Mint admin a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam. Az eredeti rejtője eTiger elhunyt - így nem várható javítása - ha keresőként tudnál javítani az állapotán, kérjük jelezd ebbéli szándékodat a ladadoki@geocaching.hu címen. ...
_____________________________________________________
A LÁDÁT 2022.08.05-ÉN ÚJRA REJTETTEM! Ismét kereshető!
gst76
Ez a geoláda a fiatalon eltávozott eTiGeR kesser társunk rejtése volt. Ládáit és emlékét megőrizzük!
Röviden: 9x5x5 cm-es mikroláda a megadott koordinátán, tépőzáras rögzítés. Kérem körültekintően, gondosan rejtsétek vissza, köszönöm!
Ha nagy a "mugli" veszély, akkor inkább ne kockáztass! A bevezető út 3. villanyoszlopa előtt, a korlátra is felírtam a jelszót.
A gc.com-on nem játszom, így az alábbi üzenetet fenntartással kezeljed! Ideiglenes gazdaként, ezt nem módosítottam!
A ládába utazó ügynök, vándorbogár (TravelBug), geoérme (geocoin) nem helyezhető. Bővebb információt itt vagy itt találsz róluk! Bevezető
Magyarország egyetlen működő cukorgyárához kalauzolnálak el benneteket. Tudom, hogy ez egy kissé szokatlan geocache hely, ám úgy gondolom, hogy ez a gyár fontos szerepet tölt be az emberek életében, s meghatározza a hazai cukoripart, hiszen a somogyi megyeszékhelyen az éves belföldi cukorszükséglet közel egyharmadát állítják elő. Ez Kaposvár szerves részéhez tartozik, ezért mindenképp említésre méltó. Tévedés, ez nem egy szokványos gyár, hanem egy különleges és egyedülálló építmény. Nem csak azért, mert ez az egy üzemel az országban, hanem mert több pontja is Európában egyedülálló technológiával készült. Igen, ez nem egy kimondott turista hely, de érdekességnek érdekesség! Maga a környezet bizonyára nem fog többet adni egy gyáron kívül, épp ezért kérem, hogy olvassátok el hozzá a leírást (+netán a linkeket is), hogy voltaképp mi is zajlik ebben az üzemben... ;) A láda nem egy vadregényes hely bemutatásáról szól, és nem is nehéz megtalálni; de nem is ez volt a lényeg. A láda célja hogy ezt az egész munkafolyamatot, ezt a gyárat, és ezt a növényt kicsit közelebb hozza hozzátok. Megközelítés és egyéb információk
Személygépkocsival a Pécsi utcából kanyarodjatok le a Rákóczi-pálya előtt; NE a Cukorgyár közre, hanem itt: N 46° 21,462' E 17° 48,420' 142 m [GCCUKI+elagazas] A láda környékén igaz bárhol meg lehet állni, de ajánlott parkolónak ezt javaslom: N 46° 21,390' E 17° 48,426' 138 m [GCCUKI+parkolo] Innen pár méterre könnyedén el tudjuk érni a rejtekhelyet. Arra azért felhívnám a figyelmet, hogy foci meccs miatt hétvégente délután néha forgalmasabb a hely; illetve itt található a gyár egyik teherportája, így kampányidőszakban nagyobb forgalomra számíthatunk. Végszügség esetére fel van írva a jelszó a bekötő út 3. oszlopa előtti korlátra is., de megfelelő közelségű fényképes találatot is elfogadok! És mint mindig, kérem, próbáljátok meg körültekintően, és gondosan visszarejteni a ládát, köszönöm! :)
Természetesen akár tömegközlekedéssel is el tudunk jutni a ládáig; méghozzá a 7-es, 8-as vagy 18-as számú helyi járatú busszal. Bármelyiket is választjuk; mindegyik esetben a Hősök Templománál kell leszállni, majd onnan gyalog folytathatjuk a fennmaradó távot.
Ha kampányidőszakban járunk erre (szeptember-december között), és ha "szerencsénk" van, akkor érezhetjük a cukorgyártás jellegzetes szagát is, ami egyesek szerint büdös, mások szerint épp ellenkezőleg... A kaposvári cukorgyár
A cukorgyár építése Bleche prágai építész vállalkozásában és az akkor már idős kaposvári építész-ácsmester, Lencz György irányítása mellett folyt. Először a gyári épületek, a "kastély" és a város felé eső emeletes lakások készültek el, majd - Gáspár Gyula tervei alapján - a tisztviselő- és munkáslakások a Hársfa utcai részen. A Hársfa és a Pécsi utcai kerítést a gyárból kikerülő kazánsalakból és mésziszapból építették meg. 1894. szeptember 17-én megkezdődött a termelés, ekkor indult az első kaposvári "cukorkampány". A cukorgyár jelentőségét és folyamatos fejlődését mutatja, hogy 1895-ben itt állítottak elő Magyarországon először kristálycukrot, egy év múlva pedig már Londonba is szállított termékeiből a kaposvári üzem. A cukorgyár keserédes krónikáját bővebben itt olvashatjátok el.
Hosszú évtizedekig 12 cukorgyár működött hazánkban: Mezőhegyes, Sarkad, Kaba, Szerencs, Szolnok, Hatvan, Selyp, Ercsi, Ács, Sárvár, Petőháza, Kaposvár. Ezekből mára csak egy maradt, az is az osztrák Agrana csoport tulajdonába került. Az európai cukorpiaci reform lezárulta után a Kaposvári Cukorgyár 2008-tól ma Magyarország utolsó még működő üzeme, melyben jól felkészült szakembergárda biztosítja minden évben a hazai és az Európai Uniós közösség édes áruval történő ellátását. A nélkülözhetetlen étkezési és ipari cukor előállítását cukorrépa felhasználásával végzi a korszerű üzem 1894 óta. Az üzemet az osztrák Agrana élelmiszeripari csoporthoz tartozó Magyar Cukor Zrt. működteti és tartja fenn.
