Megye/ország: Hajdú-Bihar
Elhelyezés időpontja: 2014.02.16 12:00
Megjelenés időpontja: 2014.02.19 08:56
Utolsó lényeges változás: 2022.10.04 15:38
Utolsó változás: 2022.10.06 21:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Norbee97
Ládagazda: Norbee97 Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 332 + 4 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
A Városi piac sétányon közelíts! A fél literes ládát a szemben állva jobb oldali pala mögött találod, a kerítésbe ékelve. Kérlek légy körültekintő a keresés és rejtés során, bármikor jöhetnek erre emberek! A ládát kérném állítva visszahelyezni, különben kilóg!
A kihelyezésre Papp Miklós parókustól engedélyt kaptam.
Ha busszal jössz, akkor a Nyíradony, Árpád tér megállónál
szállj le (a többségnek ez a végállomása)! N 47° 41,440' E 21° 54,291' [GCADNY+megálló]
Menetrendet itt tudsz keresni. (Akkor is hasznos, ha a GCHSAM-tól jössz. :) )
A kerékpárút egészen elvisz a templomig. A templomkertben biciklitároló is van.
A templomról
A torony és a templom külön épülhetett, építése a XVII.-XVIII. századra tehető. Az egyhajós "csehsüveges" boltozattal lezárt templomot 1812-ben, késő-barokk stílusban átépítették. A zömök torony, a mögötte megjelenő templomhajó városképileg is igen reprezentatív. A templom barokk stílusú belső elrendezései és képei egységes stíluselemeket mutatnak, annak ellenére, hogy például a templomképek keletkezési ideje időben eltérnek egymástól.
A torony gazdagon tagolt, valóságos erőd benyomását kelti.
Boltívei rusztikus egyszerűségük ellenére is kecsessé teszik. A templom tetőzetét az 1920-as években fedték át, egyszerűen úgy, hogy a zsindelytetőt beborították bádoglemezzel. A tornyot 1984-ben le kellett bontani és az eredeti toronyalakzatot megtartva újjá építeni. Sajnos ez a toronyátépítés pénzhiány miatt fagerendázat helyett vasváz-szerkezettel történt. Azonban a fedésre sikerült vörösrézlemez borítást alkalmazni a hívek áldozatos adományaiból.
Az ikonosztáziont az 1940-es évek végén lebontották. A megmentett képeket az Egyházmegyei Művészeti Gyűjteményben helyezték el. A templom jelenlegi ikonosztázát Pikó László debreceni festőművész készítette, fafaragásait pedig Davida Pál nyíregyházi népművész.
A templom padjait az 1960-as évek végén cserélték újakra. A festett ablakok az 1970-es években készültek, a templom teljes külső felújítása 1985-ben történt.
A teljes belső felújítás 1993-ban készült el.
A templom barokk stílusú belső elrendezései és képei egységes stíluselemeket mutatnak, annak ellenére, hogy például a templomképek keletkezési ideje időben, eltérnek egymástól.
Utoljára 2013-ban újították fel.
A templomnak három harangja van: Illés (450 kg), Szeretet (250 kg), Felleghajtó (150 kg).
A templom műemléki védettséget élvez.
A templomot a szent liturgiák után szerintem megnézheted, viszont ha máskor szeretnéd látogatni, vagy szeretnél valamit a templomról tudni, hívd a parókust, Papp Miklóst a 06304573915 számon! :)
Szertartásokról itt találsz információt.
GCGUTH - A Guthi templomrom és a Zsuzsi mozdonya (Nyíracsád) GCFAZS - Fazsindelyes Templom (Nyírmihálydi) GCLAT - Ligetalja teteje (Nyírlugos) GCNYAC - Nyíracsádi templom és harangláb (Nyíracsád) GCHOPO - Hoportyok-hegy az Alföld teteje (Nyírbogát) GCHSAM - Hajdúsámsoni kályhamúzeum (Hajdúsámson) GCZSVV - A Zsuzsi vasút vége (Nyírbéltek)
Ládatörténet
2014.02.16.: Láda kihelyezve.
2014.02.19.: A láda mostmár kereshető.
2015.08.05.: Sajnos a rejtek ki lett vágva, a láda eltűnt, pótlásig beteg.
2015.08.24.: A láda új helyen újrarejtve.
2019.04.18.: A rejtek fáját kivágták, emiatt a láda pár méterrel arrébb költözött, új képek is kerültek az oldalra, a jelszó is megváltozott.
2019.11.14.: Zergi új helyen pótolta a valószínűleg elveszett ládát, köszönöm. :)
2022.10.04.: Az elveszett ládát új helyen pótoltam, az előző rejtektől néhány méterre.
Illuminált állapotú személyt a biciklije támasztotta egyenesbe. Kellett várnunk kicsit, mire elrakta a szeszes üvegét és eltolta a kerékpárját. Utána viszont senkitől se zavarva tudtuk elővenni a ládát.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!Mivel erre jártam, segítséget kértem a rejtőtől, aki készségesen megadta a jelszót, így újra tudtam rejteni a ládát.
Most 1-2 méterrel jobbra talajszinten keressétek szürke palák mögött. [Geoládák v4.5.3]
A ládát sokáig kerestük, de sajnos nem találtuk meg.
Felhívtam EmiGrant-et, aki megerősítette, hogy jó helyen keresgélünk. Megnéztük mégegyszer, de így sem találtuk, ezért megkaptuk a jelsźót.
Hatalmas szüreti mulatság volt a templom mögötti réten. Színpaddal, árusokkal, büfékkel volt tele a környék. A rejtés mellett egy ugráló vár volt, szerencsére háttal a rejteknek. Még a szomszédos falvakból is jöhettek emberek, akkora volt a tömeg.
Üdv Mr Zerge.
Hát ez a rejtés nagyon megtréfált engem. Folytonosan a templomkertben kerestük és fogalmunk sem volt, hogy hol lehet az a Piaci Sétány, amin kellett volna megérkeznünk. Aztán végül felfedeztem és onnan már nem volt nehéz. Nagyon szép és hatalmas az a templom, csak azt nem értettem, hogy miért nincs rajta kettős kereszt? Bár a vallással kapcsolatos tudásom nem éppen kiemelkedő, így nem csoda, hogy ezt nem értettem. Köszi a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A GCMM09 után biklivel nyíradonyba mentem. Ott gyors találat, némi várakozás, majd vonattal vissza Derecenbe -> Budapestre.