Megye/ország: Nógrád
Elhelyezés időpontja: 2014.11.02 13:00
Megjelenés időpontja: 2014.11.06 22:33
Utolsó lényeges változás: 2016.04.02 19:41
Utolsó változás: 2019.04.04 21:52
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Fürgelábak
Ládagazda: Fürgelábak Nehézség / Terep: 3.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 178 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Az adott koordinátán fatönkben található a kőre írt jelszó.
A ládába TravelBug nem helyezhető. Megközelítés
Salgótarjánból Cered felé kanyarodva, kb. 5 km után érhetjük el Zagyvarónát. A helyi benzinkút melletti hosszú utca (Sallai út) végén lehet parkolni. Innen rövid séta után érjük el a szurdokot. N 48° 7,500' E 19° 52,030' 380 m [GCBUGY+parkoló]
Leírás
Bugyizló 20-30 millió éves szurdok, a Salgótarjánhoz csatolt Zagyvaróna és Rónafalu települések közötti nagyjából 1 km2 kiterjedésű, részben fedett homokkőfelszínen alakult ki, amely a térképeken általában Ravasz-lyuk néven szerepel, de a helyi lakosság egyszerűen Bugyiszlónak (vagy Bugyizlónak) nevezi.
Az oldalágaival együtt csaknem 3 kilométer hosszú völgyrendszer 1,3 kilométer hosszú fő ága két medvesi települést "köt össze" Rónafalu ÉNy-i határában találhatók a legtávolabbi völgyfők, míg kijárata Zagyvaróna határában, közvetlenül a falu egyik utcájának végén, a szélső házak mellett található.
A völgy futásának legnagyobb részén homokkőbe vágódik, de magasabban előbukkan a riolittufa is, főágának és oldalágainak völgyfői pedig már a Medves bazaltfennsíkjának peremét "harapdálják", és (több más nagy esésű, intenzíven hátravágódó völggyel együtt) lassan fel is darabolják a korábban egységes fennsíkot. A pleisztocén kor egyes hidegebb időszakaiban különösen felerősödött periglaciális aprózódás - ami a fennsíkperem önmagával párhuzamos hátrálását eredményezte - nyomán ezekbe a fennsíkperemi hátravágódó völgyekbe nagy méretű, szögletes bazalttörmelék került be, ezek a blokkok nedvesebb periódusokban, vagy hevesebb csapadékesemények, gyors hóolvadások során jelentős mértékben hozzájárult a szurdok jelentős kimélyítéséhez.
A völgyben jól megfigyelhetők a fiatal és ma is igen intenzív eróziós folyamatok. Völgytalpa változó szélességű, a völgy néhány szakaszán, ahol még a völgytalp is hiányzik, jellegzetes "V" alakot formál, máshol kiszélesedő völgytalppal tágas folyosóra emlékeztető alakot vesz fel. Nagyobb esésű szakaszain a völgytalpon megtalálhatók a fentebb említett jórészt periglaciális eredetű bazalt- és homokkőblokkok. Megfigyelhető, hogy a Medves pereme felé közeledve a bazaltblokkok száma és különösen mérete egyre jobban növekszik, míg a homokkövek mérete és eloszlása viszonylag egyenletes. A kis esésű szakaszokon a völgyet gyakran tölti ki nagy vastagságú laza, friss üledék, ez nemritkán a vízfolyás homokkőfalat alámosó munkájának következménye, amely egy idő után a völgyfal leomlásához vezet. Ilyenkor a leszakadt homokkőtömeg fokozatosan felaprózódva a völgy egy rövidebb szakaszán felhalmozódik és az átlagos völgytalpnál szélesebb, terasz jellegű síkot képez, amelynek felszínébe hevesebb esőzést követően vagy hosszabb csapadékos időszak során a vízfolyás újra bevágódik, így az omladék anyaga fokozatosan kitakarítódik.
A völgy hosszmetszetét vizsgálva szembetűnők a vastagabb és vékonyabb homokkőpadok, valamint a keményebb, az eróziónak relatíve jobban ellenálló homokkőpadok mentén kialakult lépcsők.
Az évek folyamán több lépcső időnként eltűnt, máskor pedig új lépcsők alakultak ki, ezek részben az említett omlásoknak, főként azonban a bedőlt fáknak és a behordódott uszadéknak köszönhetők, utóbbiak ugyanis üledékfogóként viselkednek és egy idő után szabályos "völgyzárógáttá" alakulnak, amelyek mögött a lelassuló vízből leülepszik a szállított homok, s gyakorlatilag a lépcső szintjéig, akár több méteres vastagságban is feltölti a völgytalpat.