A gyárban a kampány ideje alatt naponta közel 8000 tonna répát dolgoznak fel. Ez évi 105 ezer tonna fehércukrot jelent, s ezzel a belföldi szükséglet hozzávetőleg egyharmadát fedezik. A maradék kétharmad rész sajnos importra szorul, ami egy kicsit vicces, hiszen ennek ellenére évről évre jelentős mennyiségű (Pl.: 2013-ban 150 ezer tonna) répát exportálunk ki az országból a horvát Viroviticai és Osijeki cukorgyárba, persze ennek is megvannak az okai...
A gyár évről évre bizonyít és fejlődik. Az elmúlt évtized során folyamatosan növelték a feldolgozási és raktározási kapacitást:
2007-ben Európában egyedülálló biogáztermelő üzem kezdte meg működését. Ez nem csak azért jelentős, mert Európa egyik legnagyobb biogáz üzeme, hanem azért is, mert hozzájárult ahhoz, hogy ma van egyáltalán cukorgyártás Kaposváron. Sokak szerint ez az építmény mentette meg a gyárat a bezárástól. Ennek a technológiának a lényege, hogy a cukorrépa-feldolgozás melléktermékéből, a répaszeletekből állítanak elő gázt, s ezáltal energiát termelnek. Bővebben itt vagy itt olvashattok róla.
2012-ben megépült a harmadik biogázfejlesztő fermentor is, így ezzel és a már meglévő két fermentorral együtt a feldolgozáshoz szükséges energiaigényének 80 százalékát tudja biztosítani Magyarország egyetlen működő cukorgyára.
2013-ban egy különleges (levegővel fújt) technológiával épített, 60 ezer tonna cukor befogadására alkalmas új cukorsiló kezdte meg működését. A Magyar Cukor Zrt. ezzel a beruházással együtt az elmúlt években több mint tízmilliárd forintot fektetett be Kaposvárott. Erről pedig itt vagy itt találhattok részletesebb leírást, és egy videót.
2014-ben további ötmilliárd forintból teljesen új csomagolóüzem, szitaállomás és készáruraktár építését tervezik. A tervek szerint a gyár kapacitása néhány év alatt akár 150 ezer tonnára nőhet, s a fejlesztések eredményeképpen a magyar cukorgyárból bizonyos termékeket a szomszédos országokba is tudnak majd exportálni. A gyár a jövőben akár több ezer hektárral bővítené a répa termőterületét, mivel 2017-től megszűnhet a cukoripari kvóta, a mostaninál akár másfélszer több cukrot is termelhetne a Kaposvári Cukorgyár, addig viszont újabb gyár létesítésére nincs sok esély.
A betakarításról röviden
A cukorrépa nem tartozik a könnyen betakarítható növények közé, a sokszor télbe nyúló betakarítás, és a szállítás is néha embert próbáló körülmények között zajlik, optimális viszonyok szinte csak a kampány kezdetén fordulnak elő. Szeptemberi napsütésben indulnak meg a gépek, de nem sokáig van könnyű dolguk, a csapadékos ősz és a korán beköszöntő tél napról napra egyre csak nehezebbé teszi a betakarítást és a szállítást.
A cukorrépa betakarítása több munkaművelet összevonásából tevődik össze, így a technológiai munkafolyamat a gyökerek levéltelenítéséből, fejezéséből; kiszedéséből, tisztításából, tartályba-gyűjtéséből, ürítéséből (szállítójárműre, illetve a táblaszéli prizmába); a táblaszéli utótisztításából és rakodásából, valamint szállításukból áll. Az egyes munkaműveletek összekapcsolására - azok gépi megvalósítására - több lehetőség is nyílik, így a lehetséges technológiai variációk száma is többféle. Ennek megfelelően egy- és kétmenetes betakarítási technológiák alakultak ki, amelyekből a jelentősebb részarányt, jelenleg az egymenetes betakarítási technológiák (HOLMER, ROPA) képviselik. Bővebben itt olvashattok a betakarításról, esetleg ezt, ezt vagy ezt a videót is megnézhetitek, ha akarjátok... :)
Magyarország egyetlen működő cukorgyárába több száz kilométeres sugarú körből hozzák az alapanyagot közúton és vasúton egyaránt, elsősorban a Dunántúlról (Somogy, Tolna, Baranya, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas ill. Fejér megyéből), de emellett természetesen az Alföldről is jelentős mennyiséget szállítanak be; a legtávolabbi pont Hajdúszoboszló.
A répa útja a gyárban...
