Elhelyezés időpontja: 2013.11.02 15:00
Megjelenés időpontja: 2014.07.28 22:04
Utolsó lényeges változás: 2021.04.11 18:00
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: nagydivad
Ládagazda: nagydivad Nehézség / Terep: 4.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2500 m
Megtalálások száma: 188 + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP
A láda Tápiógyörgye külterületén található a Gulya-gyep felújított gémeskútja mellett. A Tápió mellett futó töltésen haladva és N47° 19.261' E19° 59.312' -nál letérve róla 300 m séta után érkezünk a célhoz.
A ládát (hengeres, 25x6 cm) a gémeskút jobb hátsó sarkánál a kerítésen kívül keresd! Megeshet, hogy méteres száraz fűszálak vannak rajta, ne félj arrébbdobni őket. Visszarejtéskor kérlek vedd figyelembe a ládában lévő rövid útmutatót.
Pótjelszó N47° 19.702' E19° 58.081' -nál található, árvíz esetére.
A REJTÉSRŐL
A ládát az adott koordinátán a gémeskút jobb hátsó sarkánál a kerítésen kívül keresd! Megeshet, hogy méteres száraz fűszálak vannak rajta, ne félj arrébbdobni őket.
Méret: 17 cm hosszú, 10 cm átmérőjű henger
Ajándékokat csak korlátozott mennyiségben képes befogadni.
INFORMÁCIÓK
Amint az Egyesült-Tápió töltésén haladva Újszász irányába elhagyjuk Tápiógyörgyét, egy kiterjedt legelőre érkezünk, melyet az itt lakók Gulya-gyepnek hívnak. Évszázadokon keresztül ez volt a falu fő legelőterülete, melyet jól mutatnak a gyep szélén álló gémeskutak maradványai. Az egyik oldalán még elolvashatjuk azt a márványtáblát, melyet 1937-ben a helyiek által alapított legeltetési társulat helyezett el. A legelőt egykor lovakkal, juhokkal, de főleg szarvasmarhákkal legeltették. A terület mai állapotában a Tápió-vidék egyik legnagyobb pusztája, mely a megyehatáron átnyúlva a szomszédos települések - Jászboldogháza, Újszász - külterületén is folytatódik.
Ezen a részen már eltűnnek a vidékünkre oly jellemző homokbuckák és löszdombok, a táj egyszerre asztallap simaságúvá válik. A Tápió szabályozása előtt széles kanyarulatokat leírva haladt befogadója, a Zagyva felé. Ma már persze más a helyzet, hiszen futását kiegyenesítették, bal oldalára pedig az árvizek elleni védekezés gyanánt magas töltést építettek. Szerencsére a természet nem hagyja magát. A tavaszi áradások alkalmával a Tápió gyakran kilép medréből, ilyenkor sok tíz hektáron időszakos tavakat, vízállásokat hagy maga után. Ezeket szemlélve az ember könnyen maga elé képzelheti az egykori, növény- és állatvilágában a mainál lényegesen gazdagabb vízi világot.
Ha valaki tavasszal érkezik a Gulya-gyepre, leginkább a nyüzsgő madárvilágra figyelhet fel. A százas, esetenként ezres csapatokban átvonuló vízimadarak egy része a költési időszakban is itt marad.
A terület növényvilága nagyban hasonlít a tiszántúli, ezen belül is a hortobágyi szikes puszták növényzetéhez. Néhol azonban megfigyelhetjük a Kiskunságra jellemző vakszikes, szikpadkás, növényzettel csak gyéren borított részeket is.
A Gulya-gyepet a védetté nyilvánítással egy időben a Magyar Állam javára megvásárolta a természetvédelmi kezelést végző Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság. Az Ő felelőssége, egyben kötelessége a terület természeti értékeinek megőrzése, melynek legfontosabb része a természetbarát gyepgazdálkodás bevezetése. Ennek során az Igazgatóság szürkemarhagulyája nyár végén akár két hónapot is a területen tölt.
