Elhelyezés időpontja: 2013.11.02 15:00
Megjelenés időpontja: 2014.07.28 22:04
Utolsó lényeges változás: 2014.07.28 22:04
Utolsó változás: 2015.04.09 15:55
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: nagydivad
Felhasználó: nagydivad Nehézség / Terep: 4.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2500 m
Megtalálások száma: 147 + 2 jelszó nélküli + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP
A láda Tápiógyörgye külterületén található a Gulya-gyep felújított gémeskútja mellett. A Tápió mellett futó töltésen haladva és N47° 19.261' E19° 59.312' -nál letérve róla 300 m séta után érkezünk a célhoz.
A ládát (hengeres, 25x6 cm) a gémeskút jobb hátsó sarkánál a kerítésen kívül keresd! Megeshet, hogy méteres száraz fűszálak vannak rajta, ne félj arrébbdobni őket. Visszarejtéskor kérlek vedd figyelembe a ládában lévő rövid útmutatót.
Pótjelszó N47° 19.702' E19° 58.081' -nál található, árvíz esetére.
A REJTÉSRŐL
A ládát az adott koordinátán a gémeskút jobb hátsó sarkánál a kerítésen kívül keresd! Megeshet, hogy méteres száraz fűszálak vannak rajta, ne félj arrébbdobni őket. Visszarejtéskor kérlek vedd figyelembe a ládában lévő rövid útmutatót.
Méret: 25 cm hosszú, 6 cm átmérőjű henger
Ajándékokat csak korlátozott mennyiségben képes befogadni.
INFORMÁCIÓK
Amint az Egyesült-Tápió töltésén haladva Újszász irányába elhagyjuk Tápiógyörgyét, egy kiterjedt legelőre érkezünk, melyet az itt lakók Gulya-gyepnek hívnak. Évszázadokon keresztül ez volt a falu fő legelőterülete, melyet jól mutatnak a gyep szélén álló gémeskutak maradványai. Az egyik oldalán még elolvashatjuk azt a márványtáblát, melyet 1937-ben a helyiek által alapított legeltetési társulat helyezett el. A legelőt egykor lovakkal, juhokkal, de főleg szarvasmarhákkal legeltették. A terület mai állapotában a Tápió-vidék egyik legnagyobb pusztája, mely a megyehatáron átnyúlva a szomszédos települések - Jászboldogháza, Újszász - külterületén is folytatódik.
Ezen a részen már eltűnnek a vidékünkre oly jellemző homokbuckák és löszdombok, a táj egyszerre asztallap simaságúvá válik. A Tápió szabályozása előtt széles kanyarulatokat leírva haladt befogadója, a Zagyva felé. Ma már persze más a helyzet, hiszen futását kiegyenesítették, bal oldalára pedig az árvizek elleni védekezés gyanánt magas töltést építettek. Szerencsére a természet nem hagyja magát. A tavaszi áradások alkalmával a Tápió gyakran kilép medréből, ilyenkor sok tíz hektáron időszakos tavakat, vízállásokat hagy maga után. Ezeket szemlélve az ember könnyen maga elé képzelheti az egykori, növény- és állatvilágában a mainál lényegesen gazdagabb vízi világot.
Ha valaki tavasszal érkezik a Gulya-gyepre, leginkább a nyüzsgő madárvilágra figyelhet fel. A százas, esetenként ezres csapatokban átvonuló vízimadarak egy része a költési időszakban is itt marad.
A terület növényvilága nagyban hasonlít a tiszántúli, ezen belül is a hortobágyi szikes puszták növényzetéhez. Néhol azonban megfigyelhetjük a Kiskunságra jellemző vakszikes, szikpadkás, növényzettel csak gyéren borított részeket is.
A Gulya-gyepet a védetté nyilvánítással egy időben a Magyar Állam javára megvásárolta a természetvédelmi kezelést végző Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság. Az Ő felelőssége, egyben kötelessége a terület természeti értékeinek megőrzése, melynek legfontosabb része a természetbarát gyepgazdálkodás bevezetése. Ennek során az Igazgatóság szürkemarhagulyája nyár végén akár két hónapot is a területen tölt.
A közelben található még a GCTGYB (Nádirigó - Bíbic tanösvényen) geoláda is.
LÁDATÖRTÉNET
2013.11.02. - Elrejtés.