A gyárba közúton vagy vasúton beérkezett répát először is lemérik a tehermérlegen. A mérlegelésnek célja a kocsiban lévő árumennyiség meghatározása, majd ezt kővetően a másik fő cél a nyersanyag minősítése és a cukorrépa cukorfokának megállapítása. Ezt a minőségi vizsgálatot a répalabor folytatja le, méghozzá oly módon, hogy minden egyes vasúti vagonból és közúton érkező teherautóból mintát vételez egy szondának nevezett szerkezettel, amelyet sűrített levegő működtet és olyan, mint egy hatalmas porszívó. (lásd: a képen) A mintavétel során egy-egy zsákra való nyersanyag kerül be a laboratóriumba minden vasúti és közúti járműből. Ezt követően jöhet a billentés, avagy az ürítés. Vasúti vagonok esetében egy nagynyomású vízsugárral (ELFA) bemosásra kerülnek az ún. úsztatócsatornába a répák; míg a teherautók többféleképp is kiüríthetik a szállítmányukat. Általában a száraz ürítőre, a "daru"-ra vagy a "placc"-ra billentenek, de előfordul az ELFA-ra történő billentés is. (De ez igazából mindegy is, hiszen mindegyik helyről a végén ugyan úgy vízsugárral mossák be a répát a gyárba.) Az így bemosott répa az úsztatócsatornákon keresztül egy répatárolóba kerül, majd onnan a víz tovább viszi őket a mosógépbe. A mosógépben a cukorrépát alapos mosásnak vetik alá, majd a teljesen megtisztított, hófehér cukorrépát ezután a köztes tárolóból (a répabunkerből) a feldolgozáshoz szállítják. Ennek első munkafolyamataként a vágógépek aprítják a répát háztető formájú "szeletekre" amelyek cukortartalma 16 és 20% között van, ez a folyamat a szeletnyerés. Ezt követően kerül sor a lényerésre, melynek során a cukrot a szeletből ellenáramú forró vízzel (kb. 70 °C) kioldják, s ennek hatására nyerslé keletkezik. A nyerslében lévő nem-cukor anyagokat saját mészkemencében előállított természetes anyagokkal - mész és széndioxidgáz - megkötik és kiválasztják, ez a folyamat a létisztítás. A kicsapatható és oldhatatlan nem-cukor anyagokat és a meszet szűrőberendezéseken szűrik ki, ez a folyamat a szűrés. A szűrletet híglének, a szűrés után visszamaradó anyagot mésziszapnak nevezik. A híglevet többfokozatú sűrítéssel főzik be, ez a folyamat a sűrítés. A sűrűlevet a főzőkészülékekben vákuum alatt tovább sűrítik, majd a kristályosítást finomra őrölt cukor hozzáadásával (oltással) indítják. A további sűrítés során a kristályok a kívánt szemcsenagyságig növekednek, ez a kristályosítás folyamata. A cukorkristályokat centrifugálással választják le a szörptől, majd további kristályosítási folyamatnak vetik alá. Az így nyert kristálytiszta cukor úgy nyeli el a fényt, hogy fehérnek tűnik. A fehércukor szaharóztartalma legalább 99,7%, a fennmaradó rész nedvesség. Ezért a fehércukrot légáramban szárítják, hűtik és silóban tárolják, majd a háztartási illetve ipari igényeknek megfelelően csomagolják.
Ajánló
Ha időnk engedi, akkor még a környékbeli GCVILL, GCKVRO, GCKAKE, ill. GCSTJB ládát is begyűjthetjük, de ne feledkezzünk el a témához kapcsolódó, ám kicsit távolabb, Heves megyében a hatvani cukorgyárra emlékező ládáról sem: GC60pl.
Köszönöm aki elolvasta. Ha ezáltal új információkhoz jutottatok, akkor a láda már elérte a célját..., s aki tiszteletét teszi a gyárnál, az megérdemli az 1 pontot! :) A hely érdekessége, nevezetessége nem a szépségéből fakad! A környezet nem fog többet adni egy gyáron kívül, így akit ez zavar, az inkább ne keresse meg ezt a ládát!
Jó vadászatot kívánok! :)
eTiGeR
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, élveztem a keresést! Ünnepnap lévén úgy gondoltam, hogy nem lesz senki a környéken. Tévedtem, a gyár nem állt le, folyamatosan hozták a cukorrépát feldolgozásra. Óvatosan kell ott közlekedni a kamionok miatt. [Geoládák v4.5.2]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Állatorvosnál jártunk kicsi Mexikóval és ha már itt jártunk, megkerestük ezt a ládát is. Minden rendben vele, köszönöm a lehetőséget! [Geoládák v4.2.6]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A pótjelszóból már csak az első két karakter olvasható, nem volt nálam íróeszköz így pótolni nem tudtam. [Geoládák v4.2.6]
Ha megtaláltam és tetszett, vagy nem tetszett - vagy teljesen közömbös hogy mit érzek, akkor is csak ennyit írok logként: Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A GCKAKE begyűjtésekor elkerülte figyelmünket, hogy a közelben van ez a láda, így ma végre pótolhattuk a mulasztást. Tekintve, hogy a teherporta forgalma meglehetősen intenzív volt, nem akartuk felhívni magunkra a figyelmet, ezért a pótjelszót szerettük volna becserkészni, de vagy rosszul számoltunk, vagy az időjárás elvégezte a regenerációt, így végül egy nyugodtabb periódusban leereszkedtünk az igazi rejtekhez. Tényleg ötletes megoldás.
Halló!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést, így már minden oldaláról láthattam a gyárat. A szembe levő régi gyárépület is megér egy megtekintést! [Geoládák v3.12.10]
Nagyon is van helye ennek a geoládának a többi között! A jól összeszedett, hivatkozásokkal teli ládaoldal remek betekintési lehetőség a gyártási folyamatba és a cukorgyár történetébe. Szegényebb lettem volna e láda nélkül, természetesen felkerestem kaposvári látogatásom során.
Két napos Kaposvár környéki bringás kirándulásra érkeztünk Mira, Gábor66, GeoÉvike, Toti, lelcache és Fidorka társaságában. Tegnap délelőtt a Deseda kört, délután Bárdi patak völgyét jártuk be. A mai napi fő program Kaposvár déli részének végig bringázása és a GC7DOM multi megkeresése volt. Közben esett útba ez a pont is. Köszi az invitálást.
Kétnapos Kaposvár környéki biciklizésre jöttünk Fidorka, GeoÉvike, Mira, Gábor66, Kiváncsifáncsi és Toti részvételével. A másnapi, kicsit keményebb bringatúra útvonalán érintettük újra ezt a ládát is. Jó volt ide újra eljönni!
Nagyon élvezetes, itt-ott kicsit küzdelmes túra volt!
Délelőtti vizsgálat (családtag fuvarozása) közben útba esett.
4 éve már meg akartam keresni, de akkor beteg volt. Most összejött.
Sárváron töltött gyerekkori nyaraim az ottani cukorgyár mellett teltek...
A közel fél éve beteg ládát a mai napon meggyógyítottam. 473 megtalálás
Új ládát és jelszót kapott.
Ideiglenesen a ládát a nevemen tartom, míg néhány megtaláló nem jelzi, hogy a ládával, rejtéssel minden oké!
