köszi Attila [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Az út egy részét gyalog tettük meg, jó kis séta volt. Őzikék vártak bennünket. Gyönyörű hullámzó tájat választott magának Bene bácsi. Köszönjük a rejtést.
Megtaláltam Tarsolyossal. Hajdú-Bihar megye 100%-s. Köszi Attila a lehetőségeket,-nagyon átment rajtam. István még gombázott is az Akác erdőben. Szuper napom volt ma ismét.
Gombából készült tojásos rántottát, másnap reggelre Tarsolyos megcsinálta szuper lett,- ez a láda valóban nagyon jó. Tűzrakó helyekkel is találkoztunk.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Mobilitás heti bringás ládázás nyíregyházi kiruccanása. A mai nap egyetlen találata hangulatos minitúrán. Épp teljes volt az örömöm a 36-os úti kerékpársávon haladva, mikor észrevettem, hogy csak a Legó-gyárig építették ki. Így a továbbiakban a korábbról már teljesen ismerős útszélen tempózhattam tovább. A földutas szakaszon néhány pocsolya, de egyébként jól járható. A halom békés, nyugodt-magányos, jól esett leülni kicsit. Visszaúton Felsősima felé, ez az útvonal is kifogástalanul jól járható.
Még egy utolsó ládázás Nyíregyházán, és a GCBENE begyűjtése az új Sony Xperia M telefonommal 2/3.
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Nyíregyházától Cigánybokorig busszal jöttem ki. Minden település, ahol kb. 10-en laknak, valamilyen "bokor", már egy kicsit unalmas a sok bokor. A buszról leszálltam, és egy öreg néni, aki szintén a busszal jött, leállt velem beszélgetni. Kérdezte, hová megyek, honnan jöttem, stb. Nagyon kedves volt, elmondta, merre kell menni, meg egy kicsit még beszélgettünk. Elmondta, milyen jó ott lakni, csend van, tiszta a levegő is. Az úton továbbmentem, majd elértem a dombot. Megmászni is nagyon jó volt, de a panoráma is gyönyörű volt. Egyik oldalról Szabolcs megye, másik oldalról Hajdú-Bihar megye. A ládáról leszedtem a zacskófoszlányt, ne rondítsa a ládát. A kitett padon jól elüldögéltem, majd mentem, de most nem visszafele, hanem tovább. Amúgy az információs tábla alatt méhek laknak, kérem vigyázzatok velük! Az út a tiszalöki elágazásig gyalog, onnan megint busszal. Majd irány a GCOLTO! :) [g:hu 1.5.0t] [wapon beküldött szöveg] 188.
Megtaláltam. Hurrá! [g:hu 1.4.26z] [wapon beküldött szöveg]
36/5. Hosszú hétvégi ládázás a Nyírségben.
A mező szélén leállítottuk az autót és bicóval közelítettük meg a rejteket. A mély-száraz homokban sokszor elsüllyedt a bicó. A dombtetőn esni kezdett az eső, visszafelé pedig már ömlött. A homok viszont jó tulajdonságokkal rendelkezik eső esetén, így vizesen, de könnyedén visszajutottunk a kocsihoz. átöltöztünk száraz ruhába, majd irány Nyíregyháza.
Munkából ellopott (ellógott), hétköznapi, magányos ládázgatás eredménye.
Táborozásra is igen alkalmas a hely!
(majdnem meg is tettem)
További részletek később !
Nyíregyházi hétvégére tartva egy rövid séta a buszfordítótól. A hely érdekes, szeretem a kunhalmokat, jó olvasgatni a legendákat, találgatásokat. Köszönöm a rejtést!
Nagyon jó helyet mutatott meg a rejtő, itt aztán valóban csend és nyugi van. Mi az utolsó szakaszt gyalogosan tettük meg, hogy ne legyen kilométer hiányunk. Élmény volt, köszönjük Attila!
Megtekertem! Szeretem a kunhalmokat,s a környékünkön van is néhány méretes is, de a Bene-halmon eddig nem jártam. Már vasárnap este gondolkodtam a másnap hajnali programon, de akkor és kedden is az erős, hideg szél eltántorított a bringázástól. Ma viszont kellemes napsütés, lágy szellő, s a fagy is csak a nagyobb árnyékokban tartott ki.
GPS nélkül is könnyen meglett a láda, eléggé biztos támpont a halom legmagasabb pontja. Toll nem volt a ládában, így hagytam benne egyet!
A kunhalmot nem ismerném fel. Viszont a szél formálta domborzat szép. :)
Azt nem gondoltam volna, hogy itt a "semmi közepén" egy ilyen igényes pihenőhelyet kialakítanak.
Én Felsősima felől közelítettem meg, 1 km-re tudtam megállni a ládától, de legalább egy jót sétáltam. :)
Köszönöm a rejtést!