A fővölgybe hosszabb- rövidebb, eltérő szélességű völgytalppal rendelkező mellékvölgyek torkollanak. Egy ilyen összetorkollásnál, a rónafalui völgyfőtől kb. 300 m-re található a völgy legtekintélyesebb lépcsője, ahol a szintkülönbség mintegy 4 méter, ezen zúdul le a szurdok legnagyobb vízesése. Az ettől alig 50 méterre lévő következő nagy -2005- ben még 2,5 méteres - lépcső mentén ma az említett feltöltési folyamat következtében alig 15 centiméterre csökkent a szintkülönbség.
Mivel végig a keskeny patakmederben kell menni, abban időjárástól függően változhat a víz mennyisége, így ajánlott a zárt cipő viselése. Mi eddig még mindig megúsztuk száraz lábbal végigjárva!
Nagyon tetszett a kis szurdok és a rejtés is.
A parkoló ponttól nem volt egyértelmű, melyik ösvényen kell indulni. Végül a házzal szemben, a patak innenső oldalán futó út volt a nyerő.
A közepesen sok eső miatt kb 30x kellett a patakon átkelni. Volt, ahol nem is maradt száraz rész. Gumicsizma jól jött volna. :)
Megvan, köszi!
Salgótarján környéki kutyás csavargások során megtaláltam.
Az utca végéről indulva rövid sétával elértük a pontot. Volt némi víz a szurdokban, de a járást nem akadályozta. Érdekes hely, némileg hasonlít a közeli GCMOGO-ra, bár az sokkal látványosabb a szűkületek miatt.
A kő megvan, a jelszót felújítottam. Köszi halaszkiraly segítségét, akit felhívtam, még mielőtt esetleg rosszul tippelném meg a lekopott részt. ;)
Klassz hely. Ez is esőzés vagy hóolvadás után igazán izgalmas.
A geokövön megkopott a jelszó. A rejtő már nem aktív. Ha valaki vinne magàval egy piros (vastag) filcet akkor kijavíthatná a lekopott betűket.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.1]
Aki nem olvas leírást, az úgy jár, mint mi, fentről kezdtük valamiért, mert ha mégis lent van, akkor fentről könnyebb lemenni, mint fordítva. Félúton, amikor fent elakadtunk, megnéztem a leírást, és akkor már egyértelmű volt, hogy a völgyben kell menni. :) Na akkor irány le a sáros, csúszós meredek oldalon. Szerencsére megúsztuk épségben, onnan már csak a patakot kellett kerülgetni. A jelszó valóban kopott, de nekünk első tippelésre sikerült kitalálni, így már csak a visszaút volt hátra. Az már végig a mederben. :)
Kellemes séta a patak medrében egészen a szurdok végig.
A rejteket megtaláltuk, de a jelszót rejtő követ nem leltük meg.
A mellékelt képek alapján kérjük a megtalálás elfogadását.
Levezetésként felmentünk Rónafaluba, a kilátóhoz, ahonnan fantasztikus volt a kilátás a havazás közepette.
Köszönet a rejtésért!
Megvan!
Nagyon jó hely!
Nem olvastam el a ládaleírást, nem tudtam, hogy milyen helyre jövök, így jó kis meglepetés volt. Először bizonytalan voltam, hogy biztosan jó felé megyek, de ahogy egyre beljebb jutottam a szurdokban, egyre jobban élveztem. Szerencsém volt, hogy a követ gyorsan megtaláltam.
Szuper volt, köszi a rejtést!
Álmos reggel, de a ládához vezető út felébresztett. Nem eléggé... Fodor Peti logját olvasva nagyon figyeltem, hogy jó helyre menjek, így elsőre odataláltam. A száraz idő ellenére rendkívüli sár, és fabedőlések fogadtak. kellemetlen út. A láda rejteke könnye n meglett, viszont vastagnak bizonyult a kezem a jelszóhordozó előhalászásához. Több percnyi fejvakargatás után arra jutottam, hogy két lehetőségem van: Kivágom a tuskót, vagy tőből lemetszem a hüvelykujjamat (olvastam a 127 óra c. könyvet). Sajnos egyikhez sem volt megfelelő szerszámom. Így cselhez kellett folyamodnom, szerencsére ott volt Nordic Walking botom, és az, valamint egy a tuskó alján található kisebb lyuk, végül segített! Vissza a kocsihoz. Kétszer megtenni a távot a sárban nem egy élmény. Hát még négyszer! Ugyanis a jól bevált bot ott maradt....