Mint admin a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam. Az eredeti rejtője, eTiger elhunyt - így nem várható javítása - ha keresőként tudnál javítani az állapotán, kérjük jelezd ebbéli szándékodat a ladadoki@geocaching.hu címen. Köszönjük a rejtést, és a javítási szándékot is
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
A koordinátán végignéztem a szalagkorlátot. Sajnos nem találtam meg a ládát. Van egy öntöttvas csatornafedél, ami alatt akár lehetne is, de nem volt ott. Ahogy az előző hozzászóló írta, cukorrépát lehet találni az árokban. :)
Kérem a találat elfogadását a képek alapján!
Köszönöm! [Geoládák v3.12.3]
Hogy a logbírónak is legyen munkája, kérem a jóváhagyást.
Éppenséggel adja magát a korlát, ahova fel lehetett egykor rögzítve a rejtés.
Stílusosan egy kamionról leesett cokorrépába botlottam.
Adoptálhatóvá kellene tenni a rejtést.
Ez volt a három napos Somogyországi hétvégénk tizenegyedik találata útban Fonyódra a szállásunkra. A belvárosi sétát követően gurultunk át a cukorgyárhoz. 2013 novemberében az új siló felavatása előtt pár nappal voltam itt gyárlátogatáson, uátna kicsivel jelent meg a ládája. A jelszóval PÉV segített ki. Köszönöm!
"(...)utcai ruhában érkezett (...) talán tíz perccel azután, hogy a gyár a delet fújta."
-Stephen King ~ Hasznos holmik-
Dél körül érkeztem a cukorgyár parkolójához, majd gyors kutakodás után a ládát nem találtam. Sok-sok teherautó érkezett, így a keresést feladtam. A mágneses megoldás pedig adta magát, de nem jártam sikerrel.
A megtalálást segítséggel tudtam logolni. Ekkor tudtam meg, hogy a rejtő sajnos már nincs közöttünk. Szívből sajnálom.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük szépen!
További részletek és képek később, otthonról. [Geoládák v3.8.3]
A doboz rendben.
Fényképet nem készítettem, mert igazából miről is készítettem volna?
Siófoki hétvégén ellátogattunk Kaposvárra kitkat0123-mal. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Főleg nekem hiányoztak az itteni ládák, még ez a környék ismeretlen volt számomra. Érdekes volt a hely.
Köszönöm a rejtést!
DDK közben Kaposváron szálltunk meg, így vacsora előtt útba ejtettük ezt a ládikót.
Kintről sokat nem látni, (főleg sötétben) de épp érkezett két kamion répával megrakva.
A leírás viszont annál érdekesebb!
Köszönjük a rejtést!
Dr.Ladával és Lopakodóval a GC versenyre jöttünk és a környéken keresgéltünk.A kaposvári szállásunkra tartva,sötétben kerestük fel a ládát.Az előző logokban láttam,hogy két láda van különböző jelszavakkal,így az érvénytelen jelszavas ládát elhoztam,hogy ne legyen ebből több keveredés.
A versenyre (GC39FV) menet, a már hagyományos pénteki ládakeresgélős napomon kerestem fel. A megadott parkolóban álltam meg. Elég nagy volt a forgalom. A ládát viszonylag könnyen megtalátam. Jó rejtés!
Feleségemmel Hévízre tartva kerestünk útba eső ládákat, így jutottunk el a cukorgyárhoz is. A felírt és lefényképezett jelszót a rendszer nem fogadja el. Kérem a csatolt fotók alapján a találatot elismerni! Köszönettel.
Nem tudtam, hogy párhuzamosan két mágneses láda létezik más-más jelszóval, köszönöm Raczky család segítségét a helyes jelszóhoz, mert az általam megtalált kóddal nem sikerült a bejelentés.
Geotekerés Kaposváron. Megdöbbentő számomra a magyarországi (és általában a térségbeli) cukorgyárak hányattatott sorsa a rendszerváltás után. A rejtés rendben van, köszönöm!
Valami munkálatok folytak a parkolóban, de biciklivel a szalagkorlátnak támaszkodva nem okoztam feltűnést.
Köszi a jól összeszedett leírást, otthon megnézegettem a videókat.
GergoKrisivel együtt közösen, megleltük!
Nekem kifejezetten tetszett a rejtés, nagyon jó hely! :)
GPS nélkül is könnyen megtalálható a térkép alapján....
A logbookba írni sajnos nem tudtunk, mert írószerszám nem volt benn és sajnos nálunk sem, de a jelszót elhoztuk!
Köszönjük a rejtést. Azt hiszem minden oldalról, közelről és távolról is láttuk a gyárat és éppen főszezonban. Először nem mertünk behajtani, de aztán rájöttünk, hogy célforgalom vagyunk.
Ahogy mentünk a parkoló felé szembe jött egy hatalmas kamion tele répával. Nagy volumenű ez az ipar, hiszen sok mindenbe tesznek cukrot, amiről még fogalmunk sincs. A rejtés nagyon ügyes és könnyen elérhető volt. Köszi!
Bolisznak segítettem volna a keresésben, de a jelszóval is segíteni kellett. Mivel korábban már kétszer is meglátogattam ezt a ládát biztos, hogy nincs a helyén.
Elég sokáig kerestem, de sajnos nem lett meg a láda, viszont jött egy kamionos bámészkodni, úgyhogy feladtam a keresgélést. A fotók alapján légy szíves fogadd el! :)
Zselici barangolás közben becsorogtunk egy rövid időre a városba.
Azt gondolom, tudom, hol kellene lennie a ládának, de nincs ott. Még a tágabb környezetében sem.
ezt is lattuk. most mar tudjuk honnan kapjuk a cukrot :) Amikor elkezdtuk keresni a ladat, odaert a vihar, igy abba kellett hagynunk, ha lehet kep alapjan kerjuk az elfogadast, koszi.
A földön találtuk meg, az úttest szélén, jóval távolabb a koordinátától.