2014.07.30. - Állapotfelmérés, minden rendben van.
2014.08.21. - Módosítottam a rejtés leírását, mert úgy látszik, hogy sokan félreértelmezték az eddigi szöveget. Most már egyértelműnek kell lennie mindenki számára.
2015.04.09. - Árvíz esetére pótjelszót hoztam létre.
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
+
GPS nélkül is érdemes megkeresni
+
kereshető egész évben
+
kereshető 24 órában
-
a látnivalóért fizetni kell
Göde2021.02.28 16:30 - Jelszó nélküli megtalálás -
Közös cserkészés Mollival. Belvíz az egész területen. Gáton belül és a védett térben egyaránt. A Gémeskúthoz nem tudtunk odajutni. Egy szárazabbnak tűnő földnyelven próbáltuk, ott is csak 30 méterig sikerült továbbjutni, 200 még elmaradt. Derékig érő csizmát sajnos nem vittünk. A pótjelszó sincsen meg, a koordinátáinak még a közelébe sincsen alumínium tábla. Egyéb sem. Régen lehetett ott, egy belvíz-csatorna éri ott el a gátat.
Ládagazdával telefonon szerettük volna a helyszínről felvenni a kapcsolatot, de a központ közölte, hogy a megadott számon előfizető nem kapcsolható.
Fényképek alapján kérem a jóváhagyást!
Sajnos a gémeskúthoz nem tudtunk odajutni az árvíz miatt. A pótjelszó sem lett meg. A pótjelszó koorditána közelében aluminium tábla sem volt. A képek alapján megköszönném a találat elfogadását.
Igaz, hogy most nem lehetett a zöld gyepben gyönyörködni, de én szeretem a téli síkvidéki hangulatot. Kellemes séta a töltésen.
A rejtés karbantartásra vár. Főleg egy a rejtekhez jobban idomuló logbookot érdemelne meg a hely.
A bemutatandó gémeskút és az infó táblák is erősen amortizálódtak a rejtés óta.
Hát na. Szóval a behajtani tilosig autóztam, majd kerékpárra váltottam, amiről csak a rejtés közelében kellett leszállnom. Pótjelszót nem találtam, viszont a rejtés köszöni jól van. Maga a környezet az alföld több pontjáról már ismerős volt, Lilatönkű pereszkét szedtünk ilyen legelőkön sokat. Köszönöm a hely bemutatását.
THX! A füzet így a jelszó is eléggé elázott. cserére szorul de könnyen meglett. Nem volt nagy a fű.
Az utolsó elágazásig kocsival könnyen be lehet menni igaz szabálytalan.
A pótjelszót nem találtam, így begyalogoltam a gáton a végládáig, amit szintén nem találtam. Szerencsére az utolsó megtaláló, Fazék telefonon segített a megfejtésben, már értem, hogy nem véletlen a 4-es nehézség.
Sok érdekes vízimadárral találkoztam a kánikulában a hosszú séta alatt, csendes, nyugodt a környék, nekem bejött.
Az autót a behajtani tilos táblánál parkoltam le, átszálltam biciklire és tekertem. Jó meleg volt, gyalog hosszú lett volna, ... bár valószínűleg az autós behajtás szankcionálásának is kb. nulla az esélye.
A nyári hőség ellenére a gémeskút előtt ~100 méterrel még kis nedves zsombékon is át kellett vágni. (Vagy a dzsindzsában kerülni, de én inkább a nedvességet választottam.)
A ládát, szerintem, fordítva tette be valaki a hengerbe. Nagyon kellett küzdeni a kiszedéssel, a következőnek már egyszerűbb lesz.
A hely tetszett, hosszasan nézelődtem a semmi közepén.
Kerékpáros ládázgatás Tápiószentmárton v.m. - Újszász között.
Nagyon szép, hangulatos hely. Ötletes rejtés.
Mostanában nagy eső lehetett, vagy a belvíz tört fel ennyire, azt nem tudom, de száraz lábbal nem igazán lehet megközelíteni a helyet a gát felől. Talán hamarosan eltűnik a víz.
Szakadt az eső, az út sáros és csúszós volt, a kocsink fara többször megindult. De szerencsére a négy kerék meghajtás eljuttatott minket a ládáig, és vissza a legközelebbi aszfaltos útig.