WAP: Egy fiatal 8 törzsű fa tövében. A ládához át kell mássz egy keresztben fekvő törzsön! Segítség a képek között! Csak az ajánlott útvonalon, gyalogosan közelíthető meg! (Szúnyog és kullancs riasztó van nálad, ugye?!)
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés, láda: Figyelem, a terület védettség alatt áll! A láda kihelyezését a Felső-Tisza-Vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség engedélyezte! (40-86/2013) Megközelítése csak gyalogosan lehetséges ugyanazokkal a szabályokkal mintha nemzeti parkban járnánk! A terep néhol nehezebben járható, mocsaras! Autót 400 m-re, biciklit max. 300 méterre lehet vinni a ládáig. Legegyszerűbb megközelítés a Korányi Frigyes útról való letérés a Vadvirág utca irányába a N 47° 59,386' E 21° 43,783' 102 m [GCIGRI+Letérő] kereszteződésnél, itt majdnem végig aszfalton juthatunk el a N 47° 58,891' E 21° 44,703' 102 m [GCIGRI+Parkoló] ponton lévő parkolóig. Ezután a befolyó patak mellett haladva, időnkénti kidőlt fákon átmászva jutunk el a ládáig, ami a keresztben fekvő fatörzsről könnyedén elérhető. A gyalogos ösvényről NE térjünk le, mert egyrészt süppedős, vizenyős, másrészről figyeljünk a természeti értékekre. A megközelítés tracklogja letölthető INNEN
A mocsár
A nyírség kialakulásában a folyók vándorlásai voltak meghatározóak. A szintkülönbségek ellenére meglehetősen változatos képet mutat a terület talajtani szempontból. A mély fekvésű láp és réti talajok mellett barna erdőtalajjal és ritkán szikfoltokkal is tarkított. A folyók hordalékából alakult ki az itteni homoktalaj, és a rendszeres áradások meghatározták a táj arculatát. A homokbuckák közötti mélyedésekben és az ősfolyómedrekben összefutó talajvíz és a rendszeres árvízi vízpótlás eredményeképpen összefüggő lápos mocsaras élőhelyek alakultak ki. A buckaközökben állandóan képződő párát a mocsarakat határolt erdők nem engedték távozni a mély fekvésű területekről, így a mocsarakban állandóan nedves, hűvös mikroklíma alakult ki. Ennek a fizikai tényezőnek köszönhető a számos ritka reliktum faj megléte. A folyószabályozás és a mezőgazdálkodás kiterjesztésével az ember a legtöbb ilyen nyírvíz lapos élőhelyet kiszárította. Az igrice mocsár is erre a sorsa jutott, de később mégis elindult a roncsolt terület természetes megújulása. Ismét megjelentek ill. megerősödtek a korábban itt élő növénytársulások, és állatok.
A területen művelési ág szerint, gyepek,nádasok, erdők, vízállások vannak, jelenleg mezőgazdaság nem folyik a területen. A területtel szomszédos gyümölcsösökben intenzív gazdálkodás folyik, ami elsősorban a fokozott vegyszerhasználat miatt jelent veszélyt a a védett területek víz és talajminőségére. A mocsár, nagy kiterjedésű nádasaival és nyílt vízfelületeivel a Nyírségre valaha jellemző élőhelyet őrzi. Elhelyezkedése: Az Igrice mocsár a város északi oldalán, a város - Sóstóhegy - Ilonatanya által határolt háromszögben fekszik. Az 1852-ben kezdődő lecsapolásáig - a Bujtos mocsarával - együtt a város egyik legnagyobb mocsara volt. Értékét a város közelsége, valamint a benne található páratlan flóra- és faunavilág adja. Ezt az értéket a város is felismerte és 1992.-ben védetté nyilvánította. A vadászati hatóság vadászati kíméleti területté nyilvánította a több, mint 70 ha nagyságú mocsarat. Több mint száz madárfaj és kétszáznál is több növényfaj előfordulása bizonyított. A területet az Igrice csatorna táplálja a felszínről összegyűlő csapadékvízzel. A mocsár közepén két nagyobb, kb. 5 - 5 ha kiterjedésű nyílt vízfelület is van. Külön ritkaság, hogy a város közelsége ellenére a rekettyefüzesben az egyébként igen félénk bakcsó is megtelepedett.
A terület teljesen bejárható egész évben szakvezetéssel, amihez előzetes bejelentkezés szükséges itt: Bejelentkezés
Az utolsó két Rotary ládáért indultam (Felsőtárkány és Nyíregyháza), de ha már ilyen messzire "kellett" autózni, begyűjtöttem a maradék Nyíregyháza környéki ládákat is. A GPS először egy kapun akart bevinni, de másodjára megkerült az oda vezető út (más ládák után, Sóstóhegy felől az Aranykalász soron ...). A bejutás a ládáig nem volt egyszerű az embermagas, járatlan növényzet között, azután jöttek a kidőlt fák is, de minimális mocsár és talán ennek köszönhetően elviselhető mennyiségű szúnyog). Visszafelé láttam meg a (nem publikus?) pótjelszót ... de így volt érdekesebb. :)
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Nagyon izgalmas volt a láda megközelítése, minden pillanatát élveztük! Egyedül a vízfolyásban található szemét és a - valószínűleg - vegyszerek miatt érdekes színű víz rontotta az összképet...
Hát hogyan is kezdjem. :) Nyíregyházára és annak belvárosába is indultam egy kis ládázásra, de odafelé, megláttam, hogy itt is van láda. Gondoltam és kis naív, gyorsan összeszedem és irány a többi láda. AHA :) A gyors összeszedésből az lett, hogy sáros ösvényen, 2 méter magas dudvában gázoltam, fatörzseken egyensúlyoztam, és egyszer sikeresen bokáig süllyedtem a lápba is. :)) VISZONT láttam hódrágta fákat Szabolcsban, Nyírergyháza külterületén és egy kellemes dzsungeltúrán voltam! :)
A ládával rendben volt minden, a ládagazda tudtával és engedélyével az elhasználódott ládát újra cseréltem.
Köszönöm a rejtést, megtaláltam! :D
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben később. Tamás [Geoládák v3.11.3]
Reggeli kocogás közben erre kanyarodtam egyet. Sajnos a mocsárból nem látszik semmi a rejtés helyétől. Tényleg nem egyszerű megközelíteni, de azért még futócipőben sem lehetetlen. Egy téli időszakban viszont mindenképpen könnyebb, mert most egy szakaszon pont nyakig ér a gaz. A dobozt most is zacskók fedik.
Éppen fát vágtak az út mellett, ezért már épp azt hittem, meg sem tudom keresni a ládát, de mire odaértem pont abbahagyták.