Közelebb vittük a helyhez, s rendeltetésszerűen használtuk a mágnesességét :-)[Geoládák v2.2.4]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Tartózkodom a cukorevéstől, bár néha becsúszik egy cuki fini süti és csoki. De legalább nem híztam meg és a fogaim is jók???? [Geoládák v2.2.3]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.4] A hely most nagyon nyugodt volt, a ládát viszont a helyéről valószínűleg leesve, a fűben találtam meg. Megpróbáltam visszatenni oda, ahol szerintem lehetett.
Ládaellenőrzés. A doboz rendben a helyén, a tollat pótoltuk. Lassan érik a logbook csere, de még hagytam a régit. És ha már itt tartunk, a 142 napos kampány január végén befejeződött, közel egymillió tonna répát dolgoztak fel, ami rekordnak számít.
Somogyi kis kirándulások között kiadós kaposvári séta. Sokszor jártam már itt, többször színházba jöttünk, vagy tájfutó versenyre, aztán pedig az újabb és újabb ládákért.
Itt sok látnivaló nincs.
Sajnos kénytelen vagyok jelszó nélkülivel feltölteni, mert a jelszót tartalmazó fényképem eltűnt.Légyszíves elfogadni, nagyonszépenkösziszépen!
Köszi a rejtést!
Kaposvári multik pontjait sétálva szedtük össze. Hisszük, hogy így lehet igazán megismerni egy várost. Ennek keretében kerestük meg ezt a ládát is. Köszi :)
Megtaláltuk.
Előző nap egy rendezvényen vettünk részt a környéken, a városba aludtunk.
Reggel sétáltunk egy jót.
Egyetemista koromba innen nem messze laktam albérletbe.
Most minden csendes volt.
Köszönjük!
Örömmel jelentem be, hogy a mészkemence begyújtásával elindult a 123. répafeldolgozási kampány az ország egyetlen cukorgyárában Kaposváron. Bővebben itt.
Ha a ládaleírást elolvassa valaki, sok mindent megtud a cukorgyárról, de a láda helyéről nem sokat lát a kereső, az biztos. Illetve kicsit visszasétálva igen, a zsidótemetőt, ami sajnos nem látogatható.
Tehát innen ered az a sajátságos szag, amely gyakorta belengi a várost! Attól tartok, tényleg van benne valami, hogy a cukrot fehér halálnak is mondják, kivált, ha azt vesszük, mennyi rengeteg bonyolult vegyi eljárásnak kell alávetni a cukorrépát, míg gyönyörű fehér kristályok lesznek belőle. Ezért aztán magam részéről inkább maradok a méznél.
Megvan! Köszi! Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy beálltam a nagyságos focisták (egyébként majdnem üres) parkolójába és egy fontos(kodó) úriember rámszólt, hogy jobban tenném ha nem itt parkolnék... Úgyhogy azt javaslom, a lejtő alján balra, a kanyar előtti parkolót használjátok! :)
A Dorottya napi rendezvényre érkeztünk, és egyúttal az újabb ládákat is végiglátogattuk. Az állomásról kisétáltunk a cukorgyárhoz. Először magasabban kerestem, majd lejjebb adtam, és így meg is lett. Szurkolunk az utolsó magyar cukorgyárnak!
Ma van a láda 2 éves évfordulója! :) Ebben az évben 61db megtalálás született; szerencsére "muglikár" nélkül. :) Köszönöm mindenkitől az eddigi rendeltetésszerű használatot! További jó keresgélést! :) BUÉK! :)
A GCNAIM láda után lemerült a gps. A sarkon akkut cseréltem benne. DE ezzel elfelejtette az összes bevitt koo! Az okoska meg még a Berzsenyi parkban felejtette magát, sehogy se akart ideérni! Teljesen kikapcsoltam, mire némileg magához tért és ennek segítségével lett a comos láda. Szóval a com felől kellett közelítenem, mert a hu leállt, a gps meg kinullázta magát és nem fogadta el az újonnan beírt koo-kat! Ezzel a vacakolással elég sok idő elment, rám sötétedett.
Óh, ezek a technikai alkalmatosságok!
Köszi a rejtést!
Szívesen megnézem,hogy hol készülnek az általam ismertebb élelmiszerek.Most már ezt is tudom.Nem tudom,hogy "szerencsénk" volt,vagy mást éreztünk,de az biztos,hogy volt valami a levegőben.
Mai munkánk - egy turbinás gázmérő beépítése és üzembe helyezése - éppen a Magyar Cukor Zrt. kaposvári gyárába szólított minket atipapával. Természetes volt tehát, hogy a gyárnak szentelt geoládát megkeressük, és mivel a megbeszélt idő előtt érkeztünk, ezt még munka előtt meg is tettük.
Nekünk a hely annyira nem volt újdonság, rengeteg hazai és külföldi ipari létesítményben dolgoztunk már, de azért jó volt, hogy a munka mellett kedvenc időtöltésünknek is szentelhettünk egy kis időt.
Köszi a rejtést! [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg, később kiegészítve]
Örömmel jelentem be, hogy ma kezdetét vette a 2015-ös cukorrépa-kampány! :) Elmerülhettek a betakarítás szépségeiben és a cukorgyártás jellegzetes szagában, de ez egyúttal azt is jelenti, hogy a láda környékén megnövekszik a teherforgalom. Ne feledjétek, megfelelő közelségű fényképes találatot elfogadok, szóval ha sok "mugli" van a környéken, akkor inkább ne kockáztassatok! A kampányról bővebben ITT olvashattok. :)
A zselici GCTOUR "betyárkodásra" érkeztünk Mirával Kaposvárra. Egy csodaszép, 74 kilométeres körön az esemény ládáján kívül nyolc újat kerestünk fel. A túra vége felé a városi pontok "begyűjtése" volt soron, csakis miután a Zselic kihívásaival megbírkóztunk. Ennek a ládának sem a megközelítésébe (a GCNAIM pontjától gurultunk ide) sem a keresésébe (bike-in, azonnali találat nyeregből) nem öltünk túl sok időt és energiát. Kár is lett volna... Fogalmam sincs, mit mutat meg vagy hogy minek ide láda...
