Megye/ország: Tolna
Elhelyezés időpontja: 2013.10.31 16:40
Megjelenés időpontja: 2013.10.31 16:46
Utolsó lényeges változás: 2021.04.04 20:07
Utolsó változás: 2024.05.22 16:27
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: szaszkievics (Korábban: Nargoth, Rosie77)
Ládagazda: szaszkievics Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20 m
Megtalálások száma: 439, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Szent Anna a gyermektelen asszonyok gyámolítója és a nagymamák védőszentje. A forrás és a kápolna közel 200 éve a dombóváriak egyik fontos zarándokhelye.
A megadott koordinátán 10 cm x 7 cm x 5 cm geoláda, derék magasságban a szélső örökzöldön.
Megközelítés
Dombóvárról indulva Kaposszekcső irányában - elhagyva a régi vár maradványait - már feltűnik az útjelző tábla. N 46° 21,671' E 18° 7,536' [GCDVAN+elagazas] itt nyugatnak fordulva nemsokára elérünk a kápolnához. Parkoló sajnos nincs, csak az út mellett tudunk megállni.
Szent Anna kápolna
A legenda szerint egy csősz látta Szent Annát lányával, Szűz Máriával, amint mosdatta a vízben. A XIX. század elején épült az első kis kápolna, ami hamarosan szűkösnek bizonyult, ezért 1870-ben helyén egy nagyobbat építettek. Ez időben a Dombóvári plébániához, 1912-ben bővítették, ekkor épült a kápolna tornya is, és ekkor helyezték a toronyba a harangot.
1920-ban Szőlőhegyet a Vásárosdombói Plébániához csatolták, majd 1970-ben Dombóvárhoz. Dombóvár-Szőlőhegy egy ideig még a Kaposszekcsői Plébániához tartozott, de 1999-ben a Dombóvári Plébániához csatolták.
A Szent Anna-kápolna és környezetének megújulása 1998-ban kezdődött. Ekkor festették újra egy, a régi olajfestményről készült fotó alapján a Szent Anna-képet, mely a helyiek közadakozásából a búcsúra került a helyére és felszentelésre.
2000-ben német stílusú fedett fakereszt került felszentelésre.
2003 tavaszán a helyiek döntést hoztak, Rostás Jenő apát plébános támogatásával, hogy felújítsák a kápolnát a nyári Szent Anna búcsúra. A közel másfélszáz szőlőhegyi, dombóvári, környékbeli, elszármazott és távolabbi vidékek hívei adtak lehetőségük szerint kisebb-nagyobb adományt a felújításra. Emellett magyar és külföldi nagyvállalatok jelentős összeggel támogatták a többmilliós felújítást. Az összefogás felülmúlta a várakozásokat. Megújult az egész kápolna, kívülről-belülről, a falak, a padozat, a torony, a tető csatornákkal. A kápolna új keményfaajtókat kapott, a főajtó fölé a kápolna építészeti stílusának megfelelő esőbeálló tető került. A munkákat helyi szakemberek végezték kiváló minőségben segítő készséggel, munkabér költségeket nem felszámolva.
A felújítás időben elkészült, így 2003 július 27.-én a Szent Anna búcsún Mayer Mihály pécsi megyéspüspök, Rostás Jenő dombóvári apát plébános közreműködésével több száz hívő és zarándok jelenlétében felszentelte a kápolnát.
2005-ben a búcsúra készült el Szent Anna és Szűz Mária szobortartója, valamint a kápolna előtt található kőkereszt feszülettel, a szoborfülkében Szent Anna a kis Máriával.
Szent Anna-forrás
A kápolna előtti úton vezet a P sávjelzésű turistaútvonal. A téglából épített boltíves forrás medencéje nyitott, belőle a víz egy kifolyócsövön át távozik. Az építmény tetején kereszt, homlokzatán felirat: "Szent Anna könyörögj érettünk." A kút belső falán márványtábla áll a következő felirattal: "Isten dicsőségére javította Vörös József, Dombóvár 1938-ban." A kápolnát 2004-ben, a forrást legutóbb 1993-ban újították fel. A víznek gyógyító hatást tulajdonítanak - különösen gyomor- és bélpanaszokra - ezért sokan jönnek a forráshoz.
Anna napi búcsú
A hagyomány szerint ennél a forrásnál egy helybéli csősz Szent Annát látta, aki a kislányát, Szűz Máriát mosdatta a vízben. A csősznek azt mondta Szent Anna, hogy építsenek tiszteletére kápolnát, és ünnepnapján jöjjenek oda imádkozni, lemosni a bűnök által Szűz Máriára kent szennyet. A hír hamar elterjedt a környéken, kedvelt búcsújáró hely lett.
A Szent Anna-Napi (július 26-a) búcsúba a II. világháborúig zászlós processióval érkezett a vidék hívő népe. A paraszti munkák kellős közepén szívesen jöttek a helybéliek, de néha az ország távolabbi részéről is felkeresi 1-1 zarándokcsoport. A szent mise után, összegyűltek, táncoltak énekeltek az Anna napi bálban.
Szuper időben indultunk a Dombóvár környéki ládák (GCKOND - GCDVAR - GCDVAN -GCDVNY) levadászására és a Geo Nyuszi'24 (GCGN24) érintésére.
Köszönjük a lehetőséget és a túraútvonalat. [Geoládák v4.2.6]