A közelben található még a GCTGYB (Nádirigó - Bíbic tanösvényen) geoláda is.
LÁDATÖRTÉNET
2013.11.02. - Elrejtés.
2014.07.30. - Állapotfelmérés, minden rendben van.
2014.08.21. - Módosítottam a rejtés leírását, mert úgy látszik, hogy sokan félreértelmezték az eddigi szöveget. Most már egyértelműnek kell lennie mindenki számára.
2015.04.09. - Árvíz esetére pótjelszót hoztam létre.
2021.04.11. - A ládát és a tartalmát is cseréltem.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A falu szélétől biciklivel.
Remek helyszín, ebben a tavaszias időben kiválóan biciklizhető volt az útvonal. A rejtés hamar meglett, logoltam, nézelődtem, aztán visszatekertem az autóhoz.
Ezennel a 2023-as ládaévet megnyitom...
Korábban már jártam erre, akkor az idő szűkössége miatt nem tudtam bemenni a ládáért. Ma jó ötletnek tűnt a tegnapi eszem-iszom ledolgozására ez a séta.
Ugyan anyával indultunk neki, de ő kb félúton visszafordult, így magányomban sikerült az év első találata (is). Egy lélek nem járt a környéken, kellett et a csend az év elaő napjára... Viszont, nagyon jó fényekkel találkoztam, így délután...
Köszönöm a rejtést! Ládákban gazdag új évet kívánok!
A szolnoki Rotary láda ürügyén a környékbeli még hiányzó ládák jöttek sorba. A nagy szárazság miatt közel lehetett menni autóval. Víz ugyan volt a gémeskútban,de gulya sehol...
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A ajánlott parkolótól az ajánlott útvonalon nekünk 8 kilométer jött össze oda-vissza. A láda közelében álló hídról megcsodáltuk a Tápiót.
A rejtés ötletes, bár a doboz kicsit magasabb mint a rejtek.
A láda melletti kútban meglepően magas a vízállás ebben az aszályos időszakban.
A pótjelszó koordináta környékén nincs alumínium tábla és más sincs.
A pótjelszó koordinatán semmi nincs.
Szerintem teljesen "felesleges" kerülő a "letérés" pontig követni az utat.
Szép alföldi táj, érdemes elmenni érte. [Geoládák v3.12.6]
Megleltük, köszönjük a rejtést!
Egy szűk órácska sétálva, a téglagyári horgasztótól. Figyelem, a kék út elejét beszántotta a paraszt, kicsit keresgélni kell!
A kút bal oldalán, szintén egy likba rejtve, van egy kamu-láda, deszkával lefedve. Nem tudom kinek, mi célja volt vele, engem sikerült felbosszantania! Ez így, csak szemét!
Nagyon szeretem az ilyen alföldi tájat, a nagy égbolt alatt hihetetlenül messze látható sík mezeivel. Sajnos a Tápió jelenleg majdnem teljesen száraz és a vegetáció orrig ér. Roy-t a gátőrháznál hagytam és nekivágtam a sétának. A nap sütött, bár nem mindig, szél alig volt és nagy volt a csönd. Lefordultam a megadott koordinátáknál és minden probléma nélkül eljutottam a láda helyére. Visszafelé, gondoltam leellenőrzöm a pótjelszót, de tényleg, ahogy már mások is írták, nyoma nincs. Talán a ládaoldalt kicsit aktualizálni kellene, egyrészt a pótjelszó hiánya miatt, másrészt az ellentmondó láda méretek miatt. Úgy egyébként nagyon élveztem a kirándulást és köszi, hogy megmutattad.
Szolnokig vonattal. onnan bicajjal a Szászberek, Jászladány, Jászkisér, Jászapáti, Alattyán, Tápiógyörgye útvonalon 5 találattal 104 km-en.
Kicsit nehezen lett meg, mert már kapkodtam a közeli vonat indulás miatt.
Nyugis hely.