Köszönet a túráért a szervezőknak és a ládákért a rejtőknek!
118 kilométer kerekezés a Zselicben.
Már fél hétkor Kaposváron voltam, hogy a Gctour kilenc órás rajtja előtt még begyűjtsem a városi ládák egy részét.
Elsőre a rejtekhelyhez nyúltam, nem volt nehéz, mivel nem sok más, mágneses láda elhelyezésére alkalmas hely volt a környéken.
Feltünt, hogy mennyi külföldi megtalálása van a ládának.
Mától a láda megtekinthető a geocaching.com oldalon is. (Link a ládaoldal tetején.) Ettől a perctől fogva kisméretű utazó ügynök, vándorbogár (TravelBug) és geoérme (coin) is helyezhető a ládába! Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el EZT a leírást; továbbá látogass el ERRE az oldalra is! (Az utóbbinál állítsd át a nyelvet magyarra!)
A 121. cukorrépa kampány hamarosan véget ér. Csüggedésre semmi ok, hiszen szeptemberbe indul a 122. kampány! :) Mint bizonyára látjátok, a gyárban megkezdődött a mintegy ötmilliárd forint összértékű csomagolóüzem alapozása is, amely 2015 nyarán kezdi majd meg működését. Üdv,
Holnap lesz a láda 1 éves évfordulója! :) 109db megtalálás jellemezte ezt az időszakot, szerencsére "muglikár" nélkül! :)
Összességében a láda szerintem elérte a célját, hiszen sok kesser számára megismertette a gyárat. :) Külön öröm volt olvasni az olyan logokat, melyben örültek, hogy a láda által megismerték a helyet, sőt örömmel keresték meg a ládát (még ha drive-in is). :) Ehhez csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy a gyárhoz közel sajnos mindenhol csak drive-in megoldások lehetnek, bár szerintem ez nem baj, mivel így legalább közelebbről láthatjátok a gyárat... :) Sajnos a tervezett sétány azóta sem készült el, így a mikroláda (határozatlan ideig) marad a jelenlegi helyén. Köszönöm még egyszer a pozitív logokat, és köszönöm mindenkitől az eddigi rendeltetésszerű használatot! További jó keresgélést! :) BUÉK! :)
A láda újra kereshető! :) A doboz kapott egy új címkét; egy új jelszót; a mágnest pedig megerősítettük, remélhetőleg így már jó lesz a tapadás... :) A logbookba írt eddigi logokat lefényképeztem, ezeket megtekinthetitek jobb oldalon. Üdv,
Ládaellenőrzés. A láda rendben a helyén, de kérem, hogy ugyan oda rejtsétek vissza, köszönöm! :) Nem egészen az eredeti helyén volt, de most visszahelyeztük oda! Köszönöm "Dióskanyar" észrevételét! Üdv,
Nagy örömmel kerestük a ládát, sajnos a mi szolnoki cukorgyárunkat bezárták és pár éve a még álló gyárkéményt is lerobbantották.
Pedig ha az a gyár mesélni tudott volna.....
Köszönjük az ötletet és a rejtést!
Győnyőrű szép őszi időben fedeztem fel Kaposvár ezen részét is. A láda közelében viszont egy autós tartózkodott, aki erősen figyelte keresési tevékenységemet, ezért inkább az útmutatóhoz tartottam magam, s nem kerestem tovább a ládát. Kérem a képek alapján az elfogadást.
Nem rossz az orrotok, a tényleges feldolgozás szerdától kezdődik, és ettől a naptól fogva lehet majd érezni azt a bizonyos szagot. (Bár az igaz, hogy sok fog múlni a szél irányán.) Jelenleg most már folyik a beszállítás, hogy majd el tudják kezdeni a feldolgozást. :) Ez amúgy nem kevés mennyiséget jelent, hiszen naponta közel 8000 tonna répát dolgoznak fel a gyárban.
Köszönöm a cukorgyártás bemutatását, és a figyelemfelhívást a helyre! :) (Vagy az orrunk rossz, vagy épp szélcsend volt, de semmi extra "szagot" nem éreztünk.)
Örömmel jelentem be, hogy ma kezdetét vette a 2014-es cukorrépa-kampány! :) Elmerülhettek a betakarítás szépségeiben és a cukorgyártás jellegzetes szagában, de ez egyúttal azt is jelenti, hogy a láda környékén megnövekszik a teherforgalom. Ne feledjétek, megfelelő közelségű fényképes találatot elfogadok, szóval ha sok "mugli" van a környéken, akkor inkább ne kockáztassatok! A kampányról bővebben ITT olvashattok. :)
Öröm a köbön! :-) [g:hu 1.5.0t] [wapon beküldött szöveg]
Lopakodóval, kerékpárral ma kaposvári ládákat céloztunk. Eddig csak átutazóban láttuk ezt a várost, most sikerült alaposabban megismernünk. Nagyon tetszett! A helyszínen azt gondoltam, egyszerű com-os találat, említésre sem méltó. A ládaoldal elolvasása után megváltozott a véleményem. Köszönöm a rejtést és a tartalmas leírást! :-)
Somogy-országi vadászat Libertyvel és Gyrossal 9/19.
A rendszerváltozáskor Magyarországon 12 cukorgyár működött. A privatizáció már 1991-ben megkezdődött, a tulajdonosi szerkezet sok ezer munkahelyet megszüntetve 1997-re alakult ki. Mára ez az egy maradt meg!!! Március 30-n a hatvani cukorgyár "maradványait" láttam, a GC60PL láda nyomán. Köszönöm a lehetőséget.
A ládaoldalt gondosan elolvastam, az ajánlott linkek többségét megnéztem. A rejtő szándékát értékelem. Szívesen részt vennék egy gyárlátogatáson is. :-) Sok érdekeset tanultam - de azért így is túl hosszúnak érzem a szépen kidolgozott, jól illusztrált ládaoldalt. Van benne ismétlődés is és van olyan, amit a linkelt oldalon újra kell olvasni.
A rejtés az adott környezetben szerintem jó.
A környezet értékelésénél pedig nem egy erdei vagy történelmi belvárosi részhez hasonlítottam. Nyugodtan állíthatom, hogy ez országunk legszebb cukorgyára!
Csak azt nem értem, ha a biogázzal ilyen ügyesen spórolnak, vagyis olcsóbban tudnak termelni, ugyan miért veszi meg a horvát gyár a répát 25 %-kal drágábban? Pedig nekik nincs biogázuk. Szomorú ezt látni, hogy a répánk kimegy az országból és helyette máshol gyártott cukor jön be. :-(
Ládakarbantartás. Ma voltam kinn a ládánál, és a 2 cm átmérőjű darázsfészket eltávolítottam a láda környékéről!... Köszönöm az észrevételt! A ládából viszont a ceruza eltűnt... Üdv,
A mai napi kaposvári ládavadászatom első állomása :)
Szerencsére gyorsan "rárepültem" a ládára, az esős, hűvös időben nem volt senki a környéken, aki zavart volna.
Köszönöm a rejtést! :)
Kaposvári séta őszies időben. Az előző megtalálót épp elkerültem, mert betévedtem a Cukorgyári közbe, ahonnan ugye nem lehet kijönni csak ott, ahol bementem. Egyébként nehéz a placcon észrevétlennek lenni, bár a távolabbi kocsikban ülőket nem biztos hogy érdekli, hogy a rejteknél ki és miért téblábol.
Ha közel van a gyárhoz akkor az a baj hogy drive-in; ha messze van a gyártól akkor meg az a baj... Tényleg nem tudok ezen kiigazodni... Ha közel rakom a gyárhoz, akkor sajnos mindenhol csak drive-in megoldások lehetnek... :(
A hely olyan, amilyen. Mint már írtam; a láda nem egy vadregényes hely bemutatásáról szól, és nem is nehéz megtalálni; de nem is ez volt a lényeg. A láda célja hogy ezt az egész munkafolyamatot, ezt a gyárat, és ezt a növényt kicsit közelebb hozza a kesserekhez. :) Persze rejtési ötleteket szívesen elfogadok, ha van.
Hááát! :(
Ez a láda pont az, aminek a térképen, vagy a műholdképen tűnik. Drive-in pont egy jellegtelen helyen. Szerintem a láda hóban nem lesz kereshető. A rejteket feltűnésmentesen megközelíteni nemigen lehetséges.
Az oldal viszont jó. Eddig nem tudtam mi az a répaprizma.
ÚJRA KERESHETŐ! A láda immár mikroláda formában átkerült a gyárhoz közelebb, egy szemétmentes helyre! Remélem, hogy ez a hely, és ez a rejtés jobban elnyeri majd a tetszéseteket! :) A láda valóban így drive-in lett, de szeritnem ez nem baj, így legalább közelebbről láthatjátok a gyárat... :) De egyébként a láda amúgy se egy vadregényes hely bemutatásáról szól, hanem hogy ezt az egész munkafolyamatot, ezt a gyárat, és ezt a növényt kicsit közelebb hozza hozzátok... A hely érdekessége, nevezetessége nem a szépségéből fakad! A környezet nem fog többet adni egy gyáron kívül, így akit ez zavar, az inkább ne keresse meg ezt a ládát! Üdv,
U.i: Az előző, eredeti ládánál készült logokról töltöttem fel képeket.
Hazafelé kerestük meg a ládát, sajnos a fürdő felől. Nemhiába panaszkodtak a játékosok a környezetre, reméljük, hogy a rejtő ennél csak jobb helyet talál majd a doboznak. Sajnos már a jelszót nem fogadja el a rendszer :(
Áttelepítésig NEM KERESHETŐ! Addig is a gyárhoz megfelelő közelségű fényképes találatot elfogadok!
Nos körbenéztünk minden lehetséges helyet, ami létezik. Pécsi úttól elkezdve; a Hársfa utcán át; a Nyugativánfa utcáig, mindent. Természetesen a Cukorgyár közt is. Azt kell hogy mondjam, hogy sajnos ettől jobb helyet NEM találtunk egy normál méretű ládának! Mindenhol volt valami, ami nem tetszett volna (kutyák, tömeg, panoráma...stb), szóval mérlegeltünk, és a lehetőségek közül ezt tűnt a "legjobb" választásnak. Az is igaz, hogy a geoszilveszter miatt elsiettük a láda megjelenését, de úgy érzem, hogy ez a szemét-probléma egy kissé túl van lihegve; hiszen nyílván nem a szeméten átgázolva kellett megkeresni a ládát; nem is arra kellett volna menni... Az ajánlott, a leírásban szereplő Kapos-folyó melletti útról kényelmesen meg lehetett volna közelíteni a rejtekhelyet!... A parkoló szélén az igaz, hogy volt 1-2 kupac szemét; de a ládához vezető ajánlott úton, és a láda körül nem volt! (lásd: képeken) A CITO-ra természetesen nem kötelezek senkit; szerintem nem is írtam ilyet hogy bárkit is utasítanék erre... Én csupán csak megemlítettem az oldalon ennek a lehetőségét, ami +1 találat formájában nyílvánulna meg, akinek kedve van hozzá... De a félreértések elkerülése végett most inkább töröltem ezt a részt... A területen -mint már írtam- tereprendezés van. Ha minden igaz tavasszal egy sétányt fognak kialakítani a fürdőig ill. a folyó partját kövekkel fogják kirakni; szóval csak idő kérdése, és megszépül a hely; a szemét pedig eltűnik! Fel sem merült bennünk, hogy az a pár kupac szemét (ami nem is a láda körül volt) enyire zavaró lehet... De mindez már a múlt. Megpróbáltam, nem ment, hátha így... Döntöttem, és amíg ez a sétány nem készül el; addig ideiglenesen áttelepítésre kerül a láda! Mivel nagyobb méretű doboznak nem találtunk normális helyet, így mikroláda formában fog újraéledni a hétvégén!
A leírás valóban a technikai dolgokra összpontosít, mivel azok szerintem sokkal érdekesebbek; de azért kiegészítettem a kastéllyal. Végezetül pedig annyit, hogy köszönöm mindenkinek, aki megkereste/megkeresi a ládát; és utólag is elnézést kérek, akit ezáltal kellemetlen élmények értek! Üdv,
A ládánál épp összefutottunk a rejtőkkel. A rejtés helyszínén komoly tereprendezés folyik, talán valami sétány készül. A ládaoldal inkább technikai, mintsem történeti szempontból közelíti meg a cukorgyár témát. Érdekes volt elolvasni.
Köszönjük a lehetőséget.
Sajnos erről nem tudok jót írni. :(
Én is sokat gondolkodtam, kutakodtam tavaly egy cukorgyári ládáról - még más kaposvári kesserekkel is beszéltem róla. Egy biztos, ilyen ládát nem akartam csinálni, mint ez.
Rejtés messze a Cukorgyártól, az egyik legszemetesebb helyén Kaposvárnak. Lehet a CITO ládát emlegetni az oldalon, de erre nem kötelezhető egy kesser sem, hogy álljon neki szemetet szedni. Előfordulhat, hogy a rejtés helyén időközben szemetet dobtak el nemtörődöm emberek, de itt eleve olyan helyre került, ami mindig is szemetes volt!
A leírásból hiányolom a Cukorgyár századforduló óta tartó történetét! A Pécsi utcai épületekről - igazgatósági kastély, volt szállások még csak egy kép sincs, pedig azok legalább szerintem szépek - függetlenül állapotuktól.
Ez nekem a batéi láda után nagy csalódás volt. :(((
A kaposvári GeoSzilveszter után házigazdáink társaságában a rendezvény után megjelent 2 új ládát megkerestük.
Legjobban az tetszett, hogy a rendezvény után megjelentetted a 2 új ládát, ezzel is dobva az amúgy is magas színvonalat (ez a fajta csapatszellem nekem nagyon tetszik). Azt sajnálom, hogy nem jöttél ki, mert szívesen beszéltem volna veled (és még utazók is voltak nálam:). Majd legközelebb!
Másrészt nagyon vidám hangulatban kerestük meg mindkét ládádat és ezt is neked köszönjük.
A cukorgyártásról már tanultam fiatalabb koromban, nagy újdonság nem ért. A cukorgyár bemutatása nálam plusz pont, jó ötlet.
Maga a rejtés helyszíne finoman szólva is sz.r. Lehet fényezni, magyarázkodni, kifogásokat találni és ötlettelenségre hivatkozni, de az akkor is az marad. A gyár bejáratánál lévő virtuális rejtés (mágnescsíkon jelszó) vagy egy ötletes kis mikroláda sokkal jobb lett volna. Gondolom ezt nehezebb lett volna moderáción átvinni, de a helyi kesserek biztosan segítettek volna neked. Maximum nem az első fordulóban ment volna át. Nekem az sokkal jobban tetszett volna.
A szebb fényképek csak azért készültek el, mert barátaink arra vittek minket. A rideg valóságot az utolsó képek mutatják be.
Valamint nagyon megleptek a 4-es és 5-ös környezet értékelések. Ők biztos valami más úton mentek, vagy hoppanáltak, esetleg ékzárakat kódolva a csillagkapun érkeztek.:)
Köszönjük a lehetőséget és remélem javítasz rajta!
2014.01.02.: a rejtő kérésére az egyik képet töröltem! Hozzáteszem, hogy az első ládámra is mondható, hogy egy jellegtelen horgásztónál van, még a környezet is lehet sz.r, de a kritikák/lepontozások miatt nem írok egyre hosszabb Egyéb logot. Nekem az úgy tetszik, akinek meg nem, azt is elfogadom!:)
A megjelenésekor kerestük meg az akkor még hagyományos ládát, ami tényleg nem a legjobb helyen volt. Ha valóban kialakítják a sétányt és megszépül az a rész, lehet hogy visszakerülhet majd az eredeti rejtés közelébe a hagyományos láda. (Kíváncsiságból megkeresem majd a mikrót is hamarosan.)
A láda közelében összefutottunk Zerindékkel, beszélgettünk egy kicsit mielőtt mi is becserkésztük a dobozkát.
Szeretem ezt a gyárat, ha tudok, próbálok kaposvári cukrot venni. Igaz, hogy sajnos még ez is külföldi tulajdonban van, de mégis egy fokkal jobb, mint a külföldön található gyárak, mert azért mégis ittenieknek adnak munkát. Remélhetőleg egyszer magyar tulajdonba kerül. A gyár szaga egy kicsit most is érződött, régebben nem szerettem ezt a szagot, de pár éve megszerettem.
A gyár több épülete helyi védelem alatt áll, de szerintem lassan már műemlékké is lehetne őket nyilváníttatni. Az a hatalmas fehér búra meg, ami most épült, igazi különlegesség.
A láda megtalálása után találkoztunk BaLeeékkel is.
Nos, ez egy meglehetősen felemás piros egyesre sikerült. Először is azért mert mondhatni BaLee-nak köszönhetjük aki volt olyan kedves és miután mi a geoszilveszterről elstartoltunk, amint megjelent a doboz, átküldte a koordinátákat. Köszönjük! Másodszor, hogy otthonról ismét közel 200 km-re sikerült egyet begyűjtenünk.
Harmadszor (és sajnos ez a legszomorúbb) ilyen gyenge dobozzal ritkán találkozunk. Láttuk a cukorgyárat messziről, dagonyáztunk a sínek mellett a szemétben...
Sajnálom, de ez nekem már nem geocaching, legalábbis biztosan nem az a szint aminek lennie kéne, nem értem miért ment át a moderáción...
Sajnálom, hogy első megtaláló létemre ezeket kell írnom, de így érzem, ez a szomorú igazság.